Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Subprefectul Marin Constantin, vizat de procurorii Anticorupție

Prefectura Ialomița, notificată de DNA

Subprefectul Marin Constantin, vizat de procurorii Anticorupție

O notificare cu circuit închis transmisă de procurorii Direcției Naționale Anticorupție la Slobozia agită spiritele în cea mai liniștită instituție publică, Prefectura Ialomița. Potrivit hîrtiei oficiale, anchetatorii DNA cer informații cu privire la maniera în care a fost numit în funcția de subprefect Marin Constantin, fost primar al comunei Albești, ajuns peste noapte, în rîndurile funcționarilor publici. Surse judiciare precizează că, la acest moment, procurorii Anticorupție au în lucru un dosar penal «in rem», care vizează fapte penale, însă vor să strîngă suficiente probe pentru a ajunge la persoanele care le-au comis.

Marin Constantin, vinovatul fără vină
La începutul anului în curs, Independent relata despre un proiect de hotărîre inițiat de consilierul Ștefan Mihăilă (PNȚCD) care viza trecerea Compartimentului Resurse Umane din subordinea vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița, respectiv din componența Direcției Buget-Finanțe, în cadrul Serviciului Juridic și în subordinea secretarului județului, respectiv al directorului executiv adjunct al Direcției Coordonare-Organizare. În motivarea susținerii proiectului său, Ștefan Mihăilă a reclamat o serie de încălcări ale prevederilor legale, privind angajarea temporară sau definitivă a unor funcționari publici în cadrul Consiliului Județean Ialomița, cu scopul de a servi intereselor de partid. «Am avut în vedere faptul că, în mod repetat, au fost încălcate prevederile legale referitoare la angajarea temporară sau definitivă a unor funcționari publici, scopul vădit fiind acela de a servi anumite interese de partid, susținute de președintele Consiliului Județean Ialomița, dl Silvian Ciupercă (exemple Alecsandru Știucă și Marin Constantin)» preciza public consilierul județean Ștefan Mihăilă. În cazul subprefectului Marin Constantin ilegalitatea comisă de reprezentanții Consiliului Județean este cît se poate de evidentă. El a devenit subprefect la doar o săptămînă după ce a cîștigat concursul de consilier superior în cadrul Direcției de Achiziții și Patrimoniu a Consiliului Județean Ialomița. Potrivit criteriilor, pentru o funcție de consilier superior candidatul trebuia să aibă o vechime de 9 ani în cadrul instituției! Aspect total
inexistent în cazul lui Marin Constantin care, pînă la numirea în funcția de subprefect al județului, a fost primar la Albești.

Sesizare făcută la DNA
Bănuielile privind maniera ilegală în care Marin Constantin, susținut de PSD, a devenit subprefect al județului au intrat și în atenția Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală. Procurorii au fost învestiți să facă cercetări în baza unei sesizări transmisă la București în urmă cu un an. În cadrul documentului s-ar fi regăsit detalii cu privire la concursul în baza căruia Marin Constantin a devenit funcționar public și ulterior subprefect. Faptele incriminate în petiția înaintată DNA ar viza suspiciunea de «uzurpare a calității oficiale». Recent, DNA a dat un răspuns adresei venită de la Slobozia și le-a transmis oficialilor Prefecturii Ialomița o notificare scrisă prin care să explice maniera în care Marin Constantin a cîștigat concursul pentru a deveni funcționar public și cum a reușit să ajungă subprefect. Mai mult, anchetatorii ar fi demarat deja cercetările, constituind un dosar penal «in rem». Cu toate acestea, în baza unei solicitări a reporterilor Independent, oficialii Biroului de Presă al Direcției Naționale Anticorupție au precizat faptul că, la momentul de față, Marin Constantin nu are calitate procesuală în vreun dosar instrumentat de DNA. Un răspuns similar l-au oferit și în timpul perchezițiilor demarate la Consiliul Județean Ialomița, în octombrie 2014, cu cîteva luni înainte de a-l aresta pe președintele Silvian Ciupercă...

8 Septembrie 2015, 17:35 (9473 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Marin Constantin a rămas fără funcție. Tonița Manea, noul subprefect al județului Ialomița!
Subprefectul Costică rămîne fără contract cu statul

Comentariile cititorilor:


Din Sudiți:
(20 Septembrie 2015, 15:19)
@cetățeanu din Albești. Un profesor, și de geografie, nu are din ce să-și facă vilă și avere! A furat la greu! Și lumea, lumea din sat, ce zice? Toți sunt bogați?! Sau numai Primaru a furat? Dar ați fost buni că ați tăcut.
Un cetățean din albesti:
(20 Septembrie 2015, 13:57)
Asta in 2000 era profesor de geografie, fara banii, averile si pamanturile pe care le are acum ci avea o gospodarie simpla care nu costa mai mult de 35.000 de euro.Treaba sa indreptat in bine (pentu el)cand a ajuns primar si a beneficiat de pamantul primariei, cu o firma detinuta de el si acum a ajuns cu ditamai viloiu in curte, cu o multime de utilaje agricole si cu o masina de lux.
DNA:
(12 Septembrie 2015, 08:44)
Toți primarii de la sate lucrează pe sume modice terenurile proprietatea primăriilor , astea sunt principala miză în campanii și aducătoare sigur de venit. Bine ca le exploatează cu firme pe numele nevestelor sau gagicilor din primărie asta e altceva, oricum, la terenurile astea se ajunge f.greu sau de loc de către cineva, la o eventuală licitație.
funny:
(11 Septembrie 2015, 20:50)
Pentru Lăutarul & CO -Aveți și voi bunul simt și scrieți comentarii despre alte persoane când veți învața limba română.
grup de cetateni :
(11 Septembrie 2015, 19:23)
Pleca  singur, daca nu pleci venim si te alungam .adw
LAUTARUL:
(11 Septembrie 2015, 15:29)
Nu mai poate de durerea voastra si a DNA cel mai destept si sclipitor fiu al Albestiului ,ce lege ??? Ce interese ? ??Omul se speteste tare mult ,are prieteni si supusi ,ba chiar repara si biserica din sat cu firma lui ,nevasta Primarului actual,d-na functionar public la Primarie ,sa bagat in agricultura sa munceasca pamintul...De unde a luat exemplul credeti ??......si ...voi...de ce sinteti rai ?
Eu:
(10 Septembrie 2015, 17:55)
Agricultor, nepoata de la curtea de conturi este sora lui. Asta e viu? Imi este scarba de el
Cetatean :
(9 Septembrie 2015, 22:15)
 Golanu cultiva aproape 100 h pasune ilegal , iar animalele noastre nu au unde sa pasuneze, alo prefectura ,Gigi muschi vino in control si fa dreptate .
superman:
(9 Septembrie 2015, 20:25)
Toti iau apaga cit e apaga atit e si amenda da.ca nu se intorc iar a doua zi huuu declaratile de venir sa le socoteascá sa vedem pe unde sacot camasa
Gaina:
(9 Septembrie 2015, 20:10)
De asteptat in curad sa explodeze mamaliga si la Comisia judeteana de fond funciar. In curad vor fii la dna o sa vedeti. Pun pariu pe o lada de bautura de coca-cola.sa. vedeti acolo cati vor merge la brutarieY
gigi:
(9 Septembrie 2015, 13:36)
Ce fata de jigodie are ! Doamne ce arătare de om a putut sa-și bata joc de psd ! Asa va trebuie !
colegu' de ... banca:
(9 Septembrie 2015, 12:35)
Costica, Costica, fa lampa mai mica... spaga care ai dat-o sa ajungi suprefect sa o ceri inapoi, sa nu fi prost, ca uite ce ti-au facut, nu te lasa sa te bucuri si sa te freci pa burta. Parca te-ai mai ingrasat, sau mi se pare mie?! Acum, daca te baga la "Beciul Domnesc" intrii in lumea buna, doctori, profesori, ingineri, economisti, intr-un cuvat borfasi.
Florin B:
(9 Septembrie 2015, 07:08)
Se apropie sfârșitul hi hi hi..
CITITOR FIDEL:
(8 Septembrie 2015, 22:03)
Poate cineva il intreaba si pe Stoica cum a fost angajat  Caraulani Constantin la Primarie. cind acesta a fost dat afara de la spital pentru ca fura de la cantina alimente Dar prietenul la nevoie se cunoaste.
un fost PSD-ist:
(8 Septembrie 2015, 21:23)
L-a pupat unde nu-l arde soarele pe tataia Ciuperca si s-a lingusit pe sub pielea lui asa a fost pus in functia de subprefect ....Foarte bine DNA tine-o tot asa....poate-l faceti coleg de celula cu d-nul Ciuperca pentru ca tot il salta in slavi