Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ioan Martin și Marian Neacșu și-au împărțit zonele de influență Ioan Martin și Marian Neacșu și-au împărțit zonele de influență

Fă-te frate cu PSD pînă treci puntea

Ioan Martin și Marian Neacșu și-au împărțit zonele de influență

Calculele politice bazate pe sondaje sînt contrazise de scenariile de culise. Potrivit unuia dintre acestea, președinții PNL și PSD din Ialomița au negociat un nou pact de neagresiune pentru alegerile locale din 2016.

Politică pentru doi Conform scenariului vehiculat pe holurile sediilor ambelor filiale, Ioan Martin și Marian Neacșu și-au negociat deja sferele de influență. Astfel, cele 20 de comune cîștigate la ultimele alegeri, precum și orașele Urziceni, Fetești și Slobozia, rămîn în sfera de influență a PNL. În aceste condiții, graba lui Ioan Martin de a propune o dezbatere publică asupra unui candidat la Slobozia devine explicabilă. În compensație, PSD păstrează controlul asupra celor 40 de localități rurale pe care le domină la acest moment și își securizează poziția dominantă în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Ocupat cu «politica mare», Marian Neacșu nu a putut fi contactat pentru a comenta acest scenariu posibil. A făcut-o, în schimb, președintele PNL, Ioan Martin. «Nu m-am mai întîlnit cu domnul Neacșu de foarte mult timp. Dar, evident, aveți libertatea de a face orice fel de scenarii. Ce pot să vă spun, cu siguranță, e că nu există niciun fel de înțelegere. Este o competiție fără compromisuri și fără negocieri. Și nu e doar lupta noastră! Luptăm pentru ca toți ialomițenii să aibă o viață mai bună!» a declarat acesta. Deși declarația lui Ioan Martin neagă evidența, aceasta nu poate fi contestată. În ciuda disensiunilor «de la Centru», în Ialomița PNL și PSD formează de 7 ani o alianță indestructibilă. În schimbul serviciilor făcute PSD, Ioan Martin a rămas în tot acest răstimp vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, pe de o parte, iar protecția oferită de PSD a permis întărirea filialei PNL la nivel județean, pe de altă parte.

24 Iulie 2015, 18:10 (4427 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Martin vrea să fie votat de locuitorii Sloboziei
PNL nu are candidat pentru Slobozia
Cezarul PNL vrea (din nou) la primărie
Căutări fără Țintă pentru Prefectura Ialomița
Dreapta revine la putere în Ialomița

Comentariile cititorilor:


PSD:
(31 Iulie 2015, 09:48)
Ba da.... stiu sa citesc si te cunosc foarte bine, ti-ai gresit cariera Sorine, trebuia sa te faci profesor de gramatica pentru ca tot ii mai critici pe comentatori pentru o cratima, daca sti ce e aia, ca de, tu doar le sti pe toate si te lingusesti pe langa toti cei ce sant la putere sa-ti mai scape si tie cate o firimitura din ce fura ei sa scri frumos despre ei .Esti o jarla a societatii Sorine...
SORIN:
(29 Iulie 2015, 10:18)
@PSD. Tu chiar nu știi să citești?!
PSD:
(28 Iulie 2015, 22:01)
Iaca Sorine incepusi sa te lingusesti si sa-l pupi in cur acum pe Neacsu ca nu mai e tataia Ciuperca la PSD....Mare mancator de cacat esti...
Ela:
(28 Iulie 2015, 09:34)
@Mary. Băiatule, ai mare dreptate! Bravo! @Sorin recunoscând că e bărbat, te completează cu mare aplomb! Ați face un partid? Inițiatori. Nu glumesc!
SORIN:
(28 Iulie 2015, 08:52)
Eu susțin în continuare boicotarea alegerilor din 2016 la nivel național. Partidele din țara noastră nu sunt formațiuni politice, cu doctrine, cu planuri de dezvoltare socio-economică pe o perioadă medie sau lungă, sunt clanuri mafiote transpartinice. Organele de forță care mimează destructurări de tot felul sunt în totalitate politice, evenimentele care fac deliciul opiniei publice și ale presei sunt puse la cale tot politic. Cel mai elocvent exemplu este Ioan Niculae, multimilionarul român acuzat că a sponsorizat de la Mircea Geoană până la Traian Băsescu, via Videanu. El nu este acuzat de subminarea economiei naționale, nu este acuzat de evaziune masivă, nu este acuzat de criminalitate economică, ci este acuzat politic, chiar dacă, de ochii lumii apare și spălarea de bani. Alt caz elocvent este Popoviciu, ăl cu apartamente prin Manhattan, de opt milioane de dolari fiecare. Așa că alde Neacșu și alții, așa-ziși liberali, democrați, sau cum or vrea să-și mai zică, sunt o plevușcă lesne de ancheatat, dacă s-ar vrea.
Mary:
(27 Iulie 2015, 10:13)
        Voi doi, ce ati facut pentru judetul Ialomita, pentru Slobozia??!!. Veniti cu pretentii de "fata mare", alergati dupa functii bine platite si atat. Cascati ochii si vedeti cum arata Slobozia, fara apa potabila, plina de gropi, praf, mizerie, cu proiecte ce isi propun defrisarea copacilor, inlocuiti apoi cu betoane, bani din buzunarul nostru aruncati sau ingropati. Mai aveti tupeul sa chemati oamenii la vot??!! Pentru ce? sa va intalati voi fundurile celulitice in scaune in care va ia somnul dupa masa de pranz?!, sa butonati telefoanele pentru a conduce afacerile trecute pe numele soacrelor? Ne credeti asa de tampiti?!  Aveti un cult penru propria persoana din prima zi in care ocupati o functie si pana in ultima, urmand apoi sa va milogiti de noi. Nu va este rusine obrazului??!! Chiar, nu va ajunge??!!
mircea:
(26 Iulie 2015, 20:18)
penele...este de fapt pedele....nu ma criticati, intentionat am scris asa....ce o tot dati in sus si in jos ca daca castiga peneleuulpedele o sa curga lapte si miere prin groapa lui stoica....nu mai departe, uitati-va la teapa pe care i-a  tras-o johannis ...diasporei...na acum si-au luat tara inapoi, parca asta era lozinca, eu ma intreb cine le-o luase si unde o dusese, in fine, acum pentru prostii care cred ca daca o sa fie pedelepeneleul la putere o sa-si ia orasul inapoi....ghinion, groapa tot acolo o sa fie si se va vaita peneleulpedele ca datorita grelei mosteniri...bla....bla....apa tot aia o sa fie ....bla...bla...cat despre pnelepdele....nu-s votatn psd ci usl, si, am votat pnl-psd, impotriva lui basescu si pdl, ce a facut antonescu si pnl-ul este ca mai mare si cea mai de joasa speta curvasareala posibila....
lolek si bolek:
(26 Iulie 2015, 10:00)
Toti o apa si un pamant.aka mocirla.unora insa le place balaceala in rahat , adora mizeriile.tradarea.santajul.ne 1 este gheorghe tinel mare amator sa se faca de kkt pe sticla.
Afg:
(25 Iulie 2015, 23:10)
Prieteni, doar ce a fost arestat presul de CJ de la Arad (pnl) si voi tot o mai ardeti ca pnl e curat/uscat? Urziceni si Fetesti va spune ceva? Nu e vorba despre partide/ doctrina, conteaza doar moralitatea persoanelor ce vor ocupa astfel de functii!
alegator :
(25 Iulie 2015, 17:59)
pnl .daca-l mai sustineti pe unul ca merlea un hhit si mincinos  .pnl pierde la perieti  ,si va cistiga gruparea  parvu -dragu .ceia ce nar fi rau .
Gulie:
(25 Iulie 2015, 15:47)
Vă doresc să dați de dracu cu liberalii voștri, cu tot! N-au fost liberalii?! Ce mare rahat au făcut, proștilor? Toți, hoți! Hoția stăpânește România! Soluția? Colonie.
stelica:
(25 Iulie 2015, 15:34)
Care pnl Perieti?
pnl perieti :
(25 Iulie 2015, 10:27)
org locala perieti  .crede in conducerea judeteana    si sprijina pe presedintele  martin.
RADU:
(25 Iulie 2015, 10:23)
Sa dea domnu sa scapam de p s d in ialomita ca acest partid a devastat  judetul si nu numai tara asta nu inseamna ca partidele adverse sunt usa de biserica sa alegem raul cel mai mic  ca alt ceva nu putem face cu domnul inainte.
Bazil:
(25 Iulie 2015, 08:06)
Dacă liberalii vor reuși sa câștige alegerile locale în cele trei municipii și în 20 de comune vor avea și majoritate în consiliul județean ! O sa scapam de PSD?! Ar fi frumos !!!