Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: S-a ales cu dosar penal pentru că a șpăguit un polițist

Ialomița: S-a ales cu dosar penal pentru că a șpăguit un polițist

Cei care cred că pot scăpa de cozile de la ghișee sau insistența polițiștilor din trafic oferind șpăgi ajung, uneori, să fie trași la răspundere penală. Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița scot la iveală o situație similară. Anchetatorii descriu cu lux de amănunte cum un cetățean oferă 50 de lei unui agent de poliție din Țăndărei, după ce a fost prins conducînd ilegal pe șosea. Fără să-i pese de funcție și de autoritate, omul legii pleacă cu banii, iar contravenientul își vede liniștit de drum. Procurorii le-au făcut dosare penale atît șoferului contravenient, cît și polițistului. Primul a fost trimis în judecată pentru dare de mită, în timp ce al doilea a fost anchetat pentru luare de mită.

Filmul unei șpăgi Scandaloasa situație explicată în rîndurile de mai sus este desprinsă dintr-un dosar penal al anchetatorilor Parchetului Județean, în urma căruia trei agenți ai Poliției Orașului Țăndărei au fost trimiși în judecată pentru fapte de corupție, în primele luni ale acestui an. Este vorba despre agenții Costin Rovilian Clinciu, Daniel Olteanu și Laurențiu Dan Mihale. Faptele reținute în cadrul noii anchete s-ar fi petrecut, potrivit Rechizitoriului întocmit în cauză, în vara anului 2014. Persoana care i-a oferit șpaga omului legii se numește Traian Păun, iar polițistul care a primit respectiva sumă de bani este Costin Rovilian Clinciu. Prins în ilegalitate pe șoseaua care leagă Țăndăreiul de Brăila, Traian Păun îl convinge pe polițist să accepte șpaga de 50 de lei, pentru a-și continua liniștit drumul. Potrivit probatoriului șoferul contravenient afișează o atitudine sfidătoare, adresîndu-i omului legii următoarele cuvinte: «Nu mai scrie, vrei să mă arzi cu amendă, nu? Hai dă-mi actele aicea, hai că mă grăbesc și eu... (...) Ia și bei un suc și lasă-mă în pace», moment în care scoate bancnota de 50 de lei, pe care i-o aruncă omului legii între picioare, în timp ce acesta se afla pe scaunul autoturismului de serviciu. După această întîmplare, omul legii a luat suma de bani, i-a restituit inculpatului Traian Păun documentele personale ale autoturismului și nu i-a aplicat amenda pe care o merita. Contravenientul nu a scăpat însă de răspundere penală. El a fost anchetat de procurorii care i-au cercetat și pe polițiștii din Țăndărei, fiind acuzat de dare de mită. Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Ialomița.

25 August 2015, 13:45 (4409 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Denunțat la Parchet de polițistul pe care voia să-l mituiască
Fetești: Un polițist a refuzat să primească șpagă

Comentariile cititorilor:


BUCURESTI:
(31 August 2015, 11:08)
BIG-MAFIA ,RUSINOS PENTRU UN MARCULSTEAN SA FACA ASA CEVA,RUSINE GIGEL ZIS MERINOSU,EU DACA AS FI IN LOCUL LUI COSTIN SAU FAMILIA LUI TI-AS DA FOC LA CASA SA ARDETI IMPREUNA CU SOBOLANII SI MIZERIA PE CARE O AVETI SI DE CARE DATI DOVADA.
Mary:
(27 August 2015, 09:23)
        Politia Slobozia, serviciul circulatie, ar trebui sa sesizeze administratia drumurilor din Slobozia, vis-a-vis de gropile prin care circulam. Ma intreb, acesti politisti rutieri sunt dotati cu elicoptere de nu dau in gropi?, sau au fost reciclati si invatati sa scrie "alcool" cu doi de "o" dar au lipsit la ora unde aveau de invatat cum se face o "sesizare". Domnilor, fara frica, sa va meritati salariile.
mircea:
(25 August 2015, 19:43)
Mai oameni buni, astia chiar ne cred prosti.....in Tandarei un copil a fost ucis de un magraon....ce a patit magraonu?...hai sa vedem...mai stie cineva de el?
Big- Mafia:
(25 August 2015, 18:36)
Si ce i-a rupt lindinele lui Rovilian, a stat o perioada in arest la domiciliu si acum toata ziua joaca remi la umbra in Marculesti sub nucul din fata scolii la Tase Panait, a tras cat a fost in politie si acum il doare-n paispe....Poate pune o vorba buna Musoiu sau Marian Neacsu (ca tataia Ciupi nu mai este ) si scapa bazma curata....