Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

În perioada 1-2 august 2015, la Amara, se va desfășura cea de a 48-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În preambulul acestui eveniment, oficialii Primăriei orașului Amara, alături de cei ai Consiliului Județean Ialomița, au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au prezentat noutățile acestui an. Organizatorii au concluzionat că ediția din acest an va fi una de referință, în ciuda situației generale austere. «Efortul nostru este unul care își găsește rezultat în organizarea Festivalului, în ciuda situației complicate cu care ne confruntăm!» a declarat primarul orașului Amara, Victor Moraru.

Un festival de 370 mii de lei
Vineri, 10 iulie 2015, la sediul Primăriei Amara, primarul orașului Amara, Victor Moraru, și vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu, au organizat o conferință de presă în care au prezentat noutățile acestei ediții. Principala schimbare față de ediția precedentă, după cum au precizat cei prezenți, o reprezintă faptul că anul acesta Consiliul Județean a decis să suporte jumătate din cheltuielile generate de susținerea Festivalului. «Au mai rămas 3 săptămîni pînă la acest Festival ajuns la a 48-a ediție. Aș îndrăzni să spun că el a ajuns acum la o vîrstă a înțelepciunii, dar cu toate acestea susține în continuare tinerețea și talentul. (...) Vrem, și susținem în continuare să avem un festival național al muzicii ușoare la Amara, este o mîndrie pentru noi și sperăm să avem de partea noastră presa, publicul și oamenii din întreaga țară, mai ales că a rămas singurul festival de acest gen... Tocmai de aceea ne-am decis să susținem jumătate din cheltuieli!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

Evenimentul anului în 2014
Recunoașterea de care se bucură Festivalul Amara printre festivalurile de gen din țară a fost recunoscută anul trecut. Primarul Victor Moraru a anunțat în cadrul conferinței de presă de vineri că ediția de anul trecut a «Trofeului Tinereții» a obținut titlul de «evenimentul anului 2014». Titlul a fost acordat de către Uniunea Compozitorilor din România prin intermediul revistei «Actualitatea muzicală», care acordă anual aceste premii. «Este un premiu care ne-a onorat, dar în același timp ne și obligă. Ne obligă la o preocupare și mai mare pentru acest Festival, mai ales că se apropie ediția cu numărul 50. (...) În ultimii ani, Festivalul a crescut ca valoare, ca adresabilitate... Și credem că în anii care urmează vom reuși să oferim publicului noi surprize!». Pînă la surprizele viitoarelor ediții, organizatorii le pregătesc pe cele din perioada 1-2 august. Astfel, speră organizatorii, Festivalul ar putea fi urmărit și pe internet, dar și pe postul de televiziune Neptun TV, care îl va transmite live. De asemenea, Primăria Amara a încheiat un contract cu TVR 2, pentru preluarea ulterioară a Festivalului.

Un ialomițean printre concurenți
Ediția din acest an a Festivalului beneficiază, din nou, de prezența lui Octavian Ursulescu. Considerat drept «cel mai bun prezentator» al Festivalului Amara de-a lungul timpului, acesta va fi prezent pe scenă în serile de 1 și 2 august, alături de cei 14 concurenți. De asemenea, precizează organizatorii, printre artiștii care și-au anunțat disponibilitatea de a participa în recitaluri la festival se numără și Voltaj, Fly Project, Lora, Corina și Paula Seling. Cei mai importanți rămîn însă, ca de obicei, concurenții. Anul acesta, la selecția din 23 mai 2015, au fost nominalizați 14 concurenți. Unul dintre aceștia, Robert Ștefan Iosifescu, este ialomițean și a fost considerat de către cei care l-au ascultat «un candidat cu șanse» la unul dintre premiile Festivalului. «Îmi doresc ca prima mea participare la acest Festival să fie una de excepție și să pot adăuga în palmaresul personal încă un trofeu. De asemenea, îmi doresc ca publicul să fie încîntat de vocea mea și să mă  ridic la nivelul așteptărilor lui!» ne-a declarat tînărul de numai 17 ani, elev al unei clase de filologie în cadrul Liceului de Arte din Slobozia.

16 Iulie 2015, 14:10 (4886 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
«Trofeul Tinereții» a ajuns la Călărași
Prima seară de muzică nemuritoare

Comentariile cititorilor:


@anonim:
(20 Iulie 2015, 10:44)
Prietene esti in conflict grav cu gramatica limbii romane si cred ca meriti o schimbare de mod, timp si mai ales spatiu!
SORIN:
(20 Iulie 2015, 09:10)
E bine că se păstrează tradiția acestui festival longeviv, deși, la un moment dat, unii din capii culturii ialomițene (?!) au vrut să-l mătrășească, acuzându-l de comunism. Vă puteți da seama cât de netrebnic trebuie să fii ca să susții că festivalul de la Amara este comunist, împreună chiar cu Tavi Ursulescu. Poate-mi dau "doctorii" din cultura ialomițeană un exemplu de eveniment "capitalist" organizat de ei și care să aibă o tradiție de  măcar zece ani. Sigur, orice manifestare de o asemenea anvergură poate naște suspiciuni privind cheltuirea banilor. Totuși, nu DNA este aceea care să constate eventualele derapaje referitoare la cheltuirea banilor. Camera de Conturi poate verifica, iar eventualele nereguli pot fi aduse organelor competente, chiar DNA. Celor care compară Amara cu Mamaia, țin să le spun că, nu de puține ori, Amara a fost deasupra, dar nu s-a vrut recunoașterea, din motive de mafie "culturală". Eu n-am decât să felicit Primăria Amara pentru implicarea in organizarea unei asemenea manifestări de anvergură.
Haeckel:
(20 Iulie 2015, 09:00)
Nimic nou sub soare : Ontologia repetă filogenia !
anonim:
(20 Iulie 2015, 08:56)
cica sint bilete cu loc vrajeala mizerie primaria ocupa jumatate din locuri iar restul la bataie pentru prosti un atu in plus pentru apropriati primarului cel mai bine este o schimbare de primar ca ia crescut prea mult coarnele
Truică B.:
(19 Iulie 2015, 15:54)
Alte cheltuieli exagerate. Nu de dragul festivalului care, să fim serioși, este un rudimentarism cu urme de untură! Iar bani suspect de mulți! Unde ajung? Entuziasmul lui Moraru are o motivație la modă!
@Vasilescu:
(19 Iulie 2015, 11:52)
amice,daca te uiti la numele sonore care vor veni la Amara(care au un pret intre 5-10 mii de euro fiecare),plus daca iei in calcul prezentatorul,organizarea,premiile pentru concurenti si publicitatea,vei constata ca ai un ADN total gresit!Nu stiu in ce conditii ai iesit cu acest ADN! ;)
Vasilescu :
(18 Iulie 2015, 13:01)
3,7 miliarde lei vechi e o suma imensa pentru doua seri la gradina Amara  !!! Depășește cheltuielile cu festivalul de la Mamaia ! Atentie DNA !
geo:
(17 Iulie 2015, 13:24)
Este foarte bine că se poate continua cu acest festival, chiar și cu altele. Nemulțumirea mea este aceea că, și nu ține de manifestări culturale, la nivelul ORASULUI AMARA nu s-au găsit oarece bani pentru a se face, măcar pe-o parte, trotuarele pe strada Băilor (de la Poștă până la Complex).