Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna renăscută

Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comuna Săveni este situată la 5 kilometri de Țăndărei, în plin Bărăgan. Are 3200 de locuitori și aproape 1200 de case. În urmă cu aproape 4 ani, comuna era «terra deserta» administrativ. Drumuri greu practicabile, spații publice în paragină, o comunitate fără orizont economic și cultural... Primarul Mirela Drăgoi a dorit însă altceva. Și a demonstrat că administrația poate fi eficientă, atunci cînd dovedești responsabilitate față de comunitatea care te-a ales. În 2015, după 3 ani și jumătate de mandat, a reușit să facă investiții în comună de aproximativ 1 milion de euro. Și știe că acesta este doar un început...

Nimic de unul singur
În 2012, cînd a fost votată primar la Săveni, Mirela Drăgoi era cunoscută doar de către comunitate. Venea din mediul de afaceri și, după cum explică, a știut de la bun început că nu poți face nimic de unul singur: «De aceea ne-a și lăsat Dumnezeu doi... Ca să ne fie mai ușor! Iar la Săveni sîntem 3200 de oameni care am vrut să facem ceva pentru comuna în care trăim!». Prima reușită certă a administrației din Săveni a fost creșterea gradului de colectare a taxelor și impozitelor locale. În 2014, încasările la bugetul local depășeau 90%: «Le-am explicat oamenilor că e normal să mergi pe trotuare, să ai străzi pietruite și asfaltate, școală, grădiniță...». Dar fondurile locale nu sînt niciodată de ajuns. Mai ales cînd vrei să faci mai mult pentru comunitatea care te-a ales. Mirela Drăgoi a înțeles că trebuie să schimbe ceva pentru a reuși: «Am investit 80% din bugetul comunei în dezvoltare. Am atras fonduri europene, am obținut bani guvernamentali... Am făcut ceea ce, cred eu, e normal să facă orice primar de comună pentru a merge pe stradă cu capul sus, fără să-i fie rușine de ce a promis în campanie. Iar mie nu îmi este! Îmi pare doar rău că nu am putut face mai mult și mai repede...» explică ea.

Dezvoltare de 1 milion de euro
Adunați, în cei 3 ani și jumătate de mandat, banii obținuți pentru dezvoltarea localității se apropie de 1 milion de euro. Insuficienți, firește. Dar cu ei comuna Săveni a reușit să scape de imaginea de loc părăsit. Și acum, la început de decembrie 2015, în comună se lucrează. Căminul cultural, la interior, drumul care leagă... «Am făcut ce trebuia. Am asfaltat drumuri, am făcut trotuare, am pus piatră pe străzi, am reabilitat și extins edificiile culturale din comună și... am investit în oameni! Pentru că numai investiția în oameni înseamnă că am lăsat ceva în urmă!». Cea mai dragă dintre «investițiile în oameni» ale administrației locale este ansamblul de dansuri populare, format din elevi și liceeni. Pentru acești copii administrația locală s-a dat peste cap și a găsit instructor specializat, le-a cumpărat pantofi și face eforturi pentru a transforma ansambul într-unul profesionist, cu care Ialomița să se poată mîndri. «Copiii aceștia vin și dansează de plăcere, fără să-i oblige nimeni. Și fac performanță! Iar performanța lor trebuie susținută și răsplătită. Le voi comanda costume populare tradiționale și îi voi duce să vadă Europa. Sînt copiii noștri și nu au nevoie doar de asfalt, ci și să descopere lumea, atît cît stă în puterea noastră să le-o arătăm!» declară Mirela Drăgoi convinsă.

Bani europeni pentru viitorul imediat Comuna Săveni a fost prima comună care a reușit să finalizeze o investiție cu fonduri europene în cadrul GAL «Dunărea de Jos», din care face parte. Drumul, în lungime de 278 de metri, a costat 70 mii de euro și a fost finalizat în numai o lună și jumătate. «Am fost prima comună din GAL care a reușit lucrul ăsta, la sfîrșitul lunii noiembrie 2014!». Acum însă, primarul Mirela Drăgoi vrea mai mult. Vrea 1 milion de euro și 7,3 kilometri de drumuri comunale asfaltate. Ne arată harta cu cele 21 de străzi care urmează să fie incluse în acest proiect. N-au speriat-o teancurile de dosare făcute pentru a obține fondurile, n-au speriat-o termenele limită, condițiile restrictive impuse. «Nu există „nu pot“! Vreau milionul ăsta de euro și îl voi avea. Iar apoi visez la gaze, canalizare, rețea de apă extinsă, parcuri, un centru pentru tineret...». Cînd nu visează, Mirela Drăgoi verifică stadiul lucrărilor la pietruirea unui drum comunal. A obținut de la Consiliul Județean Ialomița o repartiție de 150 mii de lei, iar timpul rămas pentru cheltuirea banilor e scurt. «Dacă nu faci atunci cînd trebuie, nu reușești. Iar dacă nu visezi, ajungi să nu mai poți face nimic pentrutine și cei din jur...».

11 Decembrie 2015, 14:50 (10505 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Un nou proiect la Săveni
«Tabăra din pridvorul satului»
Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Comentariile cititorilor:


probabil, un înjurat:
(13 Decembrie 2015, 20:52)
Da, și eu am observat o efervescență, dar nu știam de unde-i. Acum știu! Mulțumiri speciale, doamne primar, care , nu spunem minciuni, pe vremurile astea , îi greu dacă nu faci niscaiva mișcări, chiar și de partid, să realizezi lucruri! Insă, a reușit să obțina ceva!  Mai e mult însa până departe. Ce nu cunoaște doamna Primar e că sunt lucruri ce ar avea nevoie urgentă de rezolvare, cum ar fi problemele de mediu! da, de mediu, canalizarea și colectarea deșeurilor, iar dacă mi se permite, și împădurirea unor hectare. Le luăm pe rând, poate citește sau le sunt aduse la cunoștință și doamnei Primar- 1. foarte mulți locuitori, care , după calculele mele , sumare ,ce-i drept, și fără bază ștințiifică, nu-s doar de 3500, folosesc detergenți, alte substanțe nocive în gospodărie- gen clor, acid  sulfuric, ș.a., iar apa rezultată este vărsată fie în canalizări fără reținere, în sensul că nu este etanșă și apa reziduală se duce în sol, apoi în pânza freatică, fie au scurgeri spre șanturi. 2. Sistemul actual de colectare a deșeurilor nu este atractiv locuitorilor, care sau ard plasticul, hârtiile, etc fie le aruncă, împreună cu baterii și alte deșeuri foarte toxice, care cauzează si vor cauza si mai multe probleme de mediu , si implicit de sănatate, sau le aruncă pe unde le vin. Nu înțeleg de ce în străinătate primești bonificații dacă strângi sticle  de plastic, aluminiu, iar la noi le dai gratis și trebuie să plătești o grămadă de bani pentru a-ți ridica gunoiul 3.  Pentru a asigura necesarul de lemn pentru locuitori, pentru ca aceștia să nu mai depindă de lemnul venit din altă parte, care intr-o  bună zi va fi foarte scump, e nevoie de o împădurire masivă a unor terenuri, cu atât mai mul cu cât ele devin nisipoase, nu sunt rentabile agricol și pun în pericol terenurile învecinate, creîndu-se pericol de deșertificare (lucrul acesta s-a făcut si de bătrânii nostri, care daca stiau ca suntem asa de lenesi si fara minte, probabil plantau cateva hectare in

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 24 Ian 2020
204 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

24 Ianuarie 2020, 14:50


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:25
(106 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:20
(116 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:15
(85 vizualizări - 0 comentarii)


4

Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:10
(74 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:05
(100 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:10
(206 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:05
(154 vizualizări - 0 comentarii)


8

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

21 Ianuarie 2020, 17:15


9
Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:15
(244 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:10
(219 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 12:35
(150 vizualizări - 0 comentarii)


12

DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 15:10
(212 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:45
(194 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:40
(199 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:35
(138 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 10:40
(132 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 12:10
(354 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:50
(206 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:40
(174 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:20
(369 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:05
(340 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:55
(587 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:50
(281 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:40
(307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:35
(361 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:30
(320 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:15
(270 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:10
(418 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 11:20