Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Cu «sprijinul» Primăriei Slobozia

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Gara din Slobozia este parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport» și a fost cofinanțată de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului s-a ridicat la aproximativ 6 milioane de euro, iar termenul final de execuție a fost luna mai a anului 2013. În realitate, lucrările au fost finalizate la sfîrșitul anului 2014, iar recepția finală a Gării Slobozia a fost făcută în primăvara acestui an. Potrivit declarațiilor oficiale, la întîlnire au participat, alături de constructori, proiectant și funcționari ministeriali, oficiali locali și reprezentanți ai instituțiilor publice locale. La 6 luni distanță însă, clădirea gării rămîne închisă!

Proiectantul investiției e «incompetent»
Gara din Slobozia așteaptă de 6 luni să fie dată în folosință. Conform declarațiilor oficiale, recepția finală a fost realizată în primăvara acestui an, în prezența oficialilor instituțiilor publice locale și a constructorilor, proiectantului și funcționarilor ministeriali. Procesul verbal de recepție întocmit atunci confirmă însă faptul că sediul «proaspăt renovat» nu corespunde normativului P118, care stabilește nivelul de siguranță la foc a construcțiilor. Concret, brutăria și covrigăria amplasate în fața gării se află la mai puțin de 8 metri (distanța minimă prevăzută în normativul P118) de zidul acesteia, fapt care contravine legii și nu permite autorizarea privind securitatea la incendiu și protecția civilă a gării. Vina pentru această stare de fapt aparține proiectantului, respectiv, SC ISAFT LITORAL SRL, firmă desprinsă din fosta firmă de proiectare a CFR. Iar pentru remedierea acestui neajuns, susțin surse autorizate, proiectantul are obligația legală să realizeze o serie de «măsuri compensatorii». Mai exact spus, proiectantul ar trebui să ridice un zid anti-foc, între cele două construcții și clădirea gării, fapt care ar permite obținerea autorizației de securitate la incendiu și inaugurarea sediului. Din nefericire însă, proiectantul nu e doar «incompetent», ci și sărac, el nereușind pînă la acest moment să repare acest neajuns din fonduri proprii sau să determine proprietarul brutăriei să facă acest lucru pe cheltuiala proprie. Pe cale de consecință, sediul Gării Slobozia, o investiție în valoare de 6 milioane de euro, rămîne închis.

Primăria Slobozia e vinovată
Din păcate, informațiile furnizate mai sus sînt doar partea văzută a acestei afaceri. În spatele ei, ca de obicei atunci cînd vine vorba despre autorizații de construcție, se ascunde Primăria Slobozia. Potrivit unor surse din interiorul instituției, autorizația de construcție pentru clădirea care adăpostește acum brutăria a expirat în momentul în care sediul Gării Slobozia ar fi trebuit finalizat, respectiv în anul 2013. Atît brutăria, cît și covrigăria, aparțin firmei SC Tradiție Bavareză SRL, reprezentantă de Otto Petrache. Acesta susține că pîinea pe care o vinde el e cea mai bună din oraș, fiindcă nu are afînători. Iar în speța noastră expusă de noi, se jură că nu e vinovat, fiindcă el a închiriat spațiul de la Popa Adrian, administratorul firmei Adrian Prod Serv SRL. Acesta ne-a declarat că singurii vinovați de situație sînt «ăia de la Primărie» și că el așteaptă din anul 2008 o autorizație care să-i permită refacerea spațiului pe care îl deține în acest moment. «Aia sînt de vină că s-a ajuns aici! Înțelegeți! De prin 2008 am depus actele pentru autorizare la Cornel, la Urbanism, să fac și eu ceva frumos acolo. Dar actele mele zac într-un sertar, că n-am dat șpagă și nici n-o să dau vreodată. Bine că mi-ați spus, că luni mă duc iar peste ei...» ne-a declarat acesta telefonic, la sfîrșitul săptămînii trecute. La nivelul Primăriei Slobozia însă, cu un Serviciu de Urbanism decapitat, nimeni nu recunoaște nimic și nici nu e dispus să-și asume responsabilitatea unei declarații. «Nu știu nimic la acest moment. Mă voi informa pentru a vă putea oferi informațiile pe care le solicitați!» ne-a declarat Emilian Barbu, secretarul Primăriei Slobozia.

Gară fără noroc Investiția pentru reabilitarea Gării Slobozia a fost asigurată în proporție de 70% din fonduri europene. Noul sediu al gării are 307 metri pătrați suprafață desfășurată și, printre altele, și un pasaj subteran care să facă legătura cu peronul 3. De asemenea, au fost amenajate spații comerciale, birouri și săli de așteptare la etaj, iar casele de bilete, închise la acest moment, sînt dotate cu sisteme electronice. Lucrările sînt executate de un consorțiu de firme, dintre care cea mai importantă este a LEONHARD WEISS RO SRL. Așa cum am precizat deja, proiectul aparține firmei SC ISAFT LITORAL SRL, desprinsă din fosta firmă de proiectare a CFR și devenită clientă fidelă a proiectării investițiilor care presupun finanțare europeană. Pentru a înțelege felul în care această firmă a reușit să remodeleze proiectul Gării Slobozia, reluăm declarația unuia dintre oficialii CFR, publicată de Independent în 2013: «Macazul de la ieșirea din gară a fost mutat în mijlocul peronului. N-am mai văzut niciodată așa ceva! Noroc că nu mai sînt trenuri lungi acum... Dar nu se pot face manevre în gară cu trenuri care au mai mult de 8 vagoane, de exemplu... Este o eroare de proiectare flagrantă!». De asemenea, reamintim că în anul 2011, imediat după demararea investiției, ruta de călători Țăndărei-Slobozia a fost anulată, iar în iunie 2014, după un scandal public care a durat 3 luni, punctul de lucru CFR Marfă Slobozia a fost restructurat, iar o bună parte dintre angajați au fost concediați. Mai mult decît atît, la vizita din mai 2014 a ex-ministrului Dan Șova în Ialomița, acesta a anunțat public că intenționează să scoată la licitație Gara Slobozia, pentru operatorii privați din domeniu care «pot să facă profit».

18 Septembrie 2015, 16:10 (9461 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
CFR SA cere demolarea clădirilor din jurul Gării Slobozia Veche
Plimbare cu trenul din 1965
Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

Comentariile cititorilor:


Victor:
(14 Februarie 2020, 11:28)
Gara fara un WC functional, iar cel de handicapați inchis, personal care asigura curățenia tupiest, mai mult de 6 clase nu are si o pază si protecție de doarme pe el, tipic Slobozia PSDista
SORIN:
(21 Septembrie 2015, 09:57)
Slobozia are gară modernă, trenuri ce-i mai trebuie?! Cred că s-ar potrivi niște drezine.
Liviu:
(19 Septembrie 2015, 19:08)
Investitie de 6 mi; euro?  cu trenuri  din  "914  toamna,? Alooooo, sunteti de pe alte planete? Nu vreti sa incercati caruta pe sine, e o minunatie. E foarte interesant, ai ocazie sa ramai surd, trebuie sa suporti zgomotul infernal, normal de altfel la un tren din alta epoca, si care  nu este scazut din pretul biletului. In  pretul de 6 mil euro , se putea achizitiona lejer si un vagon de tren, REGIO, slobozia veche- Ciulnita -Urziiceni, nu de alta dar nu sunt compatibile asa. nu dau bine, 
Ionuț:
(19 Septembrie 2015, 04:19)
Cat?! 6 milioane?! Ce si-o mai merita Slobozia asta... Sa ne plangem soarta astora de protestam pe facebook? De ce? :))) Doar atat puteti sa furati, domnilor? Haideti, ca se poate! Slobozia doarme. Oricat ati fura, nu-i deranjati. 6 milioane este o suma modica... :))
Mary:
(18 Septembrie 2015, 22:42)
        Candva se spunea "mare branza'". Astazi este mare prostie.