Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL nu are candidat pentru Slobozia

PNL nu are candidat pentru Slobozia

În urmă cu 2 luni, PNL Ialomița anunța public că intenționează să prezinte candidatul final pentru funcția de primar al muncipiului Slobozia. Candidatul urma să fie desemnat pe baza unor sondaje de opinie și susținut public timp de un an, pînă la alegeri. La începutul acestei săptămîni, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița, a declarat pentru Independent că sondajele nu au mai fost realizate. El susține că PNL are «cel puțin patru candidați viabili, pe care slobozenii se pot baza», dar a refuzat să facă publice numele acestora.

Vorba lungă, sărăcia PNL
În luna iulie a acestui an, PNL Ialomița anunța desemnarea «în două săptămîni» a candidaților pentru funcțiile de primari, consilieri locali și județeni. Astfel, pînă pe 15 iulie 2015, membrii PNL interesați de o anumită funcție ar fi trebuit să-și anunțe intenția de a candida. În următoarea etapă, potrivit calendarului intern stabilit de către conducerea Organizației, urma să se desfășoare un sondaj intern pentru nominalizarea candidaților. La 2 luni distanță însă, PNL continuă să doarmă în bocancii Opoziției, iar președintele Ioan Martin are o explicație ilară pentru amînarea sondajelor. «A fost vară, a fost cald, au fost concedii... Ne-am gîndit că ar fi mai productiv să amînăm aceste sondaje după 15 septembrie!» a declarat el. Explicațiile lui Ioan Martin sînt contrazise însă de o realitate rușinoasă, confirmată anonim de către majoritatea stafului PNL Ialomița. La acest moment, susțin surse interne din Organizație, PNL nu are niciun candidat viabil pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. Ioan Martin infirmă însă această teorie și susține că, în aceste două luni, numărul potențialilor candidați a crescut. «Avem cel puțin patru candidați viabili, pe care slobozenii se pot baza. PNL Ialomița este o organizație serioasă, capabilă să ofere o alternativă reală pentru Slobozia!» a declarat acesta refuzînd să facă publice numele celor patru potențiali candidați. Reamintim că, pînă la acest moment, numele vehiculate în culisele Organizației au fost cele ale lui Cezar Zamfir, Ioan Martin, Gabriel Ioniță și Gigi Manea.

Referendum pentru «Groapa lui Stoica»
În timp ce ezită să arunce zarurile pentru Slobozia, Ioan Martin visează la soluții radicale pentru cea mai mare problemă a orașului, respectiv «Groapa lui Stoica». Potrivit declarațiilor sale, în condițiile date, viitorul acestei investiții ar trebui decis de către slobozeni în cadrul unui referendum. «În cazul în care lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției continuă să stagneze, cea mai bună soluție, în opinia filialei pe care o reprezint, este un referendum. Slobozenii ar trebui să decidă singuri dacă această investiție mai trebuie finalizată!». Ioan Martin propune un calcul simplu, plecînd de la utilitatea acestei investiții. Astfel, pentru fiecare dintre cele 100 de locuri de parcare care urmează a fi create, autoritățile locale vor cheltui 510 mii de lei. Cu această sumă se puteau achiziționa 10 Dacia Duster, full-option. Adică un total de mimim 1000 de autoturisme! Deși utopic, calculul propus este relevant pentru a vizualiza risipa de fonduri publice propusă de către autoritățile locale. Din păcate, dacă PNL nu cîștigă alegerile din 2016, un astfel de referendum nu poate fi organizat. Potrivit legislației în vigoare, rezultatele referendumurilor locale, ce au ca obiect consultarea cu privire la diverse probleme de interes local deosebit, sînt facultative. Potrivit art. 13, alin. 1, din Legea referendumului nr. 3/2000, «populația poate fi consultată prin referendum cu privire la una sau la mai multe probleme, precum și cu privire la o problemă de interes național și o problemă de interes local, pe buletine de vot separate». Cei care propun anumite probleme ca fiind «de interes local deosebit» sînt primarul, președintele consiliului județean sau a o treime din numărul consilierilor locali, respectiv al consilierilor județeni.

15 Septembrie 2015, 09:20 (4003 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Martin vrea să fie votat de locuitorii Sloboziei
PNL nu are candidat pentru Slobozia
Cezarul PNL vrea (din nou) la primărie

Comentariile cititorilor:


Adriana:
(19 Septembrie 2015, 13:10)
Groapa Sloboziei numai pamintul o astupa,cum zice o vrba romaneasca.Cit despre candidatura la Primarie nimeni nu o merita, cautati in alta tara, ca noi aici nu avem decit hoti si tepari, oameni fara valoare.
Cetatean :
(17 Septembrie 2015, 18:11)
Daca Gigi Manea va candida eu si fam mea plecam din PNL 
de acord!:
(17 Septembrie 2015, 10:58)
Bravo stavros! Asa consider si eu; sa plateasca prostia facuta (groapa, taierea copacilor, distrugerea vegetatiei din P-ta Revolutiei, bulevardul stricat) primarul, viceprimarii de la momentul acela si consilierii USL-isti care erau in tandreturi politice cu psd la acel moment. Noi am platit destul cu stresul provocat de ei, nu mai vrem ca banii nostri sa fie cheltuiti aiurea de primar! Oricum, parcarea nu era ptr prostime, ci pentru functionarii din " centru". Prostia si mai mare este - daca inteleg bine - fondurile europene accesate de primarie au fost la pachet cu proiectul "parcul industrial" (si ele devenit neeligibil deoarece nu functioneaza la capacitatea previzionata), iar daca o lucrare din cele 2 nu se finalizeaza, banii europeni se pierd si platim tot noi din impozitele si taxele noastre. Vad acum ca pnl-ul a prins din zbor ideea dezvoltata de cetateni cu referendum-ul si defileaza cu ea ca si cum ar fi initiativa lor. Poate doar, doar urca ceva procente la alegeri. De ce nu au iesit public sa spuna ca proiectul este total inutil si cu risc ridicat de finalizare??? erau in echipa cu psd-ul si votau toate aberatiile lor! nu merita nici unii votul nostru. Solutia: prezenta la vot 100% si dat vot nul 90%, ca sa inteleaga ca nu-i mai vrem, poate asa se vor da la o pare politrucii! 
Nostradamus :
(17 Septembrie 2015, 02:02)
În iarna ăsta se vor surpa pereții gropii din sud și est ,care nu sunt consolidati și se va întrerupe circulația pe b - ul M.Basarab și Chimiei ! Stoica și Bacanu vor fi deja la 'brutărie ' , își vor dezvolta darul scrisului ...
stavros:
(16 Septembrie 2015, 12:39)
Cele 2 variante pentru referedumul propus de d-l Martin sunt: - acoperirea gropii din centrul orasului pe banii nostri,din taxele platite de noi Primariei - continuarea lucrarilor si finalizarea proiectului tot pe banii nostri prin care s-ar cheltui bugetul local pe 5 ani  Eu cred ca ar mai fi o varianta care poate fi trecuta in buletinul de vot - acoperirea gropii pe banii primarului,a veciprimarilor si a consiliului local Slobozia De 25 de ani conducerile  urbei noastre si-au batut joc de banii nostri si motivez aceasta afirmatie prin faptul ca acest proiect cu parcarea poate era necesar ,dar dupa ce aveam in tot orasul sosele asfaltate,apa potabila,canalizare menajera si chiar curent electric.Au dat in concesiune terenuri pt "tinerii casatoriti" in cartierul din zona Garii Noi ,si-au construit oamenii case ,platesc impozite dar nu pot locui datorita faptului ca nu au utilitati.
Mary:
(16 Septembrie 2015, 11:19)
        Alegeri???... pe cine???... pentru ce??? ... eu nu mai votez.
GIGEL:
(16 Septembrie 2015, 10:04)
Candidatul PNL pentru postul de primar al  Sloboziei este .... Marian Hoinaru!!!!
geo:
(16 Septembrie 2015, 09:11)
(Cre)Tinel candidează pentru președenția Consiliului Județean.
tiri:
(16 Septembrie 2015, 05:02)
După ce că nu are carismă,mai face si pe inteligentul! Jos mâinile după functia pe care n o meriti!
Ariana...:
(15 Septembrie 2015, 21:23)
Hai PNL astupati voi "groapa".............
godzilla: