Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Indiferența autorităților distruge Programul «Cornul și laptele»

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Uniunea Europeană este la un pas de a sista finanțarea pentru derularea Programului «Cornul și laptele». Toate acestea după ce au fost descoperite o serie de nereguli privind implementarea acestui program. Astfel, prin intermediul APIA au fost demarate o serie de controale pentru a se vedea în ce investește, de fapt, comunitatea europeană fondurile. Raportat la nivelul județului Ialomița, controalele sînt în plină desfășurare, rezultatele urmînd să fie făcute publice în cel mai scurt timp. Pentru anul școlar în curs, 23 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de produse alimentare prin derularea acestui program. În total, derularea proiectului la nivelul județului costă 3,3 milioane de lei.

Control comandat de UE
O statistică dată publicității arată că România este țara care beneficiază de cele mai multe fonduri pentru implementarea Programului «Cornul și laptele» din întreg spațiul comunitar. Peste 8 milioane de euro ajung anual în țara noastră pentru a demara acest proiect. Cu toate acestea, spațiul comunitar consideră că România tratează cu indiferență maniera de implementare a acestui proiect. Un studiu realizat de Centrul Român de Politici Europene scoate în evidență acest aspect. «Programul național Laptele și Cornul este doar parțial compatibil cu programul european Laptele în școli, deși beneficiază și de susținere financiară din partea Uniunii Europene» consideră specialiștii Centrului Român de Politici Europene. Mai mult, programul este neatractiv pentru societățile care produc produsele, din cauza prețurilor blocate în timp. «Valoarea de 1,17 lei/porție (TVA inclus) nu a mai fost indexată/actualizată în ultimii 7 ani, iar din acest motiv efectele programului își pierd din consistență. Calitatea produselor oferite este afectată, ceea ce scade atractivitatea și consumul produselor de către copii, iar producătorii care oferă produse de calitate își pierd interesul față de program și nu mai participă la licitațiile organizate de consiliile județene» se arată în același raport. Pe cale de consecință, Uniunea Europeană vrea să observe sustenabilitatea acestui proiect. Astfel, în următoarea perioadă reprezentanții APIA vor demara o serie de controale privind maniera în care se derulează Programul în școli. Raportat la nivelul județului Ialomița, există 6 școli pilot în care se va verifica dacă există persoane responsabile pentru preluarea produselor, condițiile de depozitare sau modul în care produsele au fost distribuite. «Nu avem foarte multe date privind controalele acestea pentru că sîntem în lucru cu ele. Verificăm modul în care s-a implementat programul anul trecut!» susține Mihai Moroianu, director adjunct în cadrul APIA Ialomița.

Un parcurs sinuos
Același studiu al Centrului Român de Politici Europene arată că Programul «Cornul și laptele» este mai degrabă unul social decît unul privind sănătatea copiilor. Concluziile arată că de aceste produse beneficiază elevii din zonele sărace. În Ialomița, anul acesta, vor primi corn și lapte 23020 de copii. Alte date statistice evidențiază faptul că cei mai mulți dintre ei locuiesc în zone vulnerabile. Programul a început să se deruleze abia de săptămîna aceasta, deși ar fi trebuit ca produsele să fie distribuite încă de la 15 septembrie. Ca de fiecare dată, sincopele au fost cauzate de contestațiile făcute de firmele înscrise la licitațiile organizate de Consiliul Județean. Situația a fost remediată abia la începutul acestei săptămîni cînd au fost adjudecate contractele către furnizori. «Din această săptămînă vom da drumul programului și în Ialomița. A fost ceva de muncă, trebuia să fim gata mai demult, dar au fost multe contestații ale licitațiilor» susține Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Astfel, pentru Slobozia prețul de achiziție pentru corn a fost de 0,24 bani/produs, iar pentru lapte de 0,56/cutie. Pentru zona Urziceni prețul de achiziție a fost de 0,20 bani/corn și 0,54 bani/cutia de lapte, iar la Fetești prețul a fost de 0,27 bani/corn și 0,56 bani/cutia de lapte. În total este vorba despre suma de 3,3 milioane de lei, bani oferiți de Consiliul Județean Ialomița.

26 Noiembrie 2015, 16:35 (1915 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale
APIA Ialomița: Controale la crescătorii de ovine și caprine

Comentariile cititorilor:


Parvenitu:
(11 Decembrie 2015, 22:57)
Zilele trecute stationam langa o scoala din oras cu usa deschisa la masina asteptam pe cineva la un moment dat langa masina sa oprit un catel slab si jegarit dadea din coada si se uita la mine iubind foarte mult animalele ma gandeam ca nu am ce sa ii dau sa manance brusc miam adus aminte ca de la masa de ieri mai aveam cateva feli de paine in portbagaj iau painea din porbagaj ma uit in stanga si in dreapta sa nu vina vreun politist local deoarece in unele orase din romania nu ai voie sa hranesti decat animale cu doua picioare iar daca iti iei pranzul pe obanca in parc si nu e loc de picnic iei amenda si nu stiu ce au hotarat la noi in urbe cei doi destoinici militari ai urbei Stoica si Abazei ma apuc sa hranesc cainele la un moment se suna la cativa metri de mine o mamica isi astepta copilul,care apare tinind in mana vestitul corn pe care incerca sal manance mama observand ca ceva nu e in regula ia spus sal arunce in momentul acela cei doi au trecut prin dreptul meu probabil doamna observand ce am facut eu spuse copilului sai de catelului cornul catelul la vazut  si a inceput sa dea din coada bucuros crezand ca va manca ceva bun si spre oftica mea ca miam pierdut amicul dar dupa ce la mirosit sa intors tot la painea mea care precizez ca ave o zi la mine in portbagaj si cred ca o zi prin raftul magazinului pt ca am luato dintro zona de tara si vanzatoarea probabil a zis bodaproste ca a prins un venetic sa scape de ea iar noul meu prieten a mancat toata painea si cornul ba deci ce concluzie tragem?nici caini nu o mananca deci inca un program de succes al guvernului ca si cel cu maru.problema este ca pentru multi copii amarati asta e mancarea  pe toata ziua rusine.
Radu :
(26 Noiembrie 2015, 19:51)
Azi copilul meu a adus acasa laptele care l-a primit la o școală din Țăndărei iar când a vrut să-l bea mi-a spus că nu e bun. Am gustat și eu și am constatat că era foarte amar, imposibil de consumat. Mă întreb...cineva vrea să facă bani în orice condiții?! Chiar cu riscul de a îmbolnăvi copiii..au vreo vină ei... Nu l-aș amenda pe respectivul ci l-aș pune să înghită el și tot neamul lui tot laptele distribuit, poate așa le dispare rasa.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 20 Iun 2018
131 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 18:10
(142 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 17:25
(123 vizualizări - 0 comentarii)


2

Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:35
(154 vizualizări - 0 comentarii)


3

IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:15
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 17:15
(328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 16:05
(266 vizualizări - 0 comentarii)


6

Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 15:48
(264 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

14 Iunie 2018, 17:35


8

Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 16:46
(501 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

12 Iunie 2018, 17:35


CNAIR: Se închide DN21A pentru lucrări de reparații, între localitățile Bărăganu și Țăndărei

Începând de marți, 12 iunie 2018, se închide circulația rutieră pe DN21A, pe sectorul de drum cuprins între km 0+000 (Bărăganu)-km 21+126 (Țăndărei), pentru execuția lucrărilor de reparații sistem rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2018, 09:25
(471 vizualizări - 1 comentariu)


Trenul Regal în Dobrogea. Prima oprire, la Fetești!

În Anul Centenar al Marii Uniri și al sfârșitului Primului Război Mondial, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei române, Alteța Sa Regală Principele Radu și Alteța Sa Regală Principesa Maria vor călători ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 14:15
(587 vizualizări - 0 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 33 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 8-10 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 136 de evenimente și au aplicat peste 580 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 200000 de lei. De asemenea, au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 12:05
(377 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Școala Gimnazială Nr. 3 a împlinit 50 de ani

Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia, una dintre cele mai prestigioase unități de învățământ din oraș, a împlinit astăzi 50 de ani de la înființare. Sărbătoarea a fost marcată printr-o serie de evenimente publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 18:10
(947 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de amenzi aplicate într-o singură zi

Miercuri, 6 iunie 2018, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni preventive pe raza județului. În urma activităților au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare de peste 46 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 17:25
(727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați la volan fără permise de conducere

Doi tineri de 21 și, respectiv, 28 de ani, din localitățile Grindu și Fetești, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic conducând fără a avea permise de conducere. ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 17:05
(732 vizualizări - 2 comentarii)


Percheziții în satul Sintești. Opt persoane vor fi audiate

Polițiștii din Prahova au efectuat miercuri, 6 iunie 2018, 10 percheziții domiciliare în satul Sintești, localitate care aparține administrativ de comuna Borănești. Oamenii legii au în vizor opt suspecți ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2018, 10:23
(1134 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: O cisternă s-a răsturnat lângă șosea

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în zona localității Sinești, acolo unde o cisternă care transporta produse petroliere s-a răsturnat lângă șosea. Șoferul vehiculului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 19:22
(1194 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Un bărbat din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce luni, 4 iunie 2018, a provocat un accident rutier pe raza orașului. Acesta s-a urcat beat la volan și a lovit o mașină care circula regulamentar ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 15:10
(989 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DSVSA Ialomița: Controale în mini-vacanța de 1 iunie

Inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat mai multe controale în perioada mini-vacanței de 1 iunie, la mai multe firme de pe raza județului de tipul fast-food, cofetărie, patiserie sau hipermarket. Controalele ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 14:35
(889 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2018

Având în vedere ca anul școlar 2017-2018 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2018 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 09:25
(867 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Miere împrăștiată pe șosea

800 de litri de miere s-au împrăștiat pe DN2A, lângă Urziceni, după ce duba în care erau transportați a fost implicată într-un accident rutier. Autoutilitara a fost lovită de un autoturism în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 14:02
(1174 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Un cioban de 59 de ani a fost călcat de tren în dimineața zilei de luni, 4 iunie 2018. Bărbatul a încercat să traverseze linia de cale ferată din zona localității Valea Ciorii, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 12:57
(1132 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Joi, 31 mai 2018, Protopopiatul Slobozia a oferit unui număr de 65 copii, beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, dar și de la școlile partenere (Școala Gimnazială «Sfântul Nicolae» Bucu, Școala ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 17:20
(1384 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Restaurant închis din cauza neregulilor

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat ample controale în timpul minivacanței de Rusalii. În urma verificărilor, din cauza neregulilor privind respectarea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 16:20
(1623 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 4-8 iunie 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 15:55
(1394 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități dedicate zilei de 1 Iunie

În apropierea Zilei Internaționale a Copilului, reprezentanții Protopopiatului Slobozia, în parteneriat cu grădinițele «Pinocchio» și «Lumea Copiilor» din oraș au organizat o manifestare dedicată acestui ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 15:40
(1470 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A fost găsit trupul copilului înecat în râul Ialomița

Pompierii ialomițeni au reușit să descopere cadavrul copilului de 10 ani, din localitatea Broșteni, care s-a înecat miercuri, 23 mai 2018, în apele râului Ialomița. Trupul neînsuflețit al băiatului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:42
(1741 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 17:10
(1364 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:35