Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Indiferența autorităților distruge Programul «Cornul și laptele»

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Uniunea Europeană este la un pas de a sista finanțarea pentru derularea Programului «Cornul și laptele». Toate acestea după ce au fost descoperite o serie de nereguli privind implementarea acestui program. Astfel, prin intermediul APIA au fost demarate o serie de controale pentru a se vedea în ce investește, de fapt, comunitatea europeană fondurile. Raportat la nivelul județului Ialomița, controalele sînt în plină desfășurare, rezultatele urmînd să fie făcute publice în cel mai scurt timp. Pentru anul școlar în curs, 23 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de produse alimentare prin derularea acestui program. În total, derularea proiectului la nivelul județului costă 3,3 milioane de lei.

Control comandat de UE
O statistică dată publicității arată că România este țara care beneficiază de cele mai multe fonduri pentru implementarea Programului «Cornul și laptele» din întreg spațiul comunitar. Peste 8 milioane de euro ajung anual în țara noastră pentru a demara acest proiect. Cu toate acestea, spațiul comunitar consideră că România tratează cu indiferență maniera de implementare a acestui proiect. Un studiu realizat de Centrul Român de Politici Europene scoate în evidență acest aspect. «Programul național Laptele și Cornul este doar parțial compatibil cu programul european Laptele în școli, deși beneficiază și de susținere financiară din partea Uniunii Europene» consideră specialiștii Centrului Român de Politici Europene. Mai mult, programul este neatractiv pentru societățile care produc produsele, din cauza prețurilor blocate în timp. «Valoarea de 1,17 lei/porție (TVA inclus) nu a mai fost indexată/actualizată în ultimii 7 ani, iar din acest motiv efectele programului își pierd din consistență. Calitatea produselor oferite este afectată, ceea ce scade atractivitatea și consumul produselor de către copii, iar producătorii care oferă produse de calitate își pierd interesul față de program și nu mai participă la licitațiile organizate de consiliile județene» se arată în același raport. Pe cale de consecință, Uniunea Europeană vrea să observe sustenabilitatea acestui proiect. Astfel, în următoarea perioadă reprezentanții APIA vor demara o serie de controale privind maniera în care se derulează Programul în școli. Raportat la nivelul județului Ialomița, există 6 școli pilot în care se va verifica dacă există persoane responsabile pentru preluarea produselor, condițiile de depozitare sau modul în care produsele au fost distribuite. «Nu avem foarte multe date privind controalele acestea pentru că sîntem în lucru cu ele. Verificăm modul în care s-a implementat programul anul trecut!» susține Mihai Moroianu, director adjunct în cadrul APIA Ialomița.

Un parcurs sinuos
Același studiu al Centrului Român de Politici Europene arată că Programul «Cornul și laptele» este mai degrabă unul social decît unul privind sănătatea copiilor. Concluziile arată că de aceste produse beneficiază elevii din zonele sărace. În Ialomița, anul acesta, vor primi corn și lapte 23020 de copii. Alte date statistice evidențiază faptul că cei mai mulți dintre ei locuiesc în zone vulnerabile. Programul a început să se deruleze abia de săptămîna aceasta, deși ar fi trebuit ca produsele să fie distribuite încă de la 15 septembrie. Ca de fiecare dată, sincopele au fost cauzate de contestațiile făcute de firmele înscrise la licitațiile organizate de Consiliul Județean. Situația a fost remediată abia la începutul acestei săptămîni cînd au fost adjudecate contractele către furnizori. «Din această săptămînă vom da drumul programului și în Ialomița. A fost ceva de muncă, trebuia să fim gata mai demult, dar au fost multe contestații ale licitațiilor» susține Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Astfel, pentru Slobozia prețul de achiziție pentru corn a fost de 0,24 bani/produs, iar pentru lapte de 0,56/cutie. Pentru zona Urziceni prețul de achiziție a fost de 0,20 bani/corn și 0,54 bani/cutia de lapte, iar la Fetești prețul a fost de 0,27 bani/corn și 0,56 bani/cutia de lapte. În total este vorba despre suma de 3,3 milioane de lei, bani oferiți de Consiliul Județean Ialomița.

26 Noiembrie 2015, 16:35 (1240 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale
APIA Ialomița: Controale la crescătorii de ovine și caprine

Comentariile cititorilor:


Parvenitu:
(11 Decembrie 2015, 22:57)
Zilele trecute stationam langa o scoala din oras cu usa deschisa la masina asteptam pe cineva la un moment dat langa masina sa oprit un catel slab si jegarit dadea din coada si se uita la mine iubind foarte mult animalele ma gandeam ca nu am ce sa ii dau sa manance brusc miam adus aminte ca de la masa de ieri mai aveam cateva feli de paine in portbagaj iau painea din porbagaj ma uit in stanga si in dreapta sa nu vina vreun politist local deoarece in unele orase din romania nu ai voie sa hranesti decat animale cu doua picioare iar daca iti iei pranzul pe obanca in parc si nu e loc de picnic iei amenda si nu stiu ce au hotarat la noi in urbe cei doi destoinici militari ai urbei Stoica si Abazei ma apuc sa hranesc cainele la un moment se suna la cativa metri de mine o mamica isi astepta copilul,care apare tinind in mana vestitul corn pe care incerca sal manance mama observand ca ceva nu e in regula ia spus sal arunce in momentul acela cei doi au trecut prin dreptul meu probabil doamna observand ce am facut eu spuse copilului sai de catelului cornul catelul la vazut  si a inceput sa dea din coada bucuros crezand ca va manca ceva bun si spre oftica mea ca miam pierdut amicul dar dupa ce la mirosit sa intors tot la painea mea care precizez ca ave o zi la mine in portbagaj si cred ca o zi prin raftul magazinului pt ca am luato dintro zona de tara si vanzatoarea probabil a zis bodaproste ca a prins un venetic sa scape de ea iar noul meu prieten a mancat toata painea si cornul ba deci ce concluzie tragem?nici caini nu o mananca deci inca un program de succes al guvernului ca si cel cu maru.problema este ca pentru multi copii amarati asta e mancarea  pe toata ziua rusine.
Radu :
(26 Noiembrie 2015, 19:51)
Azi copilul meu a adus acasa laptele care l-a primit la o școală din Țăndărei iar când a vrut să-l bea mi-a spus că nu e bun. Am gustat și eu și am constatat că era foarte amar, imposibil de consumat. Mă întreb...cineva vrea să facă bani în orice condiții?! Chiar cu riscul de a îmbolnăvi copiii..au vreo vină ei... Nu l-aș amenda pe respectivul ci l-aș pune să înghită el și tot neamul lui tot laptele distribuit, poate așa le dispare rasa.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 27 Mai 2017
201 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 10:25
(130 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 16:10
(122 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 16:05
(102 vizualizări - 1 comentariu)


3

ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 14:05


4
«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 16:10
(293 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 16:05
(148 vizualizări - 0 comentarii)


6

AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 11:30
(180 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 09:55
(175 vizualizări - 0 comentarii)


8

«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 17:50
(263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infractori arestați

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 14:25
(269 vizualizări - 0 comentarii)


10

ISU Ialomița: Concursuri tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor»

Devenite tradiție, concursurile tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor» adună și în acest an elevi din tot județul pentru a-și demonstra aptitudinile de mici salvatori. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 11:10
(255 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

23 Mai 2017, 17:15


12

anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 17:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 16:15
(312 vizualizări - 0 comentarii)


14

AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 14:25
(326 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 16:20
(419 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 15:15
(562 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 14:35
(495 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:40
(523 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:20
(768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:15
(865 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 08:05


Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:34
(1487 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:20
(916 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:50
(967 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:10
(769 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:56
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:10
(879 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 18:20
(771 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:50