Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

De formație inginer electronist, Cornel Ianuș este, de la sfîrșitul lunii august 2012, comisarul șef al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. El a reușit să obțină această funcție pe criterii politice și nu se ferește s-o recunoască. «Da, am fost susținut politic, din partea Partidului Național Liberal... Nu sînt un caz unic! S-a întîmplat și se întîmplă cu toți șefii din fruntea instituțiilor deconcentrate!» ne declară Cornel Ianuș. Pentru funcția pe care o deține cîștigă un salariu brut de 3700 de lei, însă efectiv în portofel îi mai rămîn 2700 de lei, restul de bani intrînd în vistieria statului sub formă de impozite. Deși aparent fără miză și priză la public, instituția pe care o conduce încearcă să se evidențieze în ceea ce privește activitatea care se desfășoară în interiorul său. «Principalele atribuții ale Comisariatului sînt protejarea consumatorilor și aceasta se face prin controale tematice. De asemenea, se preiau reclamații și sesizări. În ceea ce privește reclamațiile, unele sînt întemeiate, altele sînt neîntemeiate...» explică în cîteva cuvinte șeful CJPC Ialomița principalele atribuții care îi revin lui și celorlalți colegi pe care îi coordonează. Totodată, la fel ca și ceilalți șefi de instituții indexați în cadrul acestei rubrici, Cornel Ianuș consideră că deși este șef într-o descentralizată mică, ea nu poate funcționa fără șef. «Nu se poate fără șef pentru că cineva trebuie să fie răspunzător pentru activitatea celorlalți și să poată lua o decizie atunci cînd este cazul. Oamenii sînt pregătiți, însă trebuie coordonați pentru a da randament și a fi eficienți...» a conchis Cornel Ianuș.

28 Aprilie 2015, 13:15 (5124 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


marian:
(2 Mai 2015, 12:14)
sunteți răutăcioși. Păi cum să primească 2700 de lei dacă trebuie să contribuie la veniturile celor care l-au pus acolo.  Un manager nu trebuie să cunoască foarte bine sau bine domeniile pe care le conduce, trebuie într-adevăr să aibă puțin habar, dar el planifică, organizează, antrenează și controlează-evaluează. Adică pune în valoare oamenii din subordine pentru a-și atinge scopul (prot consum) cu resurse minime. Dar cred că domnul de mai sus nu face nimic din astea, doar îsi ia salariul așa cum fac majoritatea șefilor din instituțile publice. Ne-om reveni vreodată? retorică
,.../:
(1 Mai 2015, 08:46)
@SORIN dca il intrebam pe Ianus ce este aia proba organoleptica stie?
Steluța:
(29 Aprilie 2015, 14:45)
@nelu. Cei care au făcut ,,facultăți", mai ales in ultimii 20 de ani, nu au pregătire! Unii,da! În învățământ, chiar la IȘJ, sunt matracuce grase și romalinele sărace de tot, mai ales la bibilică... Deci nu pune bază pe facultăți!
ETICHETĂ:
(29 Aprilie 2015, 14:18)
Dacă era Sorin angajat , cred că madam  Abaza avea în subordine un bun consumator de ceaiuri   care  asigura protecție tuturor băutorilor.
DINAMITA:
(29 Aprilie 2015, 13:33)
Pentru a merge treaba mai bine la Protectia Consumatorului ar trebui ca o parte din amenda aplicata sa i revina celui care a facut sesizarea 
nelu:
(29 Aprilie 2015, 10:36)
de ce nu se tine examen pe corecte sunt atiti tineri care au terminat facultati si nu au loc de acesti lingai de pupincuristi oare la noi in tara va fi vreo data un examensau o angajare pe corecte nu cred  e mai rau ca pe vremea comunistilor aia erau mici copii pe linga ce e acum la putere
SORIN:
(29 Aprilie 2015, 09:34)
Oare când, chiar numiți politic, șefii deconcentratelor vor îndeplini condițiile pregătirii profesionale în domeniu?! Ce are sula cu Prefectura, are și electronica. Dl. director n-are de unde să știe ce criterii trebuie să îndeplinească anumite articole sau produse puse în vânzare, nu de alta, dar n-a învățat merceologia. Pe vremea când madam Abaza era mare șefă la Protecția Consumatorilor (corect ar fi fost Protecția Consumatorului, dar degeaba s-a străduit regretatul Adrian Păunescu să explice parlamentarilor cum e cu limba română, fiindcă au votat și electroniștii), eu am fost unul care am aspirat la un post de inspector, dar n-am avut noroc, madam Abaza crezând că m-am dus să-i iau locul. Pe vremea aceea, dacă nu mă-nșel, șefa ANPC era Rovana Plumb, iar madam Abaza, umblând cu jalba-n proțap, m-a învins, spunând că n-are decât un post de șofer. Cam așa se întâmplă peste tot în țara asta, privind "competența". Sigur, dl. Ianuș nu putea refuza o asemenea funcție, numai că depinde de competența pe care nu cred că o are, profesional vorbind. Nu mai știu ce subordonați are, ce pregătire au aceștia; ideal ar fi să fie absolvenți ai unor facultăți cu profil alimentar, industrie ușoară și chiar în domeniul chimiei organice. După câte știu, CJPC nu are un laborator propriu pentru a analiza produsele sau articolele-problemă, iar ca rezultate ale activității instituției nu sunt date publicității realizările sau nerealizările, așa că, mai mult ca sigur, poate interveni subiectivismul. În rest ... rămâne ca-n gară.