Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița Națională

1 Decembrie, la Slobozia

Ialomița Națională

În Ialomița, Ziua Națională a României e sărbătoare obligatorie. Anul acesta, ca și anul trecut, ea a fost organizată de autorități în Piața Unirii din Slobozia. Peste 1000 de slobozeni au fost prezenți la ceremonie și parada militară care a urmat.

România lor și România noastră
La unsprezece fără cinci esplanada e plină. Oficiali, jandarmi, militari, popor, cerșetori, ofițeri de la SRI infiltrați în mulțime... Prefectul Gigi Petre primește onorul și trece în revistă militarii Garnizoanei Slobozia. Are ochelari heliomați și un pardesiu la culoare. E soare, aproape e cald și mulțimii îi priește sărbătoarea. Și pentru ea e 1 Decembrie! E acolo și președintele PSD, Marian Neacșu, și primarul Stoica și PreaSfințitul Vincențiu... În timpul slujbei, fiecare se întoarce la ale lui. Oamenii visează la o guvernare mai bună, subprefectul Costică citește un sms pe mobil și respinge plictisit un apel, Stoica rîde de parcă l-ar vedea pe Stan și Bran, un polițist comunitar luptă să dea jos golanii de pe postamentul de fibră de sticlă al fîntînii arteziene de peste drum de «Moș Crăciun», copiii visează la motocicletele de Poliție din cadrul paradei militare, cerșetorii ciupesc și ei cîte un ban de la cine pot... Se flutură steaguri, stegulețe, obraji pictați în culorile tricolorului... Prefectul Gigi Petre declamă solemn mesajul premierului Cioloș către românii de pretutindeni. Mesajul îndeamnă la toleranță, muncă cinstită și unitate națională. Nu-l ascultă nimeni, dar ce mai contează... Urmează depunerile de coroane. Iar depunerile de coroane plictisesc mulțimea de cînd e lumea. Murmurul surd al acesteia devine voce clară. «Ia uite-l pe primar! L-a prins Revoluția la Gărzile Patriotice și acum a ajuns să depună coroane!». «Ce-au îmbătrînit, dom’le... Ăsta a fost directorul meu pe vremea cînd lucram la...». «Păcat de copiii ăștia! Noi, cum-necum, ne-am trăit traiu’. Dar ei ce vină au?». Copiilor nu le pasă, vor parada. Și parada vine! Întîi drapelul, apoi militarii, jandarmii, polițiștii, Poliția Comunitară, camioanele militare, motocicletele de Poliție, ambulanțele SMURD. Aceleași în fiecare an, numai copiii sînt diferiți! «Uite, mami, aia e motocicleta pe care vreau să mi-o cumperi!». Mami dă din cap și aplaudă! Aplaudă toți, de la mic la mare, că de-aia e Ziua Națională a României. Mai puțin cîrcotașul ăla din spate care scrîșnește din dinți spunînd mai mult pentru el. «De ce-i aplaudăm? De 25 de ani sînt tot ei! Mereu ei...».

1 Decembrie 2015, 15:35 (4167 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Slobozenii au primit sarmale de 1 Decembrie
20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni
Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Comentariile cititorilor:


pdl:
(6 Decembrie 2015, 10:42)
ce cauta creTINEL in poza? acuma vrea si foto nu numai tv? puuuaaaahhh
mircea:
(5 Decembrie 2015, 09:13)
astavara, prin oras a trecut o coloana motorizata de la Kogalniceanu....de o mie de ori mai impresionanta decat ce fac „autoritatile” din capul judetului si al orasului.....
Mary:
(4 Decembrie 2015, 11:23)
        @ Ambro.  Si eu iti dau dreptate, de 25 de ani, PCR adica PSD, se asteapta sa dispara si sa treaca in anonimat. Nimic nu se compara cu ce facem noi astazi, cu ce se intampla acum 25 de ani. Fiti mandrii ca sunteti romani!
Sila:
(3 Decembrie 2015, 16:55)
Ai dreptate Ambro,îți apreciez comentariu cât despre @Om eu cred că în ultimi 25 de ani numai om nu a fost atâta vreme cât dă sfaturi celor ce mai fac pe aici constatări asupra stării sociale și politice a județului. Îți respect și sunt de acord cu părerea ta Ambro oricine ai fi tu cu siguranță tu ești Om onest.
Andrei:
(3 Decembrie 2015, 13:14)
UNII AU INTELES SA USUCE RUFE IN FATA BLOCULUI. SE PETRECE LA BL. 12A  SCARA A, PE MIRCEA CEL BATRAN. POLITIA LOCALA PATRULEAZA IN CIMITIR. BUNA TREABA!
Om:
(3 Decembrie 2015, 08:20)
Maistre, de 25 de ani tot ei, si de 25 de ani tot tu! Lasa garagara si intra in politica daca ai solutii, daca nu cata-ti de munca!
roma:
(2 Decembrie 2015, 23:01)
Care lipsea dane? Glume ...LA MULTI ANI!
Ambro.....:
(2 Decembrie 2015, 21:39)
Dincolo de finele ironii sunt întru totul de acord cu faptul că de 25 de ani sunt aceiași incompetenți parveniți îmbuibați care direcționează spre anumite scopuri banii publici ai acestui județ amărât și blestemat.La mulți ani români, la mulți ani România, să-i ignoram măcar astăzi pe politicienii parveniți semianalfabeți gen Pavel, Costică, Stoica....Ce aș putea spune de anemicul prefect de serviciu?Nu vor calca niciodată pe urmele intelectual Ciupercă indiferent de ce este acuzat astăzi. O să vedeți că fără Ciupercă la alegerile locale de anul viitor mulți din PSD Ialomița vor fii NIMENI.
Cetatean:
(2 Decembrie 2015, 18:29)
Felicitari domnule ...la multi ani Romania.!! Fi gazetar roman nu marsav la comanda
dan ciotoi:
(2 Decembrie 2015, 15:48)
jiji muschiu cu al lui alai a fost cel mai tare ! dar parca ii lipsea amanta
O parere:
(2 Decembrie 2015, 14:36)
Esti cam depasit cu scrisul in articol...mai documenteaza te...Politia Comunitara...e de fapt Politia Locala.Obisnuieste te sa scrii corect denumirile.faptul ca nu i suporti nu scuza greseala.nu le tin partea ai nici nu am nimic cu ei.si in afara tarii,in alte tari sunt aceate institutii de politia locala.obisnuiti va fratilor sa mai si respectati,nu numai sa jigniti.
ida:
(1 Decembrie 2015, 20:11)
LA MULTI ANI,ROMANIA! LA MULTI ANI,DRAGI,DRAGI ROMANI!