Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Consilierii județeni ignoră legea

Ialomița are 31 de consilieri județeni. Aceștia reprezintă forul legislativ al județului și sînt garantul respectării legii în Ialomița. Anual, conform articolului 52 din Legea 215/2001, consilierii județeni au obligația să redacteze un raport de activitate. La acest moment, doar 12 consilieri și-au respectat această obligație. Rapoartele sînt formale și lipsite de relevanță.

Somn de voie pe banii contribuabililor
Ialomița are 31 de consilieri județeni, aleși prin votul cetățenilor. Ei reprezintă forul legislativ al județului și sînt garantul respectării legii în Ialomița. În mod normal, aceștia se întîlnesc în cadrul ședințelor lunare ale Consiliului și aprobă prin vot proiectele de hotărîre propuse de către administrația județeană. Pentru această responsabilitate, consilierii județeni primesc o indemnizație de ședință. Pe lîngă drepturi însă, consilierii județeni au și obligații. Una dintre acestea este aceea de a prezenta public un raport anual de activitate. Potrivit articolului 52 din Legea 215/2001, «fiecare consilier, local și județean sînt obligați să prezinte un raport anual de activitate, care va fi făcut public prin grija secretarului», fără să se precizeze un termen sau o sancțiune. În aceste condiții, numai 12 dintre consilierii județeni ialomițeni și-au întocmit pînă la acest moment rapoartele anuale obligatorii. Întrebat de ce nu și-a respectat această obligație, Ion Mitrică, consilier județean PNL a declarat: «O să îl fac, nu îmi duceți grija. Dacă nu există sancțiuni, de ce să îl fac?». Deși Legea 215/2001 nu prevede sancțiuni pentru nedepunerea raportului, în Legea 393/2004, privind statutul aleșilor locali, se arată că «încălcarea prevederilor Legii 215/2001, a prevederilor prezentei legi și ale regulamentului de organizare și funcționare a consiliului atrage aplicarea următoarelor sancțiuni: avertismentul, chemarea la ordine, retragerea cuvîntului, eliminarea din sala de ședință, excluderea temporară de la lucrările consiliului și ale comisiei de specialitate, retragerea indemnizatiei de ședință pentru 1-2 ședințe». Inutil să precizăm că, pînă la acest moment, niciuna dintre aceste sancțiuni nu a fost aplicată.

Rapoarte formale și irelevante
Nici în cazul celor 12 consilieri care au înțeles să-și respecte obligațiile față de lege și alegători lucrurile nu stau mai bine. Rapoartele, făcute publice pe site-ul Consiliului Județean Ialomița, la secțiunea «informații de interes public», sînt formale și irelevante. Spre exemplu, consilierul județean Adrian Andriescu (PNG-CD), unul dintre cei mai vechi reprezentanți ai Consiliului, susține că «mi-am adus o mică contribuție la stabilirea celor mai utile măsuri la nivelul județului, cît și la propuneri în cadrul Comisiei care apoi au fost acceptate și aprobate în plen (...)». Însă potrivit aceluași raport din care am citat, Adrian Andriescu numără printre contribuțiile sale participarea la două ședințe publice ale Consiliului Local Slobozia, participarea la unele dintre evenimentele organizate de instituția pe care o reprezintă și (excepțional!) participarea sa la «toate ședințele» Adunării Generale a SC Drumuri și Poduri SA, din care face parte. Rapoarte similare au fost întocmite și de ceilalți 11 consilieri județeni, indiferent de partidul pe care îl reprezintă. Un alt exemplu, Laurențiu Șonchereche (PSD), noul președinte al ATOP, a redactat un raport de două pagini și jumătate în care trece în revistă, pe lîngă activitățile mai sus-menționate, și rezultatele activității sale didactice: «Un moment foarte important a fost lansarea în cadrul proiectului (n. red.: «Ialomița dintotdeauna pentru totdeauna») a revistei «Naparis», care urmărește ca istoria și tradițiile locale să fie cunoscute (...)». Concluzia logică pe care o putem desprinde din lectura celor 12 rapoarte este aceea că tăierile de pamblici, participarea la sindrofiile publice, depunerile de coroane și încasarea indemnizațiilor de ședință reprezintă pentru consilierii județeni ai Ialomiței dovada îndeplinirii obligațiilor cu care i-au mandatat alegătorii în 2012...

14 August 2015, 17:15 (3972 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Elena:
(19 August 2015, 21:38)
Sa-si prezinte si Dl. Serbanescu v. raportul, macar sa ne spuna cate contracte a mai incheiat cu autoritatile statului.
bingo:
(17 August 2015, 10:16)
Stimati,consilieri,nu trebuie sa stim si noi,muritorii de rand din acest judet despre acest raport ? Noi v-am inscaunat acolo,si-acum va bateti joc de noi!!  Nea Mitrica , scrie bre cateva pagini si spune-ne ce-ai facut matale pana acum. ??? Se pare ca dictonul:" Somnul natiunii naste monstrii" e valabil si acum si va fi cel putin 100 de ani de-acum incolo !