Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Infractorii transformă polițiștii în victime

Ialomița: Infractorii transformă polițiștii în victime

Meseria de polițist ar putea fi trecută în topul celor mai periculoase profesii din lume. Toate acestea întrucît anual zeci de oameni ai legii devin victime ale infractorilor. Cel mai recent caz s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia, cînd doi agenți ai Serviciului Ordine Publică au fost luați la pumni de un scandalagiu. Agresorul a fost iertat de instanță, iar în loc să ajungă după gratii a ajuns în arest la domiciliu. Deși pericolul există, oficialii de rang înalt evită să găsească soluții eficiente care să-i protejeze pe polițiști în timpul serviciului.

Întîmplări cu polițiști
În urmă cu o săptămînă, Slobozia s-a aliniat trendului național în ceea ce privește agresarea polițiștilor. Aflați în timpul serviciului, doi agenți ai Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia au fost agresați încercînd să potolească cinci scandalagii, care făceau tărăboi în fața unui bloc din oraș. Agresorul oamenilor legii este tînărul Robert Daniel Sîrbu. Deranjat de intervenția oamenilor legii, acesta a sărit la bătaie și le-a aplicat ambilor o corecție zdravănă. Deși neconfirmată oficial întîmplarea, martorii evenimentului susțin faptul că agenții au fost tăvăliți prin praf și loviți cu pumnii peste față, în timp ce încercau să-l imobilizeze pe cel care i-a atacat. În 2013, un alt polițist ajungea la spital după ce a căzut victimă unei agresiuni. Omul legii încerca să stingă un conflict iscat într-un bar din Giurgeni, județul Ialomița, cînd un bărbat l-a lovit în cap cu o sticlă, trîntindu-l la pămînt.

Infractori iertați de instanță
În toate cazurile, puțini sînt infractorii care ajung să plătească pentru faptele pe care le-au comis. După ce procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au încercat să-i convingă pe magistrați de vinovăția inculpatului Robert Daniel Sîrbu, solicitînd arestarea sa preventivă, judecătorii au respins cererea, stabilind ca acesta să fie arestat la domiciliu. În cazul celui de-al doilea inculpat acuzat de agresiune asupra unui polițist, el a fost condamnat la o pedeapsă de 1 an și 9 luni închisoare cu executare, după un proces care s-a întins pe luni bune și a fost contestat de cîteva ori la instanțele superioare din București.

Nouă polițiști ultragiați
Potrivit unei statistici a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, de la începutul anului și pînă în prezent 9 oameni ai legii din județ au fost agresați în timp ce-și exercitau atribuțiile de serviciu. În urma tuturor acestor acte, opt persoane au fost puse sub urmărire penală, niciuna dintre ele nefiind la momentul de față trimisă în judecată pentru faptele comise. Mai grav este faptul că oficialii de rang înalt ai Poliției rămîn fără drept la replică față de această realitate dură. «N-a fost decît o simplă îmbrînceală, nu vă gîndiți la cine știe ce!» a fost reacția unui șef din Poliția Județeană, contactat de reporterii Independent pentru a comenta situația celor doi agenți agresați  săptămîna trecută la Slobozia. La fel de evazivi în răspunsuri au fost și reprezentanții Biroului de Presă al IPJ Ialomița, care au pasat responsabilitatea detalierii celor 9 cazuri de ultraj în sarcina Parchetelor din județ.

4 Septembrie 2015, 09:25 (4497 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Un polițist din Sudiți a refuzat o șpagă de 200 lei
Trei polițiști ialomițeni, condamnați pentru luare de mită
Beat la volan, un polițist de la Crimă Organizată a dat peste un scuter

Comentariile cititorilor:


3,14 Stol :
(5 Septembrie 2015, 23:51)
Dai cu piper spray 2 secunde si scri cate 4 ore doua zilea procuror.Lasa.l dracu de pistol.Pumnulica...Bumbacica.
ION:
(5 Septembrie 2015, 16:08)
Problemele politistilor se vor rezolva ultimele pentru ca nu exista vointa politica. Ce interes au politicienii, care intre noi fie vorba, sunt toti foarte corecti, deci cum spuneam ce interes au ei sa avem un aparat politienesc puternic, nu le face destule necazuri DNA-ul. Sa mai vina si politia cu alte informatii si probe despre cum fura ei tot ce se poate? Nu niciodata nu o sa vedem acest lucru.  
!@#$%:
(5 Septembrie 2015, 10:49)
@Andrei...nu  fac uz de arma datorita legii f proaste din tara asta de rahat, dupa ce faci uz de arma se gaseste un destept de procuror sa te ancheteze la sange ....a fost legitima aparare , nu a fost ??? cu somatie ....fara somatie ???si tot asa...in alte tari nu mai stau la discutii ori te supui ori nu....la noi tara lui papura voda....trebuie sa mori in sosea la datorie sau pe strada si atunci tot mortul este vinovat...
Te kara:
(4 Septembrie 2015, 18:39)
O imbranceala.....Patrula era formata din doi boboci" ce au fost "ciufuliti "de puf. Aia e explicatia. Ca un curcan "batran " il calma pe "lamaie" de il strigau tovararasii " zaharel" pentru restul vietii. Stiti replica celebra a lui D.Visan " ne place sa ne radem...?" Patrula trebuia sa fie alcatuita din unu'd.ala -unu' d.alalalt... Da'nu se mai repeta.Si in functie de conjunctura -ia sa primeasca " lamaita " o pedeapsa asa incat la vederea uniformei sa uite ca are origini de gibon!
Andrei:
(4 Septembrie 2015, 18:25)
Dece nu fac uz de arma din dotare?!