Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Vânzătorii de iluzii de la New Models Agency

Slobozia: Vînzătorii de iluzii de la New Models Agency

De o perioadă de timp, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le o carieră de fotomodel. Tinerii se recomandă drept «căutători de talente» și cer 100 de lei pentru a includerea «într-o bază de date» timp de un an. Deși are toate elementele unei escrocherii, administratorul societății, Ștefan Velea, susține că «este o afacere legală»...

Victime la orice vîrstă
Săptămîna trecută, cîțiva cetățeni au sesizat redacția cu privire la faptul că, în zona Central din Slobozia, doi tineri abordează trecătorii promițîndu-le «o carieră de fotomodel». Concret, cei doi cer 100 de lei pentru o serie de fotografii care urmează să fie stocate timp de un an într-o bază de date aflată la dispoziția firmelor interesate. Ștefania V., proaspătă mămică, ne-a declarat, revoltată, că tinerii respectivi sînt capabili de orice pentru a convinge oamenii. «Eu eram cu copilul de mînă și, pînă la urmă, a fost de înțeles de ce m-au ales... Dar, după ce am scăpat de ei, au oprit un bătrîn care abia se ținea pe picioare... L-au convins să meargă cu ei, dar după doi pași omul a întrebat dacă trebuie să plătească ceva. Cînd a aflat că trebuie, s-a lipsit!». «Domnule, e o bătaie de joc... M-au oprit și mi-au spus că am un profil interesant, care merită fotografiat. Iar eu am nasul strîmb de mic, că m-a lovit leagănul... Apoi mi-au promis că mă includ în nu știu ce bază de date... Știți ce? Eu am tot văzut la televizor d-ăștia. Niște escroci care profită de credulitatea oamenilor...» ne-a sesizat o situație similară Cătălin S., abordat de către aceiași tineri.

O agenție anonimă
Vineri, 11 decembrie, în jurul orei 14,00, cei doi angajați ai firmei erau la datorie. Cel din imaginea alăturată tocmai oferise cartea de vizită a Agenției unui tînăr imberb. Solicitat să ofere amănunte cu privire la firma pe care o reprezintă, tînărul a refuzat iritat. Mai mult decît atît, ne-a cerut să ștergem fotografiile și ne-a amenințat că va face plîngere la Poliție pentru că l-am fotografiat fără permisiunea lui. În timpul conversației, un al treilea reprezentant al firmei s-a apropiat și a cerut explicații cu privire la fotografiile realizate. Și acesta a refuzat categoric să furnizeze numele firmei. Ulterior, pe unul dintre telefoanele redacției am fost contactați de către Ștefan Velea, care s-a recomandat drept administratorul New Models Agency, acesta oferindu-ne următorul punct de vedere: «Societatea noastră își respectă obligațiile față de toți clienții. Omul are tendința de a generaliza tot timpul, lăsîndu-se influențat de ce spune unul și altul. Noi le garantăm clienților seriozitate și profesionalism și le cerem în același timp puțină răbdare pentru a se convinge de acest lucru. Lucrurile pozitive ies foarte greu în evidență, dar cu siguranță veți auzi de ele și de eforturile depuse pentru mulțumirea clienților noștri ținînd cont că munca cu omul este una dintre cele mai dificile și nu este atît de simplă cum pare!».

Agenții de modeling fantomă Mediul virtual abundă de informații privind agenții de modeling fantomă. Potrivit acestora, recrutarea «pe stradă» nu este o practică normală. Din păcate, cei care racolează trecătorii promițîndu-le o carieră de fotomodel se pun la adăpost de rigorile legii cerîndu-le clienților să semneze un contract care îi exonerează de orice responsabilitate. În acest fel, fără a-și asuma o obligație reală de promovare a clienților, agențiile de modeling fantomă escrochează de ani buni credulii și pe cei care visează să facă carieră în modeling. Potrivit Noului Cod Penal, înșelăciunea se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

5 Ianuarie 2016, 08:40 (29613 vizualizări - 75 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Eu:
(2 Mai 2016, 21:14)
Persoana care a închiriat spațiul acelor nemernici spune că ei îi rasp la tlf,bx chiar ar fii returnat banii unui 'domn' polițist!!!!! Dacă nu se iau măsuri ,așa ' legali ' cum sunt vor știi toți de pe fb de ei...
Ivonna:
(20 Aprilie 2016, 07:12)
Ce pot sa fac sa imi recuperez banii ?/unde să mă duc să îi reclam ??
crina:
(19 Aprilie 2016, 15:33)
SI EU AM LUAT PLASA ,AM DOVEZI...ACU IMI INCHID TLF IN NAS PORCII
M@rius:
(24 Februarie 2016, 00:33)
Atata timp cat au actele in regula si firma este inregistrata,nu au ce sa le faca nimeni pentru ca funtioneaza legal.solutia este sa cititi inainte de a semna contractele astea,ca sa stiti in ce va bagati.bafta!!!@
alina:
(23 Februarie 2016, 18:40)
Dar chiar nu exista o solutie legala pentru a inchide aceasta firma?! Adica politia chiar nu poate sa faca nimic?
vali :
(19 Februarie 2016, 22:11)
in leg cu astia daca am dat o parte din banii pot sa le spun ca nu mai vreau ;
Ionela:
(18 Februarie 2016, 16:32)
Sì pw mine ma oprit astazi 18.02 2016 chiar la Central mam dus la agentiè si tot imi spunea sa semnez contractul iam spus k merg acasa sa iau banii si mia spus sa las Ceva garantie. .iam spus k merg sa ma uit pe net sa vad Cum este firma si a poi ma intorc cu bani. Va multumesc ca nu am facut o greseala am vazut comentariile si acum nu imi trebuie nimik. Va doresc o zi buna...
mata:
(10 Februarie 2016, 22:25)
Niste nesimtiti care nu au dupa ce bea apa si pacalesc copii odata cu parinti rusine sa va fie ( victima)
cristina:
(21 Ianuarie 2016, 16:44)
Ar fi bine daca le-ar cere cineva sa plateasca pt aceasta excrocherie.Fiul meu se afla si el printre victime .Daca e o firma fantoma sa se sesizeze politia si sa dea inapoi banii pagubitilor 
xulescu:
(21 Ianuarie 2016, 16:16)
Si mie au vrut sa imi pozeze copilul pt un un anunt publicitar :))))
mircea:
(15 Ianuarie 2016, 18:43)
@ Parere, scuze, n-am cu sa iti spun altfel, dar sunt profund miscat de de aeru-ți de superioritate  degajat sau...emanat de „comentariul tau, probabil te si vezi cocoțat intr-un turn de fildes de unde nu cobori pentru a nu-ți murdarii picioarele, boala se numeste narcisism, apoi, te mai faci vinovat si de rasism sau discriminare, de ce tiganesti? ai ceva cu tiganii, sunt oameni buni si rai, ca peste tot...in sfarsit, este cica, un moralist care sta pe la central, cumva sunteti rude...prea esti dulgeag, dulceag pana la greață...pe bune...
Vasi:
(15 Ianuarie 2016, 14:38)
Daca legea le permite si totul e facut legal,ce treaba sa aibe cu ei??nu le poti interzice sa isi faca meseria!
x-men:
(14 Ianuarie 2016, 17:36)
politia locala in loc sa ii ia la intrebari pe cei doi, opreste lumea care vine de la servici(munca) sa ii legitimeze(ca sa iasa bine la raport).Pai un om care vine de la munca se vede de la o posta(chiar doua).Lipsa de profesionalism total.
Cate Rinka :
(13 Ianuarie 2016, 07:30)
Asa e.Pierdem vremea.Dar s au scris si situatii serioase...garla!Apa,copacii,groapa..toate!Nu s a intamplat nimic.DNA ul e ocupat.E rau ca mai facem haz de necaz? De mici am zambit,ca daca pierdem si dramul de misto si umor...am cacarezat o! Astora cu modelimbicul..Incearca si ei,in urma cu 15 ani erau altii cu alba neagra.Militia mergea,alba nimeni nu o gasea...Cati amarati plecau la"rata" doar cu banii de bilet?
Victor:
(13 Ianuarie 2016, 00:17)
Asa este.incetati fratilor cu prostiile:)intr-adevar nu iti trebuie prea multa carte sa stai pe aici sa pierzi vremea!asa e romania..e mult sa zica un prost ceva ca se aduna toti la barfa,ca naaa.de asta exista internetul ca sa piarda prostii vremea:))bafta!!