Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

 «Cornul și laptele» intoxică 23 de elevi

Alertă de gradul zero la Fetești

«Cornul și laptele» intoxică 23 de elevi

În după amiaza zilei de vineri, 27 noiembrie a.c., 23 de elevi ai Școlii nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești s-au intoxicat cu laptele pe care l-au primit la școală. Autoritățile responsabile au fost alertate imediat și s-a declanșat o anchetă.

Toți copiii au ajuns la spital
Potrivit primelor informații oficiale, cauza probabilă este laptele livrat elevilor de firma Delta Lact. Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița ne-a declarat: «situația este în acest moment sub control.  Am luat toate măsurile care se impun în astfel de cazuri. Vom informa Consiliul Județean Ialomița cu privire la această situație!». Firma Delta Lact a mai fost amendată și anii trecuți pentru nereguli constatate în livrarea produselor destinate elevilor. Revenind, 18 din cei 23 de elevi se află sub supraveghere medicală la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, iar 5 au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reamintim că a trecut doar o săptămînă de la debutul programului «Cornul și laptele» în Ialomița. Procedurile de atribuire a ofertelor pentru distribuția produselor au fost întîrziate din cauza contestațiilor făcute de participanții la licitațiile publice organizate de Consiliul Județean Ialomița. Administrația județeană a cheltuit anul acesta peste 3 milioane de lei pentru desfășurarea programului «Cornul și Laptele».

27 Noiembrie 2015, 19:25 (2072 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(1 Decembrie 2015, 12:56)
Am toata compasiunea pentru cei care au avut de suferit interibilul eveniment de la clubul colectiv, cumam maispus-o,oameni tineri, educati, cu viitorul in fata, a fost si ramane o tragedie, dar, de aici pana la profitorii de pe urma nefericitului eveniment este o mare diferenta, intaiul profitor este johannis care, acum are guvernul sau de tehnocrati sau de asazisi tehnocrati, este beneficiar la noi tinel care apare precum hopa-mitica, de unde  nu te astepti, si se vrea conducator de judet, fiind acum mare liberal(sic), pur si simplu te igretoseaza tot ce vezi, si asta, cu participarea clara si nemijlocita a tinerilor frumosi si destepti...https://www.facebook.com/dan.popovici.54/videos/876191475802359/ ;   intrati aici...chiar vine apocalipsa
Radu:
(30 Noiembrie 2015, 21:21)
Niște criminali fără scrupule, ce vină au copiii ăștia să sufere atât??? Același lucru se putea întâmpla și la Țăndărei săptămâna trecută cu laptele stricat de la aceiași firmă din Tulcea.
Mircea:
(30 Noiembrie 2015, 09:24)
Eram sigur ca trebuie sa apara un fromos si destept.....da-i inainte ca zici bine...:))))
Cap ai-mintea...costa!!:
(29 Noiembrie 2015, 20:19)
@mircea te ai gandit sa te castrezi?Esti periculos de analfabet,necopt si ...te ai putea inmulti. Insipid,neclar si pe langa subiect comm tau.Daca iti place sa iti scri numele public,cu graffity este cel mai eficient si practic.Esti uselist,tanar,ciudos pe aia cu feisbuc...Ceva bun,iti haraie in capatana ?
Mircea:
(28 Noiembrie 2015, 17:55)
Pai eu zic sa...inceapa demonstratia la Shreck, adica la chestia pe care stoica-bombita ne spune ca il reprezinta pe Mihai Viteazul, apoi, dupa ce vor iesii in strada tineri fromosi si destepti, chestia se va intinde in toata tara via FB,si,ce sa vezi?....guernul Ciolos va cadea...., bineanteles, dupa doliu national si alte actiuni d'astea...urmeaza postacii cu sictireli....
cititor:
(28 Noiembrie 2015, 17:53)
mai bine ar spune marul si cornu , ar fi mult mai sanatossssss........................
Năstase:
(28 Noiembrie 2015, 14:00)
Părinții??!! Reacție? Doar când nu trebuie! Părinți responsabili? Păi părinții unde, de către cine au fost educați? Câtă carte știu? ( N-am întrebat câte diplome au! ) Zero speranțe de la părinți, bunici, străbunici! Generații întregi de babuini din Ialomița!
OBIECTIV:
(28 Noiembrie 2015, 12:19)
O tara si un judet condus de hoti si de handicapati incapabili sa fie responsabili. Dupa atatea intarzieri cu programul, hodoronc tronc iese la lumina inca o data neputinta autoritatilor. Nu va e rusine. Parintii acestor copii ar trebi sa dea in jdecata societatea care a contractat serviciul, la fel si scoala. Ce e in tara asta e imposibil. Mizerii 
Ambro.....:
(27 Noiembrie 2015, 20:58)
Toate aceste alimente ar trebui să treacă printr-un filtru de control iar instituțiile statului cu competența în siguranta alimentelor trebuie să răspundă aici. Statul este cel care a venit cu acest populism și constatăm acum că este posibil să ne fie otrăviți copii.După problemele legate de atribuirea licitației în Ialomița și întârzierea distribuirii cornului și laptelui se ivește o problemă imensă legată de calitatea acestor alimente.Cei ce nu știu să înțeleagă că elevii nu merg la școală atrași de aceste alimente,ar trebui să vedeți cum se hrănesc porcii femeilor de serviciu și ai profesorilor din laptele și cornul Guvernului,nici 10% din preșcolari și școlari nu le consumă, tocmai de aceea nu au fost mai multe victime în cazul de la Fetești. Într-o țară normală ar fii venit înaintea știrilor pe surse un procuror și ar fii anunțat începerea unei anchete iar factorii responsabili ar fii dat deja declarații.Să speram că toate victimele vor trece cu bine peste problemele de sănătate cauzate și asemenea incidente să nu se mai repete.