Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Fortăreața albastră»

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Rîmnicu Vîlcea 24-21(10-9)

«Fortăreața albastră»

De multă vreme n-am mai văzut Unirea Slobozia practicînd un handbal atît de frumos. Demult, n-a mai arătat echipa noastră atîta determinare! Duminică, 10 mai 2015, în partida cu HCM Rîmnicu Vîlcea, Slobozia a fost în teren, pe bancă și, mai ales, în tribune trup și suflet pentru victoria Unirii. «A apărut într-adevăr o schimbare în bine de cînd la echipă a venit doamna Victorina Bora. Avem altă atitudine, sîntem mult mai luptătoare și mai unite. Totodată, este un sentiment plăcut să știm că sîntem iubite de public. N-am mai văzut pe nicăieri spectatori ca la Slobozia!» ne-a declarat la finalul partidei, una dintre cele mai bune jucătoare ale Unirii, Camelia Carabulea. Meciul în sine a avut o primă repriză echilibrată și o a doua în totalitate a echipei noastre. Apărarea a funcționat excelent. Andreea Nica și «starea de spirit» Georgiana Martin au închis poarta. Dăscălete, Drăguț și Carabulea au «mitraliat» continuu poarta adversă, în vreme ce «furnicuțele» Pavăl și Gavrilă au fost adevărate motoare de distribuire a mingilor în stînga și în dreapta. Slobozia a fost o adevărată «fortăreață albastră» în care vîlcencele și-au tocit armele. Dovada că echipa adversă s-a sufocat este faptul că principala armă de atac a acesteia, Clara Vădineanu, a reușit un singur gol în 60 de minute. Slobozia a lovit prima prin Carabulea și tot extrema stîngă a făcut 2-1. Dăscălete a înscris pentru 8-6 în minutul 17. A venit apoi singurul moment de uluire a Unirii, în care Stoica, de 2 ori, și Craiu au adus Vîlcea pentru prima și ultima oară în avantaj. Din fericire, dubla Anei Drăguț a stabilit scorul la pauză: 10-9 pentru Unirea. Carabulea avea să deschidă balul în repriza secundă. A urmat un iureș nestăvilit al Unirii care a culminat, în minutul 51, cu un avans de 7 goluri: 21-14. A venit apoi relaxarea de final, soldată cu 7 goluri ale oaspetelor, față de doar 3 ale echipei noastre. S-a terminat 24-21 și Victorina Bora obține primul succes concludent ca antrenor la Unirea Slobozia. Pentru echipa noastră au marcat: Drăguț-7 goluri, Dăscălete-7, Carabulea-6, Gavrilă-1, Pavăl-1, Băcăoanu-1, Nica-1. Joi, 14 mai 2015, se joacă un alt meci important la Constanța.

Dumitru Muși: «O adevărată violare a regulamentului»
Cel mai supărat după terminarea jocului a fost, firește, antrenorul Vîlcei, Dumitru Muși. Supărarea acestuia a fost generată în totalitate de prestația celor doi arbitri (culmea este că și o bună parte a taberei slobozene a avut aceeași problemă). «Domnule observator, sînteți mulțumit de arbitraj? Dacă nu îmi înțelegeți atitudinea, treceți pe bancă în locul meu!» s-a descătușat marele antrenor român. «Felicitări pentru victorie, dar mi-aș dori ca pe viitor să faci performanță fără golănii» i s-a adresat apoi Victorinei Bora. «Avantajul Sloboziei față de HCM Rîmnicu Vîlcea l-au reprezentat astăzi cei doi arbitri. Ceea ce s-a întîmplat astăzi este o adevărată violare a regulamentului din handbal. Acești arbitri și-au bătut joc de munca fetelor noastre și de oamenii care investesc în această echipă. Asta nu știrbește cu nimic meritele echipei Sloboziei, una muncitoare, luptătoare, cu o Maria Gavrilă care a dat multă culoare jocului. Se vede un plus de atitudine o dată cu venirea Victorinei Bora, așa cum se întîmplă la orice schimbare de antrenor. Să vedem cît o să țină...» avea să declare Dumitru Muși pentru Independent.

Victorina Bora: «Și arbitrii sînt oameni!»
Noua antrenoare a Sloboziei consumă multă energie pe bancă, dar este de un calm imperturbabil după meci. «Felicit fetele pentru atitudine, pentru cum au muncit și au luptat. Mă bucur că jucătoarele au fost receptive și m-au înțeles în totalitate. Este o victorie mare, dar nu facem nuntă. Avem meciuri din 3 în 3 zile și trebuie deja să ne concentrăm la următoarea confruntare, cea de la Constanța. Nu am să mă pronunț asupra prestației arbitrilor. Și ei sînt oameni, pot greși, iar dacă noi, antrenorii, ne vedem strict de atribuțiile noastre și îi lăsăm în pace sînt sigur că și prestațiile lor se vor îmbunătăți. Nu am auzit ce mi-a spus domnul Muși. Sînt sigură că au fost vorbe la cald care, sincer, nu mă interesează!».

Cu Tîrgu Mureș, o ciudățenie de meci
Partida dintre Unirea Slobozia și Mureșul Tîrgu Mureș, disputată joi, 7 mai 2015, a bifat multe premiere pentru Sala Sporturilor. A fost un joc chinuit pentru ambele echipe, cu apărare sigură a Sloboziei, dar atacuri evazive ale ambelor părți. Este pentru prima oară cînd vedem tabela din Slobozia indicînd scorul de 1-1 în minutul 13. Unirea a intrat relaxată în meci, considerîndu-se dinainte cîștigătoare. Pe parcursul partidei au fost tensiuni nejustificate și mulți nervi. Mureșanca Sabinne Klimec a primit eliminare de 2 minute, după ce a sărit practic la bătaie cu o jucătoare a Sloboziei ce o faultase. O altă premieră a fost eliminarea din repriza secundă a portăriței oaspete Diana Diaconu, pentru proteste la adresa brigăzii de arbitri. Dacă este să privim aspectele pozitive, acestea ar putea fi randamentul Alinei Moroianu la 7 metri (8 din 8 lovituri transformate!) și revenirea în poartă a Georgianei Martin, cea care în 5 minute a avut 4 intervenții, una dintre ele la o aruncare de la 7 metri. În final, am consemnat o victorie normală a Unirii, scor 24-15.

12 Mai 2015, 15:25 (4076 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»
Dublă victorie cu Știința București
Au împărțit victoriile cu Rapid
CSM Unirea Slobozia, campioana județului
Pepiniera lui Alex Ivan

Comentariile cititorilor:


vivi:
(13 Mai 2015, 17:25)
e usor de comentat ma gindeam ca se apreciaza participarea in liga si dorinta oamenilor de a vedea echipe de frunte din handbalul romanesc .felicitari echipei si respect spectatorilor ! 
john:
(13 Mai 2015, 11:35)
Gata cu blaturile sau ma rog . . . meciuri trucate,ciudate sau cum or mai fi ele denumite in ziua de azi ? ? ? A plecat nea Liviu si v-ati lecuit ? Eu cred ca nu,din moment ce pana si femeile de serviciu ale salii din slobozia vorbesc pe la colturi despre meciuri "trantite" intentionat sau despre cum le aud pe jucatoare in vestiar cum pun la cale "scenariul piesei de teatru" ce urmeaza a se juca ! Si ce daca ne salvam de la retrogradare sezonul asta !!! Si ce daca vom avea si la anul echipa in liga !!! Coloana vertebrala nu avem , deci nu putem merge cu fruntea sus pt ca am stat "capra" pt altii !Si uite asa banii vin si vremurile trec ! Cine are ochi sa vada, sa vada cine nu sa mearga in continuare la meciurile echipei ! Succesuri !!!