Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Întreținerea drumurilor județene începe la 1 septembrie 2015

Mai bine mai tîrziu decît niciodată

Întreținerea drumurilor județene începe la 1 septembrie 2015

După un an și mai bine în care a refuzat să încheie un contract de întreținere a drumurilor județene, Consiliul Județean Ialomița pare să fi înțeles necesitatea acestui demers. La începutul lunii iunie instituția a demarat organizarea unei licitații deschise, iar la acest moment procedura de evaluare a ofertelor este în curs. Potrivit estimărilor, în cazul în care nu vor exista contestații, primele petice de «asfalt de întreținere» vor apărea pe drumurile județene în cursul lunii septembrie 2015.

Prima licitație după un an
Declarată «prioritate a administrației Ciupercă», infrastructura rutieră din Ialomița continuă să arate deplorabil în ciuda eforturilor oficialilor județeni și a sutelor de milioane de lei cheltuiți pentru întreținere. Statistic, unul din 5 kilometri de drum județean nu a fost nici măcar «peticit» în ultimii 25 de ani. Mai mult decît atît, timp de un an, instituția a refuzat reînnoirea contractului de întreținere a drumurilor cu SC Drumuri și Poduri, societate aparținînd instituției, sub pretextul unor «probleme de ordin legislativ». În acest context, demararea la începutul lunii trecute a unei licitații deschise pentru «lucrări de întreținere și reparații drumuri județene» reprezintă un prim pas către normalitate. La acest moment, procedura de evaluare a ofertelor este în curs, iar cîștigătorul urmează să fie nominalizat. Potrivit datelor oficiale, la licitație s-au înscris 5 firme, dintre care numai 2 sînt locale. Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri a declarat că este încrezător în oferta depusă și că speră să cîștige: «Am oferit un preț bun și sperăm să cîștigăm acest contract. Este regretabil însă că sîntem obligați să participăm la această licitație în aceleași condiții ca firmele mari de pe piața de profil. Nu ne temem de concurență, însă lupta mi se pare inegală!». Contractul se întinde pe o perioadă de 3 ani și are o valoare estimată, fără TVA, cuprinsă între 21 și 30 milioane de lei, în funcție de sumele aflate la dispoziția autorităților județene și necesități. Vestea proastă este că, dată fiind procedura greoaie, contractul de întreținere a drumurilor județene nu intră în vigoare mai devreme de 1 septembrie 2015. Oficialii județeni sînt însă circumspecți și cu privire la această dată. «Noi am făcut tot ce depinde de noi. Dar în cazul în care vor exista contestații este posibil ca acest termen să fie prelungit. După cum știți, reglementările legale în acest sens sînt stricte!» a declarat pentru Independent vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu.

Se caută amatori pentru deszăpezire La începutul acestei luni, Consiliul Județean Ialomița a demarat procedura de achiziție publică pentru contractul «de deszăpezire a drumurilor județene». La fel ca și în cazul contractului de întreținere, firma care a asigurat pînă la acest moment acest serviciu a fost SC Drumuri și Poduri. Consilierii județeni au aprobat, deocamdată, documentația de atribuire și numirea comisiei de evaluare a ofertelor. Contractul urmează să fie încheiat pe o perioadă de 3 ani, iar valoarea anuală a sumelor alocate de instituție oscilează între 1 și 2 milioane de lei.

21 Iulie 2015, 08:20 (3162 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru promite asfalt de 160 milioane de euro
Drumul Județean 212, reparat după expirarea perioadei de garanție
Sclavii asfaltului
Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Comentariile cititorilor:


teo:
(28 Iulie 2015, 09:02)
Mi s-ar parea aberant daca nu ar fi o licitatie transparenta si competitiva, altfel ar putea deveni o dierctie in cadrul CJI , fara a mai participa la licitatie, ceea ce ar duce la o salarizare normala a administratorilor,fara premii anuale de cca 12 salarii , avand in vedere ca efortul lor este minim, avand toate resursele asigurate . Ar mai trebui schimbati acesti directori cu teama de licitatii si uitati de Dumnezeu in societatile cu capital de stat,  mandatele ar trebui limitate la cel mult 2 cu durata de 3 ani, pentru a nu se  ajunge la  o eventuala  confuzie intre patrimoniul public si cel personal.
geo:
(24 Iulie 2015, 12:28)
Mi se pare aberant ca, la o licitație publică pentru anumite lucrări să participe și alticineva(din afara județului) dacă există în județ  societăți de profil, doar dacă nu s-ar acoperi volumul de lucrări..