Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala veche din Vlădeni a fost transformată în muzeu

Școala veche din Vlădeni a fost transformată în muzeu

În timp sediile unora dintre unitățile de învățămînt din județ scoase din rețeaua școlară sînt lăsate în paragină, altele sînt folosite în scop cultural. Autoritățile locale din Vlădeni au transformat vechea școală din comunitate într-un muzeu. Obiectivul a fost reabilitat cu fonduri locale în totalitate și se pregătește să intre în rețeaua turistică a județului.

Școli vechi, transformate în ruine
În ultimii ani, sediile a peste 20 de unități școlare din județul Ialomița au fost scoase din funcțiune. În majoritatea cazurilor, a fost vorba despre acele instituții, vechi de aproape un secol, a căror reabilitare era practic imposibilă. Un exemplu în acest sens este fosta Școală Generală cu Clasele I-IV din Țăndărei, aflată în cartierul Strachina. Desființată la jumătatea anilor 2000, unitatea de învățămînt a devenit ținta hoților care au sustras din sediul ei tot ce s-a putut. Acum zace abandonată, fără ca nimeni să aibă un plan fiabil de reabilitare. Paradoxal, alte școli au fost renovate și modernizate, însă din cauza scăderii efectivelor de elevi care le frecventau s-a luat măsura scoaterii lor din rețeaua școală. Este cazul școlii din satul ialomițean Frățilești, care a fost reabilitată în anul 2010, printr-un program al Băncii Mondiale. Cu un buget de peste 200 mii de lei, unitatea a fost renovată complet. Cu personalitatea juridică pierdută, instituția a fost trecută în subordinea Școlii Generale cu Clasele I-VIII din Săveni. Alte exemple de școli reabilitate cu banii Băncii Mondiale și închise sînt cele din localitățile ialomițene Cotorca, Ivănești sau Armășești.

Școala-muzeu de la Vlădeni
Construită în anul 1907 după modelul școlilor «Spiru Haret», prevăzute cu două săli mari de clasă, hol și cancelarie, vechea școală generală din Vlădeni a fost declarată anul trecut ca nefuncțională. Unitatea ajunsese o ruină, însă autoritățile locale au făcut eforturi pentru a o salva. Așa se face că, în septembrie 2014, fosta unitate de învățămînt a fost reabilitată complet, fiindu-i schimbată destinația. Ea a fost transformată într-un muzeu în toată regula. În acest sens, autoritățile locale au încheiat un parteneriat cu reprezentanții Muzeului Județean Ialomița, pentru a fi deschise în cadrul școlii o secție de Arheologie, una de Etnografie, dar și o secție în care va fi prezentată istoria locală a Vlădeniului. «Vom amenaja o serie de panouri informative cu date despre așezarea medieval-timpurie Popina Blagodeasca de la Vlădeni și vor fi expuse obiecte descoperite în acest sit arheologic. De asemenea, vor fi expuse și obiecte de etnografie donate de localnici. Vom avea și informații despre fauna și flora specifică acestei zone a Ialomiței. Va fi un muzeu în miniatură, destul de interesant pentru cei care vor să-l viziteze» a explicat doctorul în istorie Emilia Corbu, membră a echipei Muzeului Județean Ialomița care a lucrat pentru deschiderea muzeului în sediul fostei școli din Vlădeni. În momentul de față se lucrează pentru amenajarea sălilor de expoziții, muzeul de la Vlădeni urmînd să fie deschis în cel mai scurt timp.

7 Iulie 2015, 12:20 (5034 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nea' Mitica:
(13 Octombrie 2019, 18:56)
Ar merge un asemenea muzeu si la Saveni. Daca citeste cineva acest mesaj sa ii transmita doamnei Primar Mirela Dragoi sa faca muzeu si la noi.
pls:
(3 Ianuarie 2019, 22:05)
vai ce frumos... daca s-ar face la fel si in saveni ar fi ceva
Vreau Muzeu La Saveni:
(4 Decembrie 2018, 21:09)
IMI DORESC TARE MULT SI EU UN MUZEU LA SAVENI IALOMITA VA ROG EU FRUMOS DACA VEDE DOAMNA PRIMAR SA FACA UN MUZEU MIC CA NU E MUSAI SA FIE MARE

Va rog eu frumos daca cineva din administratia comunei Saveni vede acest comentariu sa aduca la cunostinta primarului Mirela Dragoi (daca nu s-a schimbat intre timp) sa faca muzeu la Saveni

Abia astept sa vad exponatele
Iancu:
(13 Iulie 2015, 09:39)
Vlad Florin nu va pleca cu fruntea sus din funcție. Dimpotrivă. Sluga va pătimi alături de jupân, pe drept! Așteptăm un om cu pasiune și cu diplome relevante la conducerea Muzeului Județean! Vlad a făcut prostii. S-a îndoit după adierea vântului. Pentru vlădici e de ajuns adierea ,,vântului de sus"! SĂ TRĂIȚI, SE EXECUTĂ!
Emilia:
(12 Iulie 2015, 22:50)
pt. Iancu, Mulțumesc! Să dea Dumnezeu să îl vedem finalizat că pe mine, una singură, m-a rupt. Dacă nu era vorba de Vlădeni, unde am șantier arheologic de 15 ani, nu m-aș fi încumetat. Și, muzeul nu s-ar fi implicat. Cum adică? O primărie a făcut dintr-o ruină un muzeu și ditamai muzeul a făcut dintr-o secție o ruină! Este vorba de ruina de la  conacul Bolomei care este secție a muzeului, de 13 ani de zile. Nu au reparat nici măcar acoperișul ca să nu mai plouă în el. Exemplul de la Vlădeni le pica greu la stomac. Și să știți că inițiativa a fost a domnului primar care de mulți ani își dorea să facă un muzeu în școala veche. Nu l-am crezut până când nu am văzut clădirea renovată și am fost la sfințirea noului local, pe 8 septembrie 2014. Și, până în martie au așteptat un răspuns de la MJI.
SORIN:
(10 Iulie 2015, 10:42)
Observ că matusalemicul primar, Lucian Corlău, continuă cu surprizele plăcute. Bravo lui!
Iancu:
(10 Iulie 2015, 10:09)
Felicitări, Emilia! Nobil gest! Ai o echipă pe măsura pasiunii tale! Eu am ,,un prieten" pe la muzeu, Vlad Fl. Văd că el își așteaptă șuturile in cur, in loc să intre și el in asemenea proiecte. S-a băgat in rahat, nu mai iese curat!
era pacat sa nu avem grija :
(9 Iulie 2015, 21:35)
Era si pacat sa se piarda, cum sau pierdut tot ce era frumos Ce era inainte in IAS?  Dar scoala de peste deal, dar livada,dar nuci,caisi sau corcodusi pana in Piua Petri? Si multe.........!
Emilia:
(9 Iulie 2015, 16:17)
Nu e chiar așa. Nu știu să existe un parteneriat între muzeu și primărie până în acest moment. Am propus expoziția de la Vlădeni pe proiectul meu de activitate, pentru că Primăria aștepta de anul trecut un răspuns din partea muzeului. Echipa este formată din Emilia Corbu (singura persoană din muzeu care a lucrat la acest proiect), Mariana Alexandru, bibliotecară la Biblioteca Vlădeni și o firmă care se ocupă de realizarea mobilierului. Probabil vom primi și sprijinul elevilor din Vlădeni și lucrătorilor de pe șantierul arheologic. Primăria ne susține cu tot ce avem nevoie. Vor fi patru expoziții, nu secții. Una de arheologie, alta de mediu, o expoziție de etnografie care va viza întreaga zonă a satelor evacuate la inundațiile din 1970 și o expoziție de istorie a comunei Vlădeni. Expoziția foto-documentară este deja realizată. Sunt 47 de planșe expoziționale de 1 x 0,70 m fiecare și care conțin un număr de 550 de materiale documentare istorice (documente de arhivă, fotografii, planuri, hărți, descrieri istorice de epocă, texte explicative).  Imi doresc din toată inima ca inițiativa Primăriei din Vlădeni să fie preluată și de alții. Este păcat de clădirile acelea să zacă în ruină. Inainte de renovare, Școala din Vlădeni arăta la fel ca  scoala ruinată de la Tăndărei.