Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Ialomița: Percheziții la sediul Finanțelor. Persoane bănuite de evaziune fiscală și fapte de corupție!

În dimineața zilei de miercuri, 17 iunie 2015, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează 6 percheziții la sediul unei instituții publice, la punctul de lucru al unei societăți comerciale și la locuințele a trei persoane din județul Ialomița. Prejudiciul cauzat bugetului de stat este de aproximativ 2000000 de lei. Acțiunea polițiștilor de Investigare a Criminalității Economice vizează documentarea și probarea activității infracționale a unei societăți comerciale din județul Ialomița ai căror reprezentanți sînt bănuiți că, în perioada 2012-2013, ar fi creat circuite financiare fictive, de natură să asigure sustragerea de la plata TVA aferentă comercilizării pe piața internă a unor produse cerealiere, achiziționate de la unități economice cu comportament de tip-fantomă. În cadrul aceluiași dosar penal, polițiștii efectuează cercetări și față de un funcționar al unei instituții publice, bănuit că ar fi pretins de la administratorul societății comerciale, diferite bunuri în scopul facilitării unor avantaje fiscale. Prejudiciul total cauzat astfel bugetului de stat a fost estimat, pînă în prezent, la aproximativ 2000000 de lei. La finalizarea activităților, persoanele în cauză vor fi conduse la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, pentru audieri și dispunerea măsurilor legale.

UPDATE Potrivit Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «se efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală, luare de mită și dare de mită». «În perioada 2011-2014, suspectul D.A., în calitate de administrator al unei societăți comerciale, a înregistrat în evidența contabilă 39 facturi fictive de achiziție cereale, în valoare totală de 14025947 lei, emise de societăți comerciale cu comportament de tip-fantomă, producînd un prejudiciu bugetului de stat în sumă de 2244150 lei, rezultat din neplata impozitului pe profit. De asemenea, în cursul lunii mai 2015, suspectul B.C., funcționar public, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a pretins de la suspectul D.A., materiale de construcții și produse fitosanitare pentru a soluționa favorabil o cerere formulată de acesta de eșalonare la plată a sumelor datorate bugetului de stat» se mai arată în comunicatul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița.

17 Iunie 2015, 07:35 (8874 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu
Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile
Ialomița: Percheziții DIICOT la evazioniști. Prejudiciu de 3 milioane de lei!

Comentariile cititorilor:


c o s t e a :
(8 Iulie 2015, 19:51)
Perieti, avand in vedere ca lucrezi demult in control fiscal (nu ma refer la seful lor), te intreb: exista vreun lucrator in control fiscal ce nu a luat spaga pana acum? ai fost prins luand spaga, drept pentru care acum incerci sa torni orice productie paranoica din capsorul tau? Nu este prima data cand necunoscatorii din justitie (unii au trecut si pe la beci) iau de bune mizeriile de la tine.  Cred ca mataluta, lucratorul minune de la control fiscal, ai primit "mici favoruri", "sa fie bine, sa nu fie raü". Daca exista dovezi?Pe logica ta, crezi ca vei fi arestat pentru ati turna seful?:)))))))
Paltinis:
(7 Iulie 2015, 09:23)
@Perieti E bine ca un ciripitor ieftin sa fie: a)minoritar, uraste majoritarii b) chelios  c) frustrat d) din sistem e) nu conteaza daca persista in prostie, el trebuie sa continue.....are o misiune divina :))))) Nu publicati, nu existati!
rodica:
(23 Iunie 2015, 14:39)
Doare tare,adevaru' zic,nu-i asa?
tony m:
(23 Iunie 2015, 09:43)
Rodica bagabeloooo, ce urat vb .......MA cratima TA sa moara....:)))))
Perieti:
(22 Iunie 2015, 21:57)
Lasa Rodica ca se stie ca tu esti f buna prietena cu pestele mare vizat de DNA.  Chiar daca sta pe malul lacului la Amara pestele e cam mare si la fel si bubele din cap. Trist e ca se iau mici oameni care nu au nici o vina si sant constransi sa faca denunturi. Nu ar fi mai bine sa fie luate direct persoanele in cauza si puse sa dea socoteala direct de ceea ce au facut si inca fac sau acopera in continuare ?
Rodica:
(21 Iunie 2015, 19:55)
Sa moara MA cratima Ta ,ca nu-i asa? Daca tot ai asa tupeu! Adevarul deranjeaza,nu-i asa?
tony m:
(21 Iunie 2015, 12:44)
Ma CRATIMA ta tine contabilitati!!!:)))))
rodica:
(19 Iunie 2015, 15:54)
Pai s-au cam speriat colegii,ca ei tin si contabilitatile pe la firmele astea!
Relu:
(19 Iunie 2015, 07:20)
Pt.Lehamite : de ce s-au speriat colegii??? chiar asa curati sunteti acolo la ANAF??? Mai taie din ele da-le dracului,ca daca incepe lumea sa vorbeasca nu mai stati unul p-acolo. Mai bine iti vedeai de treaba ta si nu mai postai. Chiar asa prosti ne credeti? Si revin la intrebarea: de ce s-au speriat salariatii?? Pot sa raspund tot eu: de "curati" ce sunt!
Lehamite:
(18 Iunie 2015, 20:03)
Ca majoritatea actiunilor care le fac DNA si DIICOT, si aceasta a fost tot o porcarie si un foc de paie aiurea. Au venit in forta cu mascatii sa faca impresie. Au ridicat cateva documente si un calculator, au speriat salariatii dar si lumea prin blocul de unde au ridicat un coleg al nostru. Ideea e ca acel salariat nu are nicio vina iar el si-a indeplinit corect toate atributiile de serviciu. De fapt se vrea capul cuiva mai mare si a fost nevoie de un biet peste mic total nesemnificativ, dar cel mai slab de inger !! Omul a fost saltat si in mod corect a prezentat toata activitatea lui si ce stie el la nivelul sau, NU a putut sa spuna nimic din ceea ce vroiau procurorii sa obtina, asa ca in mod normal in aceeasi dupa amiaza a fost lasat sa plece liber si linistit acasa. Cea mai grava problema e ca aceste unelte ale DNA si DIICOT fac totul la ordin, nu au nicio proba si incearca prin forta sa obtina ceva informatii, denunturi sau orice alceva doar-doar isi justifica si ei activitatea si lefurile foarte grase. Fratilor nu mai procedati ca bolsevicii, strangeti probe reale si luati-i pe cei care trebuie ca sunt slava Domnului sute de persoane si la noi in judet, dar lasati oamenii simplii si curati in pace ! Dumnezeu sa va lumineze caile spre adevar si dreptate !
Dorin :
(17 Iunie 2015, 14:46)
Pe cine a luat de la anaf? B.?
SILE :
(17 Iunie 2015, 14:28)
Ce bine ca mai sunt verificati si agricultorii ! Tarani cu paminturile iar ei cu profiturile  , bani fara numar , vile , piscine , masini , vacante . de ce nu sunt intrebati de unde au ? In billant profit ioc , dar la saltea fara numar