Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Exclusiv: Adrian Popa, șeful ISU Ialomița, martor în ancheta DNA privind tragedia din Clubul Colectiv

Ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind incendiul produs în Clubul Colectiv de la București se mută la Slobozia. Colonelul Adrian Popa, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a fost audiat de procurori. Acesta are calitatea de martor.

«Sînt nevinovat!»
Surse judiciare confirmă faptul că Adrian Popa s-a prezentat la sediul DNA-Structura Centrală în ziua de sîmbătă, 7 noiembrie 2015. Potrivit propriilor declarații, șeful ISU Ialomița are calitatea de martor în ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție privind tragedia produsă în Clubul Colectiv de la București. «Am fost la DNA în calitate de martor, în legătură cu ancheta privind incendiul de la Clubul Colectiv. Eu am fost șeful Structurilor Operative din cadrul ISU București. Tot ce pot să vă spun este că sînt un om onest și cinstit care nu a luat niciodată vreun ban. Dacă se întîmpla acest lucru nu mai lucram în acest sistem. Mă simt nevinovat!» le-a declarat reporterilor Independent colonelul Adrian Popa, șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Reamintim faptul că luni, 9 noiembrie a.c., procurorii DNA au pus în mișcare acțiunea penală față de doi foști colegi ai colonelului Adrian Popa. Este vorba despre ofițerii-inspectori, cu grade de căpitan, Antonina Radu și Petrică George Matei. Procurorii Anticorupție îi acuză pe aceștia de faptul că au permis funcționarea Clubului Colectiv din București fără ca unitatea comercială să dețină autorizație de securitate la incendiu. Într-un comunicat de presă remis publicității, Biroul de Presă al DNA explică acuzațiile: «cei doi inculpați au permis funcționarea în continuare a societății în condițiile constatate și nu au întreprins nicio măsură pentru intrarea în legalitate din acest punct de vedere, aducîndu-se astfel atingere drepturilor și intereselor legitime ale mai multor persoane fizice și ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență».

11 Noiembrie 2015, 12:13 (5822 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Boxor:
(12 Noiembrie 2015, 15:14)
@ambrozie, ai doar impresia. Rateu la poarta goală, ratatule! Mai încearcă. De un com. cu idei nu ești in stare!
Ambro.....:
(12 Noiembrie 2015, 14:50)
@Boxor,eu nu știu dacă Axor este bărbat sau trvestită frustrată așa cum spui tu dar pot să intuiesc că dacă tu ești bărbat cu siguranță îți lipsește cu desăvârșire bărbăția. Am tendința să cred că Boxor și Sorin sunt inul și același postac.
Spagi si rude:
(12 Noiembrie 2015, 11:35)
Suntem paranoici.Cei cu varsta intre 35..45 ani au fost obisnuiti/traiti in acest sistem.Dai-ai.N.ai de dat-primesti ...nu.Ar trebui inteles ca gata.Stop.Revizuire.Reeducare.Ne invartim ca ..in caldare.Ciubucarii de milioane de euro...fac legi in continuare,nu se confisca averi dobandite ilicit...deci trai.Procurorii retin-judecatorii elibereaza.Politistii retin si propun-procurorii dau NUP.Si cred ca toti "scriitorii" de pe aici au dat...au luat...necuvenit.Nu misca nimic pana nu ungeai.Daca din institutiile de stat ar demisiona cei care au dat spaga pentru post...peste jumatate....acasa...Gresesc spagarilor?? Inclusiv militie,pompieri,spital(!!),azil,protectia copilului,primarie,jandarmerie...Adaug ca daca ar pleca din aceleasi institutii odraslele...alta jumatate din jumatatea ramasa=acasica...Pariem? Si atunci ce scriem? Ce vorbim?"jumatatile"citesc...si merg mai departe!!
Boxor:
(12 Noiembrie 2015, 11:35)
Sorine, @axor nu este bărbat! In cel mai bun caz, o travestită frustrată.
SORIN:
(12 Noiembrie 2015, 10:21)
@Axor. Nu fi bandit!
Axor :
(12 Noiembrie 2015, 08:10)
Ai mare dreptate Sorinel, este singurul martor de care și eu am auzit până acum că este nevinovat. Probabil că s-o fi schimbat codul penal și martorii mai nou sunt și acuzați de oarece fapte,tocmai de aceea colonelul martor se declară nevinovat.Mai spune că nici nu a luat bani din postura de martor ,probabil că a fost martor la producerea unei infracțiuni și în atare situație trebuie să fie inculpat pentru că a știut de infracțiune și nu a sesizat organele. După ziua de ieri când cifra morților fără vină a trecut de 50 poate statul prin procurorii săi se va dumiri că trebuie să caute mai adânc vinovații și să pună în aplicare legile penale și să aducă în față instantelor judecătorești atât pe cei ce au permis să funcționeze acel club cât și pe cei ce nu au acționat conform procedurilor pentru a salva viață celor prinși în tragedia din acea noapte neagră. Dumnezeu să-i odihnească în pace. Sorinel te rog să nu te iei de gramatica mea precară, înțelege și tu că sunt un român educat în actualul sistem de educație.
SORIN:
(11 Noiembrie 2015, 12:36)
Ați auzit vreodată de existența vreunui "martor" să-și recunoască vreo vină?! Totuși, există o întrebare: cum a ajuns la Slobozia dl. Popa?! A fost detașat, mazilit, ascuns?! Chemarea sa la DNA este normal să nască suspiciuni.