Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban furnizează apă cu trihalometani!

Apa otrăvită de la Slobozia

Urban furnizează apă cu trihalometani!

De mai bine de 3 luni, Urban SA furnizează slobozenilor apă cu… trihalometani! Depășirile înregistrate au fost constatate oficial în luna august 2015, cînd Urban SA a solicitat prelungirea avizului sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA, susține că s-au luat măsuri de igienizare a bazinelor de decantare a apei. Pentru obținerea avizului sanitar de funcționare, Urban SA a solicitat un nou set de analize.

O vară cu trihalometani
Urban SA livrează slobozenilor apă care depășește concentrațiile admise de trihalometani. Situația persistă de la jumătatea verii, dar a devenit publică abia în luna octombrie. Potrivit informațiilor furnizate de către Urban SA, depășirea concentrației admise de 100 de micrograme la litru a fost cauzată de… caniculă! Concret, temperaturile mari înregistrate peste vară ar fi condus la creșterea numărului de micoorganisme din apă. Pentru a combate această tendință, Urban SA a decis clorinarea în exces a apei furnizate slobozenilor. Hiperclorinarea apei a condus la creșterea concentrației de trihalometani în apă peste limitele admise. Situația a devenit publică la începutul lunii octombrie 2015, cînd Urban SA a solicitat Direcției de Sănătate Publică Ialomița prelungirea avizului sanitar de funcționare. În locul acestui aviz, Urban SA a primit o amendă de 4000 de lei. Pentru a obține prelungirea avizului, Urban SA a comandat un nou set de analize. Reamintim că, potrivit programului de conformare avizat de DSP în anul 2013, cînd Urban SA a primit avizul sanitar de funcțioanre, furnizorul local de apă are obligația de a preleva lunar analize din rețeaua de apă a orașului...

Picătura chinezească de… otravă!
Prezența trihalometanilor în apă a fost sesizată public pentru prima dată de către consilierul local Mădălin Teculescu, la momentul respectiv prefect al județului Ialomița. Acesta a declarat la momentul respectiv: «Situația este cu mult mai gravă decît pare la prima vedere. Ea persistă de ani buni și va avea efecte dezastruoase asupra populației. Pur și simplu autoritățile locale își bat joc de oameni!». Aflat în Turcia pentru a doua oară în această vară, primarul Alexandru Stoica nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere oficial. Directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu susține însă că, la acest moment, situația este sub control. «A fost o situație generată de caniculă. La acest moment am reușit să igienizăm bazinul de decantare al stației, filtrele… Iar în perioada imediat următoare o firmă specializată se va ocupa și de igienizarea forajelor existe și a conductelor de aducțiune a apei. Am precizat însă în comunicat că, potrivit unui punct de vedere autorizat de specialiști, consumarea apei furnizate de noi, chiar și cu depășirile înregistrate, nu va avea efecte asupra sănătății în următorii 20-25 de ani...» ne-a declarat acesta.

DSP nu avizează furnizarea apei
Declarațiile pacifiste ale directorului Urban SA nu schimbă însă realitatea. Atît analizele prelevate în luna iulie, cît și cele din luna august (n.red.: singurele făcute publice pînă la acest moment!) confirmă depășiri cu 20 pînă la 40% a concentrației maxime de trihalometani din apă. Surse din cadrul Urban SA ne-au confirmat faptul că, pe lîngă problemele microbiologice, apa a fost hiperclorinată din cauza lucrărilor executate la rețeaua de echilibrare a apei, precum și din cauza lucrărilor punctuale de înlocuire a țevilor. Pe cale de consecință, în perioada imediat următoare situația va persista, iar Urban SA se confruntă cu posibilitatea de a nu primi aviz sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. «Așteptăm următorul set de analize. Dacă acesta nu va fi în parametri legali admiși, nu vor primi aviz. Nu ne putem juca cu sănătatea populației!» a declarat, pentru Independent, directorul DSP Ialomița, Dan Noel.

Cilibeanu, demisia! Stoica, de ce ne otrăvești? Avizul sanitar de funcționare al Urban SA a fost obținut pe 23 august 2013, în urma unor presiuni politice exercitate de PSD. O dată cu avizul sanitar de funcționare, Urban SA și-a asumat un program de conformare strict, cu termene scadente la finele anului 2013. Multe dintre responsabilitățile asumate atunci împreună cu autoritățile locale au fost uitate. Printre ele se numără «finalizarea lucrărilor de înlocuire a rețelelor de distribuție din oțel cu conducte de PE și a branșamentelor», «înlocuirea, în colaborare cu Primăria Slobozia a instalațiilor interioare care generează depășiri ale concentrației de fier» sau «notificarea proprietarilor/consumatorilor din zonele în care calitatea apei potabile este deteriorată datorită rețelelor de distribuție interioare». La 2 ani distanță, primarul Alexandru Stoica nici măcar nu se mai gîndește la rezolvarea problemelor constatate atunci. Presat de problema «gropii» din fața Primăriei, el a pasat toate responsabilitățile legate de potabilizarea apei în sarcina Urban SA. Legat de mîini și de picioare, cu o societate aflată de ani bun pe marginea prăpastiei economice, directorul Valentin Cilibeanu încearcă să găsească soluții. Dar de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere apă potabilă! Slobozenii pot cere însă altceva. Demisia de onoare a directorului Valentin Cilibeanu și declanșarea unei anchete penale în cazul lui Alexandru Stoica, singurul primar din România care a reușit să-și otrăvească concetățenii cu …«apă potabilă!».

9 Octombrie 2015, 16:20 (9642 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»
Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(12 Octombrie 2015, 16:52)
Are dreptate Elena, ar trebui sa iesim in strada, o lunga coloana cu bidoanele in mana, cate doua si sa pocnim din ele, spuneti ora si data...ii spune BIDONIADA
Fas fas fas :
(12 Octombrie 2015, 10:51)
@steluta=in acest moment sunt familii de varstnici ce consuma apa de la robinet.Doi.Alta categorie (din care tu nu faci parte) -acei nevooasi ce nu isi permit lixul cumpararii apei imbuteliate. Asta i fasul! Dar esti fasaita? Ori fasai ...asa din supapa??
In poza:
(12 Octombrie 2015, 10:06)
Cilibeanu se arata surprins de intrebarea lui Stoica:"cine a mancat din portia mea zilnica de rahat?"
gogu:
(11 Octombrie 2015, 22:38)
la puscarie cu mincinosii care ne baga cu buna stiinta in pamant!
Steluța:
(11 Octombrie 2015, 10:33)
Asemenea articole ca cel de aici, nu fac decât să înviorezi site-ul în letargie! Fââss!
Vecinu:
(11 Octombrie 2015, 07:29)
Am vorbit cu vecinii blocului in care locuiesc si vom face un put de maee adancime la 8 metri de bloc , undeva la 60 metri cu un mic bazin de colectare sa ne ajunga pentru numarul de apartamenre ! Dupa care vom plati doar cate 2 kw pe luna pentru energia consumata si arar pentru reparatii in caz de defectiune si cu siguranta va fi mai sanatoasa pentru organism si ma ieftina cunoscandu-se la buzunar ! Proiectul va fi facut pe str Mihail Sadoveanu. Sa speram ca nu ne lovom de cine stie ce avize !
werdi:
(11 Octombrie 2015, 01:10)
Sandel,șpăgar de comisariat!Sa facă armata,la groapa!!
iudeanul ialomitean:
(10 Octombrie 2015, 22:22)
Nu ii sta rau lui sandel cu rugina langa maini.Pacat ca noile catuse sunt curate.Cele de ocna aveau cam aceeasi cantitate de metal oxidat.Prin 70..80..Cum poate rosti el oare "noi suntem romani?" Noi...Un tradator ce isi otraveste conationalii...Asta este militarul fara onoare si demnitate!!! Un vandut ordinar !!! Ce a jurat sa apere ca militar?? Dar ca primar?? ...iuda.....vandutul...nedemnul ! sandel lasat la vatra!...vatra nostra...soldatule!!!
Elena:
(10 Octombrie 2015, 19:23)
Haideti sa iesim in strada, sa reactionam, pt ca altfel o sa ne tot chinuim asa! Pana cand o sa tot cumparam apa, desi platim un pret prea mare pe mc de apa de la Urban? Platim o apa care noci menajra se pae ca nu mai este! Sa luam atitudine!!!
werdi:
(10 Octombrie 2015, 18:24)
Unde este societatea civila?La dracu!!Anul viitor ,psd-ul câștiga iar alegerile locale!!Ne meritam soarta!!Oraș de imbecili !!!
Dracu:
(10 Octombrie 2015, 15:16)
Numai exista nimic de zis ...puscaria ii mananca _|_ 
trihalul de primar:
(10 Octombrie 2015, 15:11)
Stoica e in Turcia(voia  in China dar nu mai vor "investitorii" de acolo sa vina incoace) sa-si revina dupa "sacrificiul "in folosul slobozenilor. Sunt sigur ca si-a luat cu el o rezerva de apa trihalometanica de Slobozia, stiut fiind faptul ca in Turcia primarii sunt sinceri si declara clar apa de la robinet ca NEPOTABILA.
Mary:
(10 Octombrie 2015, 13:04)
        Proiecte cu minea voastra, pe bani publici. Numai de necazuri sunteti buni "stimati" edili. Este timpul sa platiti pentru toate prostiile voastre care au pagubit bugetul local cu stiinta sau fara. Deja sunteti penibili. Prostia o intalnesti la tot pasul in acest oras. Cat sa va mai suportam?! Meritati sa fiti dezbracati de multimea acestui oras, precum acei patroni din Franta. Mare noroc aveti de bunatatea noastra de care va bateti joc in fiecare zi. Ori sunteti prosti, ori faceti pe prostii. In tot cazul suteti extrem de nesimtiti si necinstiti.
pensionar:
(10 Octombrie 2015, 12:47)
SA FIE DE CAPU' VOSTRU ALA PATRAT SI NESIMTIT DE INCOMPETENTI JEGOSI CU NASU' PA SUS. OTRAVITI ORASUL JAVRELE DRACU. CUM VA MAI SUPORTA PAMANTU'?! SA VA VOTEZE DRACU SA VA IA.
Marius:
(10 Octombrie 2015, 11:48)
O plangere la anpc ca doar suntem consumatori dupa care un proces pt despagubiri. A si jos psd ul. Poate e timpul ca orasul asta sa aiba si alta culoare ca sa vada rosi ca nu sunt atotputernici. Va dati seama ce o sa gaseasca prin sertarele primariei un alt partid. GROAPA ,APA , PARC INDUSTRIAL , FARA MEDICI, FARA LOCURI DE MUNCA ,O POPULATIE DIN CE IN CE MAI SARACA , D.N.A, ETC