Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Dată fiind situația dezastruoasă a operatorului de apă

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Miercuri, 10 iunie 2015, consilierii municipali s-au întîlnit în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban SA pentru a dezbate situația societății. Printre temele dezbătute s-a numărat și cea privind «dificultățile majore cu care se confruntă societatea». Conform documentației supuse dezbaterii, datoriile Urban SA către Primăria Slobozia și Amonil se ridică la aproximativ 20 milioane de lei, situație în care «orice persoană interesată poate cere dizolvarea societății».

Primăria, obligată să dizolve SC Urban
Documentația prezentată miercuri în cadrul ședinței ordinare a AGA Urban SA confirmă indubitabil dezastrul managerial din cadrul societății care gestionează serviciul de apă al orașului. Potrivit datelor oficiale, la 30 aprilie 2015, Urban SA are debite totale în valoare de 25 milioane de lei. Dintre acestea, peste 19 milioane de lei reprezintă datoriile Amonil și Primăria Slobozia. Dacă în cazul Amonil este vorba despre o datorie istorică, în cazul Primăriei Slobozia datoria a fost generată de reducerea ilegală a redevenței datorate de Urban SA administrației locale. Conform unui raport al Curții de Conturi Ialomița, valoarea acestei redevențe, micșorată prin votul consilierilor care au compus Consiliul Local din perioada 2008-2012, se ridică la 9,7 milioane de lei. Deși Urban SA informează Consiliul Local că nu recunoaște acest debit, precizînd că «societatea nu a înregistrat în contabilitate suma», urmările legale ale Raportului Curții de Conturi Ialomița nu mai pot fi evitate. Astfel, aceeași conducere a Urban SA a informat plenul că rezultatul pierderilor constatate la nivelul societății, potrivit Legii 30/1990, art. 10, «în cazul încălcării acestor dispoziții orice persoană interesată se poate adresa instanței pentru a cere dizolvarea societății». Și, cum edilii locali, amîndoi cercetați penal, suflă acum și în iaurt cînd vine vorba despre Curtea de Conturi și respectarea legii, dizolvarea Urban SA a devenit o problemă de timp...
(Mai multe amănunte privind evoluția acestei situații în ediția print a ziarului Independent de miercuri, 17 iunie 2015)

11 Iunie 2015, 10:20 (8120 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica
Prețul apei la Slobozia va crește cu 25%
Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei
Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Comentariile cititorilor:


Cristi :
(6 Iulie 2015, 10:23)
UITATIVA LA FATA OMULUI DIN FOTOGRAFIE SI V-ATI RASPUNS LA ÎNTREBĂRI.
FUR-BAN:
(18 Iunie 2015, 00:00)
Mai nou URBANUL executa si persoane decedate. Să se ducă după ele.....
anomim:
(12 Iunie 2015, 18:11)
Cetatean@ se va tine de cuvant. Vinde si demisioaneaza.
cetatean:
(12 Iunie 2015, 14:30)
vi se pare ca cei de la raja investesc degeaba in fostul sediu al urban?sa fim seriosi...se stie si se vede de la o posta ca nu mai e mult pana sa o preia.sunt datornici...falimentari...insolvabili..s a gasit salvatorul...RAJA.Va multumim mult domnule primar Stoica!!!!!!!!!  Asteptam cu nerabdare preturi mari ,apa otravita......,si DEMISIA DVS!!!!!!!!!Ati afirmat ca in timpul mandatului dvs nu o sa se intample asa ceva si ca garantati cu demisia.dar se tine oare de cuvant...o sa zica ca basescu...eeee ,am glumit!!!!!!
un pacient:
(12 Iunie 2015, 11:45)
Care face pariu cu mine ca Sorin e frustratul de Danut nedelcu?
SORIN:
(12 Iunie 2015, 09:49)
Acum vreo cinci ani, când scriam despre jaful de la Urban cu largul concurs al Primăriei și Consiliului Local, cu nume și prenume, eram jignit în toate felurile, unii postaci încercând să-mi explice cât de competent și cât ține el la locuitorii urbei - mă refer aici la ex-primarul Ionașcu -. Sigur, nici cu Sandu Stoica nu-mi e rușine, el putând să pună lucrurile la punct, așa cum a promis în campania electorală, dar, se pare că e mult mai compromis decât mi-aș fi închipuit vreodată, cunoscându-l ca pe un om corect, atâta cât poate fi de corect un militar devenit politician, adică mincinos. A luat, probabil, exemplu de la izmenarul "poliglot" Oprea. Păcat.
Labi...s:
(11 Iunie 2015, 19:25)
Eu cred ca dna Ionica stie .......chiar asa , aveti curaj >>>????
lili:
(11 Iunie 2015, 14:56)
dinamita vezi sa nu explodezi de prost ce esti.
DINAMITA:
(11 Iunie 2015, 13:39)
De ce nu s au recuperat datoriile istorice pe care le au unii cetateni si societati comerciale .URBANUL de cite ori a incercat sa debranseze de la caldura si apa  datornicii a fost obligat de primarie sa renunte deoarece se apropiau diferite sarbatori s au alegeri .Pentru falimentarea URBAN vinovatii sunt primaria si consiliul de administratie adica ,consilierii locali ceii care ar trebui sa plateasa pentru asta,ca doar au fost remunerati O sa se intimple la fel cum a fost si cu VIVANII vs POLARIS    Noul director o sa fie tot CILIBEANU si SOTIA
Mary:
(11 Iunie 2015, 13:11)
        Totul este putred si pute de la o posta.
Mary:
(11 Iunie 2015, 13:06)
     Dupa ce am fost furati sistematic, incepand cu directorul Soare, cand primea aget termic la jumatate de pret de la Combinatul Chimic, iar el ca un talhar, factura la un pret dublu pentru populatie, costuri care au generat multe restante fata de furnizor, chiar pierderi de apartamente din partea populatiei, ca in final sa duca la desfiintarea incalzirii centralizate, instalatia fiind dusa la fier vechi si pana in zilele noastre cand apa mizerabila era facturata ca apa potabila, cu stirea primariei care este sau era, actionar la SC Urban. Nici apa care curge acum nu este in parametrii de apa potabila, tot cu stirea primariei. Cand nu au mai putut sa fure sau le-a fost frica s-o mai faca, au capotat. Totul tine de DNA, daca se vrea.
hahaha:
(11 Iunie 2015, 11:29)
Sa vina RAJA cu super preturi! Raja e firma lor de partid rosu. Nu e destul k apa e infecta si suntem otraviti de ani , acum mai trebuie sa platim si peste12lei mc. Ce zice partidul k locuitori vor judeca oameni nu partidul, sacrificam 2-3 si pana la alegerile urmatoare uita prostimea la fel cum au uitat si cu puturile de apa. Tap ispasitor Ionascu de parca a deciz singur nu impreuna cu consilieri rosi