Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Ialomița: Arestat pentru evaziune fiscală!

Potrivit unui comunicat de presă, «procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul VOINEA VASILE, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de evaziune fiscală și fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată». Același comunicat precizează că «în perioada 28.03.2011-30.04.2013, în calitate de administrator al unei societăți comerciale cu sediul social în județul Ialomița, a înregistrat în contabilitatea societății cheltuieli  fictive în valoare  totală de 5.245.440,05 lei corespunzător unui număr de 642 facturi  fiscale fictive și chitanțe de încasare aferente, reprezentînd achiziții materiale de construcții și prestări servicii de la un  număr de 12 societăți comerciale furnizoare, manoperă  prin care această societate s-a sustras de la  plata către bugetul statului a sumei  totale de 2.098.000 lei, reprezentînd impozit pe profit și TVA». «Modalitățile de comitere a faptelor reținute în sarcina inculpatului Voinea Vasile constau în falsificarea în mod sistematic a unui număr însemnat de facturi fiscale de achiziții mărfuri și chitanțe de încasare a sumelor de bani în numerar, prin utilizarea unor ștampile false și a unor formulare tipizate  de chitanțe și facturi procurate pe căi ilicite, în scopul comiterii infracțiunii de evaziune fiscală» se mai arată în comunicatul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Față de inculpatul Voinea Vasile s-a dispus măsura preventivă a reținerii pe o durată de 24 de ore, începînd cu data de 12.10.2015. De asemenea, la data de 13 octombrie 2015, procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au propus Tribunalului Ialomița arestarea preventivă a inculpatului Voinea Vasile, pe o perioadă de 30 de zile, propunerea fiind admisă de instanța de judecată.

13 Octombrie 2015, 19:15 (4053 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Evaziune fiscală de 1 milion de lei cu bonuri de combustibili false

Comentariile cititorilor:


Costel:
(22 Octombrie 2015, 19:09)
Macar de-ar fi asa cu toti evazionistii. Din cauza acestor evazionisti nu sunt bani pentru pensii , alocatii pentru copii , spitale . Dar ce sa te faci cu oameni care judeca in halul asta , si ii bietuiesc pe evazionisti , negandind mai departe de varful pantofului . Felicitari domnilor procurori !
lidia:
(16 Octombrie 2015, 15:53)
Nu inteleg cum un om care nu detine nici un bun si care locuieste cu chirie poate fi acuzat ca a evazionat statul cu o suma asa mare! Justitia din Romania e mai aspra cu evazionistii decat cu violatorii si criminali
lidia: