Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Săptămână de 6 puncte pentru Slobozia

Handbal, Liga Națională

Săptămînă de 6 puncte pentru Slobozia

După dușul înghețat servit pe ruta Constanța-Cluj, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au avut parte de o săptămînă fastă, cu două meciuri excelente. Fetele Victorinei Bora au fost exacte în apărare, au desenat eficient în atac, iar situația în clasament s-a redresat simțitor. Au fost două victorii clare, cum sperăm să avem cît mai des și despre care ne face mare plăcere să povestim.

Succes clar cu Deva: 26-18
Emoții mari la Slobozia înaintea confruntării cu Cetate Deva. Era greu de uitat victoria scăpată printre degete în sezonul regulat... Echipa lui Marian Muntean a venit joi, 21 mai 2015, la Slobozia, cu un lot subțire numeric, dar cu toate vedetele la dispoziție. Astfel, în Sala Sporturilor au apărut Cartaș, Senocico sau Malac, handbaliste capabile oricînd să facă diferența. Acum însă n-a fost ziua lor de grație și aceasta s-a văzut de la început, chiar din minutul 1, cînd Dăscălete a deschis scorul. În general, prima repriză s-a desfășurat sub semnul echilibrului, echipele alternînd la conducere. Totuși, în minutul 18 s-a consemnat ultimul avantaj al Devei. Atunci, Carmen Cartaș făcea 7-6 pentru ardelence, iar imediat formidabila Drăguț egala dezvoltînd dominația ulterioară a Sloboziei. Unirea s-a pus serios pe treabă găsind drumul spre gol de pe aproape toate posturile. La pauză echipa noastră avea 13-11. Trebuia să fie victoria noastră! Și așa a fost, chiar dacă în startul părții secunde ardeleanca Simion avea să reducă din handicap. La 16-15 în minutul 41, Unirea a năvălit pur și simplu asupra semicercului advers, făcînd țăndări Cetatea. Pînă la final aveam să mai primim o porție zdravănă de emoții, moment prelungit de relaxare al uniristelor la 20-15 și, în consecință, o pedeapsă de 3 goluri consecutive în dreptul adversarelor. La 20-18 Unirea primește aruncare de la 7 metri, iar emoțiile sporesc considerabil: la 7 metri nu este punctul nostru forte. Cine bate? Nedumerire pe bancă de unde se ridică hotărîtă singura hunedoreancă din lotul Unirii, Iulia Artean. Aceasta prinde decisă mingea, privește țintă portarul advers și rupe plasa declanșînd fiesta. Pînă la final doar Slobozia contează în joc, iar partida se termină cu un nesperat 26-18! 3 puncte mari în contul Sloboziei pentru care au marcat Drăguț-11 goluri, Nica-5, Carabulea-3, Gavrilă-2, Dăscălete-2, Băcăoanu-1, Artean-1, Pavăl-1.

Victorie normală la Tîrgu Mureș: 29-20
Deplasarea la Tîrgu Mureș a fost una obositoare, dar a meritat. Unirea a plecat, așa cum era de așteptat, cu toate cele 3 puncte. A fost un meci la discreția echipei antrenate de Victorina Bora, codașa clasamentului neputînd pune probleme în meciul jucat duminică, 24 mai 2015. La pauză, Unirea avea 16-11 pentru ca, la final, diferența să sporească pînă la 29-20. Desfășurarea partidei i-a permis antrenoarei să utilizeze aproape întreg lotul. Astfel, la final, 9 jucătoare ale Sloboziei erau înscrise pe lista marcatoarelor: Gavrilă-5 goluri, Drăguț-5, Carabulea-5, Nica-4, Artean-3, Dăscălete-3, Băcăoanu-2, Pavăl-1, Grigoraș-1.

Urmează săptămîna hotărîtoare
Mai sînt două meciuri din acest campionat. Duminică, 31 mai 2015, iubitorii handbalului din Slobozia vor cunoaște soarta echipei pentru sezonul viitor. Locurile 1-2 la finalul playout-ului aduc rămînerea pe prima scenă. Locurile 3-4 duc la barajul pentru supraviețuire și la confruntări cu trupe ca Buzău, Cisnădie sau Știința București. Locurile 5-6 duc direct în liga secundă. Unirea Slobozia va juca joi, 28 mai, în deplasare la HCM Rîmnicu Vîlcea, meci care va începe de la orele 18,00. Duminică, 31 mai, la Slobozia vine Neptun Constanța. Meciul începe de la orele 12,00.

Clasament Liga Națională, playout
1. U. Alexandrion Cluj 34 p
2. HCM Rîmnicu Vîlcea 33 p
3. CSM Unirea Slobozia 31 p
4. Cetate Deva 30 p
5. Neptun Constanța 29 p
6. Mureșul Tîrgu Mureș 0 p

26 Mai 2015, 12:35 (4317 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»
Dublă victorie cu Știința București
Au împărțit victoriile cu Rapid

Comentariile cititorilor:


alex:
(2 Iunie 2015, 16:40)
N-am vazut atata ura! Voi ati fost vreodata la Polivalenta din Calarasi sau Baia Mare sa vedeti acolo atmosfera si handbal de calitate...Bravo lor...ca stiu sa-si sprijine sportul local...
Handbal fan:
(31 Mai 2015, 14:59)
Draga john, imi cer scuze, dar nu ma pot cobora la mintea ta.
PT john:
(29 Mai 2015, 15:12)
Hai salu john,echipa se va salva.Si in legatura cu terasele,e viata lor personala nu cred ca trebuie sa iti pese.Si cu buna ziua pe strada,nu cred ca meriti sa iti dea buna ziua!
john:
(28 Mai 2015, 09:18)
La puscarie cu "Handbal fan"=pesionar=obosit ! E plina sala numai de specimene ca voi ! Pai ce spectatori are echipa asta inafara de junioarele clubului,familiile lor si ale senioarelor ? Fenomenul asta nu prezinta interes pentru publicul lar iar autoritatile baga bani in fundul lor ca sa ce ? ? ? Sa se destrabaleze astea : nica,stanciulescu,carabulea prin cluburi si la terase ! Sa catige cate 7.000 lei si nici nu stiu sa dea buna ziua pe strada ?! RUSINE ! ! !
Handbal fan:
(27 Mai 2015, 13:17)
Pentru  john si relu ale caror nume nu se scriu cu majuscule pentru ca nu merita si sa moara ei de oftica echipa de handbal va ramane in Liga Nationala.
john:
(27 Mai 2015, 09:40)
Hai cu retrogradarea sa moara "nea Sandu" de oftica si sa sa-i radem si noi putin in nas ca prea si-a batut joc de echipa de fotbal !
relu:
(27 Mai 2015, 08:24)
bani cheltuiti de geaba cu vagaboantele astea sant pline de figuri nau nici un fel de ambitie sa fac performanta ,eu zic ca echipa de fotbal avea mul mai multa valoare decat putorile astea.