Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

Ziarul Independent a oferit publicului și în 2015 cele bune informații despre evenimentele care au marcat județul pe parcursul celor 12 luni. Cel mai important eveniment al anului a debutat în februarie, atunci cînd procurorii Direcției Naționale Anticorupție l-au arestat pe Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Organele judiciare locale au continuat lupta cu infracționalitatea înregistrată la nivelul județului. Alături de interlopi, proxeneți sau cămătari, în plasa procurorilor au căzut și oficiali din administrație. Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia deschid dosarul «Art Oil» prin intermediul căruia Alexandru Stoica, primarul Sloboziei, și trei dintre funcționarii din subordine au fost puși sub urmărire penală. Cîteva luni mai tîrziu, lor li s-a alăturat Constantin Sava, edilul Urziceniului. Anchetatorii au reținut pe numele tuturor fapte de «abuz în serviciu» sau «fals în înscrisuri oficiale». În plan administrativ, Ialomița a avut un an dificil. Multe dintre proiectele inițiate cu un an în urmă au început să scîrțîie în momentul în care au fost puse în practică. De notorietate au fost scandalurile publice în care a fost implicată Primăria Slobozia, în urma derulării lucrărilor de reabilitare a Pieței Revoluției, din centrul orașului. Denumit «Groapa lui Stoica», proiectul a evidențiat, încă o dată, incompetența și dezinteresul aleșilor din reședința județului. Sănătatea a fost, de asemenea, subiectul fierbinte pe care Independent l-a tratat în paginile sale în acest an. Spitalele au continuat să se confrunte cu lipsa medicilor specialiști, problemă din cauza căreia Secția Pediatrie a celui mai mare spital din județ a fost la un pas de închidere. De asemenea,  schimbările din sistemul medical au afectat activitatea celor 4 spitale din Ialomița, acestea neputînd să-și deconteze serviciile oferite pacienților mai multe luni la rînd. În plan politic, partidele au început să se pregătească pentru viitoarele alegeri locale, care se vor desfășura în 2016. Au fost făcute primele sondaje și prezentate primele profile ale candidaților. Dar, pentru a reflecta cît mai bine toate evenimentele petrecute în ultimele 12 luni, Independent vi le reamintește în Retrospectiva anului 2015.

Scandal la Slobozia în Ianuarie
Prima lună a anului 2015 începea la Slobozia cu un scandal public. Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia anunțau începerea urmăririi penale pe numele lui Alexandru Stoica și a trei funcționari din subordine, după ce aceștia au avizat ilegal construcția benzinăriei «Art Oil» de la ieșirea din oraș. Anchetatorii susțineau că firma care deține benzinăria a beneficiat de autorizație de construcție înainte ca societatea să dețină toate avizele necesare deschiderii șantierului. Tot în Ianuarie 2015, doi polițiști ai Serviciului Poliție Transporturi Navale Hîrșova își pierdeau viața într-un accident rutier, petrecut la Bordușani. Mașina în care se aflau a fost lovită în plin de un autobuz, iar oamenii legii au murit pe loc. Sub titlul «Directori inculpați, în fruntea școlilor din județ», Independent publica în Ianuarie un articol în care prezenta faptul că o parte dintre profesorii cercetați penal în dosarul «Mită pentru Bac 2012» au fost numiți în funcții de conducere de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Tot în cursul acestei luni, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia izbucnea un scandal public, iscat între medicii Violeta Șapira și Simona Berbece. De asemenea, Marin Cruțu, directorul Direcției Județene pentru Sport și Tineret era acuzat public de un fost angajat că l-a demis, apoi l-a reangajat în baza unor documente fără legitimitate...

Arestarea președintelui Silvian Ciupercă, evenimentul lunii Februarie
În Februarie, administrația din Ialomița a fost zguduită din temelii în urma descinderii făcute de Direcția Națională Anticorupție la Consiliul Județean Ialomița. Procurorii au avut o țintă precisă! Este vorba despre președintele Silvian Ciupercă, pe care l-au ținut în arest preventiv timp de 66 de zile. Acesta a împărțit celula cu Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul aceleiași instituții. Pe numele lui Ciupercă, procurorii DNA au transcris 8 capete de acuzare, în actele de urmărire penale aceștia concluzionînd că Silvian Ciupercă se face vinovat de «trafic de influență». Arestarea acestuia a avut implicații și în plan politic. Rămași fără președinte, membrii Organizației PSD Ialomița au căutat debusolați un înlocuitor pentru Silvian Ciupercă. Tot în Februarie 2015, procurorii din Slobozia l-au trimis în judecată pe Nicolae Dobruțchi, considerat principalul vinovat în ancheta deschisă în 2011 după ce un apartament din zona Clubului Tineretului a sărit în aer. Tot în această lună, Independent lansa sintagma «Groapa lui Stoica» și anunța în exclusivitate eșecul investițional al Primăriei Slobozia, în urma derulării proiectului de reabilitare a Pieței Revoluției din municipiul reședință de județ. Amănuntele prezentate de Independent s-au concretizat în lunile următoare.

Haos administrativ în luna Martie
Prima lună de primăvară a dat startul haosului din administrație. Independent a relatat pe larg despre proiecte edilitare eșuate sau măsuri administrative proaste. Uniunea Județeană a Sindicatelor Libere a declarat război deschis Primăriei Slobozia, după ce municipalitatea și-a adjudecat o bucată din terenul instituției pentru a săpa groapa din centru. Ca reacție la această întîmplare, Elena Neagu, președintele UJSL, a făcut o plîngere penală în care a reclamat «tulburarea de posesie». Efectul acestui demers a constat în întîrzierea lucrărilor pe șantierul din centrul Sloboziei cu 3 luni! Tot la Slobozia, Independent relata despre haosul creat pe străzile orașului de polițiștii locali sau despre sistarea definitivă a lucrărilor la campusurile școlare din curtea Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Tot în Martie 2015, primarul Alexandru Stoica și-a făcut public raportul de activitate pe anul 2014. Cele 300 de file ale documentului au scos în evidență o singură preocupare a edilului: indiferența față de cetățeni! Pe final de lună, RAJA a anunțat deschiderea Centrului Zonal Slobozia. Sediul a fost amplasat în locația unde funcționase Urban SA. De asemenea, neînțelegerile dintre primarul localității Dridu și cel din Adîncata au făcut ca peste 30 de copii să rămînă fără transport școlar și să meargă la școală pe jos.

26 Decembrie 2015, 11:15 (5649 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)
Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)
Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)

Comentariile cititorilor:


hihi:
(28 Decembrie 2015, 23:22)
Dar de penalul Goaga..tiristul,patronul, orice, dar nu politist..nu pomeniti in acest articol.....chiar nu face parte din peisaj?
SORIN:
(28 Decembrie 2015, 08:53)
Chiar dacă subiectivismul, nu de puține ori, e la el acasă, totuși, "Independent" rămâne cel mai citit ziar din Ialomița. Echidistanța este întotdeauna îndoielnică, tocmai fiindcă e și greu de păstrat cu asemenea elemente nocive ce au penetrat adânc politica din România și, cu precădere, din Ialomița. Urez multă sănătate și viață lungă atât corpului redacțional, cât și ziarului. LA MULȚI ANI!
Ambro.....:
(27 Decembrie 2015, 11:58)
Sunteți poate singurul ziar din județ care nu aveți un aranjament pe față cu Psd Ialomița așa cum are o mare a presei locale în frunte cu televiziunea locală Antena 1 Slobozia îl are.Totuși nu pot să nu observ că aveți cu siguranță un interes în ceace înseamnă amestecul în selectarea comentariilor în evenimentul impunerii lui Tinel la conducerea unică a PNL Ialomița. Spun unică pentru că nici Drăgușin nici Martin nu mai contează acum la politica de vârf în Ialomița. Am observat că numai comentariile defavorabile și cu numele lui Tinel rastalmacit în "Cretinel" apar în comentariile publicate fără a face o selecție la atacul la persoană. Oare rastalmacirea "Cretinel" este o comparație decentă ce merită a fi publicată? Cu toate acestea vă propun acum să fim mai răbdători și mai suavi la trecerea dintre ani. La mulți ani! Independent.La mulți ani cititorilor ziarului Independent.
Gogu:
(27 Decembrie 2015, 11:47)
SF Independent ! (adica Sarbatori Fericite :D )
mario:
(26 Decembrie 2015, 23:25)
Sunteti nr 1 (unu). La multi ani Independent, la multi ani Slobozia
ADRIANA:
(26 Decembrie 2015, 18:31)
În general, eu cred că sunteți pe primul loc la numărul de cititori și promptitudinea informațiilor locale. Articolele, în funcție de interesul asupra temei abordate, sunt comentate de mulți cititori. Cei mai mulți, oameni isteți. Destui și....ceilalți! Libertatea opiniei este respectată, după lege. Eu apreciez echidistanța voastră. Informați și noi, cititorii, ne spunem părerile pe subiect sau pe-alături! Depinde! Problema mea este că nu sunt verificate reclamațiile pe fond, pentru a se lua măsuri. Uneori, apar sesizări grave, adevărate, cu scopul de a se trage un semnal de alarmă! Anonimul nu este întotdeauna vreun mincinos sau rău intenționat. Știu și că rezolvarea neregulei semnalate nu depinde de voi. Scurt, eu zic că sunteți profesioniști. M-ați cenzurat pe drept, când a trebuit! Niciodată nu-i veți mulțumi pe toți! Mă îngrozește călcarea în picioare a limbii române, din comentariile prea multor cititori. Succes echipei de la INDEPENDENT!
T.B.:
(26 Decembrie 2015, 13:21)
La Multi Ani, "Independent"!