Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Anchetă a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița la Palatul Copiilor din Slobozia. Instituția de învățămînt este suspectată de faptul că ar fi închiriat ilegal un spațiu pentru funcționarea unui coafor. Imobilul putea fi deschis doar în baza unor avize ale Ministerului Educației și a unei Hotărîri de Guvern, documente care par să nu existe la Slobozia. Totul a ieșit la iveală în urma unei sesizări făcută de artistul plastic Gheorghe Petre, directorul Muzeului Național al Agriculturii. Pictorul ialomițean a reclamat faptul că lucrarea de artă monumentală pe care a realizat-o pe frontispiciul Palatului Copiilor din Slobozia a fost acoperită cu un banner publicitar al respectivului coafor.

În Slobozia totul este posibil
Salonul de înfrumusețare de la Palatul Copiilor Slobozia a fost deschis pe data de 1 decembrie 2015. Acesta funcționează în incinta instituției de învățămînt și, la prima vedere, pare să fie amplasat ilegal. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că în incinta unor astfel de instituții, gen palate ale copiilor, cluburi ale elevilor sau în corpurile anexate acestora, pot exista firme doar cu aprobarea expresă a Ministerului Educației și în baza unei Hotărîri de Guvern. Ancheta demarată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița încearcă să lămurească toate aceste aspecte, iar în cazul în care vor exista neconcordanțe vor fi luate măsurile care se impun în astfel de cazuri. «Legea spune foarte clar că nu se pot închiria spații fără avizul Ministerului Educației și prin Hotărîre de Guvern emisă în acest sens. Tocmai asta verificăm și noi, să vedem dacă există toate aceste documente!» a explicat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Manuela Zainea, directorul Palatului Copiilor Slobozia, susține faptul că spațiul în care funcționează coaforul a fost închiriat legal, în baza unui contract încheiat între instituția pe care o conduce și Asociația «Copii pasionați, părinți devotați». «Nu era nevoie de documentele pe care le-ați menționat. Spațiul a fost închiriat prin intermediul Asociației pe care o avem aici la Palat. Nu înțeleg de ce se face atîta caz pentru o situație care, practic, nu există și poate fi rezolvată!» precizează Manuela Zainea, directorul Palatului Copiilor Slobozia.

Bannerul care a încins spiritele
Tot acest scandal a izbucnit în urma unei reclamații a artistului plastic Gheorghe Petre, directorul Muzeului Național al Agriculturii. Acesta a reclamat faptul că bannerul publicitar al coaforului acoperă lucrarea de artă monumentală pe care a realizat-o pe frontispiciul Palatului Copiilor Slobozia. Realizată cu scopul de a evidenția intrarea în instituția de învățămînt, opera artistului Gheorghe Petre este obiect de patrimoniu și este atestată de Uniunea  Națională a Artiștilor Plastici din România de aproximativ 30 de ani. «Este vorba despre o lucrare monumentală de artă plastică parietală, realizată în tehnica mozaicului ceramic. Am rămas surprins în momentul în care am aflat ce s-a întîmplat cu această lucrare. Oamenii care au vizat montarea bannerului peste această operă cu siguranță au o calitate îndoielnică din punct de vedere al culturii și educației...» susține Gheorghe Petre. În timp ce artistul Gheorghe Petre reclama abuzul, directoarea Palatului Copiilor Slobozia dădea ordine ca bannerul să fie coborît de pe frontispiciu. Față de această situație ea a replicat: «Eu zic să nu vă faceți foarte multe griji, pentru că nu s-a creat niciun prejudiciu, de niciun fel, pentru nimeni...».

Reacția părinților Existența coaforului la Palatul Copiilor din Slobozia i-a revoltat și pe părinții care și-au înscris copiii la activitățile extrașcolare desfășurate aici. Oamenii reclamă faptul că, de o săptămînă, de cînd coaforul a fost deschis, ei sînt nevoiți să-și aștepte copiii afară, în fața ușii de la intrare. «Nu este normal ce se întîmplă. Directoarea își bate pur și simplu joc de noi și de copii. Păi, la ce-i trebuia ei coafor? Să plece acasă dacă nu e în stare de nimic!» spune revolat, sub protecția anonimatului, unul dintre părinți.

11 Decembrie 2015, 17:20 (8046 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Palatul Copiilor din Slobozia, tratat cu indiferență de Ministerul Educației
VESTITORII PRIMĂVERII
Palatul Copiilor Slobozia, transformat în «fabrică de bani»

Comentariile cititorilor:


Taximetrist !!!!!!:
(17 Ianuarie 2016, 11:16)
Bai chiar nu înțelegeți ca este vorba de putere este vorba de politica o vor jos pe doamna Manuela din funcție si astfel au gasit momentul potrivit cu bannerul doamnei de la Estetica si cu salonul doamnei care vreau sa va spun am fost vineri la dânsa este un loc minunat , cum nu este altul in oras cu aparatura performanta cum nu am mai vazut , si de altfel este o persoana foarte pregatita de la A la Z in domeniul cosmetici , si chiar vorbeam cu dumneaei de ce nu răspunde sa înfrunte situație cu cititorii , cuvintele ei m-au lăsat rece , are o mentalitate si un caracter puternic !!!!! Bravo doamna , numai cuvinte de lauda am pentru dumneavoastră! !!!! Oamenii nostri sunt oameni fara cultura plini de răutate !
Tot eu mereu !!!!!:
(15 Ianuarie 2016, 22:10)
Da vai de noi suntem buni sa criticăm in stânga si dreapta despre alți ; pe doamna Manuela ca a ridicat serii de copii ani la rand si copii foarte buni o criticați dar pe doamna Olimpia care este din aripa domnului Gheorghe Petre in palat ca si mare pictorița dar in definitiv fosta balerina in cluburile di sicilia din italia a venit sa dea lecții de pictură si desen copiilor nostri la palat prin intermediul marelui pictor de asta nu mai comentați nimic , vai de capul vostru de oameni săraci la creier !
MIMI:
(14 Ianuarie 2016, 18:54)
Daca e asa de monumentala opera,de ce dupa Revolutie domnul Pictor a modificat Opera si a inalbit rosul cravatelor?
Cu...sare si piper!:
(15 Decembrie 2015, 06:58)
Nu vorbim despre panourile, taxele si impozitele platite de chiriasa, nici de toate demersurile pe care le-a facut pentru a-si deschide afacerea, ci despre faptul ca, in Palatul copiilor, nu are ce sa caute un coafor, salon de infrumusetare, sau cum s-o numi el!!! Palatul copiilor este o institutie de invatamant, nu o piata sau o zona comerciala!!! Ma intreb:daca nu exista banner-ul publicitar, care sa acopere lucrarea respectiva, am fi gasit doamne/domni, stand la o cafeluta si o tigara, asteptand sa le vina randul la pensat/tuns/masaj/etc., in holul cladirii??? Si... mai am o nedumerire: cum de sunt nemultumiti parintii (dupa cum reiese din reactiile consemnate), daca spatiul a fost inchiriat prin asociatia acestora?
OCHIUL:
(15 Decembrie 2015, 06:40)
Banu-i ochiul D--Q-lui ! daca eram un popor normal cu educatie si civilizatie nu se ajungea aici. Unu si cel mai important: intr-un spatiu destinat culturii si educatiei NU se face nimic cu scop comercial. Doi: daca nu exista spaga-comisionul, pentru o chirie mica, NU se amenaja acel salon de fitze. Trei: asa zisul investitor e ca toti ceilalti, fara pregatire profesionala in domeniu dar cu mare dorinta de inavutire peste noapte. Si mai intreb si eu ceva, va convine sa va trimiteti copiii pentru activitati scolare si sa dea nas in nas cu persoane care stau si fumeaza in fata intrarii lor ? Iar in cazul unei situatii de urgenta copiii sa fie blocati in evacuare si protejare de mareata lor activitate ??? Spatiul ala a fost creat sa fie cu houri si spatii mari pentru o cat mai buna protejare a copiilor. Idiotii au restarns spatiile si le-au dat sub forma de comision unor activitati comerciale. Inca odata Primaria si alesii isi demonstreaza incapacitatea de a gestiona eficient acest oras.
FARA ZAHAR:
(14 Decembrie 2015, 22:01)
Am avut placerea sa cunosc chiriasul. Este o doamna revenita in Romania dupa 12 ani. Cu economii si cu elan, dornica de a-si face meseria acasa. O doamna care vorbeste frumos, mult prea frumos chiar, comparand cu ai mei clienti de zi cu zi. Atat pot sa spun despre dansa, din scurta noastra intalnire. Sper sa aiba puterea de a se lupta cu mult prea cunoscutul SISTEM.
aleku:
(14 Decembrie 2015, 20:03)
Alo jurnalistilor?De ce nu da ti si numele chiriasului?e vreun sarac?nu cred.
Cornel:
(14 Decembrie 2015, 19:03)
Cine este directoarea de la Palatul Copiilor? Este cadru didactic? Cam afaceristă tipa! Este sigur o afacere acolo? Nu bagă și un bar, un bordel, o cârciumă acolo? Spațiu este că..lău! Totul este pentru bani!
FARA ZAHAR:
(14 Decembrie 2015, 16:35)
Sper ca macar articolul din ziar sa o promoveze pe doamna ''rau intentionata'' care a investit intr-o afacere. Si a platit si acel imens panou, a platit si tva pentru el, a platit si zugravi, taxe, impozite, mobila, acte, s.a.. Totul pentru a mai plati in viitor taxe si impozite, salarii, furnizori. Nu merita asa ceva! O opera de arta este recunoscuta, este protejata, este respectata de oameni. In acest caz, este doar truda pictorului si atat.  Basca, am convingerea ca dupa acest articol, s-au napustit si controalele asupra ei, pentru ca asa este in Romania. Statul sare in ajutor cu un sac de cuie pentru fixarea cat mai buna a sicriului.
gica:
(14 Decembrie 2015, 11:12)
eu zic  ca ceausescu are tot dreptu sa fie acolo de fapt el a fost ctitorul ,de nu era comunismul era vai de ei,slobozia
SORIN:
(14 Decembrie 2015, 09:04)
Dracu te-a pus, măi nea pictore, să te pui cu criticii de artă, care mai de care mai doct, cu multă știință de carte?! Urmărește calitatea postărilor și-ți vei da seama câtă știință de carte zace-n tărtăcuța lor. Probabil ăștia sunt tinerii frumoși, liberi și ultrapregătiți, viitorul României. Care ești, bă, de la TSD?!
Elev:
(14 Decembrie 2015, 06:03)
Cand eram copil dădeam spectacole cu Ceausescu si lenuta in fata prostiei alteia de picturi cu soimi si pionieri ca sa dea bine. A venit si Păunescu odată. Da,bre Nea pictore aia dupa pereti sau recunoaste ce e-- osanale ca sa ti mearga bine cu comunistii. Acum esti pnl anticomunist,cu vile p+ 2 luate din bani de profesori de desen,cu terenuri in Grecia si excursii în tari scumpe,din salariu de la muzeu. Cultura moare prin sucombare,Brâncusi si alti artisti adevarati romani au murit de foame si tu dai cu patrimoniul inainte De ce nu spui cati bani ai luat pe prostia aia de la CJ Ialomita. Ce cauti director la muzeu pensionar si cu zeci de ore la liceu? Stai bre acasă si cresteri nepotii! Ti ai aranjat copiii,bubuiti de toate. Vrei sa te revigorezi iar in politică? Esti nervos ca nu mai esti prima intai si iesi in presa? Ai comis o cu capodopera Copii in palat si simboluri matematice. Stai jos,esti veriga slabă!
Marius din a Ii a serie:
(14 Decembrie 2015, 05:41)
Sunt siderat de ce citesc. Despre ce e vorba? Cum puteti arunca asfel de vorbe? Doamna a educat generatii de elevi si eu ii recunssc meritele in devenirea ca adult,lucru care demonstrează că stă bine cu capul,are o familie superba, copii personali bine pregatiti,nu beizadele. Politica administrativa imi spunea ca ar fi vrut s o faca la nivel de respect si decentă. Va vor reprezenta in viitor certaretii sefi din C L,eu fiind dus cam de multisor din tara noastra dragă. Asta vrem,asta avem. Continut fără substanta
un cetatean:
(13 Decembrie 2015, 19:54)
Dna director a luat cuvantul vreodata in Consiliul Local?Ce a facut ea ca si consilier local? Nimiiiiic. Doar a ridicat mana si se plimba cu sora siameza. Ca si om, are probleme cu capu'.......Ma mir ca nu i-a luat la bataie pe parinti...
vio:
(13 Decembrie 2015, 08:23)
Din cinematograf s-a facut brutarie,din palatul copiilor s-a facut frizerie . Da-o dracu' de cultura ,sa iasa cascavalu'.