Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

61 de persoane audiate la Slobozia

Procurorii DIICOT din Ialomița, în luptă cu evazioniștii

61 de persoane audiate la Slobozia

Procurorii DIICOT din Slobozia au efectuat vineri, 15 mai 2015, un număr de 70 de percheziții domiciliare pe raza județului Ialomița, Ilfov și a municipiului București. Cu ocazia descinderilor, 61 de persoane au fost chemate la audieri, iar pentru 12 urmează să fie pusă în mișcare acțiunea penală. Suspecții sînt bănuiți că ar fi comis fapte de evaziune fiscală și spălare de bani, al căror prejudiciu se ridică la 12 milioane de lei. Totul prin intermediul unor societăți de comercializare a legumelor și fructelor deținute de patroni arabi, la rîndul lor chemați să depună declarații în fața procurorilor.

Cercetările sunt în plină desfășurare
Nu mai puțin de 20 de firme erau implicate în rețeaua infracțională din care făceau parte cei 12 suspecți, printre care se numără și 9 cetățeni arabi, susțin surse judiciare din cadrul DIICOT-Structura Centrală. Întreaga anchetă s-a aflat sub supravegherea procurorilor DIICOT din Ialomița, care au efectuat vineri 15 martie 2015, 70 de percheziții domiciliare la sedii de firme și persoane fizice, în urma cărora au fost chemate să depună mărturie un număr de 61 de persoane. Acuzațiile care planează asupra celor 12 membri ai rețelei infracționale vizează fapte de evaziune fiscală și spălare de bani, în urma cărora s-a creat un prejudiciu de 12 milioane de lei.

Suspecții, iritați de ziariști
Persoanele chemate la audieri au petrecut ore bune în fața sediului DIICOT din Slobozia. Rînd pe rînd aceștia au intrat în sediul instituției să explice modalitatea prin care au comis infracțiunile. Deranjați de prezența reporterilor, suspecții au refuzat să dea declarații și au făcut semne obscene în fața aparatelor de fotografiat. «Dacă tot sîntem pe spațiul public și eu pot să fac absolut orice!» a declarat un bărbat care se afla în zona biroului DIICOT Slobozia.

15 Mai 2015, 15:55 (15797 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Procurorii și polițiștii, pe urmele traficanților de droguri
Mărturii din orașul condamnaților (IV)
Evazioniști turci, reținuți la Slobozia de procurorii DIICOT

Comentariile cititorilor:


Mary:
(19 Mai 2015, 09:54)
        Si cu pietarii, cum ramane?! Carnetele, case de marcat, bonuri fiscale? Foc de paie. Unde-i lage, nu-i tocmeala, ca la piata. De la 1 iunie o sa le creasca aripi la asa-zisi "producatori" marfa "bio" plina de pesticide si insecticide, iar unii ca noi, creduli ca-i marfa de la taran, cumparam produse fara niciun control. Scapa cine poate.
dottore:
(19 Mai 2015, 00:58)
@Asociatia 38 ...stimate/a domn/doamna...mai bine ia-ti frustrarile si du-te direct la omul cu care ai o problema nu-ti mai varsa veninul sub anonimat :D Se vede ca iti place doar sa faci c....ul sa puta si nimic in rest. Esti naspa :D
"Ars" :
(18 Mai 2015, 22:32)
Ciudata asemanare fizica intre personajul cu degetelul steag si "cinstitul"care reface telefoane,calculatoare#@#@'@ si al carui tatic face termopane "muntenesti" de "embeuri".Pardon.X.uri. Nuuuuu!Maimutoiul cu pretentii de patron ce iti elibereaza bon pentru stricaciunile aduse device.urilor date spre reparat este corect! Ta-su nu te arde la termopane...nevasta-sa iti da bon la unghii-gel si el iti vorbeste foarte elegant! Zici ca e Mafalda procesoarelor! Un japcar ce nu trebuie integrat in lumea baietilor cu telefoane. Ciudata asemanare cu cel cu destu'! Si apoi evaziune el nu face. Ca e cinstit. Si ca il stie lumea. Si stie si el pe multi. Si n-au ce-i face. Ca si pa ta-su il stie multa lume. Din oras. Si destu'il arata si el. Ca e tanar. Si stie multa lume....
Dezamagit:
(18 Mai 2015, 09:46)
Se pare ca numai  comentariile" Asociatiei 38" sunt afisate, fara ca celelalte comentarii decente  sa fie  afisate.Pacat. Va admiram, stimate Independent .... Ce concluzie sa trag de aici?!!
Mai cititi....:
(18 Mai 2015, 09:04)
Ai dreptate dottore...la politica, fotbal si justitie se pricepe toata lumea. Multe comentarii pe langa subiect si obsesive, in conditiile in care toate solutiile date in orice cauza sunt susceptibile de cai de atac. Daca ar citi cineva ce inseamna mecanismul juridic al popririi ar intelege ca nu-si pierde nimeni casa, ca nu i se blocheaza nimanui conturile, ci pur si simplu ce ai de dat catre asociatie virezi la creditor prin intermediul executorului. Stiu asta pentru ca si eu am patit-o, recunosc, dar m-am documentat si am actionat direct impotriva celor care m-au pagubit. Justitia se face in sala de judecata , asa ca pana si cei din imagine beneficiaza de prezumtia de nevinovatie pana la proba contrara. Pana la urma, e bine ca cineva deranjeaza "baietii destepti" ai vremurilor noastre, din cand in cand...
Asociația 38:
(18 Mai 2015, 08:50)
@ dottore Învață să scrii prietene, ești varză. Mai dai și sfaturi inteligente.
dottore:
(17 Mai 2015, 23:58)
@ asociatia 38 .... frate tu n-ai gresit niciodata in viata ta? Eu in locul procurorului te-as cauta si ti-as da ditai amenda pentru sumbinarea si defimarea justitiei . Ce de pareri mai sunt in lumea asta, bine ca te pricepi tu si la actele de urmarire penala :D
Asociatia 38:
(17 Mai 2015, 16:00)
Vor urma mai multe plângeri penale la CSM. Dreptate până la capăt!
ION:
(16 Mai 2015, 22:47)
E C-AN FILMELE " AMERICANE  din ROMANIA" TREI  JANDARMI  CU O MASINA DE 8 PPERSOANE, ADUC  O BABA  PENTRU A DEPUNE MARTURIE. HALAL NATIUNE!   CE  BUGET BOGAT ARE ROMANIA.
Asociatia 38:
(16 Mai 2015, 18:57)
Independent, de ce nu afisezi toate comentariile? Tocmai ce daddusem o replica "mai" competentului!
grif:
(16 Mai 2015, 18:36)
nenorocitul ala cui arata degetul mijlociu ? macar de l-ar vedea ma-sa 
Asociatia 38:
(16 Mai 2015, 16:58)
Interesant, interesant....asteptam si alte detalii, vad că stii cate ceva dar dor pe jumatate. Ne intereseaza partea cu inexistenta in acte (poate citesti si tu legea 114/96 anexa 2), cat despre teapă, se poate intampla orcui, numai ca noi i-am prins. Procurorul i-a scos de sub urmarire penala si nu s-a depus plângere in termen fiindcă nu am fost citati. Te legi degeaba de politistii la care te gandesti, nu ei scriu aceste randuri. Dacă vrei iți dau IP-ul, dar îl afli de la procuror, cu siguranta a citit aceste randuri si a demarat sapaturile.
Un politist mai competent:
(16 Mai 2015, 12:51)
Mai, dar multe mai stiu politistii din Asociatia 38(care, apropo, nu exista in acte): ....va ofticati ca ati fost tepuiti....Voi ce draq ati pazit in celebra asociatie 38 ? nici macar n-ati fost in stare sa depuneti in termen plangerea.....Competentilor....Stiti ce zic....fetele dau din buric....
Asociatia 38:
(16 Mai 2015, 10:26)
@dottore - Daca tu ti-ai pierde locuinta si ti-ar bloca conturile din vina procurorului, tot asa ai gândi?
Rautaciosi mici:
(16 Mai 2015, 09:04)
Dl. cu destu'stie el ceva.Turcii petrec fara femei.Si se tatoneaza cu destu'. La orificiu'.El fiind desfacut de un turculet la fese...are ceva sechele.Ca din foto destu'lui e tare stramb.Utilizat in exces...ori il plimba din c♡r in g♡ra...pentru diversificare...iar umezeala a lucrat...Pentru ca evaziunea este si cu fructe-ai incercat nene si cu pere ?Stai linistit ca la bulau ai ce face cu asa dest'...dibaci.