Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2015

Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii Octombrie
Cea mai importantă dezvăluire a lunii Octombrie o reprezintă raportul privind calitatea apei de la Slobozia. Cu aproape 3 luni în urmă, analizele demonstrau faptul că apa de la robinet conținea cantități considerabile de trihalometani. Situația persistă și în prezent, motiv pentru care Urban SA a rămas fără autorizație de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În plan politic, PSD Ialomița l-a confirmat în funcția de președinte al Organizației pe deputatul Marian Neacșu. Mai mult, social-democrații ialomițeni l-au confirmat în funcția de președinte al PSD național pe Liviu Dragnea. Scorul electoral pe care Dragnea l-a obținut în Ialomița a fost de peste 99%. O analiză a Fiscului ialomițean făcută publică în luna Octombrie arată că un ialomițean își va achita datoriile către bugetul de stat în următorii 1564 de ani! Podul de la Dridu revine în actualitate și în luna Octombrie 2015. Deși ar fi trebuit să fie gata de cîțiva ani, obiectivul investițional bate pasul pe loc. Vina au purtat-o, încă o dată, constructorii care au lucrat cu încetinitorul. Vestea bună a lunii a venit de la operatorul RAJA Constanța, care și-a manifestat intenția de a demara proiecte inovative la nivelul județului, toate privind modernizarea sistemului de apă din Ialomița.

Protestele lunii Noiembrie la Slobozia
Slobozia s-a alăturat valului național de proteste și a ieșit în stradă. Într-un număr mult mai restrîns decît anunțau pe site-urile de socializare, tinerii au ieșit în stradă doar pentru a-și da «check in» în Piața Unirii din oraș. Întrebați despre schimbare, puțini au fost cei care au știut ce vor să fie diferit în țara lor. Cel mai mare protest al lunii îl reprezintă însă scandalul din Primăria Slobozia iscat din cauza repartiției apartamentelor din blocurile ANL. Situația a împărțit în două tabere Comisia de atribuire a locuințelor și consilierii Opoziției, fiecare dintre aceștia venind cu argumente și contraargumente. Valul protestelor din Noiembrie «a cuprins-o» și pe consilierul local Mirela Dacici, care a demisionat din funcție. Tot în Noiembrie, profesorii trimiși în judecată de DNA în dosarul «Mită pentru BAC 2012» și-au recunoscut în fața instanței toate acuzațiile aduse. De asemenea, în această lună Independent a relatat și despre procesul administrativ stufos prin care trece localitatea Căzănești pentru a reveni la statutul de comună.  Luna s-a încheiat cu protestul arheologilor din Slobozia, care au reclamat faptul că primarul din Balaciu a distrus Piscul Crăsani cu buldozerul. Totul pentru întărirea piciorului podului din apropiere.

Decembrie, luna deciziilor uluitoare
Din această perspectivă poate fi privită inițiativa consilierilor locali din Slobozia care au trecut «Groapa lui Stoica» pe lista de investiții a anului viitor. Inițiativa ar putea provoca grave prejudicii financiare orașului în contextul în care banii ar putea fi alocați din bugetul local. Iar suma la care facem referire este de 27,4 milioane de lei! Adică bugetul de investiții al Sloboziei pe un an! În plan politic, decizia Centrului de a-l numi copreședinte al PNL Ialomița pe deputatul Gheorghe Tinel a stîrnit controverse în rîndurile democrat-liberalilor din județ. Tot în Decembrie, Independent a consemnat că Otilia Dumitru, principala suspectă în dosarul Bacalaureatului fraudat, a refuzat să-și recunoască faptele în fața judecătorilor. De asemenea, directorul Manuela Zainea de la Palatul Copiilor a permis construcția în incinta instituției de învățămînt a unui coafor. Mai mult, se pare că acesta nu are avize de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică, iar Ministerul Educației nu a fost înștiințat de această decizie.

31 Decembrie 2015, 08:20 (4720 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (III)
Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (II)
Evenimentele anului reflectate în paginile Independent (I)

Comentariile cititorilor:


LA PUSCARIE!:
(3 Ianuarie 2016, 21:22)
La puscarie si cu primarul Lefter,din Cocora! A dat autorizatie de construire pentru firma "nevesti si" fara sa existe PUG-ul si PUZ-ul.Draga Independentule, te asteptam si la Cocora,poate asa scapam si noi de nebuniile primarului si nu ne mai forteaza sa facem niste falsuri pentru ai fi lui bine si nevestei.Vezi cum a facut asfalt pana la mosia construita numai pe minciuna,fals, inselatorie si santaj. De ce nu a mai organizat licitatie pentru concesionarea terenului din fostul CAP? Pe acest teren pasuneaza gratis oile lui si animalele altui golan Andrei Cornel Marinache.A existat o licitatie de concensionare a terenului dar pentru ca nu a castigat cine a vrut Lefter, s-a anulat licitatia. De ce nimeni nu ia atitudine? Patrimoniul comunei este confundat cu bunul personal iar primaria comunei este confundata cu primaria familiei Lefter. Pana cand?
Dănuț:
(1 Ianuarie 2016, 08:37)
Independentuleee..l-ai uitat pe ăla de la Nick tour..ce se văita în Cl că l fură șoferii...dar care a uitat să spună că i nașpa autorizația lui de construcție a blocului de la barieră:)) Adică ..ăștia ca Nick tour și Oyle..sunt parteneri de nădejde ai m.ielor de decidenți din PSD:)) Bine...Slobozia...este orașul meu...da-i confiscat de unii ce-n curând vor pleca la pușcărie!!
eu:
(31 Decembrie 2015, 16:08)
La Multi Ani redactiei Independent si tuturor cititorilor ! Va doresc numai bine !