Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Cercetat în stare de libertate sub control judiciar pe cauțiune, Gheorghe Mitache, viceprimarul municipiului Fetești, este acum arestat la domiciliu pentru 30 de zile. Decizia schimbării măsurii preventive a fost luată de magistrații Judecătoriei Slobozia, ca urmare a faptului că inculpatul ar fi luat legătura cu anumiți martori din dosarul penal în care este cercetat.

A plătit 3000 de lei și este reținut la domiciliu
Măsura preventivă a controlului judiciar pe cauțiune, în cazul viceprimarului din Fetești, a fost stabilită pe bază de ordonanță de către procurorul de caz. Pentru a fi cercetat în stare de libertate, el a plătit suma de 3000 de lei, contravaloarea cauțiunii stabilită de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Gheorghe Mitache nu a respectat însă dispozițiile trasate de procurori, motiv pentru care Judecătoria Slobozia a decis să-i schimbe măsura preventivă. Astfel, viceprimarul Feteștiului este arestat la domiciliu pentru 30 de zile. Mitache, susțin surse judiciare, ar fi contactat cu martorii din dosar. Reamintim faptul că acesta este acuzat de comiterea infracțiunilor de «abuz în serviciu» și «fals intelectual». Ancheta a fost desfășurată pe baza unui raport din 2012 al Camerei de Conturi Ialomița, instituție a cărei reprezentați au constatat efectuarea de plăți nelegale privind lucrări de consolidare la Școala Generală «Mihai Viteazul» din Fetești.

2 Iunie 2015, 18:15 (4292 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor Parchetului Județean

Comentariile cititorilor:


nelutuqhojq:
(8 Iunie 2015, 16:38)
 Cum pana acum nu prea am auzit de viceprimari care sa miste in fata primarilor,cazul de fata,dat fiind faptul ca primarul este scos din ecuatie de anchetatori,fie este o exceptie care intareste regula,fie isi are explicatie in ceea ce priveste ignorarea primarului in faptul ca acesta are un frate procuror.
IA :
(5 Iunie 2015, 19:11)
Serios?Pai asa ar fi corect,Ne duelam in corectitudine,ca asa e firesc.,,tap naravas:...
Dănuț:
(4 Iunie 2015, 21:14)
:)) nu vrei și adresa și cnp ul?? Spune în ce vrei să ne duelăm...IApă fioroasă:))
IA:
(4 Iunie 2015, 14:57)
Mai Danut si mai cum?scrie si numele sa stim si noi cu cine stam de vorba
Cetatean fetestean:
(3 Iunie 2015, 13:26)
Parca erau trei persoane retinute. Toti sunt in anchete? Sau ceilalti sunt dar sub control judiciar? Se amana procesul pana uita lumea de caz.
Dănuț:
(3 Iunie 2015, 04:11)
Da, e bine...la domiciliu...că tot au neveste ce-și doreau a fi jandarmi:)) Sper să-l țină pe orez fiert..apă de la robinet...și sex la achitarea cu  lipsă fapte:)))