Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

De aproximativ o lună și jumătate, profesorul Luminița Barcari este din nou șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. O instituție care ani de-a rîndul a făcut casă bună cu politica. Cu o altă atitudine decît în primul mandat și cu dorința de a schimba din temelii sistemul educațional la nivelul județului, șefa învățămîntului ialomițean susține că sub conducerea ei, politica va dispărea din școli!

Vremuri noi pentru școala ialomițeană
Într-o zi extrem de aglomerată, profesorul Luminița Barcari își face timp și pentru interviul rubricii Independent. Cunoaște foarte bine care este rolul instituției pe care o conduce. «Inspectoratul Școlar Județean Ialomița reprezintă o interfață între Ministerul Educației și unitățile de învățămînt din județ. De asemenea, are și rolul de a monitoriza aplicarea legilor și a efectua controale cu privire la modul în care acestea sînt aplicate» precizează noua șefă a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Proaspăt reconfirmată în funcție, de data aceasta printr-un concurs extrem de exigent, Luminița Barcari prezintă și viitorul său plan de management. «Prioritatea mea este pregătirea în cele mai bune condiții a examenelor naționale și evident obținerea unor rezultate cît mai bune la acestea» motivează ea. Deși la primul mandat în fruntea școlilor ialomițene a fost susținută politic, Luminița Barcari precizează că de data aceasta lucrurile s-au schimbat și va face demersuri pentru depolitizarea școlii ialomițene. «În nicio instituție publică politicul nu are ce căuta, mai ales în școli! Vom face eforturi pentru ca, indiferent de culoarea politică, directorii de școală și primarii de localități să se înțeleagă și să se sprijine reciproc. Ne dorim un climat de normalitate în școli!» a conchis Luminița Barcari.

5 Mai 2015, 15:15 (6716 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari, demisă prin fax
Învățământul ialomițean pariază pe clasele simultane
500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

Comentariile cititorilor:


@un alt părinte:
(9 Iulie 2015, 10:05)
@un alt părinte. Asemenea sesizare se face direct la IȘJ! Cu toate numele date. Curaj sau lașitate? Scrieți și sunt obligați să vă răspundă! Dacă vreți dreptate.
un alt parinte :
(8 Iulie 2015, 17:39)
Doamna Inspector, la scoala din satul meu este directoare o invatatoare care a avut doar rezultate slabe , o snoaba care minte mult si nu face nimic; generatiile pe care le-a dat au fost dezastre umane.Am asteptat o schimbare, dar...nimic.Parca e batuta in cuie in scaun .Si cand te gandesti ca a fost numita cu delegatie! Au trecut 6 ani si tot cu  delegatie a ramas.Asezati lucrurile in normalitate si, poate , se va schimba si ceva in scoala noastra . Sunt inca alti oameni capabili sa faca lucruri deosebite.Trebuie doar sa-i cunoasteti !
Gică:
(17 Iunie 2015, 13:24)
E oficial! Barcari a trecut concursul politic! Nicio urmă de îndoială! Așa vor urma directorii!
Veronica - parinte:
(17 Iunie 2015, 12:06)
         Daca  domnia sa a  fost  numita  pe post printr-un  concurs  de maxima exigenta - cum pretinde- si nu politic, asa sa se procedeze si pentru alegerea directorilor de scoli-concurs exigent. La ora actuala sunt scoli conduse de oameni incapabili si cu o activitate dezastruoasa la clasa.Problema nu ar fi ca sunt invatatori la baza .Jos palaria pt. invatatorii demni de aceasta functie!!
@ana:
(1 Iunie 2015, 09:47)
Cine n--o lasă să-și facă treaba? Dar care-i treaba ei, știe? Ce să faci cu educația ei de om supus unui partid politic? Se vede ceva sau mai așteptăm câțiva ani că nu-și cunoaște încă Fișa postului?!
ana:
(31 Mai 2015, 21:50)
Să fie lăsată să-și facă treaba.Eu am încredere în doamna.Măcar are altă prestație față de ,,fostele",educată,pregătită...
Vali:
(25 Mai 2015, 18:31)
UNII VOR NUMELE ȘI DETALII DESPRE NOII INSPECTORI! Alții știu deja. Bârfele sunt in multe pe metru pătrat!
Popa:
(24 Mai 2015, 00:22)
@nasu. Ți se pare. N-o cunoști și nici nu ți-aș dori. Las-o așa!
nasu:
(23 Mai 2015, 19:03)
De ce s-o vopsi cucoana asta cu rosu aprins in cap??Ca pare om serios de altfel
Cristi:
(14 Mai 2015, 21:29)
@liniște! Nu s-a terminat circul! Aveți răbdare! Va merita așteptarea!
Silenzio Stampa:
(14 Mai 2015, 18:30)
Cică a avut loc un concurs pentru ocuparea posturilor din conducerea ISJ! Nimic, nicio stire despre rezultate? Ca a trecut aproape o saptamana...De ce oare presa ialomiteana este mereu prinsa in ofsaid?
Profu:
(11 Mai 2015, 16:59)
STELUTA (mitrea) e campioana
Profesor:
(8 Mai 2015, 14:59)
Să vedeți inspectori ce-și trage, madam! Unul mai vertical ca altul....după chipul și asemănarea sa! Dragă ziar! Să dai, te rog, lista completă cu "NOUL IȘJ" Ialomița. Un sfat: cu o zi înainte să ne pregătești psihologic pentru atenuarea șocului.
Silenzio:
(8 Mai 2015, 01:12)
Dacă era un psd ist ȘEF până acun era distrus site ul de comentarii, alfel posteaza numai oameni integri....... oare în 2 zile să fie așa înghesuiala!!!!!!! Ultimul exemplu concret.......când s -a scris de mitrea(CU M MIC), comentariile au fost vagi.....nu mai vorbim de olimpiada națională....ce a fost comandat aia a apărut!!!! De ce oare????????? PSD-NL-DL și dacă au mai fost altele să trăiască......
Vidu:
(7 Mai 2015, 18:53)
toți conducătorii sunt politic, concursul e sanchi, gălusca in gura satului. Mai fotogafiati, este de colorata.