Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

Calculatorul și telefonul inteligent nu mai au secrete pentru beneficiarii de servicii sociale din cadrul Centrului pentru Vîrstnici Balaciu. Persoanele de vîrsta a treia iau lecții de informatică în cadrul proiectului «Bunici online», demarat de conducerea instituției, cu ajutorul elevilor de la Școala Generală Balaciu, implicați voluntar în cadrul programului.

Bătrînețe alungată de calculator
Scopul programului «Bunici online» este acela de a-i face pe vîrstnicii beneficiari de servicii sociale în cadrul Azilului de la Balaciu de a stabili relații sociale în mediul virtual, reușind astfel să scape de povara singurătății. «Este o inițiativă inedită prin care încercăm să-i facem pe beneficiarii noștri să scape de povara singurătății într-un alt mod. Cei selectați să facă parte din acest program sînt foarte încîntați de lecțiile de Informatică. Prima temă pe care am desfășurat-o a fost descoperirea pe internet de rețete tradiționale de Paște, pentru a fi în tendințele perioadei de Sărbători» a explicat Mădălina Helene, directorul Centrului pentru Vîrstnici Balaciu. În cadrul proiectului, au fost selectați să participe 10 bătrîni, care primesc lecții de utilizare a calculatorului de la elevii de la Școala Generală Balaciu. Cursurile se organizează în incinta unității de învățămînt, dar și a Bibliotecii Comunale Balaciu, instituție dotată cu echipamente TIC în cadrul amplului program Biblionet. Doamna Smaranda (65 de ani) a fost printre primii vîrstnici de la Balaciu care a decis să se înscrie în programul «Bunici online». Bătrîna a rămas fără cuvinte în momentul în care și-a descoperit pe internet nepoții. Acum învață să-și realizeze singură un cont pe site-urile de socializare pentru a putea vorbi cu ei atunci cînd dorul o apasă prea tare. «Am izbucnit în lacrimi atunci cînd i-am văzut pe calculator pe nepoții mei. Pur și simplu nu mi-a venit să cred că este posibil așa ceva. Dragii de ei, mi-e dor tare mult de ei! Abia aștept să învăț să pot să le scriu la calculator...» ne-a declarat bătrîna cu ochii înlăcrimați.

28 Aprilie 2015, 15:10 (4384 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ANI:
(4 Mai 2015, 10:33)
felicitari.............
Iolanda Pîrvu:
(30 Aprilie 2015, 17:44)
Știind că sunteți o persoană inimoasă și implicată, sunt convinsă că proiectul d-voastră va da roade, d-na Radu. Felicitări pentru demarare, iar satisfacțiile vor veni negreșit!
Ani:
(29 Aprilie 2015, 08:35)
Felicitari pentru proiect..............