Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate pe raza județului, polițiștii din Ialomița au constatat 25 de infracțiuni, au aplicat 2046 de sancțiuni contravenționale și au reținut 55 de permise de conducere. De asemenea, în perioada 25 iulie-31 august 2015, Poliția Română desfășoară o acțiune la nivel național pentru prevenirea faptelor antisociale, asigurarea fluenței și siguranței traficului rutier pe sectoarele de drum cu trafic intens. La activități participă polițiști din cadrul structurilor teritoriale de Ordine Publică, Rutieră, Investigații Criminale, Poliție Transporturi, Acțiuni Speciale, Arme, explozivi și substanțe periculoase. Polițiștii din Ialomița au efectuat 162 de acțiuni, în săptămâna 20-26 august 2015, în timpul cărora au constatat 25 infracțiuni, dintre care 17 în flagrant. Au fost aplicate 2046 de sancțiuni contravenționale, cu o valoare a amenzilor de peste 230000 de lei. 9 sancțiuni au fost aplicate la Legea 12/1990, privind protejarea populației împotriva unor activități comerciale ilicite, 200 la Legea 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, 1769 la OUG 195/2002, privind circulația pe drumurile publice, restul fiind aplicate pentru încălcări ale altor acte normative. Polițiștii rutieri au reținut 55 de permise de conducere, dintre care 8 pentru conducere sub influența alcoolului, 14 pentru depășirea limitelor legale de viteză și 33 pentru alte fapte. Au fost retrase 34 certificate de înmatriculare.

27 August 2015, 10:45 (2516 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole
Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni
Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Comentariile cititorilor:


Aiureala:
(1 Septembrie 2015, 00:10)
Alo, 112?  miscati-va posteriorul si la rural, ca acolo se petrec muuuulte fapte sanctionabile. De ex., v-ati gandit ca cei care pleaca cu masinile de la "troscoteci", sau de la bodegile ce-si zic magazine mixte, au ceva "grade" la bord, care ar fi de interesul Politiei (din Spania, sa zicem), nemaipunand la socoteala  o evaziune, asa, de fason, ca are, cica, program pana la 22 sa vanda castraveti la sticla de Becks, iar dupa 22 la sticla de Ciuc, sau invers! E adevarat, cei de la "Circulatie" circula, ca de aia sunt de la circulatie(!), ii vezi, slava Domnului! dar "politist de rural" sa umble si el prin comunitate, sa vada, sa auda, sa intrebe, sa se informeze, sa discute cu nea Bre, n-ai sa vezi! Adica eu, nea Bre, nu-l vad! A, stai ca mint, ii vad masina la sediu, pe la ora inchiderii, sa fie 16?...
Ina:
(27 August 2015, 22:46)
In fiecare noapte se aud motoare ambalate la maxim. Destul de aproape de sediul Politiei. Si urlete de tineri petrecareti  pana spre dimineata. Ar fi interesant sa prezentati sanctiunile aplicate .