Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Indiferența autorităților distruge Programul «Cornul și laptele»

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Uniunea Europeană este la un pas de a sista finanțarea pentru derularea Programului «Cornul și laptele». Toate acestea după ce au fost descoperite o serie de nereguli privind implementarea acestui program. Astfel, prin intermediul APIA au fost demarate o serie de controale pentru a se vedea în ce investește, de fapt, comunitatea europeană fondurile. Raportat la nivelul județului Ialomița, controalele sînt în plină desfășurare, rezultatele urmînd să fie făcute publice în cel mai scurt timp. Pentru anul școlar în curs, 23 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de produse alimentare prin derularea acestui program. În total, derularea proiectului la nivelul județului costă 3,3 milioane de lei.

Control comandat de UE
O statistică dată publicității arată că România este țara care beneficiază de cele mai multe fonduri pentru implementarea Programului «Cornul și laptele» din întreg spațiul comunitar. Peste 8 milioane de euro ajung anual în țara noastră pentru a demara acest proiect. Cu toate acestea, spațiul comunitar consideră că România tratează cu indiferență maniera de implementare a acestui proiect. Un studiu realizat de Centrul Român de Politici Europene scoate în evidență acest aspect. «Programul național Laptele și Cornul este doar parțial compatibil cu programul european Laptele în școli, deși beneficiază și de susținere financiară din partea Uniunii Europene» consideră specialiștii Centrului Român de Politici Europene. Mai mult, programul este neatractiv pentru societățile care produc produsele, din cauza prețurilor blocate în timp. «Valoarea de 1,17 lei/porție (TVA inclus) nu a mai fost indexată/actualizată în ultimii 7 ani, iar din acest motiv efectele programului își pierd din consistență. Calitatea produselor oferite este afectată, ceea ce scade atractivitatea și consumul produselor de către copii, iar producătorii care oferă produse de calitate își pierd interesul față de program și nu mai participă la licitațiile organizate de consiliile județene» se arată în același raport. Pe cale de consecință, Uniunea Europeană vrea să observe sustenabilitatea acestui proiect. Astfel, în următoarea perioadă reprezentanții APIA vor demara o serie de controale privind maniera în care se derulează Programul în școli. Raportat la nivelul județului Ialomița, există 6 școli pilot în care se va verifica dacă există persoane responsabile pentru preluarea produselor, condițiile de depozitare sau modul în care produsele au fost distribuite. «Nu avem foarte multe date privind controalele acestea pentru că sîntem în lucru cu ele. Verificăm modul în care s-a implementat programul anul trecut!» susține Mihai Moroianu, director adjunct în cadrul APIA Ialomița.

Un parcurs sinuos
Același studiu al Centrului Român de Politici Europene arată că Programul «Cornul și laptele» este mai degrabă unul social decît unul privind sănătatea copiilor. Concluziile arată că de aceste produse beneficiază elevii din zonele sărace. În Ialomița, anul acesta, vor primi corn și lapte 23020 de copii. Alte date statistice evidențiază faptul că cei mai mulți dintre ei locuiesc în zone vulnerabile. Programul a început să se deruleze abia de săptămîna aceasta, deși ar fi trebuit ca produsele să fie distribuite încă de la 15 septembrie. Ca de fiecare dată, sincopele au fost cauzate de contestațiile făcute de firmele înscrise la licitațiile organizate de Consiliul Județean. Situația a fost remediată abia la începutul acestei săptămîni cînd au fost adjudecate contractele către furnizori. «Din această săptămînă vom da drumul programului și în Ialomița. A fost ceva de muncă, trebuia să fim gata mai demult, dar au fost multe contestații ale licitațiilor» susține Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Astfel, pentru Slobozia prețul de achiziție pentru corn a fost de 0,24 bani/produs, iar pentru lapte de 0,56/cutie. Pentru zona Urziceni prețul de achiziție a fost de 0,20 bani/corn și 0,54 bani/cutia de lapte, iar la Fetești prețul a fost de 0,27 bani/corn și 0,56 bani/cutia de lapte. În total este vorba despre suma de 3,3 milioane de lei, bani oferiți de Consiliul Județean Ialomița.

26 Noiembrie 2015, 16:35 (1840 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale
APIA Ialomița: Controale la crescătorii de ovine și caprine

Comentariile cititorilor:


Parvenitu:
(11 Decembrie 2015, 22:57)
Zilele trecute stationam langa o scoala din oras cu usa deschisa la masina asteptam pe cineva la un moment dat langa masina sa oprit un catel slab si jegarit dadea din coada si se uita la mine iubind foarte mult animalele ma gandeam ca nu am ce sa ii dau sa manance brusc miam adus aminte ca de la masa de ieri mai aveam cateva feli de paine in portbagaj iau painea din porbagaj ma uit in stanga si in dreapta sa nu vina vreun politist local deoarece in unele orase din romania nu ai voie sa hranesti decat animale cu doua picioare iar daca iti iei pranzul pe obanca in parc si nu e loc de picnic iei amenda si nu stiu ce au hotarat la noi in urbe cei doi destoinici militari ai urbei Stoica si Abazei ma apuc sa hranesc cainele la un moment se suna la cativa metri de mine o mamica isi astepta copilul,care apare tinind in mana vestitul corn pe care incerca sal manance mama observand ca ceva nu e in regula ia spus sal arunce in momentul acela cei doi au trecut prin dreptul meu probabil doamna observand ce am facut eu spuse copilului sai de catelului cornul catelul la vazut  si a inceput sa dea din coada bucuros crezand ca va manca ceva bun si spre oftica mea ca miam pierdut amicul dar dupa ce la mirosit sa intors tot la painea mea care precizez ca ave o zi la mine in portbagaj si cred ca o zi prin raftul magazinului pt ca am luato dintro zona de tara si vanzatoarea probabil a zis bodaproste ca a prins un venetic sa scape de ea iar noul meu prieten a mancat toata painea si cornul ba deci ce concluzie tragem?nici caini nu o mananca deci inca un program de succes al guvernului ca si cel cu maru.problema este ca pentru multi copii amarati asta e mancarea  pe toata ziua rusine.
Radu :
(26 Noiembrie 2015, 19:51)
Azi copilul meu a adus acasa laptele care l-a primit la o școală din Țăndărei iar când a vrut să-l bea mi-a spus că nu e bun. Am gustat și eu și am constatat că era foarte amar, imposibil de consumat. Mă întreb...cineva vrea să facă bani în orice condiții?! Chiar cu riscul de a îmbolnăvi copiii..au vreo vină ei... Nu l-aș amenda pe respectivul ci l-aș pune să înghită el și tot neamul lui tot laptele distribuit, poate așa le dispare rasa.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 21 Apr 2018
189 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Mandate de arestare preventivă în dosarul scandalului de la Fetești

La propunerea polițiștilor și procurorilor din Fetești, doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma scandalului provocat vineri, 13 aprilie 2018, în cartierul Vlașca. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 22:21
(105 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

20 Aprilie 2018, 18:05


2

Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică E-Distribuție Dobrogea, pe parcursul săptămânii viitoare, 23-27 aprilie 2018, mai multe localități din Ialomița vor fi afectate parțial de întreruperi de electricitate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 17:10
(129 vizualizări - 0 comentarii)


3

AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 aprilie 2018, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 14:05
(118 vizualizări - 0 comentarii)


Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Joi, 19 aprilie 2018, la Țăndărei, a fost organizat un protest spontan la Școala Gimnazială «Spiru Haret». Manifestarea a fost organizată de cadrele didactice ale unității de învățământ ca reacție la atitudinea ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 11:05
(156 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendiu la o fabrică de mase plastice

4 tone de mase plastice au ars în seara zilei de miercuri, 18 aprilie 2018, în curtea unui depozit de  PET-uri din Urziceni. La fața locului au intervenit pompierii din localitate, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 10:15
(94 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


6

Slobozia: Sărbătoare dedicată cărților

Luni, 23 aprilie 2018, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va sărbători «Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului și 85 de ani de bibliotecă publică ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 08:45
(92 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse
și servicii agricole,
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița,
angajează
ȘOFER DUBĂ
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B
-experiență în conducerea autoturismelor tip dubă
-fără cazier judiciar
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
-disponibil la deplasări în alte orașe
din Ialomița, Călărași, Buzău, Brăila
-livrează comenzile conform
programului de distribuție
Beneficii
-pachet salarial atractiv
-tichete de masă
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune atât la sediul
din Cosâmbești cât și pe următoarea
adresă de e-mail
agromasgrup@gmail.com
Relații se pot obține la telefon 0749/162.458

20 Aprilie 2018, 08:05


8

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Aprilie 2018, 18:15


ISU Ialomița: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au acordat primul ajutor victimelor unui accident rutier petrecut duminică, 15 aprilie 2018, pe raza localității Căldărușanca. Victimele erau pasageri într-o mașină care s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:50
(357 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6043 șomeri, din care 1131 șomeri erau indemnizați, respectiv 4912 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:35
(318 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

17 Aprilie 2018, 17:20


12

ISU Ialomița: Incendiu din cauza unei lumânări aprinse

În noapte de 14/15 aprilie 2018, pompierii Detașamentului de Intervenție Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la casa unui localnic din satul buzoian ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:10
(269 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vin banii pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii că s-au început procedurile de plata a subvenției pentru motorină, pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017. Valoarea totală a acestor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 15:30
(285 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Aprilie 2018, 14:40


ISU Ialomița: Intervenție pe Autostrada Soarelui

Echipajul de descarcerare și paramedicii SMURD din Fetești au intervenit duminică, 15 aprilie 2018, pe Autostrada Soarelui pentru a acorda primul ajutor victimei unui accident de circulație. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 14:15
(376 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Un tânăr din Ialomița s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să mituiască un polițist de la Circulație. La sfârșitul lunii martie a acestui an, suspectul a fost oprit în trafic, în urmă verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(705 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:10
(667 vizualizări - 0 comentarii)


18

Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 09:35
(771 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 17:20
(904 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vehicule neînmatriculate

Un bărbat de 60 de ani, din Fetești, a fost identificat pe o șosea din zona localității Stelnica, la volanul unui tractor agricol, fără ca vehiculul să fie înmatriculat. De asemenea, un localnic de 49 de ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 16:25
(824 vizualizări - 1 comentariu)


IJJ Ialomița: Vindea pește ilegal

Un bărbat de 43 de ani din comuna ialomițeană Bucu a fost identificat de jandarmi pe raza orașului Amara în timp ce comercializa fără drept 11 kilograme de caras. Marfa a fost confiscată, iar cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 15:40
(830 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în șomaj peste 500 de locuri de muncă în această săptămână. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 15:05
(889 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, în stradă de Paște

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de Sfintele Sărbători de Paște. Astfel, peste 200 de polițiști vor fi în stradă și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 14:20
(937 vizualizări - 0 comentarii)


Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 10:10
(945 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 09:20
(1200 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 08:45
(1158 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 08:25
(1160 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 08:05
(1100 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:15