Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL nu are candidat pentru Slobozia

În 2016, ca în ultimii 25 de ani

PNL nu are candidat pentru Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, deputatul Gheorghe Tinel, copreședintele PNL Ialomița, a anunțat că are o listă de 38 de candidați pentru primăriile ialomițene. Candidatul pentru Slobozia nu figurează pe această listă. Surse din interiorul Organizației confirmă faptul că cel mai bine plasat în sodajul intern comandat de PNL Ialomița este consilierul local Gabriel Ioniță.

Tinel bate polica-n pive
Vineri, 15 ianuarie 2016, la noul sediu al PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel a susținut prima conferință de presă a începutului de an. Singura informație utilă furnizată de către deputatul ialomițean o reprezintă nominalizarea pe listele interne pentru Ialomița a 38 de candidați. Gheorghe Tinel a declarat că procesul de recrutare a candidaților este în curs, iar pînă la sfîrșitul acestei luni listele vor fi complete. «PSD are o mare problemă în a identifica candidați căștigători. Vom cîștiga orașele și majoritatea localităților în care am nominalizat deja candidații... În rest, ne luptăm! Avem șansa de a smulge Ialomița de sub controlul politic al PSD anul acesta. Întotdeauna Partidul Național Liberal are cel puțin două alternative pentru fiecare situație în parte. De-aceea ne-am unit două partide, ca să avem soluții...» a declarat Gheorghe Tinel. Surse apropiate filialei acreditează însă ideea unei iminente scindări a Organizației. Potrivit acestor informații, nici membrii fostului PD-L și nici cei ai PNL nu sînt dispuși să coopereze în cadrul viitoarei campanii pentru alegerile locale. Cea mai dificilă situație se va înregistra la Slobozia, acolo unde nici pînă la acest moment nu a fost identificat un candidat viabil.

Martin, condamnat să candideze
Prezent la conferința de presă, copreședintele PNL Ialomița, Ioan Martin a declarat că, dacă se va decide nominalizarea sa în cursa pentru Primăria Slobozia, nu va ezita să candideze: «Slobozia este un oraș aproape falimentar... Orașul are o situație catastrofală din punct de vedere financiar. Dacă se merge pe actuala pantă cu ratarea proiectelor la 30 iunie, Slobozia intră în faliment. Dar avem soluții de management, ne angajăm în lupta asta și credem că putem să punem orașul pe calea cea bună. Dacă se va decide ca eu să fiu cel care candidez, voi cîștiga!». Declarațiile lui Ioan Martin sînt contrazize însă de rezultatele sondajului intern. Reamintim că PNL a comandat unei firme specializate un sondaj în urma căruia să fie identificat candidatul PNL cu cele mai mari șanse la cîștigarea alegerilor locale la Slobozia. Pe listă s-au număra copreședinții PNL Slobozia, Gigi Manea și Cezar Zamfir, Ioan Martin și Gabriel Ioniță. Fost director al Școlii nr. 2 din Slobozia și consilier local, acesta din urmă este (potrivit unor surse interne Organizației) cel mai bine plasat. Din păcate, Gabriel Ioniță a declinat în repetate rînduri oferta PNL de a candida în cursa pentru fotoliul de primar al Sloboziei.

Partidul Primarilor s-a născut mort! În luna decembrie 2015 și la începutul acestui an, ca urmare a impunerii de la centru a copreședintelui Gheorghe Tinel, ex-primarii PD-L s-au revoltat, amenințînd că vor constitui un partid al primarilor. Potrivit planului inițial, din acest partid ar fi urmat să facă parte primarii din fostul PD-L, primari PNL, primari independenți și chiar cîțiva primari PSD nemulțumiți de statutul din cadrul propriului partid. Inițiativa a eșuat însă înainte de a se concretiza într-o formă juridică legală. Potrivit unor informații din culise, nucleul dur al viitoarei formațiuni al cărui scop declarat era «desprinderea de sub controlul conducerii centrale», s-a împotmolit la nominalizarea președintelui. Pentru deblocarea conflictului deschis dintre primarii revoltați și deputatul Gheorghe Tinel, zilele acestea este așteptat de la București un sol de pace. Vom reveni cu amănunte!

22 Ianuarie 2016, 16:15 (8978 vizualizări - 50 comentarii)

Citiți și:
Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020
Ialomița îl susține pe Gheorghe Tinel
Electoratul rural decide președintele județului

Comentariile cititorilor:


un vasilica:
(19 Februarie 2016, 23:07)
daaaa...mare atentie la urziceni...cetateni din tot judetul ajutati urziceniul...de trei mandate oamenii voteaza duminica ceva siiii...luni iese tot alaaaa! salvati urziceniul... scapati l de rau...inviati urziceniul...schimbati conducerea primariei...sa plece...unul la cantar la siloz si unul la saiba la ferite...gata...un oras chinuit pe nedrept...la urziceni sunt oameni buni...au dreptul la o viata normala...frica de primar merge libera pe strazile urziceniului...ajunge... scapati urziceniul de conducerea primariei alegeti oameni cu CARTE...analfabetii au OMORAT orasul...SALVATI L
armando:
(2 Februarie 2016, 10:17)
tinel la brutarie nu la primarie
Ion8ca:
(1 Februarie 2016, 20:11)
Nu mai are nimeni loc de cretinel.e peste tot Scuipa foc inghite fum
VASILICA:
(1 Februarie 2016, 13:42)
SPER CA LA URZICENI NU MAI SUSTINETI CORUPTUL DE SAVA CARE E SUB CONTROL JUDICIAR   (NU MAI SUSTINETI HOTII)
zizi:
(31 Ianuarie 2016, 06:19)
Tinel demisia
mircea:
(29 Ianuarie 2016, 18:25)
cred ca o sa avem surprize mari, chiar doresc sa ajunga acesti liberali pâraâți la putere si atunci, tinerii frumosi, destepti si feisbucisiti isi vor lua o țeapa mai ceva ca a lui Vlat Tepes, deja au incput sa se opereze taieri si reduceri, marca Basescu-Boc....
Coriolan:
(28 Ianuarie 2016, 17:10)
Mircea,cine sa voteze pnl intr-un judet eminamente rosu? Sanse sub 10% pentru jarla asta pedelista
mircea:
(28 Ianuarie 2016, 15:09)
@Coriolan, ba s-ar putea sa avem o surpriza mai ceva ca la andreea marin...sa-l gasesti pe fostul pupinbasist, actualmente penelist vopsit, la baza tot pupincurist, o sa-l gasim in fruntea judetului...pe bune...
Coriolan:
(27 Ianuarie 2016, 20:20)
Micul ilegalist se viseaza mare conducator.ii e dor de linguseala cersetorilor de functii inalte.Vremea celor ca tine a trecut viermisorule!
marcu:
(27 Ianuarie 2016, 12:31)
cu cine sa convinga tinel oamenii? tot cu aceiasi resapati care au facut magarii in cativa ani cat altii in secole?daca mai vor sa salveze ceva ar trebui sa bage in fata tinerii nu tot pe tinel santajabilul, usor coruptibil , oportunist care poate santaja la randul lui. Si nu vorbesc aici de tinerii formati tot de el, dupa chipul si ase...apucaturile lui murdare.Tineri curati, frumosi si liberi, cum a cerut vocea strazii. Sa speram ca PNL nu va fi virusat de infiltratiile toxice ale cretinelului erodat, uzat, terminat.
predescu :
(27 Ianuarie 2016, 08:50)
nu va agitati de tinel. e o sluga profesionista care scuipa ce primeste scris pe foaie si la tv si la conferintele de presa. sanse zero pentru politruc
Nea Gheorghe:
(27 Ianuarie 2016, 08:46)
Fostii pedelisti au facut rau tarii mai mult decat se poate cuantifica.O cangrena intinsa in toate domeniile si in toate judetele. Acum, in loc sa-si ceara iertare poporului, molusca asta de Tinel da dovada de un parsivism si un tupeu  feroce, pozand in binefacatorul ialomitenilor.Dupa ce au facut praf societatea si au divizat-o doar in folosul regimului basescu, se dau de ceasul mortii sa ne convinga ca de fapt ei sunt salvatorii patriei.Tinel incearca sa profite de situatie, cu ajutorul buldogului usor de santajat, fiind impus la copresedintia PNL cu riscul destramarii organizatiei. Credeti ca-i pasa acestui personaj sordid caruia ii curg balele dupa functii? Cum nu i-a pasat pe vremea udrei , nu-i pasa nici acum. Este alterat iremediabil, nu va lasati pacaliti de limbajul lui de lemn .
mircea:
(27 Ianuarie 2016, 08:02)
aseara, a aparut si sora de partid a tinelului, tot o tinela, dar ii mai spune si pocora, mai frate...petarda nu alta....dar de ce ne mai miram???
coruptii:
(26 Ianuarie 2016, 13:26)
cei 38 de alesi ai lui tinel sunt fosti pdl-isti care vor pune osul sa refaca mareata constructie basista care a umilit proprii alegatori.nu mai tine a doua oara 
psd-isti furati de val:
(26 Ianuarie 2016, 13:10)
D'aia are Slobozia apa otravita la robinete, primari, viceprimari, consilieri si sef de consiliu judetean puscariabili si materie prima pt DNA. Din cauza unui "tinel".Ha,ha,ha, bieti psd-isti!..