Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Măsuri pentru transportul pacienților care au nevoie de dializă

Cod Galben de viscol și ninsori

Ialomița: Măsuri pentru transportul pacienților care au nevoie de dializă

UPDATE: 19 școli din Ialomița rămîn ÎNCHISE și marți, 19 ianuarie 2016

Ialomița nu scapă de vremea rea nici luni, 18 ianuarie 2016. În această zi meteorologii au emis o avertizare Cod Galben, ce va fi valabilă pînă la orele 18,00. Oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au luat măsuri suplimentare pentru a-i aduce la Slobozia pe pacienții care au nevoie de dializă. Peste 40 de persoane din tot județul vor fi transportate la centrul privat de dializă din oraș. De asemenea, au fost deschise circulației doar 4 drumuri naționale și unul județean.   

Ambulanța pentru victime multiple, pusă în mișcare
Prin ordinul reprezentanților Comitetului Județean pentru Situații de Urgență a fost format un convoi alcătuit dintr-o freză, o șenilată, precum și ambulanța SMURD pentru victime multiple, ce va străbate tot estul județului. Traseul cuprinde localitățile Gimbășani-Mărculești-Frățilești-Sudiți-Fetești. Toate acestea pentru a transporta în siguranță la Centrul de Dializă din Slobozia persoanele a căror viață depinde de această procedură medicală. Potrivit informațiilor, peste 40 de persoane din județ urmează să fie aduse cu mașinile de salvare. «S-au luat toate măsurile care se impun pentru ca pacienții să fie aduși în siguranță la Slobozia!» precizează George Damian, purtătorul de cuvînt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița.

Drumurile rămîn blocate
Informațiile din trafic arată faptul că la această oră au fost redate circulației doar 4 drumuri naționale. Este vorba despre DN2 București-Urziceni-Buzău, DN2A Urziceni-Slobozia-Giurgeni, DN21 Drajna-Slobozia-Brăila și DN2B. De asemenea, a fost deblocat doar un singur drum județean, DJ306B Gheorghe Doja-DN2A. Mai mult, 6 localități din Ialomița sînt și la acest moment fără curent electric. Avariile sunt înregistrate pe raza localităților Ograda, Mărculești, Gimbășani, Pitișteanu, Orezu și Piersica.

UPDATE 10,00 Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că marți, 18 ianuarie 2016, la orele 10,00, a fost redeschis traficul rutier pe DN21, tronsonul Slobozia-limita județul Brăila și DJ306B Gheorghe Doja-DN2A. Pe drumurile județene și naționale rămase impracticabile se acționează în continuare pentru deblocare în colaborare cu reprezentanți ai Secțiilor Drumuri Naționale Ialomița și Secția de Drumuri Județene.  La această oră, pe raza județului sînt instituite 6 filtre ale Poliției Rutiere, care restricționează traficul pe segmentele de drum unde circulația este îngreunată din cauza depunerilor de zăpadă.

UPDATE 11,20 Peste 93 de intervenții ale Comitetelor Județean și Locale pentru Situații de Urgență s-au înregistrat la evenimentele produse de căderile abundente de zăpadă din ultimele 36 de ore. Dintre acestea, 42 au reprezentat cazuri de persoane cu afecțiuni medicale la care accesul a fost îngreunat de starea impracticabilă a drumurilor, iar mai bine de 50 au fost solicitări ale unor persoane care nu au mai putut înainta pe carosabil, rămînînd  blocate în mașini pe diferite segmente de drum. Toate solicitările au fost primite la Comandamentul de Iarnă, constituit la sediul ISU Ialomița încă din seara zilei de 16.01.2016, iar în funcție de natura urgențelor s-au luat decizii de redirecționare și soluționare a acestora de către structurile implicate. Astfel, peste 15 solicitări au fost preluate și rezolvate de către echipajele ISU Ialomița, aproximativ 20 de către Serviciul Județean de Ambulanță, celelalte cazuri fiind soluționate de forțe ale comitetelor locale pentru situații de urgență, secțiile de drumuri județene și naționale ale CNADNR, IPJ, IJJ, ENEL etc. Sub coordonarea directă a prefectului județului Ialomița, s-a conlucrat și s-a colaborat în permanență pentru salvarea oamenilor de către toate structurile implicate, ambulanțele fiind, în cele mai multe cazuri, însoțite de utilaje de deszăpezire, pentru a putea ajunge la persoanele aflate în dificultate. În total, au fost peste 218 persoane (adulți și copii) asistate, fiind deblocate din zăpadă aproximativ 80 de autovehicule, inclusiv camioane, autobuze și microbuze. În aceste ultime 36 de ore, șapte gravide au fost preluate de echipajele Serviciului de Ambulanță Județean, echipajele SMURD și chiar echipaje ale Poliției și transportate în siguranță la spitale. La această oră, un echipaj format din o autofreză și o autospecială de transport victime multiple din cadrul ISU Ialomița se deplasează pe ruta Gimbășani-Sudiți-Săveni-Frățilești-Lăcusteni- Ograda-Ghe. Lazăr pentru a prelua 9 persoane care necesită dializă și care nu se pot deplasa la centrele specializate. Aceasta este singurul caz nerezolvat pînă în acest moment.

UPDATE 14,30 Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că la această oră, 14,30, a fost redeschis traficul rutier pe DN2C, tronsonul Slobozia-limita județul Buzău și DJ102H Reviga-DN2C. Pe drumurile județene și naționale rămase impracticabile se acționează în continuare pentru deblocare în colaborare cu reprezentanți ai Secțiilor Drumuri Naționale Ialomița și Secția de Drumuri Județene. La această oră, pe raza județului sînt instituite 6 filtre ale Poliției Rutiere, care restricționează traficul pe segmentele de drum unde circulația este îngreunată din cauza depunerilor de zăpadă.

UPDATE 15,15 Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că un număr de 19 școli din județ vor rămîne închise și marți, 19 ianuarie 2016. Toate acestea din cauza drumurilor de acces care sînt în continuare impracticabile. «În foarte multe localități drumurile au încă probleme din cauza zăpezii. Copiii vor ajunge la școală în funcție de starea drumurilor. Preferăm să stea acasă, în siguranță, decît să încerce să ajungă la școală și să rămînă cu microbuzele pe cîmp. Drumurile impracticabile fac imposibilă deplasarea la școală și nu putem risca!» precizează Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Școlile care vor fi închise și marți, 19 ianuarie 2016, sînt: structura Fundata a Școlii Gimnaziale Perieți, structura Marsilieni a Școlii Gimnaziale Albești, structura Smirna a Liceului Tehnologic Grivița, Liceul Tehnologic Traian, Liceul Tehnologic Reviga, Liceul Tehnologic Scînteia, Școala Gimnazială Grindu, Școala Gimnazială Gura Ialomiței, Școala Gimnazială Giurgeni, Liceul Tehnologic Bordușani, Școala Gimnazială Făcăeni, Școala Gimnazială Mărculești, Școala Gimnazială Cosîmbești, Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» Slobozia, Grădinița cu Program Prelungit Țăndărei, Școala Gimnazială Sudiți și Școala Gimnazială Valea Ciorii.

UPDATE 20,30 Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că la această oră, 20,30, a fost redeschis traficul rutier pe DN21A tronsonul Țăndărei - Bărăganu.

18 Ianuarie 2016, 11:05 (2248 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Se reia circulația pe drumurile naționale, iar o parte dintre drumurile județene rămân IMPRACTICABILE

Comentariile cititorilor:


elev:
(19 Ianuarie 2016, 17:12)
Halal prefect !
@platitor de taxe:
(19 Ianuarie 2016, 14:43)
a-m, a-i, a-re, a-m, a-ti, a-u....fa-c, fac-i, fac-e, face-m, face-ti,  fa-c.... sau cum sa 'inzapezesti' limba romana cu cratime inutile..
platitor de taxe:
(19 Ianuarie 2016, 09:39)
Dezapezirea la primul viscol pe 2016 ,un fiasco total!Domnilor care conduceti tara ,chiar nu sunteti in stare sa asigurati logistica necesara pt a scoate tara din nameti ? (ca bani ...slava Domnului stiti sa luati ...a-ti impozita si aerul pe care il respiram).Achizitionati fratilor freze de capacitate mare (nu jucariile alea care le au masinile de la ISU in fata) care sa faca fata pt toate soselele .Voi vreti sa face-ti dezapazire cu un tractor si doua lopeti si 3 parazapezi din cirpe ?
Andreyut:
(18 Ianuarie 2016, 20:10)
Trenul circulă pe ruta Urziceni-Slobozia veche?pe data de 19 01 2 16 cu ce seduc navetistii(elvii la scoala) ?
Elev:
(18 Ianuarie 2016, 18:10)
Tâmpiților, ați gândit cu picioarele reluarea cursurilor la o parte din școli! Ce tâmpenie în capul vostru! Mai puteți îndrepta ceva?!
PACIENT:
(18 Ianuarie 2016, 17:56)
ASTIA AU SOFERI NUMAI DE VARA ............................NUMAI PENSIONAR AROGANTI 1!!1111
Eu:
(18 Ianuarie 2016, 17:55)
@Elev, exact asta spun si eu. Nu este corect ceea ce se intampla! Ori toti, ori niciunul ! Majoritatea elevilor din rural invata in urban, ori pentru ei este imposibil sa ajunga la scoala intr-o astfel de situatie. Reevaluarea situatiei ar fi chiar ok, mai ales ca in Slobozia un singur liceu mai ramane inchis. Ok, si celelalte? Cu celelalte scoli cum ramane? Nu e corect asa...
Elev:
(18 Ianuarie 2016, 17:17)
Este absurd ce se intampla. De ce se redeschid scolile atat timp cat nu pe toate drumurile se poate curcula? Poate ca elevii din oras pot ajunge la cursuri, dar cei din mediul rural care invata in mediul urban ce vir face? Nu este corect ca noi sa pierdem cursurile si posibil sa se puna si absente. Toate scolile ar trebui sa ramana inchise pana cand se vor redeschide toate drumurile. Jumatate din totalitatea elevilor din judet care sunt din mediul rural invata in mediul urban! DORIM REEVALUAREA SITUATIEI!
ADRIANA:
(18 Ianuarie 2016, 16:15)
Vor fi clase cu jumătate din efectiv. Putem continua predarea? Evaluăm pe cei gâsiți în clasă. Vai de capul lor, cu ce-au greșit ei că au venit la școală și mai primesc și note?! Păi dacă au venit la școală, implicat, au venit să primească și note! Sau intrăm să ne aflăm în treabă, că lecția oricum trebuie reluată când vor fi toți elevii prezenți!? Măi oamenilor, ce zi de SCOALĂ va fi mâine? Simulacru. Formă mai formală ca orice formalitate a formalismului incompetenților. Hai să ne facem că muncim, că tot vom recupera materia pe două zile! E o prostie!
Liliana:
(18 Ianuarie 2016, 15:54)
Numai IȘJ Ialomița putea face o așa încurcătură. Or fi proști elevii să se conformeze unui ,ordin' așa de clar și de normal, în condițiile meteo existente. Capete avem, mintea ne lipsește!
Elev:
(18 Ianuarie 2016, 15:47)
E discriminare! Nu veniți mâine la școală! Adică, ce-i cu harababura asta?! Sunt navetiști la toate liceele! Mulți! Ei nu vor avea absente nemotivate! Restul, da. E o tâmpenie ialomițeană, nu mă mir! Idioților, cu jumătate de creier! Ori toți, obligatoriu, ori niciunul până se mișcă melcul deszăpezirii!
Eu:
(18 Ianuarie 2016, 15:26)
Atat timp cat Liceul Tehnologic ,, Mihai Eminescu '' din SLOBOZIA ramane inchis, de ce nu si toate scolile din Slobozia? Am mai multi colegi care fac naveta de la Suditi/Gimbasani/Amara la Slobozia si care invata la sc. Nr.3 . Pentru ei nu tot greu este sa se ajunga la scoala? Nu ar fi corect sa se inchida si celelalte scoli pana se poate circula pe rutele spre scoala?