Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Cel mai răsunător scandal public iscat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a ajuns la Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală. Este vorba despre angajarea ilegală a celor 107 persoane, asistente și personal TESA, descoperită în urma controalelor Ministerului Sănătății și Camerei de Conturi Ialomița, efectuate la unitatea medicală în cursul anului trecut. Ancheta este în curs de desfășurare, surse din cadrul spitalului precizînd faptul că pînă în prezent în acest caz au fost făcute mai multe audieri.

Contracte de muncă fictive la Spitalul Slobozia Anul 2014 a fost destul de greu pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Pe lîngă schimbările din fruntea unității, instituția a fost marcată și de două controale, unul al Ministerului Sănătății și un al doilea la Camerei de Conturi Ialomița, entități care au descoperit o sumedenie de nereguli. Pe lîngă cheltuirea nejustificată a banilor publici destinați Sănătății, organele abilitate au mai descoperit și faptul că 107 persoane, asistente și personal TESA, au fost angajate ilegal în perioada 2011-2013, cînd Spitalul Slobozia era condus de doctorul Vasile Olaru. În acest caz a fost sesizat Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Angajații instituției au scos la iveală faptul că respectivilor oameni le-au fost întocmite ilegal acte de angajare. Concret, aceștia au semnat convenții civile care îmbrăcau forma unor contracte de muncă mascate. Pe baza documentelor, cei 107 angajați au beneficiat de sporuri salariale și prime necuvenite de peste 300 mii de lei. Respectivii bani au fost acordați pentru concedii de odihnă, tichete de masă sau participări la cursuri de calificare profesională. Inițial, toți aceștia au fost obligați să achite integral prejudiciul creat, în acest sens fiind inițiate în instanță mai multe acțiuni.

DNA, pe urmele angajaților ilegal Demersurile ITM Ialomița s-au concretizat într-o sesizare pe care aceștia au înaintat-o către procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Aceștia au reclamat faptul că la cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița există suspiciuni cu privire la faptul că toate cele 107 persoane angajate în baza convențiilor civile au ocupat funcțiile pe care au fost repartizate necuvenit. Cazul a fost descoperit în vara anului trecut, iar aproape jumătate de an dosarul s-a aflat în cercetarea procurorilor locali. La începutul acestui an, în baza probatoriului administrat în cauză, anchetatorii de la Slobozia au decis declinarea cazului către Direcția Națională Anticorupție. Ceea ce i-a determinat pe procurorii din Slobozia să decline cazul ar viza mai multe suspiciuni privind fapte de corupție. S-ar părea că respectivii angajați ar fi oferit mită în schimbul locurilor de muncă pe care le-au ocupat. Ancheta ajunsă acum la DNA este abia în fază incipientă, însă surse din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au precizat pentru Independent că, în ultimele două luni, mai multe microbuze în care se aflau persoanele care au fost angajate la spital cu forme de muncă ilegale ar fi luat drumul Bucureștiului, pentru ca respectivii oameni să fie audiați de procurorii DNA. Să completăm că, în paralel cu această acțiune, DNA a făcut percheziții la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și în cazul președintelui Silvian Ciupercă. În urma descinderilor, au fost ridicate din cadrul unității medicale mai multe înscrisuri oficiale.

28 Aprilie 2015, 10:10 (5736 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Angajații «PFA» sînt buni de plată
Angajații Spitalului Județean, plătiți ilegal și amnistiați
Fabrica de «pile» a juristului Zamfir

Comentariile cititorilor:


RADU:
(22 Mai 2015, 10:48)
SEFA DE  I M L AR TREBUI ANCHETATA PENTRU CA ISI BATE JOC DE OAMENI CARE VIN  ACOLO SA SCOATA CERTIFICAT MEDICAL PENTRU AGRESIUNE TENTATIVA DE OMOR DANSA PROTEJEAZA AGRESORI CRIMINALI  PRIN FAPTUL CA SE FACE CA PLOUA LA ZILELE DE SPITALIZARE  CUM AR FI EXM O LOVITURA IN CAP CU O TEAVA DE FIER DA 6,7 ZILE, SI O ZGRIETURA  PE FATA CU UN CHIBRIT DE HRTIE DA 8-9 ZILE CUM FACE DE PROCEDEAZA ASA OARE DE CE????????????? LA RACOARE CU IA.....................................
bulău:
(2 Mai 2015, 02:06)
Slavă domnului că a venit ceasul să răspundă escrocii și hoții din politică! să se facă curățenie, că de când așteptăm. Cu acest prilej, o sfătuiesc pe O., cu toată prietenia, să nu își mai bage coada în sistemul școlar și să stea dracului acasă. După ce ai vrut să te îmbogățești pe spinarea elevilor, ai încălcat legile, acum lucrezi împotriva partidului. Ai mare grijă, că o să zbori, idioată obeză. Și vrei să tragi și pe alții, nevinovați, după tine... Dacă nu mă crezi, întreabă-l pe prietenul tău contra naturii.
nebunu':
(30 Aprilie 2015, 09:15)
Da' cu "doamna" R.M.,fosta consiliera la cancelaria prefectului cum o fi dom'le,a ? Stie cineva cum a ajuns la biroul juridic al spitalului numai dupa ce a fost schimbat prefectul ? ? ?Sau poate stie sotul acesteia - domnul Tase de Cazanesti,fost "derector" al O.C.P.I IALOMITA,numit tot pe criterii politice,actualmente consilier juridic . . . Sau tovarasu Zamfir,ca tot le stie el pe toate ! 
tanta:
(29 Aprilie 2015, 10:54)
completare-astept ziua in care tuturor le va veni nota de plata. Si nu ma bucur ptr. raul lor ci ptr. binele meu.
tanta:
(29 Aprilie 2015, 10:47)
de la gasirea unei solutii de a aduce personal in spital (in mare parte cu o pregatire profesionala ce lasa mult de dorit si care la modul cel mai serios si fara nici o exagerare pune viata pacientului in pericol) pana la a mai lua si taxa (3000_4000eur) pentru un post, ma scuzati... .Dl. Z. lucra cf. pontajelor 30 de ore pe zi. Ptr. el ziua nu avea 24 de ore. Astept cu nerabdare ziua cand toti cei care si-au umplut buzunarele din banii nostri si si-au facut adevarate asociatii familiale in cadrul angajatilor spitalului(vezi inclusiv personalul TESA) Trebuie facuta o curatenie generala in primul rand in aparatul administrativ. Am mare incredere in noul manager.
nela :
(29 Aprilie 2015, 10:45)
ia intrati mai adinc si verificati un post de sofer la salvare a trecut cu porcu si bani pe la ciupercuta si a luat postu se si mai lauda cheliosu ala de sofer am dat un porc plicu gros si o masa buna si mai toate angajarile se fac cu plicu si porcu verificati cit ia sorecele ala de zanfir la o angajare il tine partidu in brate aveti grija sa nuva scapati unu pe altu luavar dracu de inculti
,.../:
(29 Aprilie 2015, 08:02)
Z. a luat intre 1200 si 4000 de euro pentru o angajare, nu erai angajat pina nu treceai pe la el. Era in acelas timp jurist al spitalului,jurist la statia de salvare,juristul colegiului medicilor si sef al biroului resurse umane din cadrul spitalului,toate aceste functii platite din bugetul statului mai putin la colegiul medicilor si tot nu se satura de bani,dar de avea si a. si asta se tine cu bani
CETATEAN:
(28 Aprilie 2015, 21:46)
DNA acum poate il verificati pe Zamfir marele jurist si pe bunul sau prieten Caraulani Constantin.Sa spuna cum a ocupat acesta o casa destinata unui medic cu ce bani a renovat-o ?'cine a platit chiria ?acesta fiind un hot care fura din cantina spitalului fiind angajat cu PFA ca administrator Acum il gasiti la Primarie tot administrator Au avut grija Zamfir si Stoica.
dinu:
(28 Aprilie 2015, 21:21)
Ialomita trebuie ingenuncheata, asa spera liberalii sa ajunga la carma judetului ,daca nu pot sa o faca prin vot apeleaza la dna ,numai ca oamenii incep sa se trezeasca.lozinca asta cu anticoruptia nu mai tine.      
UN EXTRATERESTRU:
(28 Aprilie 2015, 20:07)
Ce se poate intr-o parte, e ilegal in alta parte! Practica contractelor de prestari servicii este aplicata in multe locuri de activitate, medicala si nemedicala. Oricat ar fi de nemernici managerii (lingai politici in buna parte), nu poti sa-i condamni ca se straduiesc din toate puterile sa aduca personal medical si chiar TESA ca sa mentina pe linie de plutire unitatile medicale subfinantate, care abia supravietuiesc intr-un cadru legislativ literalmente IMBECIL si creat cu rea credinta! L-a intrebat dna-ul sau vreun semizeu procuror pe limbricul Boc sau pe santaliul Base pentru toate nemerniciile legiferate in vremea in care taiau si spanzurau? S-a intrebat vreun justitiar de ce amarata de asistenta de la Giulesti era singura in salon? Vina ei e ca nu a avut curajul sa faca pipi in chiloti! Cam asa e peste tot in spitale!!! Si uite cum s-au gasit labele triste din justitie sa mai faca inca o dreptate la comanda labelor politice. Cacat justitie! Baaai! Ca medicina sa mearga e nevoie de MULTI bani si cadre medicale PLATITE CUM TREBUIE pentru ca nu se gasesc pe toate drumurile!!! Va mirati ca trebuie sa platiti la doctori pentru operatii dar nu va mirati cand un medic primar primeste lunar 500 euroi leafa si nici cand in strainatate se cer zeci sau sute de mii de euro pentru prestatii si se fac donatii si spectacole ca sa salvezi o viata!!! Visati in continuare la gogosile leprelor din politica si macar veti muri fericiti ...
dinu:
(28 Aprilie 2015, 19:08)
Ce sa-ti spun ,a gasit dna-ul unde sa aplice dreptatea.Mai bine poftiti la Tandarei domnilor procurori sa vedeti cum omoara tiganii tinerii orasului. Pentru tiganii din Tandarei nu exista dna,sri sau  alte institutii care se "lupta" cu coruptia?      
dada:
(28 Aprilie 2015, 18:45)
Era si cazul. Cam tarziu dar sper sa se faca dreptate, desi practica PFA merge in continuare la spital.Asteptam cu nerabdare anchetarea lui Zamfir care  din amaratul lui sal. de cosilier juridic si-a facut vila in 3 ani , a achitat lesingul la masina si-a tinut fata la facultate  etc.