Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia, piață de desfacere pentru droguri ușoare

Dealeri de etnobotanice, trimiși în judecată

Slobozia, piață de desfacere pentru droguri ușoare

Procurorii DIICOT din Slobozia au reușit să destructureze o adevărată rețea de dealeri de etnobotanice. Principalii capi ai rețelei erau doi tineri din Slobozia. Aceștia au dezvoltat o adevărată afacere prin vînzarea ilegală de substanțe psihotrope. Datele din anchetă scot la iveală faptul că din comercializarea produselor interzice aceștia cîștigau zilnic peste 500 de lei. Cei doi se află în stare de libertate și au fost trimiși în judecată. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

Drumul etnobotanicelor către Slobozia
Potrivit datelor din anchetă, cei doi tineri din Slobozia, în vîrstă de 24 și 25 de ani, reușiseră să dezvolte în oraș o adevărată piață de desfacere pentru drogurile ușoare. Aceștia achiziționau produsele psihotrope din municipiul Brăila, iar apoi le comercializau în Slobozia. Mulți dintre clienți erau chiar prieteni apropiați ai celor doi dealeri, însă aceștia preferau să-și vîndă «marfa» la petrecerile private, organizate în barurile sau terasele din Slobozia. Actele de urmărire penală au scos la iveală faptul că, într-o singură zi, cei doi dealeri reușeau să cîștige peste 500 de lei din vînzarea etnobotanicelor. Afacerea a mers ca pe roate pînă cînd pe fir au intrat procurorii DIICOT. Anchetatorii au organizat un flagrant, ocazie cu care au putut să probeze faptele reținute pe numele celor doi tineri. Astfel, organele judiciare au oprit în trafic automobilul în care se aflau dealerii. Aceștia se întorceau de la Brăila, avînd asupra lor mai multe pachețelele cu etnobotanice. «Marfa» care urma să ajungă la Slobozia era ascunsă în portbagaj. Asupra acestora au fost descoperite peste 30 de ambalaje în care se aflau substanțele psihotrope interzise. Cei doi au fost audiați, iar după mai multe ore petrecute în sediul DIICOT Slobozia au fost lăsați să plece acasă. Cercetați în stare de libertate, aceștia au fost trimiși în judecată, sub acuzația de punere în vînzare de substanțe psihotrope interzise. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

26 Ianuarie 2016, 16:55 (5000 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Procurorii și polițiștii, pe urmele traficanților de droguri
Mărturii din orașul condamnaților (IV)
Evazioniști turci, reținuți la Slobozia de procurorii DIICOT
Minor de 7 ani, filmat și obligat să se masturbeze
Ialomițeni traficați în mahalalele din Istanbul

Comentariile cititorilor:


@hambar:
(26 Ianuarie 2016, 22:13)
ete..scapam de aurolaci...Vorba unuia: se muta pe alta strada! (Doar nu cumpara draciile ale un amarat)
hambar:
(26 Ianuarie 2016, 20:21)
mergeti la hambar sa vedeti acolo raiul etnobotanicelor. Nu are nimeni din autoritati curajul sa decapiteze centru principal de vanzare si consum din hambar. Se inchid obloanele se incuie poarte si se intra numai pe cunostinte de incredere. Majoritatea sint copii de bani gata ale marilor personalitati din oras sau Amara. DICOTul sa faca acolo descinderi cat mai des ziua si noaptea si vom scapa de aurolaci
Bipedus idiotis :
(26 Ianuarie 2016, 20:15)
250×30=7.500lei/luna per capita.Tratamentul contra dependentei este dublu.Ce pedeapsa ar merita? Cati salariati castiga asa suma lunar?
radu:
(26 Ianuarie 2016, 19:02)
la drogati le urez cancer ! cine-s astia doi ?