Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna renăscută

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna Săveni este situată la 5 kilometri de Țăndărei, în plin Bărăgan. Are 3200 de locuitori și aproape 1200 de case. În urmă cu aproape 4 ani, comuna era «terra deserta» administrativ. Drumuri greu practicabile, spații publice în paragină, o comunitate fără orizont economic și cultural... Primarul Mirela Drăgoi a dorit însă altceva. Și a demonstrat că administrația poate fi eficientă, atunci cînd dovedești responsabilitate față de comunitatea care te-a ales. În 2015, după 3 ani și jumătate de mandat, a reușit să facă investiții în comună de aproximativ 1 milion de euro. Și știe că acesta este doar un început...

Nimic de unul singur
În 2012, cînd a fost votată primar la Săveni, Mirela Drăgoi era cunoscută doar de către comunitate. Venea din mediul de afaceri și, după cum explică, a știut de la bun început că nu poți face nimic de unul singur: «De aceea ne-a și lăsat Dumnezeu doi... Ca să ne fie mai ușor! Iar la Săveni sîntem 3200 de oameni care am vrut să facem ceva pentru comuna în care trăim!». Prima reușită certă a administrației din Săveni a fost creșterea gradului de colectare a taxelor și impozitelor locale. În 2014, încasările la bugetul local depășeau 90%: «Le-am explicat oamenilor că e normal să mergi pe trotuare, să ai străzi pietruite și asfaltate, școală, grădiniță...». Dar fondurile locale nu sînt niciodată de ajuns. Mai ales cînd vrei să faci mai mult pentru comunitatea care te-a ales. Mirela Drăgoi a înțeles că trebuie să schimbe ceva pentru a reuși: «Am investit 80% din bugetul comunei în dezvoltare. Am atras fonduri europene, am obținut bani guvernamentali... Am făcut ceea ce, cred eu, e normal să facă orice primar de comună pentru a merge pe stradă cu capul sus, fără să-i fie rușine de ce a promis în campanie. Iar mie nu îmi este! Îmi pare doar rău că nu am putut face mai mult și mai repede...» explică ea.

Dezvoltare de 1 milion de euro
Adunați, în cei 3 ani și jumătate de mandat, banii obținuți pentru dezvoltarea localității se apropie de 1 milion de euro. Insuficienți, firește. Dar cu ei comuna Săveni a reușit să scape de imaginea de loc părăsit. Și acum, la început de decembrie 2015, în comună se lucrează. Căminul cultural, la interior, drumul care leagă... «Am făcut ce trebuia. Am asfaltat drumuri, am făcut trotuare, am pus piatră pe străzi, am reabilitat și extins edificiile culturale din comună și... am investit în oameni! Pentru că numai investiția în oameni înseamnă că am lăsat ceva în urmă!». Cea mai dragă dintre «investițiile în oameni» ale administrației locale este ansamblul de dansuri populare, format din elevi și liceeni. Pentru acești copii administrația locală s-a dat peste cap și a găsit instructor specializat, le-a cumpărat pantofi și face eforturi pentru a transforma ansambul într-unul profesionist, cu care Ialomița să se poată mîndri. «Copiii aceștia vin și dansează de plăcere, fără să-i oblige nimeni. Și fac performanță! Iar performanța lor trebuie susținută și răsplătită. Le voi comanda costume populare tradiționale și îi voi duce să vadă Europa. Sînt copiii noștri și nu au nevoie doar de asfalt, ci și să descopere lumea, atît cît stă în puterea noastră să le-o arătăm!» declară Mirela Drăgoi convinsă.

Bani europeni pentru viitorul imediat Comuna Săveni a fost prima comună care a reușit să finalizeze o investiție cu fonduri europene în cadrul GAL «Dunărea de Jos», din care face parte. Drumul, în lungime de 278 de metri, a costat 70 mii de euro și a fost finalizat în numai o lună și jumătate. «Am fost prima comună din GAL care a reușit lucrul ăsta, la sfîrșitul lunii noiembrie 2014!». Acum însă, primarul Mirela Drăgoi vrea mai mult. Vrea 1 milion de euro și 7,3 kilometri de drumuri comunale asfaltate. Ne arată harta cu cele 21 de străzi care urmează să fie incluse în acest proiect. N-au speriat-o teancurile de dosare făcute pentru a obține fondurile, n-au speriat-o termenele limită, condițiile restrictive impuse. «Nu există „nu pot“! Vreau milionul ăsta de euro și îl voi avea. Iar apoi visez la gaze, canalizare, rețea de apă extinsă, parcuri, un centru pentru tineret...». Cînd nu visează, Mirela Drăgoi verifică stadiul lucrărilor la pietruirea unui drum comunal. A obținut de la Consiliul Județean Ialomița o repartiție de 150 mii de lei, iar timpul rămas pentru cheltuirea banilor e scurt. «Dacă nu faci atunci cînd trebuie, nu reușești. Iar dacă nu visezi, ajungi să nu mai poți face nimic pentrutine și cei din jur...».

11 Decembrie 2015, 14:50 (11203 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Un nou proiect la Săveni
«Tabăra din pridvorul satului»
Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Comentariile cititorilor:


probabil, un înjurat:
(13 Decembrie 2015, 20:52)
Da, și eu am observat o efervescență, dar nu știam de unde-i. Acum știu! Mulțumiri speciale, doamne primar, care , nu spunem minciuni, pe vremurile astea , îi greu dacă nu faci niscaiva mișcări, chiar și de partid, să realizezi lucruri! Insă, a reușit să obțina ceva!  Mai e mult însa până departe. Ce nu cunoaște doamna Primar e că sunt lucruri ce ar avea nevoie urgentă de rezolvare, cum ar fi problemele de mediu! da, de mediu, canalizarea și colectarea deșeurilor, iar dacă mi se permite, și împădurirea unor hectare. Le luăm pe rând, poate citește sau le sunt aduse la cunoștință și doamnei Primar- 1. foarte mulți locuitori, care , după calculele mele , sumare ,ce-i drept, și fără bază ștințiifică, nu-s doar de 3500, folosesc detergenți, alte substanțe nocive în gospodărie- gen clor, acid  sulfuric, ș.a., iar apa rezultată este vărsată fie în canalizări fără reținere, în sensul că nu este etanșă și apa reziduală se duce în sol, apoi în pânza freatică, fie au scurgeri spre șanturi. 2. Sistemul actual de colectare a deșeurilor nu este atractiv locuitorilor, care sau ard plasticul, hârtiile, etc fie le aruncă, împreună cu baterii și alte deșeuri foarte toxice, care cauzează si vor cauza si mai multe probleme de mediu , si implicit de sănatate, sau le aruncă pe unde le vin. Nu înțeleg de ce în străinătate primești bonificații dacă strângi sticle  de plastic, aluminiu, iar la noi le dai gratis și trebuie să plătești o grămadă de bani pentru a-ți ridica gunoiul 3.  Pentru a asigura necesarul de lemn pentru locuitori, pentru ca aceștia să nu mai depindă de lemnul venit din altă parte, care intr-o  bună zi va fi foarte scump, e nevoie de o împădurire masivă a unor terenuri, cu atât mai mul cu cât ele devin nisipoase, nu sunt rentabile agricol și pun în pericol terenurile învecinate, creîndu-se pericol de deșertificare (lucrul acesta s-a făcut si de bătrânii nostri, care daca stiau ca suntem asa de lenesi si fara minte, probabil plantau cateva hectare in

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 11 Aug 2020
504 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: 824 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 10 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 824, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

10 August 2020, 13:10
(172 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit încercâd să-și salveze soția de la înec

Tragedie în localitatea Vlădeni, în după-amiaza zilei de Duminică, 9 august 2020. Pompierii ialomițeni au intervenit pentru a salva din apele brațului Borcea un bărbat care a intrat în apă pentru a-și salva ...[citește_toată_știrea]

9 August 2020, 17:30
(446 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 822 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 9 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 822, cu 35 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2020, 13:05
(160 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: În luptă cu flăcările de 48 de ore

Horia: În luptă cu flăcările de 48 de ore

Pompierii din Ialomița și Călărași acționează de mai bine de 48 de ore pentru stingerea unui incendiu, produs în satul Horia, comuna Axintele. Focul a izbucnit în noaptea de vineri spre sâmbătă, 7/8 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2020, 12:00
(152 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Două mașini cu același număr de înmatriculare

În timpul unor acțiuni preventive desfășurate pe șoselele din județ joi, 6 august a.c., polițiștii ialomițeni au identificat, pe raza localității Munteni Buzău, două autovehicule care aveau numere de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

7 August 2020, 16:40
(537 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Ordine de protecție emise de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au emis 3 ordine de protecție provizorie pe numele a trei bărbați din Slobozia și Grivița. Aceștia au vârste cuprinse între 24 și 64 de ani. În cazul bărbatului ...[citește_toată_știrea]

7 August 2020, 16:25
(198 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Lemne confiscate de polițiști

Un tânăr de 23 de ani din județul Argeș a fost identificat pe raza județului Ialomița, în localitatea Rădulești, în timp ce descărca material lemnos dintr-o autoutilitară, joi, 6 august 2020. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 August 2020, 16:20
(181 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 787 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 787, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

7 August 2020, 13:05
(198 vizualizări - 0 comentarii)


8
Slobozia: A intrat cu motocicleta într-o dubă

Slobozia: A intrat cu motocicleta într-o dubă

Un bătrân de 72 de ani a ajuns la spital în dimineața zilei de vineri, 7 august a.c., după ce a intrat cu motocicleta într-o dubă parcată regulamentar pe marginea drumului. În urma impactului, motocicleta ...[citește_toată_știrea]

7 August 2020, 10:25
(387 vizualizări - 0 comentarii)


9

Sâmbătă, 29 august 2020, zi de donare la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină Ialomița vor organiza o campanie de donare de sânge în ziua de sâmbătă, 29 august 2020. Astfel, în această zi instituția își va desfășura activitatea în ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 17:15
(233 vizualizări - 0 comentarii)


10

Țăndărei: Minor de 15 ani, surprins la volanul unei mașini

Aflați în timpul misiunilor specifice privind prevenirea accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au întocmit două dosare penale pe numele a doi șoferi, surprinși în trafic fără permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 17:10
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Femeie rănită în urma unui incendiu

În dimineața zilei de joi, 6 august a.c., pompierii din Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la un bloc de locuințe din municipiu. Din cauza flăcărilor, o femeie de 63 de ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 17:05
(177 vizualizări - 0 comentarii)


12

Bordușani: Căutat de autoritățile ungare, descoperit în localitatea de domiciliu

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare unui tânăr, de 39 de ani, din Bordușani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Ungaria au emis un mandat european de arestare preventivă. Acesta era urmărit ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 16:55
(187 vizualizări - 0 comentarii)


13

Drăgoești: Anexă cuprinsă de flăcări

Pompierii din  Urziceni au intervenit în seara zilei de miercuri, 5 august a.c., pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o anexă gospodărească a unei locuințe din Drăgoești, dar și acoperișul ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 16:50
(146 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Dridu

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare, de pe strada Lăcrămioarei, din localitatea Dridu/Ialomița, RAJA SA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercduri ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 16:45
(167 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 784 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 784, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 13:05
(284 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 37 de candidați au obținut definitivatul

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare a examenului național pentru definitivare în învățământ (sesiunea 2020), după soluționarea contestațiilor, este de 53,62%. Astfel, din totalul de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 21:20
(347 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 773 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 773, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 13:05
(288 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat la volan sub influența băuturilor alcoolice și fără permis de conducere

Miercuri dimineață, 5 august a.c., în jurul orei 2,30, polițiștii din Fetești au oprit pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un bărbat de 43 de ani. Șoferul a refuzat în ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 11:20
(190 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A încercat să se sinucidă aruncându-se în fântână

Miloșești: A încercat să se sinucidă aruncându-se în fântână

Un tânăr de 30 de ani din localitatea Miloșești a fost scos din fântâna în care s-a aruncat cu intenția de a se sinucide. Gestul său a fost observat de câțiva localnici, care i-au sărit în ajutor. Totuși ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 20:30
(534 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

4 August 2020, 19:15


Bărbat din Movilița, reținut de polițiști pentru furturi din autoturisme

În cursul zilei de luni, 3 august a.c., polițiștii din Urziceni au pus în executare 3 mandate de aducere, în baza cărora au reușit identificarea unui tânăr de 25 de ani, căutat pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:20
(199 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Agresată de concubinul său

Un bărbat, de 39 de ani, s-a ales cu un dosar penal după ce și-a agresat concubina, o femeie de 48 de ani. Cei doi locuiau în localitatea Movilița, iar în cursul zilei de luni, 3 august a.c., în urma unui ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:15
(197 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: La volan sub influența alcoolului

Polițiștii i-au întocmit un dosar penal unui bărbat, de 42 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, întrucât acesta s-a urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice. Luni, 3 august a.c., la orele ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:10
(197 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 768 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 768, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 13:10
(326 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Muniție de război, descoperită la fier vechi

Peste 50 de cartușe de infanterie au fost descoperite la Alexeni. Muniția, provenită din timpul Celui de-al Doilea Război Mondial, a fost găsită în depozitul unui centru de colectare a fierului vechi din ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 15:45
(252 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Fierbinți-Târg

Un incendiu violent a cuprins în dimineața zilei de luni, 3 august a.c., în jurul orei 9,00, o locuință din comuna Alexeni. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 15:35
(308 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 2 august a.c., în jurul orelor 22,30, polițiștii din Amara au observat pe un drum neiluminat din extravilanul localității o autoutilitară al cărei șofer, în momentul efectuării semnalelor de oprire ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:55
(286 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 22 de permise reținute, amenzi de peste 187000 de lei

În perioada 1-3 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, la sfârșitul de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:50
(268 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 748 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 748, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:15