Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ionașcu, arbitrul alegerilor locale din 2016

Cuiul lui Pepelea la Slobozia

Ionașcu, arbitrul alegerilor locale din 2016

La insistențele opiniei publice interesate, Independent propune în această săptămînă unul dintre cele mai futuriste scenarii politice din cîte s-au scris pentru Slobozia. Și pentru că realitatea întrece deseori imaginația, nu este exclus ca, într-o bună zi, alegătorii să descopere că am avut, din nou, dreptate! Nu-i așa că e senzațional?! Vorba unui clasic în viață: «Țineți aproape, că alegerile ne bat la ușă!».

Ionașcu! Pe lista PNL?
În urmă cu 3 luni, președintele PNL Ialomița, Ioan Martin, anunța organizarea unor sondaje de opinie profesionale pentru identificarea candidatului PNL cu cele mai mari șanse la alegerile din 2016, la Slobozia. Sondajele au fost făcute, însă rezultatele întîrzie să apară. Ioan Martin, chestionat cu privire la acest aspect, a declarat public că a ales să nu facă publice datele sondajelor pentru a nu influența opinia publică. Realitatea, susțin surse apropiate PNL, ar fi însă alta. Pe lista candidaților nominalizați de PNL se află, printre alții, și fostul primar Gabi Ionașcu. Deși nu a fost confirmat oficial, zvonul inflamează mediul politic local și îl aruncă într-o depresie severă pe Cezar Zamfir, candidatul de serviciu al PNL la Primăria Slobozia.

PSD, și UNPR, și ALDE...
Pînă înghite Cezar antidepresivele de prînz, lăsați-ne să vă uimim spunîndu-vă că, asemenea PNL, și celelalte formațiuni politice suferă de candidați notorii, care să atragă electoratul. În aceste condiții, sondajele acestora, profesionale sau nu, îl includ și pe ex-primarul Gabi Ionașcu. Iar explicația pare logică. Obligat să ofere UNPR un os de ros în județ, PSD caută un vehicul care să aducă ceva voturi domnului general (să trăiți, domnu’ Oprea, că sînteți om serios) și în Consiliul Local Slobozia. Iar Gabi Ionașcu n-o mai fi el locomotivă, dar o mocăniță de 5-7% tot a rămas. ALDE nu are nici el nimic, dar pretențiile de la Centru sînt la fel de mari. Așa că s-ar face frate și cu dracu’ pentru un consilier local la Slobozia, d-apăi cu Gabi Ionașcu...

Gabi vrea să se căsătorească
Veți spune și dumneavoastră, poate, asemeni lui Caragiale, că acesta e cusurul nostru: exagerăm. Dar nu-i adevărat, parol! Conștient că poate încurca ploile alegerilor pentru PSD (rupînd din voturile legiuite ale acestuia) și că astfel poate netezi calea lui Martin către Primărie (nu fiți dezamăgit, domnu’ Cezar, nu e scris să ajungeți dumneavoastră primar), Gabi Ionașcu crede în șansa sa de a renaște politic. «Recunosc că au existat discuții, că am fost contactat... Dar înainte de căsătorie, trebuie să ne cunoaștem, să știm în ce familie intrăm... În opinia mea, deocamdată, nu există niciun partener politic care să-mi permită să spun adevărurile pe care le am de spus. Dar este posibil ca el să apară!» a declarat Gabi Ionașcu, ca orice fostă fată mare la măritat.

20 Octombrie 2015, 10:50 (3911 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
PSD a recucerit Ialomița, Mocioniu l-a învins pe Martin la Slobozia
3 probleme-3 soluții pentru Slobozia
Războiul politic pentru Slobozia a început

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(28 Octombrie 2015, 13:50)
Mare supărare pe individul mustăcios, pișecios și căcăcios. Se întreba dacă gramatica se învață la cârciumă. Nu, prostovane, limba română se învață în școala generală. Probabil tu ai "terminat" facultatea fără a trece prin "primară". Nu știu cine te-a rugat să-l angajezi și unde, dar e clar: ești prost ca noaptea: la cârciumă limbile se dezleagă și grăiesc multe adevăruri, că d'aia cică "in vino veri(ghe)tas", ha, ha, ha, cordaci mic, obraznic și agramat.
Mary:
(22 Octombrie 2015, 12:49)
        Adevarul pe care il ascunde acest personaj ar fi, ca, Slobozia, nu se compara cu China, iar slobozenii nu-si dau nici mucii pe acest individ. Imi plac "extemporalele" date de "Independent" fanilor postaci in incercarea de ai atrage cu subiecte bomba si a ma rasuci putin cutitul in rana. 
Adrian:
(22 Octombrie 2015, 08:26)
Ce adevaruri bre? REALITATEA  e ca cetatenii cara in continuare apa cu bidoanele fiindca asa ai vrut tu, sau atat te-a dus capul . Cum naiba de  mai e asta inca in libertate????????
Cfgf:
(21 Octombrie 2015, 22:06)
Votați moldovenii ,ca asta meritați , un jeg penal spagar, sa va vândă si pe voi acum , nu numai apa ptr prosti.bag. As ..... In puțurile lui de la Drajna
mircea:
(21 Octombrie 2015, 18:27)
ba, facand pe avocatul diavolului, nea ionascu si-a dovedit abilitatea de a se descurcura, ca vrem sau nu, a reusit sa lase fara apa un oras fara a fi pedepsit?...a reusit...se descurca bine merci fara a fi deranjat de cineva?.... se descurca....si atunci?e un tip destept si descurcaret....asta nu inseamnaca il am la suflet...dimpotriva, dar nu pot sa nurecunosc ca s-a descurcat, se descurca si se va descurca....
Marius:
(21 Octombrie 2015, 17:02)
Ce nu va este clar? Zamfir este cel care a iesit cu cel mai bun scor in sondaje . Despre Ionascu va intreb: Oare nu suntem satui de carat atata apa in casa aproape in fiecare zi ?
Geo:
(21 Octombrie 2015, 15:56)
Asa a zis si porcu', numai asta ca-i cald. Ori Ciuperca, s-a deghizat in Ionascu, ori Ionascu, nu mai este sanatos la cap ca s-a plictisit. Ii propun sa plece in Siria, e soare, se poate "relaxa" ca refugiat din Slobozia. Cat tupeu porcesc de nesimtit !!   P.S. Sa nu uiti de Sandel, de la primarie. Astuia ii plac gropile de orice natura, se poate delecta cat vrea. Fir-ati ai dracu' de mameluci!
SORIN:
(21 Octombrie 2015, 13:59)
Șoldoveanu' mustăcios, căcăcios și pișecios zice că n-are cui spune adevărurile pe care le-ar avea de spus. Îi spun eu cui să se adreseze: D.N.A.! Să văd dacă are sânge, așa cum pretinde. Un autodenunț ar scuti procurorii să mai caute prin arhivele Primăriei și să verifice datele înregistrate de pe vremea când "multpreaonestul" mincinos și tupeist dădea de pământ cu sănătatea "slobozenilor mei". Tre' să fii tâmpit să mai votezi un asemenea exemplar hidos. Dacă vreun partid sinucigaș l-ar propune, să fie la el.
T.B.:
(21 Octombrie 2015, 10:59)
Singurul adevar pe care Ionascu il mai are de spus este interesant doar pt Justitie. Tot Justitia va trebui sa-l familiarizeze pe Gabi cu conditiile "familiei"(adica a Beciului Domnesc) in care va intra..
merlin:
(20 Octombrie 2015, 19:19)
Cine il pune pe acest ticalos pe lista s-a ars. Care slobozean normal la cap l-ar mai vota pe cel care si-a batut joc de cetatenii Sloboziei?Acum face pe fata  mare , tatoneaza terenul...nu putea sa-l tatoneze si pe ala unde a facut puturile in care a aruncat banii nostri si ne-a mai si otravit pe deasupra? La puscarie nu la primarie !!
andrei:
(20 Octombrie 2015, 18:22)
E greu nea Gabi  LA MUNCA ?
abc :
(20 Octombrie 2015, 17:37)
Ionascule, poate spui adevarul despre incompetenta ta ...