Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Fortăreața albastră»

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Rîmnicu Vîlcea 24-21(10-9)

«Fortăreața albastră»

De multă vreme n-am mai văzut Unirea Slobozia practicînd un handbal atît de frumos. Demult, n-a mai arătat echipa noastră atîta determinare! Duminică, 10 mai 2015, în partida cu HCM Rîmnicu Vîlcea, Slobozia a fost în teren, pe bancă și, mai ales, în tribune trup și suflet pentru victoria Unirii. «A apărut într-adevăr o schimbare în bine de cînd la echipă a venit doamna Victorina Bora. Avem altă atitudine, sîntem mult mai luptătoare și mai unite. Totodată, este un sentiment plăcut să știm că sîntem iubite de public. N-am mai văzut pe nicăieri spectatori ca la Slobozia!» ne-a declarat la finalul partidei, una dintre cele mai bune jucătoare ale Unirii, Camelia Carabulea. Meciul în sine a avut o primă repriză echilibrată și o a doua în totalitate a echipei noastre. Apărarea a funcționat excelent. Andreea Nica și «starea de spirit» Georgiana Martin au închis poarta. Dăscălete, Drăguț și Carabulea au «mitraliat» continuu poarta adversă, în vreme ce «furnicuțele» Pavăl și Gavrilă au fost adevărate motoare de distribuire a mingilor în stînga și în dreapta. Slobozia a fost o adevărată «fortăreață albastră» în care vîlcencele și-au tocit armele. Dovada că echipa adversă s-a sufocat este faptul că principala armă de atac a acesteia, Clara Vădineanu, a reușit un singur gol în 60 de minute. Slobozia a lovit prima prin Carabulea și tot extrema stîngă a făcut 2-1. Dăscălete a înscris pentru 8-6 în minutul 17. A venit apoi singurul moment de uluire a Unirii, în care Stoica, de 2 ori, și Craiu au adus Vîlcea pentru prima și ultima oară în avantaj. Din fericire, dubla Anei Drăguț a stabilit scorul la pauză: 10-9 pentru Unirea. Carabulea avea să deschidă balul în repriza secundă. A urmat un iureș nestăvilit al Unirii care a culminat, în minutul 51, cu un avans de 7 goluri: 21-14. A venit apoi relaxarea de final, soldată cu 7 goluri ale oaspetelor, față de doar 3 ale echipei noastre. S-a terminat 24-21 și Victorina Bora obține primul succes concludent ca antrenor la Unirea Slobozia. Pentru echipa noastră au marcat: Drăguț-7 goluri, Dăscălete-7, Carabulea-6, Gavrilă-1, Pavăl-1, Băcăoanu-1, Nica-1. Joi, 14 mai 2015, se joacă un alt meci important la Constanța.

Dumitru Muși: «O adevărată violare a regulamentului»
Cel mai supărat după terminarea jocului a fost, firește, antrenorul Vîlcei, Dumitru Muși. Supărarea acestuia a fost generată în totalitate de prestația celor doi arbitri (culmea este că și o bună parte a taberei slobozene a avut aceeași problemă). «Domnule observator, sînteți mulțumit de arbitraj? Dacă nu îmi înțelegeți atitudinea, treceți pe bancă în locul meu!» s-a descătușat marele antrenor român. «Felicitări pentru victorie, dar mi-aș dori ca pe viitor să faci performanță fără golănii» i s-a adresat apoi Victorinei Bora. «Avantajul Sloboziei față de HCM Rîmnicu Vîlcea l-au reprezentat astăzi cei doi arbitri. Ceea ce s-a întîmplat astăzi este o adevărată violare a regulamentului din handbal. Acești arbitri și-au bătut joc de munca fetelor noastre și de oamenii care investesc în această echipă. Asta nu știrbește cu nimic meritele echipei Sloboziei, una muncitoare, luptătoare, cu o Maria Gavrilă care a dat multă culoare jocului. Se vede un plus de atitudine o dată cu venirea Victorinei Bora, așa cum se întîmplă la orice schimbare de antrenor. Să vedem cît o să țină...» avea să declare Dumitru Muși pentru Independent.

Victorina Bora: «Și arbitrii sînt oameni!»
Noua antrenoare a Sloboziei consumă multă energie pe bancă, dar este de un calm imperturbabil după meci. «Felicit fetele pentru atitudine, pentru cum au muncit și au luptat. Mă bucur că jucătoarele au fost receptive și m-au înțeles în totalitate. Este o victorie mare, dar nu facem nuntă. Avem meciuri din 3 în 3 zile și trebuie deja să ne concentrăm la următoarea confruntare, cea de la Constanța. Nu am să mă pronunț asupra prestației arbitrilor. Și ei sînt oameni, pot greși, iar dacă noi, antrenorii, ne vedem strict de atribuțiile noastre și îi lăsăm în pace sînt sigur că și prestațiile lor se vor îmbunătăți. Nu am auzit ce mi-a spus domnul Muși. Sînt sigură că au fost vorbe la cald care, sincer, nu mă interesează!».

Cu Tîrgu Mureș, o ciudățenie de meci
Partida dintre Unirea Slobozia și Mureșul Tîrgu Mureș, disputată joi, 7 mai 2015, a bifat multe premiere pentru Sala Sporturilor. A fost un joc chinuit pentru ambele echipe, cu apărare sigură a Sloboziei, dar atacuri evazive ale ambelor părți. Este pentru prima oară cînd vedem tabela din Slobozia indicînd scorul de 1-1 în minutul 13. Unirea a intrat relaxată în meci, considerîndu-se dinainte cîștigătoare. Pe parcursul partidei au fost tensiuni nejustificate și mulți nervi. Mureșanca Sabinne Klimec a primit eliminare de 2 minute, după ce a sărit practic la bătaie cu o jucătoare a Sloboziei ce o faultase. O altă premieră a fost eliminarea din repriza secundă a portăriței oaspete Diana Diaconu, pentru proteste la adresa brigăzii de arbitri. Dacă este să privim aspectele pozitive, acestea ar putea fi randamentul Alinei Moroianu la 7 metri (8 din 8 lovituri transformate!) și revenirea în poartă a Georgianei Martin, cea care în 5 minute a avut 4 intervenții, una dintre ele la o aruncare de la 7 metri. În final, am consemnat o victorie normală a Unirii, scor 24-15.

12 Mai 2015, 15:25 (4076 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»
Dublă victorie cu Știința București
Au împărțit victoriile cu Rapid
CSM Unirea Slobozia, campioana județului
Pepiniera lui Alex Ivan

Comentariile cititorilor:


vivi:
(13 Mai 2015, 17:25)
e usor de comentat ma gindeam ca se apreciaza participarea in liga si dorinta oamenilor de a vedea echipe de frunte din handbalul romanesc .felicitari echipei si respect spectatorilor ! 
john:
(13 Mai 2015, 11:35)
Gata cu blaturile sau ma rog . . . meciuri trucate,ciudate sau cum or mai fi ele denumite in ziua de azi ? ? ? A plecat nea Liviu si v-ati lecuit ? Eu cred ca nu,din moment ce pana si femeile de serviciu ale salii din slobozia vorbesc pe la colturi despre meciuri "trantite" intentionat sau despre cum le aud pe jucatoare in vestiar cum pun la cale "scenariul piesei de teatru" ce urmeaza a se juca ! Si ce daca ne salvam de la retrogradare sezonul asta !!! Si ce daca vom avea si la anul echipa in liga !!! Coloana vertebrala nu avem , deci nu putem merge cu fruntea sus pt ca am stat "capra" pt altii !Si uite asa banii vin si vremurile trec ! Cine are ochi sa vada, sa vada cine nu sa mearga in continuare la meciurile echipei ! Succesuri !!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 19 Aug 2019
128 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(453 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(456 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(579 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(544 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(487 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(577 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(453 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(582 vizualizări - 0 comentarii)


9

ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(497 vizualizări - 0 comentarii)


10

DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(485 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


12

anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(734 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(703 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(680 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(698 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(766 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(871 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(827 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(807 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1253 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(788 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(880 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(832 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(760 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(893 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(853 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25
(840 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...