Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

1,5 milioane de euro prejudiciu în afacerea «Green Harvest»

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

Direcția Națională Anticorupție îl trimite în «concediu» forțat pe Silvian Ciupercă. La începutul acestei săptămîni, printr-o adresă oficială,  DNA i-a interzis președintelui Ciupercă să-și exercite prerogativele funcției pentru o perioadă de 30 de zile. De asemenea, procurorii anticorupție au stabilit că în afacerea «Green Harvest» inculpații din dosar ar fi creat un prejudiciu estimat la 1,5 milioane de euro.

Uite președintele, nu e președintele
Revenit la birou după 66 de zile de arest, președintele Ciupercă este obligat să renunțe la prerogativele funcției pentru 30 de zile. Procurorul de caz a solicitat Consiliului Județean Ialomița, printr-o adresă oficială, să ia act de «interdicția exercitării funcției» pînă la data de 14 iunie 2015. Motivul invocat de DNA are legătură cu bunul mers al anchetei în afacerea «Green Harvest». Reamintim că unul dintre principalele capete de acuzare formulat de DNA a fost că «în perioada aprilie-mai 2014, abuzînd de prerogativele funcției sale, avînd un ascendent asupra subordonaților săi, i-a determinat pe membri comisiei de licitație din cadrul Consiliului Județean Ialomița să-și îndeplinească în mod defectuos atribuțiile de serviciu, în sensul atribuirii, în mod nelegal, a contractului de concesiune unei societăți SC Green Harvest SRL (ofertant clasat pe locul 2) și a încheiat cu această societate contractul de concesiune, producînd astfel un prejudiciu bugetului Consiliului Județean Ialomița de 6.939.216,2 de lei (pe toată durata contractului de 35 de ani)».

Sechestre asiguratorii pentru un prejudiciu de 1,5 milioane de euro
Prejudiciul estimat de DNA în afacerea «Green Harvest» reprezintă echivalentul a 1,577 milioane de euro, iar pentru a-l recupera DNA a solicitat impunerea mai multor sechestre asiguratorii. Inculpații vizați de această măsură dispusă de procurorul de caz sînt Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, Cezar Vîlcan, șeful Direcției Achiziții și Patrimoniu al instituției, și Marinela Neacșu, consilier juridic în  cadrul respectivei entități. Astfel, DNA a trimis primăriilor Țăndărei și Slobozia înștiințări cu privire la impunerea sechestrelor asiguratorii. În cazul lui Ciupercă, procurorii DNA au impus sechestre pe o casă moștenită, un apartament, un autoturism marca Opel Astra, precum și pe o suprafață de 5 hectare de teren. Bunurile puse sub sechestru care aparțin lui Cezar Vîlcan sînt un apartament de 110 metri pătrați, un teren extravilan de 5000 metri pătrați și un altul intravilan de 400 metri pătrați. Marinelei Neașcu i-a fost impus sechestru pe un apartament cu suprafața de 93 metri pătrați. Cercetările în dosarul președintelui Silvian Ciupercă sînt în plină desfășurare, DNA făcînd demersuri pentru a determina Consiliul Județean Ialomița să se constituie parte civilă în procesul penal. Consilierii aleși vor lua o decizie în acest sens joi, 28 mai 2015, în cadrul ședinței ordinare.

20 Mai 2015, 13:35 (12945 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»
15 funcționari sînt anchetați de procurorii anticorupție
Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Comentariile cititorilor:


anti-pesede:
(29 Mai 2015, 23:10)
se aude la noi prin sat ca: pe nea nego beton  de la concivic l-a cautat niscaiva organe judiciare de prin constanta. ce sa insemne asta? 
dan:
(29 Mai 2015, 12:29)
@Sorin,dvs aveti unele dintre cele mai bune comentarii care se pot citi pe acest forum ,sunt de acord ca anchetele jurnalistice sa contina nume si prenume dar eu ma refeream strict la uni comentatori hiena care se folosesc de numele real al altor persoane in incercarea de a-l jigni si denigra pe adevaratul posesor de nume si prenume.
SORIN:
(29 Mai 2015, 09:47)
@ dan. Aveți și n-aveți dreptate. La câte mizerii se pot citi ... Problema e că detaliile pe care eu le-am dat, sunt publice, pot fi verificate ușor. Tocmai de aceea am sugerat o anchetă jurnalistică mai de anvergură. Sigur, dacă vor apărea numele în ziar, chiar online, totul e în regulă, nu?!
dan:
(28 Mai 2015, 16:24)
Va raspund eu la intrebare domnule Sorin.Admnistratorii site-ului au luat decizia de a cenzura numele intregi pentru ca exista persoane care dau comentarii cu numele real al altor persoane incercand in acest fel sa faca rau.  Vi s-ar pare normal ca cineva sa posteze tot felul de mizerii in numele si cu numele dvs?
SORIN:
(28 Mai 2015, 08:45)
Știți ce nu'nțeleg eu, d-lor "independenți"?! De ce atunci când cineva postează nume și prenume reale, precum și denumiri de firme, numere de mașini etc., dv. publicați doar inițialele?! Ce-ar fi, ca atunci când dv. realizați o anchetă jurnalistică, să publicați numai inițialele, cine v-ar citi?! Dacă puteți să-mi explicați logica, predau armele. Sigur, e saitul dv. dar, totuși, nu vi se pare corect să publicați în întregime postările noastre?! Nu cred că este în regulă această cenzură, în condiția în care apar tot felul de postări agramate, mii de elucubrații ale unor postaci analfabeți care scriu așa, ca să se vadă și ei pe ecranele monitoarelor. Cred că anumite postări pot însemna demararea unor anchete jurnalistice mai de anvergură, cu dezvoltarea subiectelor în paginile ziarului dv.. Ce ziceți?
...:
(27 Mai 2015, 19:01)
S.D. a facut si face trafic de influenta in numele nasului si finului si incaseaza la greu de la primariile din judet. Unii mici au ajuns mari si au acces la informatii pe care le stoarce prin santajul cu publicarea in ziar tot S.
SORIN:
(27 Mai 2015, 14:58)
O doamnă procuror din cadrul DNA a pus sechestru pe zece părți sociale ale numitei T.E.C.- CO..S 2000 S.R.L. Amara. Madama este acuzată că l-ar fi determinat pe dom' profesor să exercite presiuni asupra numitului S.D., expert ADR Sud Muntenia. În cauză se mai află și unii angajați ai CON..LT IN..ST S.R.L., printre care U.M.-manager proiect, D.D. (B.), G.E.-diriginte de șantier. S-a mai pus sechestru și asupra unui bolid Jaguar cu nr. IL .. DAV. Nu cumva musiu S. este cel care cândva, din postura de șef OPC, vindea mărfuri expirate la magazinul pe care-l deținea ilegal la parterul blocului unde a fost florăria, lângă Actaș?! Ce mai, numa' unu' și unu'! Și nici dl. A.C. nu se simte prea bine după țeapa care i-a tras-o un "partener". Ce-ți e și cu sponsorii ăștia, dom'le!
Gigel:
(26 Mai 2015, 09:15)
Acum văd că au scris pe afiș numele judecătorului în cauză, ca și cum judecătorul ar fi vinovat pentru faptele lui Silvian Ciupercă. Ce mizerie!
Titel:
(25 Mai 2015, 11:07)
@Gigel. Și pe mine mă deranjează! Nu știu de ce, dar mă deranjează al dracului de mult și nu pot face mai nimic...
anti-psd:
(25 Mai 2015, 09:35)
Ciuperca a pus umarul din greu la crearea grupului mafiot psd din Ialomita.Nu e suficient sa plateasca doar el.Trebuie stors tot puroiul.
Gigel:
(25 Mai 2015, 08:28)
Pentru Geo: Fa si tu inmultirea. 35 de ani X 35.000 euro = 1.225.000 euro. Actualizat peste 35 de ani cu rata inflatiei (de astazi, dar am avut si inflatie de 120% pe an!) iti da valoarea de 1.5 milioane euro. Este o estimare extrem de blanda, daca depui anual la banca 35.000 euro, peste 35 de ani vei ajunge la o suma mult mai consistenta. Sau poate pentru tine Silvian Ciuperca este tot "domnul" presedinte al Consiliului Judetean? Banii astia sunt furati de la noi toti, dar pe tine se pare ca nu prea te deranjeaza. Pe mine ma deranjeaza.
marian:
(22 Mai 2015, 21:35)
Silvian , te-ai facut de MARO !  RUSINEEEEE  !!!!!!!
geo:
(22 Mai 2015, 13:15)
Contractul cu pricina este încheiat pe 35 de ani având ca redevență cca 35 de mii de euro pe an. A trecut un an. Ca atare, de unde paguba de 1,542 mil. euro?.
ptr mircea si Gogu:
(22 Mai 2015, 10:26)
D ACA NU RIDICAM OCHII DIN FATA D- LUI ERAM CU EI,DAR MI-A PLACUT SA LE SPUN LUCRURILOR PE NUME SI IN FATA FAPT CE I-AU DERANJAT. NU AM FOST DE ACORD CU EI SI CU MINCIUNILE LOR. EU NU-L JUDEC PE DOMN PROFESOR CA NU-S JUDECATOR CI CONTEST DOAR FAPTELE DUMNEALUI ,IAR IN POSTURA CARE SE AFLA D-LUI ACUM DE A FI DAT AFARA  CHIAR DE PROPRIUL PARTID PE CARE L-A SLUJIT ATATA VREME ASA AM FOST SI EU SI ALTII CA MINE SI VROIAM SA RASPUNDA SI SA SPUNA CUM E CUM SE SIMTE SA FIE EXCLUS CHIAR DE CEI PE CARE I-AU CRESCUT IAR PENTRU FAPTELE DE CARE E INVINOVATIT AVEM JUSTITIA CARE O SA-I DEA VERDICTUL
toma:
(21 Mai 2015, 20:03)
Ciuperca sa răspunde ptr faptele sale daca e vinovat. Dacă nu e să vadă de viața lui liniștit. E bine ca acum să se retragă că nu mai rezolvă nimic, zic.