Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Programul «Cornul și laptele», blocat în contestații

Ialomița: Programul «Cornul și laptele», blocat în contestații

La aproape o lună de la debutul noului an școlar, Programul «Cornul și laptele» încă nu se derulează în școlile ialomițene. Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița susțin faptul că procedura de atribuire a contractelor ar fi trebuit să se încheie pe 10 septembrie 2015, însă a fost contestată în cîteva rînduri. Cel mai probabil, produsele alimentare vor fi distribuite din luna noiembrie 2015.

Să curgă contestațiile Oficialii Consiliului Județean Ialomița s-au pregătit pentru derularea Programului «Cornul și laptele» încă din luna iunie 2015. În cadrul ședinței ordinare a instituției, consilierii au votat pentru deschiderea ofertelor și organizarea licitației publice. Din acel moment și pînă în prezent, 5 firme de panificație și alte 6 privind procesarea lactatelor s-au înscris la licitația Consiliului Județean pentru a distribui în școlile din județ produsele alimentare. Deși procedura ar fi trebuit să fie încheiată în septembrie, iar la momentul de față cornul și laptele să ajungă pe băncile elevilor, derularea programului este blocată în contestații. Între ofertanții care doresc să distribuie produsele în școlile din județ a apărut un adevărat duel al contestațiilor. «În momentul de față sîntem în faza de evaluare a ofertelor. Cei care s-au înscris la licitație au făcut nenumărate contestații. Vina o poartă și reglementările în domeniu, tocmai de aceea există această situație. Imediat cum vom reuși să gestionăm situația aceasta a contestațiilor, vom derula programul fără niciun fel de probleme!» susține Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. De asemenea, oficialii instituției au dat asigurări că la licitație nu a participat nicio firmă din județul Ialomița.

Mere pentru toți elevii Tot în sarcina Consiliului Județean Ialomița se află și programul guvernamental privind încurajarea consumului de fructe în școli. Administrația județeană dă asigurări cu privire la faptul că în cazul acestuia lucrurile se desfășoară normal. Procedurile au fost îndeplinite încă din luna august, iar după 1 noiembrie 2015 elevii din toată Ialomița vor putea consuma mere la școală.

15 Octombrie 2015, 11:35 (1776 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Visurile administrative ale primarilor ialomițeni
Sclavii asfaltului
Drumul județean Mărculești-Sudiți-Săveni va fi finalizat în 2014!
«Cornul și Laptele» pentru elevii ialomițeni, din Semestrul II
În Ialomița, «Cornul și laptele» întîrzie două săptămîni

Comentariile cititorilor:


Tanase:
(18 Octombrie 2015, 16:21)
IIncet .incet nu va grabiti mai este putin  si vine VACANTA MARE,,,,,,,,,,,,,,,
Tricorn:
(17 Octombrie 2015, 10:11)
Noul prezident nu a avut timpul necesar intelegerii "luarii ". Obisnuit sa dea....Rabdare.Se va pune la punct cu sistemul si contra unui procent ...Vom avea" di tati" Usor cu baiatul ca e tanar.Dar are talent,deprinderi...Se descurca.Usor ...
Chilian:
(15 Octombrie 2015, 20:13)
Oare cum de tocmai onor Consiliul Județean Ialomița a reușit performanța de a lăsa copii din Ialomița fără corn și lapte.De Ce??Pentru că obiceiul vechi era acela de a face aranjamente pentru a favoriza anumite firme la licitație. Păi acum cine se războiește pentru câștigarea licitației, firma protejată în trecut de fostul președinte cu firma protejată acum de actualul președinte. Cine pierde?De pierdut pierd copii din Ialomița. De ce?? Pentru că s-a schimbat jupânul și noul șef vrea tot mai.mult..........A plecat PSD, a venit PSD, rezultat...pierd ialomițenii.