Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

Trihalometanii dau bătăi de cap Urban SA

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

În vara acestui an, analizele lunare efectuate de către Urban SA au confirmat faptul că nivelul de trihalometani din apa furnizată populației înregistrează depășiri peste limitele legale admise. Informația a fost făcută publică abia în luna octombrie, de către presa locală. La acest moment, Urban SA nu a reușit să readucă apa în parametrii de potabilitate impuși de către programul de conformare asumat în anul 2013. Direcția de Sănătate Publică Ialomița refuză să semneze autorizația sanitară de funcționare pentru următorul an.

Autoritățile ascund trihalometanii
Tributară conducerii politice din cadrul Adunării Generale a Acționarilor, Urban SA continuă să se afle între ciocan și nicovală. Pe de o parte, societatea trebuie să asigure cu orice preț apa necesară funcționării orașului, iar pe de altă parte, se încearcă intrarea în legalitate, în condițiile în care apa înregistrează depășiri ale nivelului de trihalometani peste limitele legale admise. Primul semnal de alarmă a fost lansat în presa locală la începutul lunii octombrie 2015. La acel moment, ziarul nostru a semnalat faptul că edilii locali și conducerea Urban SA ascund de mai bine de 3 luni faptul că apa furnizată populației înregistrează depășiri ale nivelului de trihalometani. La momentul respectiv directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu, declara: «A fost o situație generată de caniculă!». La alte 2 luni distanță, în prag de iarnă, analizele realizate lunar de către Urban SA continuă să confirme depășiri la nivelul de trihalometani din apă.

Urban SA vrea autorizație
În timp ce autoritățile refuză evidența, iar consilierii din cadrul AGA Urban SA dorm în front, conducerea societății caută soluții pentru obținerea autorizației anuale de funcționare. La jumătatea lunii noiembrie, Urban SA a înaintat către Direcția de Sănătate Publică Ialomița o adresă prin care solicita obținerea «vizei anuale la Autorizația Sanitară Nr. 524/28.10.2014». În sprijinul solicitării, Urban SA susține oficial că «în vederea eliminării cauzelor care au contribuit la depășirea valorilor admise la parametrul THM s-au luat următoarele măsuri: igienizarea/dezinfecția bazinelor de stocare de 10000 mc și 6000 mc în perioada 06-10.10.2015; igienizarea/dezinfecția celor două trepte ale stației de tratare în perioada 14-16.10.2015; spălarea/igineizarea filtrelor de nisip în data de 13.10.2015; spălarea/igienizarea a 10 foraje ale frontului de captare (care vor fi utilizate cu precădere în perioada următoare) în data de 05.11.2015. În prezent, s-au recoltat probe și sperăm ca rezultatele să indice o îmbunătățire a calității apei. În caz contrar se vor lua toate măsurile necesare restabilirii calității apei furnizate beneficiarilor».

DSP refuză, dar nu acuză
Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița susține că Urban SA nu va primi viza pentru autorizația sanitară de funcționare atît timp cît analizele nu corespund normelor legale. «Urban SA a înaintat documentația. Acum se așteaptă întocmirea referatului în baza căruia urmează să fie eliberată viza. Dar atît timp cît analizele nu corespund, viza nu poate fi acordată!» ne-a declarat acesta. Referitor la obligația instituțiilor implicate în asigurarea siguranței și sănătății populației de a informa public cu privire la această situație, Dan Noel a declarat: «Este obligația Urban SA de a informa populația cu privire la această situație!». În luna octombrie, la ultimele analize efectuate de către Urban SA, față de nivelul legal de 100 ug/litru s-au înregistrat depășiri cu pînă la 50% mai mari la probele prelevate în cele 6 puncte din oraș (Școala Generală Slobozia Nouă-116,9 ug/litru, Policlinica cu Plată-140,7 ug/litru, Școala Generală Bora-156,5 ug/litru, Slobozia Nouă-market-173,5 ug/litru, Bora-Sanalact-145,8 ug/litru, ieșire stație-153,5 ug/litru).

1 Decembrie 2015, 18:10 (10405 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Comentariile cititorilor:


Parvenitu:
(11 Decembrie 2015, 22:06)
DRAGI SLOBOZENI, anul trecut a venit de la constanta firma de casa a psd recte polaris care cu surle si trambite a spus ca vom avea cel mai curat oras au schimbat 3 garduri la pubelele de gunoi au ieftinit gunoiul cu un leu pt populatie si lau scumpit de 10 ori pt persoanele juridice si probabil instituti  publice.Pentru cine nu a observat in locul sedilu icentral al urban sa a aparut sediul regional al raja constanta.Vreti sa va spun ce se va intampla?Sau deja intuiti dupa cazanesti fetesti si tandarei urmeaza perla coroanei orasul resedinta de judet unde se va potabiliza apa pe hartie si se va taxa cu 8 ron pe metru cub cine nu crede sa intrebe. Atunci cand veti privi factura o sa va doriti o viata mai scurta. S
Andrei:
(7 Decembrie 2015, 09:39)
Se stie ca barbatii din Slobozia, sunt adevarate busole, indicand nordul mai ales dimineata, de la atata fier ce rezulta din apa "buna" de baut. Mai nou au inceput sa ramana "blocati" in acesta "stare"semnalmentele fiind ochii iesiti din orbite, vezi mai sus direcorul SC Urban SA, Valentin Cilibeanu. Asa da, "efecte secundare"!!!!!
Cetateanu':
(4 Decembrie 2015, 22:39)
Putintica rabdare ca vine RAJA si apa va fi POTABILA... URAAAAAA!
slobozean:
(4 Decembrie 2015, 12:23)
BINE CA IMPUNETI PENALITATI. NE-AM SATURAT DE EI SI DE APA MENAJERA DE LA ROBINET.
George:
(4 Decembrie 2015, 10:53)
@Orbiti de massmedia: Ești un chimist iresponsabil, la fel ca și doctorul care îți face operație deși nu este nevoie (dar are și el nevoie de bani). Ai auzit cumva de LEGE? Cea care stabilește concentrațiile maxim admise de compuși în apa potabilă? Legea este încălcată, și asta contează cel mai mult - mai mult decât părerea mea sau a ta despre cât de nocivi sunt compușii în exces.
pentru TRI BOI:
(4 Decembrie 2015, 08:50)
@orbiti..Esti bun.Ca este trihalometan ori altceva,nu ma intereseaza!Nu suntem tara bananiera,am avut apa potabila si ce este cel mai important:De ce platim pret de potabil pentru ceva impropriu consumului?De ce platim de atatia ani asa sume si nu s a remediat situatia?Un lucru e clar:apa nu e potabila!Dupa uragane,alte state refac conducte,nu asteapta cu mana intinsa spaga!La Slobozia fara cataclism de zece ani un proiect tembel ne a adus apa ce nu se poate consuma.Apoi nu snt bune tevile de aductiune.Apoi s a utilizat mult clor sa spele conductele si au "razuit" tevile..INCOMPETENTA pentru care sufera un oras!Nu substantele snt importante!Ci ca sunt! Ce cauta in apa? VREM APA POTABILA LA ROBINET!! Ai calculat tu repede cat rezistam cu trihalometan...Calculeaza cu puscariabili ce au aprobat cum vom avea apa potabila! Sa bei tu cu aia apa ce curge azi la robinet.Calculeaza si BENEFICIILE apei POTABILE pentru organism!
vai :
(4 Decembrie 2015, 08:13)
chimistule, io vreau sa traiesc 100 de ani. si nu accept sa pierd din viata macar o zi din cauza incompetentei si prostiei  unora. daca tu cu neamul tau de chimisti va sacrificati de dragul lor, e problema voastra. La puscarie Ionascu 2 comp !!!!!!!!!!!!!!
Orbiti de massmedia:
(3 Decembrie 2015, 20:08)
Domnilor, tot vad ca spuneti aici de trihalometani si alte cele...nu aveti habar ce sunt aceeia dar totusi va plangeti ca muriti... Stiati ca :  La aceste depasiri , sau chiar si de 2 ori mai mari decat ce spuneti ca exista in apa acum SE MOARE in 80 de ani de consum zilnic ??? Chimie pura. Dar, sigur, nu pentru voi, slobozenii. Peste 80 de ani oricum sunteti dusi de suflet din alte motive, tigari, bautura, femei, etc.  Reveniti cu picioarele pe pamant si nu mai mancati aici ce nu trebuie si nu va mai lasati intoxicati de aceasta massmedie care vrea sa faca ciolanul mare pe prostia altora. Cu stima,  Un chimist.
dalida:
(3 Decembrie 2015, 13:16)
protectia consumatorului ce face? prin oras magazine murdare....marfa necorespunzatoare sau salam sters cu pansament (cel expirat).............alo...........hai treziti-va..........
Relu:
(3 Decembrie 2015, 12:57)
SA  NE  AJUTE  GUVERNUL.
dorina:
(3 Decembrie 2015, 10:15)
Chiar nu ii putem da in judecata pe acesti hoti care ne ea bani pe apa,,,
Logică:
(2 Decembrie 2015, 22:55)
Domnilor, m-am dumirit! Pe noi ne ucide apa potabilă! Și noi acceptăm. Deci, in Slobozia este fenomen general de sinucidere! Te sinucizi singur, cum ar zice una cu facultate la SH. Chiar dacă bem și gătim cu apă cumpărată, mai cumpărăm preparate, dulciuri etc. Astea cu ce ape sunt făcute? Cine vrea să murim otrăviți? Poate avem alte variante, personalizate!
gogu:
(2 Decembrie 2015, 22:30)
IONASCU LA BRUTARIE! DE CE INSTITUTIILE STATULUI NU IAU MASURI CU CEL RESPONSABIL DE ACEASTA SITUATIE??????
slobozean:
(2 Decembrie 2015, 21:12)
AR TREBUI CA URBANUL SA PLATEASCA FACTURILE TUTUROR FAMILIILOR  LA APA POTABILA CARE O CUMPARAM LA BIDOANE PENTRU GATIT SI BAUT
Mortii snt de vina:
(2 Decembrie 2015, 18:36)
Strigator la cer! Medicina Legala nu are voie sa noteze in certificatul deces substantele din juma de tabel Mendeleev pe care le gaseste in organismele numite clar"cadavre"la Slobozia!! La fel ca si la capuse!Asa se manipuleaza totul!