Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Fortăreața albastră»

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Rîmnicu Vîlcea 24-21(10-9)

«Fortăreața albastră»

De multă vreme n-am mai văzut Unirea Slobozia practicînd un handbal atît de frumos. Demult, n-a mai arătat echipa noastră atîta determinare! Duminică, 10 mai 2015, în partida cu HCM Rîmnicu Vîlcea, Slobozia a fost în teren, pe bancă și, mai ales, în tribune trup și suflet pentru victoria Unirii. «A apărut într-adevăr o schimbare în bine de cînd la echipă a venit doamna Victorina Bora. Avem altă atitudine, sîntem mult mai luptătoare și mai unite. Totodată, este un sentiment plăcut să știm că sîntem iubite de public. N-am mai văzut pe nicăieri spectatori ca la Slobozia!» ne-a declarat la finalul partidei, una dintre cele mai bune jucătoare ale Unirii, Camelia Carabulea. Meciul în sine a avut o primă repriză echilibrată și o a doua în totalitate a echipei noastre. Apărarea a funcționat excelent. Andreea Nica și «starea de spirit» Georgiana Martin au închis poarta. Dăscălete, Drăguț și Carabulea au «mitraliat» continuu poarta adversă, în vreme ce «furnicuțele» Pavăl și Gavrilă au fost adevărate motoare de distribuire a mingilor în stînga și în dreapta. Slobozia a fost o adevărată «fortăreață albastră» în care vîlcencele și-au tocit armele. Dovada că echipa adversă s-a sufocat este faptul că principala armă de atac a acesteia, Clara Vădineanu, a reușit un singur gol în 60 de minute. Slobozia a lovit prima prin Carabulea și tot extrema stîngă a făcut 2-1. Dăscălete a înscris pentru 8-6 în minutul 17. A venit apoi singurul moment de uluire a Unirii, în care Stoica, de 2 ori, și Craiu au adus Vîlcea pentru prima și ultima oară în avantaj. Din fericire, dubla Anei Drăguț a stabilit scorul la pauză: 10-9 pentru Unirea. Carabulea avea să deschidă balul în repriza secundă. A urmat un iureș nestăvilit al Unirii care a culminat, în minutul 51, cu un avans de 7 goluri: 21-14. A venit apoi relaxarea de final, soldată cu 7 goluri ale oaspetelor, față de doar 3 ale echipei noastre. S-a terminat 24-21 și Victorina Bora obține primul succes concludent ca antrenor la Unirea Slobozia. Pentru echipa noastră au marcat: Drăguț-7 goluri, Dăscălete-7, Carabulea-6, Gavrilă-1, Pavăl-1, Băcăoanu-1, Nica-1. Joi, 14 mai 2015, se joacă un alt meci important la Constanța.

Dumitru Muși: «O adevărată violare a regulamentului»
Cel mai supărat după terminarea jocului a fost, firește, antrenorul Vîlcei, Dumitru Muși. Supărarea acestuia a fost generată în totalitate de prestația celor doi arbitri (culmea este că și o bună parte a taberei slobozene a avut aceeași problemă). «Domnule observator, sînteți mulțumit de arbitraj? Dacă nu îmi înțelegeți atitudinea, treceți pe bancă în locul meu!» s-a descătușat marele antrenor român. «Felicitări pentru victorie, dar mi-aș dori ca pe viitor să faci performanță fără golănii» i s-a adresat apoi Victorinei Bora. «Avantajul Sloboziei față de HCM Rîmnicu Vîlcea l-au reprezentat astăzi cei doi arbitri. Ceea ce s-a întîmplat astăzi este o adevărată violare a regulamentului din handbal. Acești arbitri și-au bătut joc de munca fetelor noastre și de oamenii care investesc în această echipă. Asta nu știrbește cu nimic meritele echipei Sloboziei, una muncitoare, luptătoare, cu o Maria Gavrilă care a dat multă culoare jocului. Se vede un plus de atitudine o dată cu venirea Victorinei Bora, așa cum se întîmplă la orice schimbare de antrenor. Să vedem cît o să țină...» avea să declare Dumitru Muși pentru Independent.

Victorina Bora: «Și arbitrii sînt oameni!»
Noua antrenoare a Sloboziei consumă multă energie pe bancă, dar este de un calm imperturbabil după meci. «Felicit fetele pentru atitudine, pentru cum au muncit și au luptat. Mă bucur că jucătoarele au fost receptive și m-au înțeles în totalitate. Este o victorie mare, dar nu facem nuntă. Avem meciuri din 3 în 3 zile și trebuie deja să ne concentrăm la următoarea confruntare, cea de la Constanța. Nu am să mă pronunț asupra prestației arbitrilor. Și ei sînt oameni, pot greși, iar dacă noi, antrenorii, ne vedem strict de atribuțiile noastre și îi lăsăm în pace sînt sigur că și prestațiile lor se vor îmbunătăți. Nu am auzit ce mi-a spus domnul Muși. Sînt sigură că au fost vorbe la cald care, sincer, nu mă interesează!».

Cu Tîrgu Mureș, o ciudățenie de meci
Partida dintre Unirea Slobozia și Mureșul Tîrgu Mureș, disputată joi, 7 mai 2015, a bifat multe premiere pentru Sala Sporturilor. A fost un joc chinuit pentru ambele echipe, cu apărare sigură a Sloboziei, dar atacuri evazive ale ambelor părți. Este pentru prima oară cînd vedem tabela din Slobozia indicînd scorul de 1-1 în minutul 13. Unirea a intrat relaxată în meci, considerîndu-se dinainte cîștigătoare. Pe parcursul partidei au fost tensiuni nejustificate și mulți nervi. Mureșanca Sabinne Klimec a primit eliminare de 2 minute, după ce a sărit practic la bătaie cu o jucătoare a Sloboziei ce o faultase. O altă premieră a fost eliminarea din repriza secundă a portăriței oaspete Diana Diaconu, pentru proteste la adresa brigăzii de arbitri. Dacă este să privim aspectele pozitive, acestea ar putea fi randamentul Alinei Moroianu la 7 metri (8 din 8 lovituri transformate!) și revenirea în poartă a Georgianei Martin, cea care în 5 minute a avut 4 intervenții, una dintre ele la o aruncare de la 7 metri. În final, am consemnat o victorie normală a Unirii, scor 24-15.

12 Mai 2015, 15:25 (3976 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ca-n vacanță
Victorie de orgoliu
Experiența a făcut diferența
CSM Unirea Slobozia, campioana județului
Pepiniera lui Alex Ivan

Comentariile cititorilor:


vivi:
(13 Mai 2015, 17:25)
e usor de comentat ma gindeam ca se apreciaza participarea in liga si dorinta oamenilor de a vedea echipe de frunte din handbalul romanesc .felicitari echipei si respect spectatorilor ! 
john:
(13 Mai 2015, 11:35)
Gata cu blaturile sau ma rog . . . meciuri trucate,ciudate sau cum or mai fi ele denumite in ziua de azi ? ? ? A plecat nea Liviu si v-ati lecuit ? Eu cred ca nu,din moment ce pana si femeile de serviciu ale salii din slobozia vorbesc pe la colturi despre meciuri "trantite" intentionat sau despre cum le aud pe jucatoare in vestiar cum pun la cale "scenariul piesei de teatru" ce urmeaza a se juca ! Si ce daca ne salvam de la retrogradare sezonul asta !!! Si ce daca vom avea si la anul echipa in liga !!! Coloana vertebrala nu avem , deci nu putem merge cu fruntea sus pt ca am stat "capra" pt altii !Si uite asa banii vin si vremurile trec ! Cine are ochi sa vada, sa vada cine nu sa mearga in continuare la meciurile echipei ! Succesuri !!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 20 Apr 2019
162 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

19 Aprilie 2019, 18:15


Piața Agroalimentară Slobozia, spațiu autorizat pentru sacrificarea mieilor

Piața Agroalimentară Slobozia este singurul spațiu autorizat sanitar-veterinar pentru sacrificarea și vânzarea mieilor de către producătorii particulari. Astfel, zona specială va fi deschisă în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:50
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinsă la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 18 aprilie a.c., o femeie de 40 de ani, din București, a fost depistată de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturim neînmatriculat în apropiere de Urziceni. Totodată, un alt conducător ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:45
(150 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiștii din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:40
(132 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 22-24 aprilie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:35
(149 vizualizări - 0 comentarii)


5
Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de vineri, 19 aprilie a.c., în jurul orelor 13,00, în fața Consiliului Județean Ialomița. Din fericire, evenimentul rutier nu s-a soldat cu victime, la ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:35
(367 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


6

Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai

RAJA SA aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:30
(242 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Munteni Buzău, arestat pentru «furt»

Polițiștii ialomițeni au reușit miercuri, 17 aprilie a.c., identificarea unui tânăr de 23 de ani, din Munteni Buzău. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:45
(288 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Firme sancționate de polițiști

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 30000 de lei la două firme din Slobozia. În ambele cazuri, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:40
(384 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan și fără permis

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat două persoane, de 17 și 39 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a poseda permis de conducere, cât și un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:35
(301 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Vlădeni, arestat pentru neplata unei amenzi

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 48 ani, din Vlădeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:20
(497 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției Poliție Rurală Stelnica au depistat, pe raza comunei Stelnica, un tânăr, de 25 ani, din Fetești, care transporta cu ajutorul unui autoturism pește din ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:15
(433 vizualizări - 0 comentarii)


12

Coșereni: Bucureștean prins conducând cu permisul suspendat

Un bărbat, de 37 ani, din București, a fost depistat marți, 16 aprilie a.c., pe raza localității Coșereni, în timp ce conducea o autoutilitară, deși avea acest drept suspendat. În acest caz polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:10
(370 vizualizări - 0 comentarii)


13

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Aprilie 2019, 19:10


Slobozia: 7 tone de deșeuri electrice colectate

În perioada 12-13 aprilie a.c., la Slobozia s-a desfășurat campania de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice. În urma acțiunii de colectare DEEE, organizată de Asociația Română ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:15
(787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală crește, Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:05
(434 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure chiloți și sutiene

Doi ialomițeni, domiciliați în Movilița, au fost reținuți pentru 24 de ore, într-o anchetă a polițiștilor din Ilfov. Alături de alți cinci suspecți, aceștia au dat o spargere la un depozit de haine din ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 12:58
(879 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Vineri, 12 aprilie 2019, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2019, 16:10
(777 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Concursul național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se dobândește de pe băncile școlii”

Vineri, 12 aprilie 2019, începând cu orele 11,00,  în amfiteatrul Universității Bioterra, filiala Slobozia, are loc etapa județeană a Concursului național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2019, 16:05
(816 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Și-a pus capăt zilelor la marginea satului

Un bărbat de 62 de ani, din județul Prahova, s-a sinucis la marginea satului Rădulești, din județul Ialomița. Bărbatul a lăsat un bilet de adio prin care și-a motivat gestul necugetat. Pe respectivul bilet ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:08
(1290 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare voluntari-«Salvatori din pasiune»

În perioada 5 aprilie-3 mai 2019, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița desfășoară campania de recrutare a voluntarilor «Salvatori din pasiune». Recrutarea se realizează de ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:05
(1220 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru cultivatorii de tomate

Programul de sprijin pentru tomate, aflat în al treilea an de implementare, suscită un interes din ce în ce mai mare pentru producătorii agricoli. Astfel, până la data de 8 aprilie 2019, în program s-au ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:15
(1506 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiști din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:10
(986 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescătorii de ovine

Anul acesta, prin Direcția Agricolă Județeană Ialomița s-au înscris 300 posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:05
(1202 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1000 euro/ha pentru cultivarea de usturoi

Până la data de 8 aprilie a.c., în programul de susținere a producției de usturoi, la nivelul județului Ialomița s-au înscris 4 producători agricoli, cu o suprafață totală de 4,27 ha. Solicitanții sprijinului ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:00
(1083 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Dridu și Drăgoești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că marți, 9 aprilie ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:55
(1058 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1,3 tone de pește, confiscate

În perioada 1-7 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au constatat 15 infracțiuni privind ilegalități în domeniul pescuitului și acvaculturii. Astfel, 19 persoane au fost cercetate în cadrul dosarelor întocmite ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:50
(1187 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 592 de abateri în săptămâna TISPOL Speed

În perioada 1-7 aprilie a.c., s-a desfășurat la nivel național acțiunea TISPOL Speed, acțiune ce a vizat respectarea regimului legal de viteză și reducerea numărului și gravității consecințelor accidentelor ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:45
(1077 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 12:15
(1376 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 17:50
(2107 vizualizări - 9 comentarii)


Ultimele comentarii
harap alb în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean Spinu Lucian în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean @Haiduc în Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor #pasajladrajna în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean Vaporean în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean Timișorean în Comisioane ilegale la plata facturilor, în magazinele din Slobozia #pasajladrajna în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean Barbu în Primăria Țăndărei investește în Educație Medic în ne-am împiedicat Comentator în Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere Spinu Lucian în Primăria Țăndărei investește în Educație @Red în Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere Georgeta în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 aprilie 2019 Spinu Lucian în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean Părinte Tandarean în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean Fost profesor în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean G.G. în Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase @NUMIRI în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean Marian în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 aprilie 2019 ADRIANA în Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...