Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL nu are candidat pentru Slobozia

În 2016, ca în ultimii 25 de ani

PNL nu are candidat pentru Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, deputatul Gheorghe Tinel, copreședintele PNL Ialomița, a anunțat că are o listă de 38 de candidați pentru primăriile ialomițene. Candidatul pentru Slobozia nu figurează pe această listă. Surse din interiorul Organizației confirmă faptul că cel mai bine plasat în sodajul intern comandat de PNL Ialomița este consilierul local Gabriel Ioniță.

Tinel bate polica-n pive
Vineri, 15 ianuarie 2016, la noul sediu al PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel a susținut prima conferință de presă a începutului de an. Singura informație utilă furnizată de către deputatul ialomițean o reprezintă nominalizarea pe listele interne pentru Ialomița a 38 de candidați. Gheorghe Tinel a declarat că procesul de recrutare a candidaților este în curs, iar pînă la sfîrșitul acestei luni listele vor fi complete. «PSD are o mare problemă în a identifica candidați căștigători. Vom cîștiga orașele și majoritatea localităților în care am nominalizat deja candidații... În rest, ne luptăm! Avem șansa de a smulge Ialomița de sub controlul politic al PSD anul acesta. Întotdeauna Partidul Național Liberal are cel puțin două alternative pentru fiecare situație în parte. De-aceea ne-am unit două partide, ca să avem soluții...» a declarat Gheorghe Tinel. Surse apropiate filialei acreditează însă ideea unei iminente scindări a Organizației. Potrivit acestor informații, nici membrii fostului PD-L și nici cei ai PNL nu sînt dispuși să coopereze în cadrul viitoarei campanii pentru alegerile locale. Cea mai dificilă situație se va înregistra la Slobozia, acolo unde nici pînă la acest moment nu a fost identificat un candidat viabil.

Martin, condamnat să candideze
Prezent la conferința de presă, copreședintele PNL Ialomița, Ioan Martin a declarat că, dacă se va decide nominalizarea sa în cursa pentru Primăria Slobozia, nu va ezita să candideze: «Slobozia este un oraș aproape falimentar... Orașul are o situație catastrofală din punct de vedere financiar. Dacă se merge pe actuala pantă cu ratarea proiectelor la 30 iunie, Slobozia intră în faliment. Dar avem soluții de management, ne angajăm în lupta asta și credem că putem să punem orașul pe calea cea bună. Dacă se va decide ca eu să fiu cel care candidez, voi cîștiga!». Declarațiile lui Ioan Martin sînt contrazize însă de rezultatele sondajului intern. Reamintim că PNL a comandat unei firme specializate un sondaj în urma căruia să fie identificat candidatul PNL cu cele mai mari șanse la cîștigarea alegerilor locale la Slobozia. Pe listă s-au număra copreședinții PNL Slobozia, Gigi Manea și Cezar Zamfir, Ioan Martin și Gabriel Ioniță. Fost director al Școlii nr. 2 din Slobozia și consilier local, acesta din urmă este (potrivit unor surse interne Organizației) cel mai bine plasat. Din păcate, Gabriel Ioniță a declinat în repetate rînduri oferta PNL de a candida în cursa pentru fotoliul de primar al Sloboziei.

Partidul Primarilor s-a născut mort! În luna decembrie 2015 și la începutul acestui an, ca urmare a impunerii de la centru a copreședintelui Gheorghe Tinel, ex-primarii PD-L s-au revoltat, amenințînd că vor constitui un partid al primarilor. Potrivit planului inițial, din acest partid ar fi urmat să facă parte primarii din fostul PD-L, primari PNL, primari independenți și chiar cîțiva primari PSD nemulțumiți de statutul din cadrul propriului partid. Inițiativa a eșuat însă înainte de a se concretiza într-o formă juridică legală. Potrivit unor informații din culise, nucleul dur al viitoarei formațiuni al cărui scop declarat era «desprinderea de sub controlul conducerii centrale», s-a împotmolit la nominalizarea președintelui. Pentru deblocarea conflictului deschis dintre primarii revoltați și deputatul Gheorghe Tinel, zilele acestea este așteptat de la București un sol de pace. Vom reveni cu amănunte!

22 Ianuarie 2016, 16:15 (9042 vizualizări - 50 comentarii)

Citiți și:
Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020
Ialomița îl susține pe Gheorghe Tinel
Electoratul rural decide președintele județului

Comentariile cititorilor:


Coco:
(24 Ianuarie 2016, 22:00)
Tinel Gheorghe si-a folosit influenta pentru a-si impune sotia la un notariat langa Bucuresti de unde castiga miliarde.Ma intreb ce poate urma daca accede iar la putere.
@ exces :
(24 Ianuarie 2016, 18:19)
exces de zel, iliescu, si nastase au condus ialomita? macar  fostul premier a facut parnaie si a terminat-o cu politica iar ilici, daca se dovedeste a fi vinovat de mineriade , sa aiba parte de celula cu vedere spre strada. Basescu , profitor al hotiilor pe cand la mititica? javrele portocalii, au pus la punct un sistem de hotie si protectie incat institutiile statului (inca) nu-i pot atinge. Cat despre mizerabilii de la nivel local, aplaudacii cotizanti ca cretinelul, care au contribuit la marsavii , mai au ce cauta in vreao structura administrativa? poate peste cadavrele noastre . Vrem alta clasa politica!!!nu tot tinei si apevesti care se fac de bacan(u)ie !!!
Unul:
(24 Ianuarie 2016, 14:51)
,,bahtalo'' in țigănească înseamnă ,, Să fii fericit!'' Asta, pentru minoritatea de români din Ialomița. Martin este din jumătatea cu ,,bahtalo"? După față...
automobilist:
(24 Ianuarie 2016, 13:49)
 Voi, astia, care faceti politica,  care ne conduceti, nu vedeti ca strazile sunt pline de ghiata de ne rupem masinile?! Va ganditi numai la ciolan. Sa va voteze dracu', javrelor!
exces de psd-isti:
(24 Ianuarie 2016, 13:17)
Tinel, Basescu, Udrea, Boc nu au condus niciodat judetul Ialomita, dar sunt mai condamnati in postarile personajelor psd-iste, decat tot ce a fost mai rau in Romania. Asta inseamna sa ai mentalitate de comunist si simpatie totala pt KGBiliescu-acuzat de genocid,, Nastase-puscarias de 2 ori , Ponta-viitor puscarias( iar local,Ciuperca,Neacsu, Ionascu,Stoica, Bacanu, etc,) indivizi pt care occidentul ne vede ca europeni de categoria a doua..
bahtalo:
(24 Ianuarie 2016, 11:31)
haolileo bre, adicatelea Tinel vrea sa-si mareasca aria de cotizare de la gasca din Urziceni la tot judetul?!
jorjica:
(24 Ianuarie 2016, 10:36)
Mai bine ar candida tineri fara apartenenta politica, in Ialomita sunt copii destepti. Pertea rea este ca nu se poate face curatenie totala pentru ca sunt hotii si coruptii batrani din partide gen Tinel pnl si alti de la psd. Ar trebui verificati si la ultima scobitoare. Sunt primari de 10-15 ani care sau inbogatit au facut bani prin interpusi au fost alesi in baza unei galeti goale pe care au dat-o cadou.Sunt apolitic dar sunt impotriva blestematilo cu state vechi in primarii.
@alexa:
(24 Ianuarie 2016, 09:15)
Stimat/a domn/doamna , adica pedelistii astia ne-au atacat la persoana ani de zile, bagandu-ne mana in buzunare la propriu, umilindu-ne familiile si noi nu avem macar dreptul sa-i  luam la misto? mai ales ca tupeisti gen creTINEL care a inceput deja sa promita functii viitoare in schimbul sustinerii . Incredibil cum in 2016 inca se mai practica politica dictatoriala , impunerea de la"centru" a unui  mizerabil chiar cu pretul ruperii organizatiei. Sa fim nebuni sa votam asa ceva . 
Jac:
(24 Ianuarie 2016, 07:05)
Iar se schimba aia cu ailalti?ori noi suntem masochisti ori ei au atins culmea tupeului si a nesimtirii. Du-te mea Tinele ca nu pdl este solutia pentru Romania!
eu:
(23 Ianuarie 2016, 23:58)
toti porcii de basisti cauta locuri la umbra!porcul asta de tinel...este vai de mama lui, un dobitoc de psd-ist imputit!
merlin:
(23 Ianuarie 2016, 20:24)
iar il scoateti in fata pe ratatul asta de tinel care tot plange de cativa ani dupa privilegiile din epoca basista? a luat  foloase necuvenite, a facut trafic de influenta si abuzuri...ce dracu mai cauta? ajunge!!!!
Jiji:
(23 Ianuarie 2016, 17:53)
Am înțeles că la Urziceni ar candida tatăl deputatului Gheorghe Constantin, așa ca sa fie un fel de Dinastie de Ialomita. 
IL:
(23 Ianuarie 2016, 17:48)
@jorjica, sigur se știe la Fierbinti unde va candida dl Gheorghe Tinel...am zis Tinel? scuze este Viorele,  frate cu Tinel. 
mircea:
(23 Ianuarie 2016, 16:13)
@jorjica, o sa ai o mare sorprizaaaa, ma ceva ca la andreea marin...pe liste vor fi penalii din pdl, sau mai bine zis tineiiii....
jorjica: