Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Palatul Copiilor Slobozia, transformat în «fabrică de bani»

Palatul Copiilor Slobozia, transformat în «fabrică de bani»

Situație fără precedent la Palatul Copiilor din Slobozia. În urma unor verificări amănunțite, oficialii Inspectoratului Școlar Județean au descoperit faptul că instituția a închiriat în mod ilegal mai multe spații conexe acestuia. Demersul a fost considerat fără temei legal, întrucît pentru niciunul dintre contracte nu a fost solicitat avizul Ministerului Educației. Situația a fost reclamată și la Parchet, procurorii urmînd să facă investigații în acest caz.

Mozaicul care a tulburat apele
Scandalul public în care a fost implicat Palatul Copiilor Slobozia a apărut după ce una dintre societățile care au închiriat un spațiu conex al instituției a acoperit cu un banner mozaicul amplasat pe frontispiciul unității de învățămînt. Operă a artistului plastic Gheorghe Petre, acesta a sesizat Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cu privire la acest demers, considerîndu-l inacceptabil. Oficialii din învățămîntul județean au făcut o serie de verificări în urma cărora au constatat o ilegalitate flagrantă. Concret, spațiul respectiv a fost supus închirierii fără a avea avizul Ministerului Educației, document necesar în astfel de situații. Cîteva zile mai tîrziu, situația a fost prezentată publicității printr-un comunicat de presă. «În urma verificării de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a modului în care a fost montată o reclamă comercială pe clădirea în care funcționează Palatul Copiilor Slobozia, s-a constatat că aceasta aparținea unei societăți comerciale care a închiriat un spațiu în incinta unității de învățămînt, în vederea amenajării unui salon de estetică. Avînd în vedere că prin această închiriere s-a schimbat destinația inițială a spațiului, din spațiu pentru desfășurarea activităților specifice Palatului Copiilor în spațiu pentru desfășurarea activității salonului de estetică, fără avizul conform al ministrului Educației, s-a luat măsura sesizării organelor de cercetare penală» se arată în comunicatul remis publicității de oficialii  Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

O asociație, paravan pentru afaceri ilegale
Demersul inițiat de reprezentanții IȘJ Ialomița scoate la lumină o adevărată ilegalitate despre care firmele chiriașe în spațiile conexe ale Palatului Copiilor cunosc foarte puține lucruri. Societățile nu au semnat direct cu oficialii instituției contractele de închiriere, ci cu o organizație neguvernamentală, respectiv Asociația «Copii pasionați, părinți implicați și profesori devotați». Mai mult decît atît, respectiva Asociație a primit cu titlu gratuit toate spațiile conexe care aparțin Palatului Copiilor din Slobozia. O dată ce a intrat în folosința spațiilor, Asociația «Copii pasionați, părinți implicați și profesori devotați» a început să le închirieze pe bani. În medie, pentru fiecare spațiu se percepea o taxă lunară de aproximativ 400 de euro! «În urma verificărilor pe care le-am făcut a ieșit la iveală această situație. Am luat toate măsurile legale care se impun de drept în astfel de cazuri, mai ales că ceea ce s-a constatat depășește atribuțiile noastre. Nu este un lucru de care să fim mîndri, însă legea trebuie aplicată corespunzător!» ne-a declarat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Anchetă la Palat
În timp ce procurorii învestiți prin sesizarea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița să facă cercetări în scandalul închirierilor ilegale de la Palatul Copiilor caută probe, oficialii unității de învățămînt au demarat o anchetă internă. Cea care a făcut această dezvăluire a fost contabila instituției care, copleșită de insistențele reporterilor Independent, a răbufnit: «asta-i întrebare de șanț! Vreți să purtați o discuție de șanț cu mine?! Așteptați domnule să se termine cercetarea noastră internă și pe urmă vă spunem tot ce vreți să știți! Într-o săptămînă sîntem gata cu toate hîrtiile... Haideți că am treabă și doamna directoare nu este astăzi, este în concediu...».

«Activitatea salonului este legală!» Ilegalitățile constatate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița la Palatul Copiilor au fost relatate de ziarul Independent într-un articol anterior, în care s-a prezentat faptul că unitatea de învățămînt a închiriat spațiul în care funcționează salonul de înfrumusețare fără a avea avizul Ministerului Educației. Reprezentanții societății l-au împuternicit pe avocatul Alin Marinescu să pună la dispoziția ziarului Independent o serie de documente prin care să justifice neimplicarea în scandalul public iscat la Palatul Copiilor din Slobozia. Este vorba despre contractul de închiriere încheiat cu Asociația «Copii pasionați, părinți implicați și profesori devotați», precum și alte avize și documente prin care demonstrează că activitatea comercială pe care o întreprinde firma este cît se poate de legală. «Firma pe care o reprezint nu are nicio legătură cu ceea ce s-a întîmplat cu spațiile. Contractul de închiriere pe care l-a semnat este perfect legal. Activitatea pe care o desfășoară este perfect legală. Societatea are toate avizele necesare funcționării. Totul este legal!» a precizat avocatul Alin Marinescu.

Chiriașii, forțați să renunțe la contracte
Cu organele judiciare în control și cu o anchetă internă în plină desfășurare, reprezentanții Palatului Copiilor Slobozia încearcă să șteargă urmele unei ilegalități care dăinuie de ani buni în cadrul instituției. Cu aproximativ o săptămînă în urmă, aceștia ar fi notificat toate firmele care au închiriat spațiile conexe ale unității de învățămînt să semneze declarații în baza cărora renunță la contractele pe care le-au semnat. «Și noi am auzit că s-au inițiat demersuri în acest sens, însă sînt tardive în contextul în care faptele au fost  deja consumate și au produs efecte juridice. Este treaba organelor abilitate să remedieze toată această situație. Competențele noastre sînt limitate!» a mai declarat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

19 Ianuarie 2016, 14:15 (5001 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Palatul Copiilor din Slobozia, tratat cu indiferență de Ministerul Educației
VESTITORII PRIMĂVERII
Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Comentariile cititorilor:


Daniel C.:
(16 Mai 2017, 19:35)
Am lucrat la palatul copiilor Slobozia până în data de 31 decembrie 2016 am și eu o întrebare se poate lua concediu fără plată 2 ani să pleci să lucrezi afară și după aceea să vii fii angajat totul sa întâmplat sub conducerea doamnei zainea Emanuela aș dori și eu un răspuns de la ce e care știu legislație mulțumesc
Rodica, Alexandria:
(29 Ianuarie 2016, 21:40)
MANUELA  mi a fost colega de facultate. E o persoana extraordinara, e un om bun și foarte capabil,are o familie Cum mulți ar dori sa aibă, își iubește mult orașul și e un om înțelept. Slobozia trebuie sa se mândrească  cu astfel de om! 
TRIBUNAL:
(26 Ianuarie 2016, 10:46)
MINCINOSILOR , UUUUUUU !!!!!! DE CE NU SPUNETI ADEVARUL CA ATI FOST DATI IN JUDECATA DE CATRE SOCIETATEA ESTETICA GIO EVOLUTION SI ASFEL VI SA TRIMIS SESIZARE SPRE A PUBLICA O DEZMINTIRE A ARTICOLULUI MINCINOS PE CARE L-ATI SCRIS  DESPRE ACEASTA SOCIETATE , CE LEGATURA ARE SI AVOCATUL ACUM !!!!!!
un cetatean:
(24 Ianuarie 2016, 11:52)
Ce a mai fugit dupa functia de director.....se comporta cu oamenii de zici ca e pe mosia ei....
Copil:
(20 Ianuarie 2016, 22:52)
Banii se duc la Împărat, ca doar el are Palat! 
carmen:
(19 Ianuarie 2016, 21:19)
Ce firme inchiriază spații de la Palatul Copiilor și unde se duc banii încasați din chirii?