Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Indiferența autorităților distruge Programul «Cornul și laptele»

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Uniunea Europeană este la un pas de a sista finanțarea pentru derularea Programului «Cornul și laptele». Toate acestea după ce au fost descoperite o serie de nereguli privind implementarea acestui program. Astfel, prin intermediul APIA au fost demarate o serie de controale pentru a se vedea în ce investește, de fapt, comunitatea europeană fondurile. Raportat la nivelul județului Ialomița, controalele sînt în plină desfășurare, rezultatele urmînd să fie făcute publice în cel mai scurt timp. Pentru anul școlar în curs, 23 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de produse alimentare prin derularea acestui program. În total, derularea proiectului la nivelul județului costă 3,3 milioane de lei.

Control comandat de UE
O statistică dată publicității arată că România este țara care beneficiază de cele mai multe fonduri pentru implementarea Programului «Cornul și laptele» din întreg spațiul comunitar. Peste 8 milioane de euro ajung anual în țara noastră pentru a demara acest proiect. Cu toate acestea, spațiul comunitar consideră că România tratează cu indiferență maniera de implementare a acestui proiect. Un studiu realizat de Centrul Român de Politici Europene scoate în evidență acest aspect. «Programul național Laptele și Cornul este doar parțial compatibil cu programul european Laptele în școli, deși beneficiază și de susținere financiară din partea Uniunii Europene» consideră specialiștii Centrului Român de Politici Europene. Mai mult, programul este neatractiv pentru societățile care produc produsele, din cauza prețurilor blocate în timp. «Valoarea de 1,17 lei/porție (TVA inclus) nu a mai fost indexată/actualizată în ultimii 7 ani, iar din acest motiv efectele programului își pierd din consistență. Calitatea produselor oferite este afectată, ceea ce scade atractivitatea și consumul produselor de către copii, iar producătorii care oferă produse de calitate își pierd interesul față de program și nu mai participă la licitațiile organizate de consiliile județene» se arată în același raport. Pe cale de consecință, Uniunea Europeană vrea să observe sustenabilitatea acestui proiect. Astfel, în următoarea perioadă reprezentanții APIA vor demara o serie de controale privind maniera în care se derulează Programul în școli. Raportat la nivelul județului Ialomița, există 6 școli pilot în care se va verifica dacă există persoane responsabile pentru preluarea produselor, condițiile de depozitare sau modul în care produsele au fost distribuite. «Nu avem foarte multe date privind controalele acestea pentru că sîntem în lucru cu ele. Verificăm modul în care s-a implementat programul anul trecut!» susține Mihai Moroianu, director adjunct în cadrul APIA Ialomița.

Un parcurs sinuos
Același studiu al Centrului Român de Politici Europene arată că Programul «Cornul și laptele» este mai degrabă unul social decît unul privind sănătatea copiilor. Concluziile arată că de aceste produse beneficiază elevii din zonele sărace. În Ialomița, anul acesta, vor primi corn și lapte 23020 de copii. Alte date statistice evidențiază faptul că cei mai mulți dintre ei locuiesc în zone vulnerabile. Programul a început să se deruleze abia de săptămîna aceasta, deși ar fi trebuit ca produsele să fie distribuite încă de la 15 septembrie. Ca de fiecare dată, sincopele au fost cauzate de contestațiile făcute de firmele înscrise la licitațiile organizate de Consiliul Județean. Situația a fost remediată abia la începutul acestei săptămîni cînd au fost adjudecate contractele către furnizori. «Din această săptămînă vom da drumul programului și în Ialomița. A fost ceva de muncă, trebuia să fim gata mai demult, dar au fost multe contestații ale licitațiilor» susține Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Astfel, pentru Slobozia prețul de achiziție pentru corn a fost de 0,24 bani/produs, iar pentru lapte de 0,56/cutie. Pentru zona Urziceni prețul de achiziție a fost de 0,20 bani/corn și 0,54 bani/cutia de lapte, iar la Fetești prețul a fost de 0,27 bani/corn și 0,56 bani/cutia de lapte. În total este vorba despre suma de 3,3 milioane de lei, bani oferiți de Consiliul Județean Ialomița.

26 Noiembrie 2015, 16:35 (1717 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale
APIA Ialomița: Controale la crescătorii de ovine și caprine

Comentariile cititorilor:


Parvenitu:
(11 Decembrie 2015, 22:57)
Zilele trecute stationam langa o scoala din oras cu usa deschisa la masina asteptam pe cineva la un moment dat langa masina sa oprit un catel slab si jegarit dadea din coada si se uita la mine iubind foarte mult animalele ma gandeam ca nu am ce sa ii dau sa manance brusc miam adus aminte ca de la masa de ieri mai aveam cateva feli de paine in portbagaj iau painea din porbagaj ma uit in stanga si in dreapta sa nu vina vreun politist local deoarece in unele orase din romania nu ai voie sa hranesti decat animale cu doua picioare iar daca iti iei pranzul pe obanca in parc si nu e loc de picnic iei amenda si nu stiu ce au hotarat la noi in urbe cei doi destoinici militari ai urbei Stoica si Abazei ma apuc sa hranesc cainele la un moment se suna la cativa metri de mine o mamica isi astepta copilul,care apare tinind in mana vestitul corn pe care incerca sal manance mama observand ca ceva nu e in regula ia spus sal arunce in momentul acela cei doi au trecut prin dreptul meu probabil doamna observand ce am facut eu spuse copilului sai de catelului cornul catelul la vazut  si a inceput sa dea din coada bucuros crezand ca va manca ceva bun si spre oftica mea ca miam pierdut amicul dar dupa ce la mirosit sa intors tot la painea mea care precizez ca ave o zi la mine in portbagaj si cred ca o zi prin raftul magazinului pt ca am luato dintro zona de tara si vanzatoarea probabil a zis bodaproste ca a prins un venetic sa scape de ea iar noul meu prieten a mancat toata painea si cornul ba deci ce concluzie tragem?nici caini nu o mananca deci inca un program de succes al guvernului ca si cel cu maru.problema este ca pentru multi copii amarati asta e mancarea  pe toata ziua rusine.
Radu :
(26 Noiembrie 2015, 19:51)
Azi copilul meu a adus acasa laptele care l-a primit la o școală din Țăndărei iar când a vrut să-l bea mi-a spus că nu e bun. Am gustat și eu și am constatat că era foarte amar, imposibil de consumat. Mă întreb...cineva vrea să facă bani în orice condiții?! Chiar cu riscul de a îmbolnăvi copiii..au vreo vină ei... Nu l-aș amenda pe respectivul ci l-aș pune să înghită el și tot neamul lui tot laptele distribuit, poate așa le dispare rasa.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 19 Feb 2018
172 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 17:05
(292 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:40
(304 vizualizări - 0 comentarii)


2

Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:30
(262 vizualizări - 0 comentarii)


3

Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:15
(295 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:10
(253 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:05
(288 vizualizări - 0 comentarii)


6

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 13:10
(377 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 13:05
(444 vizualizări - 0 comentarii)


8

APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 12:30
(375 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

15 Februarie 2018, 12:25


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 Februarie 2018, 17:20


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:50
(506 vizualizări - 1 comentariu)


12

Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:35
(472 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

13 Februarie 2018, 16:25


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:10
(467 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:05
(422 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

13 Februarie 2018, 09:40


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 18:25
(801 vizualizări - 0 comentarii)


18

Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 18:10
(782 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 11:10
(709 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 15:51
(1094 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 17:05
(1120 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 16:40
(953 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 16:20
(838 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 08:20
(948 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 15:25
(1094 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 15:20
(987 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 10:25
(1122 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 09:20
(964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:35