Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

În fiecare an, aleșii celor 66 de unități administrativ-teritoriale din județ organizează pentru ialomițeni «Ziua localității». Inventată ad-hoc sau vechi de zeci de ani, aceste «zile ale localității» diferă de la o localitate la alta, în funcție de calitatea invitaților, bunul simț al edilului local sau motivul pentru care au fost organizate. Există însă și un numitor comun, respectiv banii publici. În cazul comunelor, fiecare astfel de manifestare stoarce bugetul local de sume variind între 10 și 25 mii de lei. În cazul orașelor, după cum veți vedea, obiceiurile diferă de la un edil la altul...

Cîte bordeie, atîtea «zile ale localității»
Ialomița are 66 de unități administrativ teritoriale. Asta înseamnă 59 de comune și 6 orașe, fiindcă localitatea Căzănești și-a recăpătat recent statutul de comună. Fiecare dintre aceste localități (excepțiile se pot număra pe degete), organizează an de an «Ziua localității». În funcție de puterea economică a zonei și de interesele electorale ale edilului, valoarea unei astfel de manifestări variază, în mediul rural, de la 10 la 25 mii de lei. Cel mai recent exemplu în acest sens îl oferă localitatea Sfîntu Gheorghe, condusă de independenta Livia Gomes. Aceasta a organizat, pe 23 aprilie, cu sprijinul Caravanei Axinte, «un maraton muzical de 8 ore». Rugată să explice ce a justificat un preț atît de piperat, doamna primar ne-a declarat: «Este vorba despre numărul artiștilor invitați, de calitatea spectacolului, de costurile de închiriere a scenei... Axinte este prietenul meu și vă asigur că prețul a fost în regulă!». Aceeași Caravană Axinte a fost împrumutată și în comuna vecină, Balaciu. Spectacolul a avut loc însă pe scena căminului cultural din localitate, a durat doar două ore și, pe cale de consecință, a costat mai puțin... Doar 10 mii de lei! La celălalt capăt al județului, la Săveni de exemplu, valoarea unui spectacol de «Ziua localității», a costat în 2014 circa 20 mii de lei. «Este o sărbătoare pe care o organizez de cînd sînt eu la Primărie (n. red.: 2012). A fost fixată pe 15 august (n. red.: Adormirea Maicii Domnului). Anul trecut a fost invitat Nicu Paleru și din această cauză costurile au fost mai mari. Dar, de obicei, nu costă mult, fiindcă și banii alocați de la buget sînt puțini!» ne explică primarul Mariana Drăgoi.

La oraș pretențiile cresc
Dacă în cazul comunelor costurile sînt stabilite «la mica înțelegere», iar Caravana Axinte este recomandată din gură în gură pentru flexibilitatea ofertei, în mediul urban pretențiile sînt altele. La Fetești, de exemplu, primarul Gheorghe Catrinoiu a rămas celebru pentru generozitatea cu care a dăruit, în anul 2009, circa 200 mii de lei unei firme cu profil industrial pentru organizarea unui eveniment muzical care a marcat, ați ghicit!, sărbătoarea Sfîntului Gheorghe. Acum, la 6 ani distanță, primarul Gheorghe Catrinoiu susține că vremurile acelea au apus și că sărbătoarea municipiului, stabilită undeva prin vară, nu costă mai mult de 7-8 mii de euro. «Nu e vorba doar despre o zi! Sînt, de fapt, zilele orașului, cu spectacole de teatru, cu trupe muzicale, cu evenimente locale. E foarte frumos, vă invităm și pe dumneavoastră!» ne-a declarat acesta. În cealaltă parte a județului, la Urziceni, în anul 2014, «valoarea prestației programului artistic în data de 24 mai, în Parcul Tineretului» a costat fix 22800 de lei. În cazul orașului Fierbinți, aflat la o aruncătură de băț de Capitală, suma crește, că «e la marginea județului și cine-l întreabă aici pe primar pe ce dă banii?» ne explică, anonim, unul dintre angajații Primăriei. Pentru «organizare de eveniment tip festival cu ocazia zilei orașului Fierbinți-tîrg» primarul Iusein Iuksel a plătit în 2014 firmei Thaboo Spa suma de 31 mii de lei. Și exemplele ar putea continua în același registru. Concluzia rămîne însă aceeași: în fiecare an, milioane de lei din banii contribuabililor hrănesc companii de evenimente care oferă ialomițenilor spectacole artistice și muzicale de o calitate îndoielnică. Punct!

O săptămînă de sărbători la Slobozia Un caz special în panoplia organizării «Zilele localității» îl reprezintă Slobozia. Demarată timid, sub mandatul lui Gabi Ionașcu, manifestarea a căpătat amploare și consistență. Anul acesta, potrivit organizatorilor, evenimentul se întinde pe parcursul unei întregi săptămîni și cuprinde toate momentele «tradiționale», de la Sfînta Liturghie la «Nunta de aur» și de la parada dansului și portului popular la focurile de artificii. De costat însă, susține primarul Alexandru Stoica, nu costă nimic! «Am găsit o firmă care face totul pe banii ei. Ea organizează evenimentul, ea invită comercianții, ea face tot! Noi doar punem spațiul la dispoziție, același de anul trecut, de lîngă bazinul olimpic. Să știți că am încercat să implicăm cîteva firme locale în acest eveniment, dar ne-au refuzat. Ai noștri nu sînt interesați și îmi pare rău să constat acest lucru!» expune Alexandru Stoica starea de spirit din acest moment. Firma care organizează «Sărbătorile Sloboziei» aparține lui Alin Oprea (Talisman) și este abonată la acest eveniment de mai mulți ani. Pe lîngă momentele «tradiționale», sînt așteptați pe scena de la Slobozia, sîmbătă și duminică (n. red.: 23 și 24 mai 2015) Crush & Alexandra Ungureanu, Talisman, DJ Sava și Misha.

19 Mai 2015, 19:30 (5648 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mircea:
(25 Mai 2015, 08:01)
mai nea stoico....zici tu ca ai gasit o firma care face totul pe banii ei, muzicieni....bubuitori...hmmm, mai, unde ai gasit tu firma asta asa darnica???auzi tu, vine firma asa ca vrea sa vina si firma asta, de dragul primarului ranjila incepe sa arunce cu bani in stanga si in dreapta, nici prin minte nu-i trece firmei ca trebuie sa isi scoata banii inzecit...sau poate ii trece... io zic ca daca DNA-ul si-ar pune intrebarea ar cam incepe sa-ti tremure chilotei.....tu ce zici?
Tovarasului primar:
(25 Mai 2015, 07:49)
Mult iubite conducator de urbe.Cum ai vrea sa fie o firma locala interesata de sperturi? Tovarase!Ai retinut cu tarie ca celor multi le trebuie circ.Tovarase!Cum crezi ca asa putini cati sunt cei ce nu iti gusta tovarasiile si nuntile de argint si ...te ierta? Nu avem apa potabila.Avem praf pe bebelusi dupa 30-40minute plimbare prin "oras".Esti un produs al comunismului si asa te vei mentine.Vrem conditii decente.Nu circ.Te avem la indemana-un "rasnic"zilnic-365 zile/an.Ne esti de ajuns.Circule! Razi intr una si doar un bun psihiatru ne ar da raspunsul.Ce sta la baza veseliei tale? Dupa 15 ani un primar si a cerut scuze urbei.Ca a furat ,ca a gresit...Si ala chiar a modificat in bine cateva aspecte.Doar ca la fel ca tine"poza"zambind intr una .La ce spagi se roteau...e normal.Tu.... Tu de ce razi ? Ori mai corect tovarase primar-de cine razi?
Mary:
(24 Mai 2015, 19:24)
       Sa ne bucuram?! dupa ce taiati pomii, cand spuneti ca reabilitati Pata Revolutiei, defapt o reconstruiti inaltand betoane in locul florilor si a brazilor, sa ne bucuram ca ne rupem masinile in gropile din asfalt, ca bem o apa sanatoasa, sa ne bucuram ca o sa ne manace tantarii?! pe cine vreti sa prostiti? Sunteti niste nemernici, smenari de doi bani, gainari, rahati in ploaie ce au de-a face cu justitia. 
acel cineva:
(24 Mai 2015, 16:57)
Mă bucur @mircea ca așa faci.ssa vedem pe 1 iunie când se da în șomaj 700 de angajați de la combinat ce circ de minciuni mai spun aleșii, care nu au grija de bunăstarea fabricilor, ci de alte lucruri și distracții mascate de intenții tot mai bune pt ei.
RomIsBadForYou:
(23 Mai 2015, 22:27)
@mircea Da frate, dar ce populatie are Slobozia/Romania? Nu te astepta sa se organizeze ceva pentru astia mai ''civilizati'' care reprezinta cat la % din satra. Tigania e la putere de asta  Europa iubeste ''Rromania''(Soon™) asa mult(ironie 120%).Daca zici ''Sunt roman'' in afara Romaniei esti rrom :) PS: Daca mergeti la minunatele zile ale sloboziei aveti grija sa va puneti lacate la buzunare , cica predomina o rasa care fura pe acolo (not being racist tho)
mircea:
(23 Mai 2015, 18:32)
@acl cineva...pe bune, chiar nu ma duc....
Gheorghe:
(22 Mai 2015, 22:09)
Sa se dea Stoica in jujeu 
acel cineva:
(22 Mai 2015, 22:07)
...și pun pariu ca toți cei ce zic ca nu se duc la circ acolo îi găsești))) una zic și alta fac..deaia nu se ia nici o atitudine.va place circul..
mircea:
(21 Mai 2015, 20:25)
Boooooooon, urmeaza trei zile de mici, fum, bere, tiganeala....cam asta inseamna zililiii sloboziei....naspa, nu ma duc....
Cetatean:
(20 Mai 2015, 23:28)
Daca primarul e un circ de om , normal ca ïi place genul asta de activitate , unde intalnesti lume pestrita.Mai bine se ocupa de asfalarea strazilor , ca e plin orasul de gropi , cred ca nici in timpul razboiului nu era asa de gaurit !
citizen:
(20 Mai 2015, 23:20)
Vorba unui interlop celebru: cel mai oras urat are sarbatori (de rahat, desigur)
Părere!:
(20 Mai 2015, 19:47)
Nu mai era cazul, dom primar! E ferfeliță centrul! De ce aruncați banii pe circ? Apă ne trebuie, școli, grădinițe, locuri de muncă, bani de pâine....Nu suntem toți proști, bețivi, buni de clovni! Luăm hora-nainte, dar purceaua e moartă-n cocină! Nu vă gândiți că asemenea aglomerări pot da idei?! Chiar și in Slobozia!
GIgi:
(20 Mai 2015, 15:48)
Ce dracu sarbatoriti bai fratilor ca orasul asta n a aratat niciodata atat de jalnic..............!!
CETATEAN :
(20 Mai 2015, 14:16)
Mare evaziune si spagareala  cu zilele Orasului , comunei , etc ... , cind vom termina cu circul asta de doi lei ?