Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podul de la Dridu nu va fi finalizat în 2015

Podul de la Dridu nu va fi finalizat în 2015

Investiția executată la podul de peste rîul Prahova, la Dridu, stagnează. Oficialii județeni se pregătesc să rezilieze contractul cu Strabenbau Logistic SRL. Valoarea investiției este de 2,8 milioane de lei. Circulația pe pod este blocată din anul 2012.

Investiție cu ghinion
Blocate o dată în anul 2013, lucrările de reabilitare a podului de la Dridu au fost reluate în primăvara anului 2014, după o nouă licitație cîștigată de Strabenbau Logistic SRL. La acest moment însă, graficul de execuție înregistrează întîrzieri, iar oficialii județeni nu mai au soluții pentru deblocarea situației. «Am încercat tot ce ține de noi. Am aplicat penalități, am discutat cu ei, am fixat noi termene. Ori nu pot, ori nu se pricep!» a declarat, pentru Independent, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. Reamintim că intervențiile care urmează să fie efectuate pentru reabilitarea podului de la Dridu presupun lucrări de eliminare a infiltrațiilor în elementele de suprastructură prin execuția unei hidroizolații noi, instalarea de parapeți noi, refacerea racordărilor cu terasamentele, realizarea căii pe pod și rampe.

Un nou constructor
Una dintre posibilele soluții pentru deblocarea situației o reprezintă rezilierea contractului și declanșarea procedurilor pentru o nouă licitație. «Nu ne dorim acest lucru, dar se pare că nu avem încotro. Urmează să luăm o decizie în acest sens în cel mai scurt timp!» a mai precizat Ștefan Mușoiu. Cei 3 ani în care accesul pe pod a fost blocat, locuitorii din zonă și-au manifestat în nenumărate rînduri nemulțumirea. Pe lîngă disconfortul creat, locuitorii au reclamat o creștere a duratelor de deplasare și a cheltuielilor de transport. Însă cea mai stringentă problemă rămîne cea a transportului școlar. Obligați să facă un ocol de 30 de kilometri pentru a ajunge la școala din Dridu, elevii din Moldoveni și Patru Frați au fost obligați să se transfere la școlile din Urziceni. Podul peste rîul Prahova, la Dridu, a fost construit în 1965 și este realizat din beton armat. Ultima expertiză tehnică a fost realizată în august 2011 și recomanda consolidarea podului.

27 Octombrie 2015, 08:25 (6652 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Probleme cu Podul de la Dridu?
Istoria podului de la Dridu
«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei
Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Comentariile cititorilor:


GIGI:
(1 Martie 2016, 22:35)
S-au mai facut ceva lucrari la acest pod? se poate trece pe jos macar pe jos? sau va ramane inchis ?
flocea :
(13 Noiembrie 2015, 07:16)
nu mai faceti comentarii aiurea ,fiti voi gospodari si dupa mai vedem ,la fiecare poarta cate un morman de GUNOI ,cine vreti sa vina primarele sa vi-l ia ,ati infundat canalizarea cu mortaciuni ,tot primarul e de vina ,cu asfaltul vb prosti ,se asfalteaza tot satul si degeaba voi nu respectati nimic fiti voi GOSPODARI si dupa aveti grija lui Valentin
NIMENI:
(12 Noiembrie 2015, 12:09)
 Podul de la Dridu era propritar , doarece salvarea, pompieri , casa sa ajunga in localitate fac 40km in loc de 12 km , sa va fie rusine si primari si toti  din consiliul judetean  de care nu le pasa nimic . RUSINE , mai vreti  sa  candidati , la puscarie cu toti , ati furat tot , cu ce sa se mai faca un pod.
sarindaru:
(30 Octombrie 2015, 15:09)
Primarul Valentin Turiga din Dridu si-a asfaltat stradă de la el din față casei până la primărie, chipurile este școală mai încolo puțin de casă lui. Numai ca pedagogi si-a lăsat nevastă dar si gagică doctoriță a fugit cu altul la București. Lapapatpăpat de bani sși acum este cu altul primarule date cu calul de țevile de apa de la raja lui pușcăriași de mazăre și micușor Constantinescu turiguta nene dormi liniștit noaptea ori când trec mașinile faci pipi în colanți și tresări așteptând mascatii
vasile:
(28 Octombrie 2015, 20:21)
pentru beciul domnesc   - vai de capul tau Tinel se afla in opozitie mai bine intreaba de toma de la olt pe care sigur tu la-i votat
BECIUL DOMNESC:
(28 Octombrie 2015, 08:43)
Din clasa aia de imbecili care ne conduc face parte si Tinel  ala pe care-l pupai nitel mai sus. Fii consecvent baiete !Nu cumva e parohia lui Dridu? Dar daca nu apare la TV ce rost are sa se implice?? 
pynut-Dridu:
(28 Octombrie 2015, 01:45)
Sa va fie rusine "alesilor", mare rusine.. 30 de m pe pod in 3 ani de zile. \credeti ca ne mai puteti mintii incontinuare? Le este rusine parintilor vostri cu asemenea progenituri la usa. Daca-i puneam pe dansii sa "reabiliteze" (urat cuvant) acest pod sunt sigur ca l-ar fi terminat in 2-3 luni. "Impotentilor", va uitati in oglinda in afara de timpul in care va pieptanati frezele imbecile? de copiii din centrele de plasament? pe care tot voi i-ati adus in aceste ipostaze? Gunoaie in putrefactie si nimic mai mult. Nu s-au inventat inca acele cuvinte care sa va caracterizeze, nu aveti nici macar sapte anui de-acasa sa va dati demisia. UNDE NU E NICI DUMNEZEU NU CERE. Vorba lui Tutea, putin modificata, ....ne jertfim viata pentru (sau datorita) unei clase de imbecili care ne conduc.