Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

Unde se duc fondurile europene, cînd se duc

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

În luna iunie a anului 2011, Consiliul Local Slobozia aproba implicarea municipalității într-un proiect de accesare a unor fonduri europene care să transforme orașul într-un punct turistic național. La 4 ani distanță, proiectul a prins contur. După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, așa arată un Centru Național de Informare Turistică în valoare de 630 mii de lei.

Bani europeni pentru un prepeleac
De cîteva săptămîni bune, în fața Muzeului Agriculturii Slobozia, deranjant de aproape de biserica de lemn, se înalță un prepeleac. Potrivit panoului însă, șantierul a fost deschis pe 6 aprilie și se va închide la sfîrșitul acestei luni. După cum vedeți în imaginea alăturată, construcția ridicată pînă acum lasă să se ghicească forma viitorului Centru Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia, o investiție finanțată în proporție de 98% din fonduri europene. Licitația a fost adjudecată de firma Consirom SRL Slobozia, iar valoarea lucrărilor pentru finalizarea construcției și intrarea în exploatare a Centrului se ridică la 630350 de lei. În continuare însă, utilitatea acestui Centru este incertă. Inițial, oficialii locali au declarat că acest Centru de Informare va permite turiștilor să identifice mai ușor obiectivele turistice de pe teritoriul orașului. Ulterior, conștienți de enormitatea afirmațiilor, oficialii locali au revenit asupra declarațiilor. «Este un Centru de Informare pentru tot județul. Ați văzut cîți turiști avem în fiecare an... Acum or să aibă și ei de unde să ia o informație, de unde să afle ce pot vizita în județ. Că, altfel, nu găsești nicăieri un loc unde să ți se explice...» a declarat public la începutul acestui an primarul Alexandru Stoica. Nimeni nu știe însă cîți turiști vizitează anual Ialomița. Practic, singurii turiști oficiali ai județului sînt cei 10 mii de pacienți ai bazelor de tratament balnear de la Amara.

16 Iunie 2015, 11:55 (14070 vizualizări - 31 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Olimpia:
(23 Iunie 2015, 13:08)
AM DESCOPERIT....E SIGUR! @MARY E MASCUL!!!
Mary:
(23 Iunie 2015, 12:52)
      @ Sorin. Cat de cerebral politic poate fi Tariceanu?! Cat priveste erata, (mai bagi degetul gresit, nu ca astia toata mana) sunt "tampiti", cu politica lor si ce rezulta din ea. 
SORIN:
(22 Iunie 2015, 13:32)
@Mary. Hotărăște-te, dragă: ori tâmpiți, ori tânpiți! Da' cu Tăriceanu ce-ai avut?! Oi fi eu de "stânga", dar, la ora actuală, Tăriceanu este cel mai cerebral dintre politicienii români. Un liberal autentic. Totuși, nu-mi explic fuziunea cu P.C., un partid de doi lei, chiar dacă "tătucul" Felex l-a vrut un fel de rahat împrăștiat sub forma USL, o uniune care n-avea cum să reziste. Iată că, odată cu cercetarea lu' Chiliman, apar tot felul de para'ndărăt chiar pe la cine nu te așteptai, gen fătălăul Crin Antonescu, cel care, practic, a distrus USL, iar pe PNL l-a atașat celor mai corupți politicieni din istoria României, adică băsiștii ultra și megapenali, cu familiile lor cu tot. Această caracatiță transpartinică nu va putea fi destructurată în vecii vecilor fără intervenția "agentur'lor" care, iată, au început să ia mâna de pe băsiștii ultra și megacorupți. Pe zi ce trece tind să-i dau dreptate lui Bercea Mondial, cel care urla din dubă câtă șpagă a dat, inclusiv șefei DNA și a ÎCCJ. Referitor la contractele cu CONSIROM, chiar dacă tu n-ai făcut referire la ele, para'ndărătul e la el acasă, iar patronul se numește Cornățeanu, nu Corlățeanu. El n-a făcut altceva decât să se ralieze obiceiurilor seculare ale românilor: șpăgi și iar șpăgi, chiar dacă alții le zic "comision".
@suporter:
(21 Iunie 2015, 19:40)
ba pardon...lasa, mai bine sa faca chioscul asta cu banii astia...inchipueti cat ar fi costat sa mareasca capacitatea salii de hanbal sau centru de informatica ptr copii, pai la ”preturile” lui corlateanu-consirom consuma bugetul pe trei ani....sa ne multumin ca am scapat cu atat...sic!
suporter neconditionat:
(21 Iunie 2015, 09:44)
Bine ca n-au mai  facut o biserica. Va dati seama ce insemna pt oras. Cati turisti veneu sa vada minunea??? doua biserici intr-una. Cu banii aceia  mareau capacitatea la sala de Handbal sau ridicau un centru  de informatica pt copii.Bravo domnule bacanu - esti pus in continuare pe prostii. Iti dedic melodia - Sa vina DNA-ul, a-ul, a-ul, sa vina DNA-ul, a-ul, a-ul....
,.../:
(19 Iunie 2015, 18:16)
fratilor afacerea e a bacanelului ca in primaria Slobozia aceste lucrari sunt impartite intre stoica si bacanu lu musat ii da si lui frimiriturile dar pina cind nu stiu ca sa dasteapta si prostii. la musat ii ajunge deocamdata masa de prinz pe la privighetoarea ,central consirom si e bine ca atunci cind era avocat la prinz minca din colt covrigi
mircea:
(19 Iunie 2015, 17:41)
Mai oameni buni....conu corlateanu allias consirom, le da de papica tuturor ”factorilor” de decizie din oras,...de unde si asemenea contract...un exercitiu simplu...chestia aia...chioscul ala, cred ca este supraevaluat de 10-20 ori...va dati seama de profit...ce conteaza o masa...?
Celentano:
(19 Iunie 2015, 14:18)
Multe speranțe ne-am pus in DNA! Numai să nu fie el din Slobozia că se-alege praful de speranțele noastre! Dac-aș ști că rade pe toți hoții, aș cotiza legal cu 25% din micul meu salariu! DNA, când te vei ocupa de Ialomița, toate forțele concentrate aici, că e jale!!
Geo da la Barbulesti:
(19 Iunie 2015, 12:25)
Ba esty nebun!!!! Asa valoare???!!!! Ori e din cupru???
mircea:
(18 Iunie 2015, 20:37)
@profesor, stiu ce zici, dar intreaba-i pe stoica si corlateanu allias consirom care a fost paraândaratul...doi taranoi parveniti, mai ales corlateanu....dar asta-i alta poveste, poate s-o sesiza dna-ul...
Unirea Slobozia:
(18 Iunie 2015, 19:41)
pff. . .miroase a ipocriti,cand ati votat dupa gura lumii si ce graieste televizorul ,aspectul asta l-ati uitat. . .80 % daca nu mai bine din populatia orasului sunt distrusi mental . . . ca si cei din functiile inalte. . .
Profesor:
(18 Iunie 2015, 15:44)
@mircea, cu banii ăștia faci săli de clasă in licee "de top", care se chinuie prin foste dormitoare de internat! Pute ca-ntr-o "școală europeană"! Știți ce zic?!
art:
(18 Iunie 2015, 15:35)
Pai primarul din AMARA sa fie mai destept decat cel de la Slobozia? Nu se poate. In realitate cred ca sunt niste bani ce se vor intoarce ca sponsorizari in campania electorala. Sa avem rabdare..... va veni si vremea lor sa primeasca "chiftele la tubulatura"
mircea:
(18 Iunie 2015, 11:43)
asta este tun marca stoica-corlateanu.....cu banii astia faci un bloc.....
Eul meu:
(17 Iunie 2015, 19:31)
Cumpăr țânțari de rasă. Vând muște. Aștept provincia. L Troc. La kilogram!