Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Indiferența autorităților distruge Programul «Cornul și laptele»

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Uniunea Europeană este la un pas de a sista finanțarea pentru derularea Programului «Cornul și laptele». Toate acestea după ce au fost descoperite o serie de nereguli privind implementarea acestui program. Astfel, prin intermediul APIA au fost demarate o serie de controale pentru a se vedea în ce investește, de fapt, comunitatea europeană fondurile. Raportat la nivelul județului Ialomița, controalele sînt în plină desfășurare, rezultatele urmînd să fie făcute publice în cel mai scurt timp. Pentru anul școlar în curs, 23 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de produse alimentare prin derularea acestui program. În total, derularea proiectului la nivelul județului costă 3,3 milioane de lei.

Control comandat de UE
O statistică dată publicității arată că România este țara care beneficiază de cele mai multe fonduri pentru implementarea Programului «Cornul și laptele» din întreg spațiul comunitar. Peste 8 milioane de euro ajung anual în țara noastră pentru a demara acest proiect. Cu toate acestea, spațiul comunitar consideră că România tratează cu indiferență maniera de implementare a acestui proiect. Un studiu realizat de Centrul Român de Politici Europene scoate în evidență acest aspect. «Programul național Laptele și Cornul este doar parțial compatibil cu programul european Laptele în școli, deși beneficiază și de susținere financiară din partea Uniunii Europene» consideră specialiștii Centrului Român de Politici Europene. Mai mult, programul este neatractiv pentru societățile care produc produsele, din cauza prețurilor blocate în timp. «Valoarea de 1,17 lei/porție (TVA inclus) nu a mai fost indexată/actualizată în ultimii 7 ani, iar din acest motiv efectele programului își pierd din consistență. Calitatea produselor oferite este afectată, ceea ce scade atractivitatea și consumul produselor de către copii, iar producătorii care oferă produse de calitate își pierd interesul față de program și nu mai participă la licitațiile organizate de consiliile județene» se arată în același raport. Pe cale de consecință, Uniunea Europeană vrea să observe sustenabilitatea acestui proiect. Astfel, în următoarea perioadă reprezentanții APIA vor demara o serie de controale privind maniera în care se derulează Programul în școli. Raportat la nivelul județului Ialomița, există 6 școli pilot în care se va verifica dacă există persoane responsabile pentru preluarea produselor, condițiile de depozitare sau modul în care produsele au fost distribuite. «Nu avem foarte multe date privind controalele acestea pentru că sîntem în lucru cu ele. Verificăm modul în care s-a implementat programul anul trecut!» susține Mihai Moroianu, director adjunct în cadrul APIA Ialomița.

Un parcurs sinuos
Același studiu al Centrului Român de Politici Europene arată că Programul «Cornul și laptele» este mai degrabă unul social decît unul privind sănătatea copiilor. Concluziile arată că de aceste produse beneficiază elevii din zonele sărace. În Ialomița, anul acesta, vor primi corn și lapte 23020 de copii. Alte date statistice evidențiază faptul că cei mai mulți dintre ei locuiesc în zone vulnerabile. Programul a început să se deruleze abia de săptămîna aceasta, deși ar fi trebuit ca produsele să fie distribuite încă de la 15 septembrie. Ca de fiecare dată, sincopele au fost cauzate de contestațiile făcute de firmele înscrise la licitațiile organizate de Consiliul Județean. Situația a fost remediată abia la începutul acestei săptămîni cînd au fost adjudecate contractele către furnizori. «Din această săptămînă vom da drumul programului și în Ialomița. A fost ceva de muncă, trebuia să fim gata mai demult, dar au fost multe contestații ale licitațiilor» susține Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Astfel, pentru Slobozia prețul de achiziție pentru corn a fost de 0,24 bani/produs, iar pentru lapte de 0,56/cutie. Pentru zona Urziceni prețul de achiziție a fost de 0,20 bani/corn și 0,54 bani/cutia de lapte, iar la Fetești prețul a fost de 0,27 bani/corn și 0,56 bani/cutia de lapte. În total este vorba despre suma de 3,3 milioane de lei, bani oferiți de Consiliul Județean Ialomița.

26 Noiembrie 2015, 16:35 (1103 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale
APIA Ialomița: Controale la crescătorii de ovine și caprine

Comentariile cititorilor:


Parvenitu:
(11 Decembrie 2015, 22:57)
Zilele trecute stationam langa o scoala din oras cu usa deschisa la masina asteptam pe cineva la un moment dat langa masina sa oprit un catel slab si jegarit dadea din coada si se uita la mine iubind foarte mult animalele ma gandeam ca nu am ce sa ii dau sa manance brusc miam adus aminte ca de la masa de ieri mai aveam cateva feli de paine in portbagaj iau painea din porbagaj ma uit in stanga si in dreapta sa nu vina vreun politist local deoarece in unele orase din romania nu ai voie sa hranesti decat animale cu doua picioare iar daca iti iei pranzul pe obanca in parc si nu e loc de picnic iei amenda si nu stiu ce au hotarat la noi in urbe cei doi destoinici militari ai urbei Stoica si Abazei ma apuc sa hranesc cainele la un moment se suna la cativa metri de mine o mamica isi astepta copilul,care apare tinind in mana vestitul corn pe care incerca sal manance mama observand ca ceva nu e in regula ia spus sal arunce in momentul acela cei doi au trecut prin dreptul meu probabil doamna observand ce am facut eu spuse copilului sai de catelului cornul catelul la vazut  si a inceput sa dea din coada bucuros crezand ca va manca ceva bun si spre oftica mea ca miam pierdut amicul dar dupa ce la mirosit sa intors tot la painea mea care precizez ca ave o zi la mine in portbagaj si cred ca o zi prin raftul magazinului pt ca am luato dintro zona de tara si vanzatoarea probabil a zis bodaproste ca a prins un venetic sa scape de ea iar noul meu prieten a mancat toata painea si cornul ba deci ce concluzie tragem?nici caini nu o mananca deci inca un program de succes al guvernului ca si cel cu maru.problema este ca pentru multi copii amarati asta e mancarea  pe toata ziua rusine.
Radu :
(26 Noiembrie 2015, 19:51)
Azi copilul meu a adus acasa laptele care l-a primit la o școală din Țăndărei iar când a vrut să-l bea mi-a spus că nu e bun. Am gustat și eu și am constatat că era foarte amar, imposibil de consumat. Mă întreb...cineva vrea să facă bani în orice condiții?! Chiar cu riscul de a îmbolnăvi copiii..au vreo vină ei... Nu l-aș amenda pe respectivul ci l-aș pune să înghită el și tot neamul lui tot laptele distribuit, poate așa le dispare rasa.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
22 Ian 2017
121 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 23 ianuarie 2017, în intervalul orar 8,00-16,00, localitatea Gârbovi va fi afectată parțial de întreruperi ale energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 17:15
(129 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Efective suplimentare de polițiști în stradă

În perioada 20-24 ianuarie 2017, peste 100 de polițiști vor acționa zilnic, suplimentar față de cei care se află în dispozitivul curent de ordine și siguranță publică, pentru prevenirea și descurajarea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 16:10
(119 vizualizări - 0 comentarii)


2
IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

În cursul zilei de joi, 19 ianuarie 2017, la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a avut loc ceremonialul depunerii jurământului de credință de către cei 56 de agenți de poliție angajați din sursă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2017, 16:05
(232 vizualizări - 0 comentarii)


3
Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au interveni în seara zilei de miercuri, 18 ianuarie 2017, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o locuință din comuna Giurgeni. La scurt timp ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 21:00
(219 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Atenție! Drumuri Naționale închise în Ialomița!

Miercuri dimineața, 18 ianuarie 2017, Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române anunță că autostrada A2 București-Constanța rămâne închisă, din cauza ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 07:05
(330 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Ianuarie 2017, 16:25


6

Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:15
(183 vizualizări - 0 comentarii)


Furturi din magazine, la Urziceni și Fetești

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 16 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:10
(221 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: NU se mai plătește taxa de cazier judiciar

Începând cu 1 februarie 2017, se elimină taxa de 10 lei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice. Prin ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:05
(245 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare a unui caz de influență aviară

DSVSA Ialomița a notificat confirmarea unui caz de Influența Aviară (Gripa Aviară), tulpina H5N8 (înalt patogenă) la o lebădă de iarnă, care a fost găsită pe malul lacului Mostiștea în imediată apropiere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 13:10
(236 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Asociația «Sculptor marinar Laurențiu Macarie», TRUICART Events și Dan Tudor Truică-curator, au ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 08:40
(197 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

Pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit sâmbătă, 14 ianuarie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier, petrecut în zona localității Cotorca ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2017, 16:30
(1608 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2017, 11:10
(188 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

FIRMĂ DE PAZĂ
angajează
AGENȚI DE SECURITATE
pentru gardare transport feroviar,
cu sau fără atestat
Relații la tel. 0766/095.031,
de luni până vineri,
intervalul orar 9,00-17,00

13 Ianuarie 2017, 08:20


14
Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 17:40
(435 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Amara, arestat la Grivița după ce a furat o mașină

Polițiștii cercetează un bărbat din orașul Amara, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducere fără permis și refuz de recoltare sau sustragere de la prelevarea de probe ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 15:40
(502 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 12:25
(368 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Noutăți legislative privind înregistrarea și funcționarea PFA și II

Începând cu data de 16.01.2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 182/2016 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului 44/2008, privind desfășurarea activităților economice de către persoanele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 08:35
(627 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprinși în flagrant în timp ce spărgeau o mașină

Polițiștii cercetează trei persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de «furt» și «furt calificat». Astfel, miercuri, 4 ianuarie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 16:45
(570 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan

Marți, 3 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 19 ani, din comuna Vlădeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:45
(422 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prins după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 3 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:40
(524 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


AJFP Ialomița: Prețuri medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 90/2016, privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2017, 14:30
(863 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2017!

La Mulți Ani 2017!

Redacția
Independent
vă urează
să aveți parte
de un an 2017
mai bun,
cu sănătate și fericire!

31 Decembrie 2016, 23:55


Reviga: Cercetat de polițiști pentru violare de domiciliu și distrugere

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Reviga. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:40
(752 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Beat la volan, implicat într-un accident

În cursul zilei de marți, 27 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe raza orașului Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale, iar unul dintre ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:35
(927 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Bătrînă de 84 de ani, decedată în urma unui incendiu

O bătrînă, în vîrstă de 84 de ani, din satul Rovine, a decedat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 24 decembrie 2016, după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2016, 12:30
(504 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


Independent

Independent

vă urează Crăciun Fericit și să aveți parte de Sărbători minunate alături de cei dragi!

25 Decembrie 2016, 07:05


AFIR: Fondurile disponibile pentru investiții în dezvoltarea fermelor vegetale au fost solicitate integral înainte de termenul limită al sesiunii

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura (sM) 4.1 «Investiții în exploatații agricole», componenta sector vegetal, aferentă celei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 13:05
(747 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări ceremoniale pentru Eroii Revoluției

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din 1989, Instituția Prefectului, Consiliul Județean Ialomița, Garnizoana Slobozia și Primăria Municipiului Slobozia organizează joi, 22 decembrie, de la orele 11,00 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 12:10
(902 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru copii oferite de Protopopiatul Urziceni

Cu sprijinul Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a oferit sîmbătă, 17 decembrie 2016, daruri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 10:05