Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul istoric de la Slobozia va fi reabilitat

Podul pietonal care face legătura între Slobozia și Cartierul Bora urmează să fie reabilitat. Autoritățile locale intenționează să aloce 1 milion de lei pentru reabilitarea acestei structuri de o importanță vitală pentru oraș. Podul pietonal de la Slobozia a fost construit în 1926 și refăcut în forma actuală după Al Doilea Război Mondial. Inițial, pentru reabilitarea lui, au fost alocate doar 60 mii de lei...

Un milion de lei la ultima strigare
Autoritățile slobozene intenționează să reabiliteze podul pietonal care face legătura dintre Slobozia și Cartierul Bora. Investiția se află pe lista de priorități a primarului Alexandru Stoica de mai mulți ani... «Inițial, am alocat 600 milioane de lei vechi pentru reabilitarea podului... Pod vechi, o să-l înscriem pe lista monumentelor istorice... Dar a venit o singură firmă! Și, la banii ăștia, a zis că nici măcar nu mi-l sudează. Dar eu nu vreau să-l sudeze... Vreau să înlocuiască elementele lipsă, să-l sambleze și să-l facem cum a fost odată... Tăiem țevile de termoficare, că nu ne mai trebuie, o lăsăm doar pe aia de la Avicola, refacem asfaltul... Numai să nu coste prea mult!» a declarat acesta. Suma care urmează să fie alocată pentru reabilitarea podului este de 1 milion de lei. La acest moment, procedurile de evaluare sînt în curs. Potrivit informațiilor oficiale, licitația se va desfășura în cursul anului viitor. Lungimea podului este de 138,64 m și este alcătuit din «trei travee simple rezemate, de 42 de metri fiecare». Inițial, lățimea căii de circulație a fost de 4,6 metri, însă la acest moment ea este redusă la mai puțin de jumătate din această distanță. Pentru că partea centrală a podului, refăcută după Al Doilea Război Mondial, este diferită de părțile laterale, autoritățile speră să identifice o firmă specializată: «Nu vreau sudură, că asta e simplu de făcut... Vreau să păstrăm părțile nituite și să facem și pe mijloc la fel. Au venit la noi două firme din oraș, dar cînd au văzut cît e de lucru s-au lipsit...» a mai precizat primarul Alexandru Stoica. O dată cu reabilitarea podului pietonal, autoritățile locale intenționează să construiască o pasarelă care să înlocuiască trecerea de pietoni de pe varianta ocolitoare a orașului, în apropierea podului. Ca și în cazul podului, pentru construirea acestei pasarele la standardele impuse de legislația în vigoare e nevoie de o firmă specializată și de... bani!

Podul fabricii «E. Wolf» Podul de la Bora a fost construit prin anii 1926-1927 de către fabrica «E. Wolf». Conform monografiei Sloboziei, editată de Primăria Slobozia în anul 2007, și atunci, ca și acum, Primăria n-a vrut să-și asume nicio responsabilitate legată de acest pod. «La 12 februarie 1926, Uzinele Wolf au început să expedieze la Slobozia componentele metalice ale podului. Interesant este faptul că Primăria Slobozia nu a dorit să se implice în niciun fel în aceste lucrări. Conținutul unei adrese pe care a trimis-o serviciul tehnic al Prefecturii județului, la 6 aprilie 1926 este elocvent. (...) Primăria Slobozia nu are nicio legătură cu lucrarea podului care privește pe județ» precizează documentul citat. Despre pod, așa cum era el cîndva, nu-și mai amintește aproape nimeni. În anul 2011, Independent a publicat mărturia doamnei Olga Bogoie, fostă învățătoare: «În ’53, cînd am venit eu aici, podul era circulat! Pe margini erau podețe de lemn, de o parte și de alta, pe care se circula. Iar pe mijloc treceau mașini. E drept, încăpeau numai cîte una, dar atunci nu era așa circulație. Era un pod frumos, singurul din oraș pînă la 1972, cînd s-a făcut podul mare. Apoi l-au stricat! Întîi au adus prima țeava de apă. Apoi aia n-a ajuns, și-au mai adus una. Apoi a venit țeava de apă pentru Abator și s-a stricat de tot! Iar la urmă de tot, au vrut să-l dărîme și să-l mute la Ghimpați... Au săpat aici, la capătul asta vreo săptămînă și n-au reușit! Apoi s-au mutat în mijlocul podului și au stricat acolo. Făcuseră o gaură mare, prin care se vedea Ialomița. Dar se vede treaba că n-au putut să-l dovedească și s-au lipsit, au astupat-o! Ce vreți, ăsta a fost un pod socotit, făcut de nemți... N-au fost în stare nici să-l dărîme, nici să-l fure!» titra publicația noastră în anul 2011.

13 Noiembrie 2015, 10:20 (4115 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mircea:
(20 Noiembrie 2015, 20:06)
nu mai raspunde costel....cine o fi costel?????...parerea mea este caeste un costel deja ascuns... ma intreb...ce amintiri are nenea costel?....vorba luiyoda...curios as vrea sa stiu....na dar pentru nenea costel suparatul este prea mult....
mircea:
(18 Noiembrie 2015, 19:45)
@costel, omule,sincer si la obiect, fara ipocrizie, de ce ar trebui sa se ascunda G.S.?
Costel:
(18 Noiembrie 2015, 06:58)
G.S. ar trebui să se mai ascundă până se va ascunde de tot! Numai numele afișat, crede el cu demnitate, îți amintește ce nu ai vrea! Las-o mai moale, stimabile! Șezi deoparte și cugetă!
mircea:
(17 Noiembrie 2015, 19:29)
@un „amic”, vad spui despre stoian g ca este securist, impostor, un om de nimic...etc...cred ca, afirmand ca stii atatea, esti un fost catelus care, pe atunci, adica inainte de 89, pupai cu ardoare o gramada de poponeturi...adica un lingau, un aplaudac, un pupincurist ordinar, caruia bineanteles ca nu i sa prea dat mare atentie,pana la urma si securisti aveau onoarea lor...cred ca mai sus de gradul de informator, adica „goarna” sau „ciripitor” nu te-ai ridicat, cat despre g. stoian, il stiu ca fiind dincolo de toate un om de cultura....si il respect pentru asta, apropo mai anonimule,inca iti e frica  sa postezi cu prenumele... naspa...obiceiuri vechi care nu pot fi uitate...:)))))), deci, am dreptate.
GEORGE STOIAN:
(17 Noiembrie 2015, 19:04)
Mă numesc George Stoian si ma prezint: sunt un impostor, un om al fostei securitati, sunt unul plecat din Bacau, in suturile concetatenilor si aterizat pe meleagurile ialomitenilor cu ifose de mare ziarist care face politica celui care da mai mult, sunt mare spagar,  sunt omniprezent de unde poate pica ceva, sunt un cersetor, sunt un travestit meschin și sunt un om de nimic. Imi cer scuze ca traiesc, imi cer scuze ca n-am fost niciodata in Bacau, imi cer scuze ca am scris 11 carti, imi cer scuze ca de pe aceste carti invata elevii de scoala, ca profesorii le studiaza pentru lucrari pedagogice si ca studentii le folosesc pentru lucrarile lor de licenta la terminarea studiilor superioare, iar cetatenii Sloboziei invata istoria orasului lor.  Imi cer scuze ca stiu gramatica. Imi cer scuze ca nu ma ascund niciodata in spatele unui pseudonim. Imi cer scuze ca traiesc printre oamenii onesti din Slobozia, dar si printre imbecili.
un "amic":
(17 Noiembrie 2015, 13:27)
G.S., un impostor, un om al fostei securitati, unul plecat din Bacau, in suturile concetatenilor si aterizat pe meleagurile ialomitene cu ifose de mare ziarist care face politica celui care da mai mult, mare spagar, omniprezent de unde poate pica ceva, un cersator, un travestit meschin, un om de nimic.
pod peste creier:
(17 Noiembrie 2015, 09:47)
In 1926 la Slobozia era tot pesedeul?Ca aia nu primesc moca.Din ce sa traga niste spăgi?Din nimic?...Ala este motivul real pentru care nu doreau podul.Ma stoica ești încolțit ca ai distrus întregul oraș.Ca altfel ai fi dat podul la fier vechi.Iar daca asfaltul va fi pus ca in parcarea de la "arhive"-Bl E17...in valuri...e de mântuiala...Investești in parcare aiurea.O noua dragare a râului? Nu îți iese nimic?Aaaaa... Auzi tovarasu' stoian..zici ca ai ridicat tu podul-așa iei foc.Ești nebăgat in seama? Tu ai scris in cartea aia din tine? Hai bre..Ce bine îți era pana in'89...aoleo...
GEORGE STOIAN:
(16 Noiembrie 2015, 15:33)
Alo, Independent, pai ce facem? Facem DEZINFORMARE?  Cine a scris chestia asta cu podul? De ce minti, domnule? Redai in acest material informatiile pe care le-ai luat din paginile 395 -398 ale cartii „SLOBOZIA - CONTRIBUTII  MONOGRAFICE”  si bati campii ca aceasta lucrare este editata   de primăria Slobozia in anul 2007. Anul editarii este corect, dar unde ai vazut dumneata chestia cu primaria? Ce legatura are primăria cu acest volum? Ai redat informatiile dintr-o carte care apartine unui autor, adica lui GEORGE STOIAN si primaria nu are legatura cu asta. De ce nu ai scris asa? Ai ceva cu George Stoian? Treaba ta, dar nu trebuie sa ai ceva cu cititorii, pe care nu trebuie sa-i dezinformezi. Si nu trebuie sa ai ceva cu etica profesionala. Si nu trebuie sa ai ceva cu bunul-simt.  Sunt destui ziaristi nesimtiti in presa din Romania, vrei sa le sporesti numarul? Imi pare rau ca faci asta la cel mai bun ziar din Ialomita,  singurul ziar local pe care u il citesc și pe care u il respect. Regret aceasta intamplare, aceasta fapta comisa nu din culpa ci cu buna stiinta. Sunt dezamagit!../.