Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița dă câștig de cauză culturii ialomițene

Prefectul Gigi Petre a pierdut

Tribunalul Ialomița dă cîștig de cauză culturii ialomițene

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, a pierdut procesul intentat Consiliului Județean Ialomița în luna septembrie. Reamintim că Instituția Prefectului Ialomița a atacat în instanță o hotărîre a Consiliului Județean Ialomița prin care se acorda în luna mai a anului 2015 «administrarea cu titlu gratuit a unor spații din cadrul Centrului Cultural». Prefectul Gigi Petre a declarat public că va face recurs la decizia Tribunalului Ialomița.

Un an fără activitate culturală Pe 17 noiembrie 2015, Tribunalul Ialomița a respins cererea formulată de către prefectul județului Ialomița privind legalitatea hotărîrii prin care această instituție acorda, în luna mai a anului 2015, «administrarea cu titlu gratuit a unor spații din cadrul Centrului Cultural». Prefectul Gigi Petre a anunțat deja public, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de joi, 19 noiembrie, că va face recurs la această decizie. «Părerea mea o știți deja! Eu nu fac declarații în această fază a procesului. Așteptăm o hotărîre definitivă și irevocabilă. Prin urmare vom ataca această decizie!» a declarat prefectul Gigi Petre în fața consilierilor județeni. Decizia prefectului Gigi Petre de a prelungi acest litigiu administrativ afectează activitatea asociațiilor și fundațiilor non-profit din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» . Reamintim că, în cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» își desfășoară activitatea 5 asociații non-profit. Paradoxal, doar 4 dintre ele sînt afectate de decizia prefectului Gigi Petre, respectiv cele ale căror contracte de închiriere au expirat. Deși are același statut ca și celelalte asociații, Asociația Județeană a Luptătorilor Revoluției din Decembrie 1989 continuă să-și desfășoare activitatea în cadrul Centrului Cultural. Pentru celelalte 4, activitatea în cadrul instituției a fost suspendată încă din luna septembrie. «Teoretic, aceasta este practica administrativă curentă. Deocamdată așteptăm motivația instanței. Ulterior, vom vedea ce e de făcut!» a declarat referitor la acest subiect Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița. În cazul în care procesul va ajunge la instanța de Contencios Administrativ a Curții de Apel București, luarea unei decizii finale ar putea fi amînată pînă în toamna anului viitor.

1 Decembrie 2015, 10:45 (3565 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Prefectul Gigi Petre a ieșit la raport
TARTORUL descentralizaților

Comentariile cititorilor:


Anton, cel cu beton:
(8 Decembrie 2015, 06:13)
daca ii dadea spatiu cu folosinta gratuita la AGRO EXCEL era in regula ? intreb si eu asa aleatoriu nu ca ar exista aceasta firma pentru care cineva in functie face "lobby"
Marcu, cel cu arcu.:
(3 Decembrie 2015, 14:26)
Apucaturi de comunist.
SORIN:
(3 Decembrie 2015, 10:45)
Poate faceți publice denumirea tuturor fundațiilor care beneficiază de gratuitate în  cadrul Centrului Cultural Unesco Ionel Perlea,  care sunt obiectele de activitate și cu ce rezultate. După cum se știe, sunt destule fundații care primesc tot felul de fonduri din partea unor societăți comerciale și nu numai, fără a da socoteală de cheltuirea banilor și ce sume au fost primite de-a lungul unui an, de exemplu. Poate există fundații care au obținut fonduri europene în baza unor programe corect întocmite, fără a se vedea rezultatele. N-ar fi corect așa?!
cetatean :
(2 Decembrie 2015, 18:41)
Daca nu sant de utilitate publica recunoscute de guvern  sa plateasca chirie sa ne lase fundatiile astea lipitori