Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Deși finalizată și trimisă în judecată, ancheta care îl pe vizează Silvian Ciupercă continuă să valuri. Procurorii DNA au omis să prezinte și prejudiciul creat de primarii ialomițeni care au colaborat cu firma susținută de Silvian Ciupercă. În valoare de 1 milion de lei, suma reprezintă banii publici acordați pe proiecte de consultanță, niciodată concretizate. În scandal sînt implicați 10 primari din Ialomița, care au calitatea de martori în dosarul președintelui. Contactați telefonic, edilii au refuzat să recunoască faptul că Ciupercă i-a influențat să semneze hîrtiile, precizînd că «am ales firma aceea pentru că lucra ieftin!».

Primarii ialomițeni, chemați la audieri
În februarie 2015, 10 primari ialomițeni au fost chemați să dea declarații în dosarul președintelui Silvian Ciupercă, în calitate de martori. Este vorba despre Vasile Șincan (Primăria Sudiți), Lucian Corlău (Primăria Vlădeni), Lilian Badea (Primăria Ograda), Nelu Chițoiu (Primăria Miloșești), Fănel Năstase (Primăria Traian), Ion Cărbune (Primăria Alexeni), Florinel Negraru (Primăria Platonești), Gheorghe Stroe (Primăria Ciochina), Dănuț Sorin Lefter (Primăria Cocora) și Nicolae Stoene (Primăria Jilavele). Procurorii i-au întrebat de ce au ales să colaboreze cu societatea Consult Invest în ceea ce privește consultanța pe proiectele de utilitate publică din localitățile lor și dacă într-adevăr Silvian Ciupercă i-ar fi obligat să o facă. Deși pare greu de crezut, prejudiciul creat de primarii care au acceptat să colaboreze cu firma Consult Invest este de 1 milion de lei. Potrivit procurorilor Direcției Naționale Anticorupție, contractele privind asigurarea serviciilor de consultanță au fost semnate în perioada 2010-2014, pentru un număr de peste 20 de proiecte de utilitate publică. Respectivele proiecte vizau amenajarea de spații de joacă pentru copii, asfaltare de străzi, montarea de rețele de aducțiune apă sau reabilitarea de cămine culturale. Mai mult, Consult Invest a oferit servicii de consultanță și pentru realizarea Strategiilor de Dezvoltare Locală, documente obligatorii pentru atragerea fondurilor europene. Și mai interesant este faptul că deși au plătit sume cuprinse între 15000 de lei și pînă la 30000 de lei pentru servicii de consultanță, niciunul dintre aceste proiecte nu s-a concretizat în mod real fiind considerate neeligibile.

Edilii ridică din umeri
La 8 luni distanță de la momentul în care au dat declarații în fața procurorilor DNA de la București, cei 10 edili ialomițeni refuză să recunoască faptul că au fost obligați să plătească bani grei pentru consultanța oferită de firma Consult Invest. Lilian Badea, primarul comunei Ograda, este unul dintre edilii chemați la DNA. Acesta a plătit firmei Consult Invest 15000 de lei pentru întocmirea Strategiei de Dezvoltare a Comunei Ograda, în speranța că va beneficia de fonduri în ciclul programatic 2014-2020. El susține că nu Ciupercă l-a determinat să apeleze la serviciile acestei firme. «Pe mine m-au întrebat dacă am împărțit banii cu Ciupercă și cu firma aceasta... Vă spun sincer că pe mine nu m-a sunat nimeni să-mi zică cu ce firmă să lucrez! Am ales-o p-asta pentru că era mai ieftină, nimic altceva... Am avut zeci de oferte, și pe mail și pe fax. Fata asta care are firma a venit la mine, am discutat, avea prețul cel mai mic și am zis să colaborăm. Păi, fără o strategie d-asta iei vreun ban de la Europa?! De parcă ăștia de la DNA nu știu cum e legislația... Dar să facă și ei valuri...» susține primarul Lilian Badea. O opinie similară are și Fănel Năstase, edil de Traian. Pînă să intre DNA pe fir, el mai întocmise proiecte cu societatea Consult Invest. «Și dacă am văzut că sînt serioși și lucrează ieftin, am zis să-i mai accept o dată. Am plătit vrei 17000 lei pentru asfaltarea unui drum aici la mine în comună, dar vă spun sincer că nu m-a sunat nimeni să mă oblige să lucrez cu firma asta!» se jură primarul Fănel Năstase.

Circuitul ilegal al banilor
Sistemul în baza căruia s-a reușit crearea prejudiciului de aproape 1 milion de lei este foarte simplu și aparent legal. Astfel, potrivit legii, la fiecare început de an, Consiliul Județean Ialomița aloca fonduri pentru nevoile fiecărei administrații locale din județ. Destinația acestor bani este decisă de consiliile locale ale primăriilor în vistieria cărora ajung. În cazul celor 10 administrații locale vizate de DNA, banii au fost utilizați (și) pentru plata serviciilor prestate de societatea Consult Invest, susțin surse judiciare din cadrul anchetei. După ce au împărțit banii, Silvian Ciupercă ar fi verificat apoi dacă plățile către firma Consult Invest ar fi fost realizate integral. «Dom’le, eu vă spun că pe mine nu m-a sunat nimeni și nu mi-a zis nimeni nici cu cine să lucrez și nici cui să plătesc! Eu tot nu înțeleg de unde a scos DNA treaba asta... Dar acum dosarul este în instanță, care cu siguranță va lămuri cum au stat lucrurile!» este poziția lui Sorin Lefter, primarul comunei Cocora, în legătură cu acest punct al anchetei.

22 Septembrie 2015, 17:30 (5530 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București
Ministerul Dezvoltării, parte civilă în dosarul penal al lui Silvian Ciupercă
Consiliul Județean Ialomița, din nou în vizorul DNA

Comentariile cititorilor:


vlad ţepeş:
(24 Septembrie 2015, 08:56)
   Pe 1 decembrie vin si eu in tara o sa va caut pe toti
Ograda :
(23 Septembrie 2015, 19:30)
Ok.Pe data de 2 octombrie vin în România și am să vă caut.Vă mulțumesc.
Independent:
(23 Septembrie 2015, 18:58)
Pentru comentatorul cu numele «Ograda»: vă rugăm să vă deplasați la sediul redacției noastre pentru a vă susține cele afirmate. Noi vă promitem astfel că vom publica acel comentariu și, suplimentar, vom redacta un nou articol.
Ograda :
(23 Septembrie 2015, 18:34)
Comentariul de aseară vă rog să îl publicați dacă sunteți o publicație impartială.Părerea marei mase a cititorilor va fii ușor schimbată atunci când prin articole care sunt la prima vedere reale sunt viciate de selecția incorectă a publicării comentariilor.Mesajul de seara trecută este trimis spre publicare sub numele Ograda,vă rog fiți corecți și publicati-l Vă mulțumesc.
Ograda :
(23 Septembrie 2015, 18:00)
Măi ziariști incorecți de ce nu îmi publicați comentariul.Este un comentariu decent cu cifre reale pe care și voi le puteți verifica la ADR.
Alibaba:
(23 Septembrie 2015, 14:16)
Cristian Obrejan, atasat cultural cu buzele tuguiate pe ciuperca otravitoare, in ce categorie intra? Ciuperci superioare (bureti), nu cred, sau ciuperci inferioare (mucegaiul, drojdia de bere) nici aici nu se incadreaza. Poate dottore in inginerii financiare scrise pe portativ cu cheia sol la purtator, cu pretentii de succesor al lumii artistice dar lipsit de valoare, adica epigon.
Ambro.....:
(23 Septembrie 2015, 13:44)
"Face DNA valuri" spune unul dintre primarii epigoni, că nu au nici un aranjament pe contracte, 15000 lei dați pe hârtii fără valoare.Ce credeți că s-ar aștepta cineva să recunoască parveniții ăștia că au încălcat legea primind probabil foloase necuvenite.
ciuperca:
(23 Septembrie 2015, 10:59)
    Primarul comunei Ograda este un baiat deosebit care s-a tinut de cuvant. Mai rar in ziua de azi asemenea oameni.
SORIN:
(23 Septembrie 2015, 09:41)
În general, epigonii sunt acei scriitori mai puțin valoroși decât înaintașii lor, sau niște urmași nedemni de iluștrii lor înaintași. În context, nu este corect folosit cuvântul, fiindcă s-ar recunoaște faptul că dl. Ciupercă ar fi fost un ilustru manager într-ale administrației locale, lucru infirmat de D.N.A..
citizen:
(23 Septembrie 2015, 08:30)
     Daca il vezi pe primarul de ograda pare modest dar eu nu cred a cautat sa nu iasa in evidenta si a lucrat.
Eminescu:
(22 Septembrie 2015, 22:49)
Epigoni, nimerită comparația cu cei 10 primari,cred că procurorii nu îi citau așa să le facă publicitate.Cu siguranță există dovezi, monitorizarea de 1 an al președintelui Ciupercă a surprins și convorbiri cu cei 10 primari făcând aranjamente pentru contracte vezi doamne ieftine cu firma dedicată. Comparați Strategia de dezvoltare a comunei Traian cu Strategia de dezvoltare a comunei Ograda și o să vedeți că sunt identice diferă numai datele pe fiecare localitate în parte, toate datele despre localități sunt date de către funcționarii din primărie.15000 lei la Ograda pentru un dosar cu 14 file și la Traian la fel, hoție pe față, aranjamente cu paraindărăt Epigoni prin definiție înseamnă urmaș fără valoare adică primari care moștenesc avere publică consistentă dar care voit o înstrăinează defectuos în paguba comunității.
alex:
(22 Septembrie 2015, 21:11)
la niciun primar nu-i mai pute gura. ai dracu