Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban rămâne «vaca de muls» a administrației locale

Debite de 9 milioane de lei la Primăria Slobozia

Urban rămîne «vaca de muls» a administrației locale

Luni, 25 ianuarie 2016, Urban SA Slobozia a aprobat, în cadrul unei ședințe AGA intempestive, rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli al societății pentru anul 2015. Consilierii locali ai Sloboziei (membrii AGA) au aprobat bugetul, în ciuda dezbaterilor furtunoase inerente. Potrivit declarațiilor directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu, a declarat public în cadrul ședinței că Urban SA așteaptă avizul anual de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

O formalitate descîntată administrativ
Ședința AGA Urban de luni, 25 ianuarie 2016, a reprezentat o formalitate necesară pentru evitarea acuzației de deturnare de fonduri, ca rezultat al controlului Curții de Conturi. Reuniți în plen, consilierii locali au decis, după o oră de dezbateri sterile, să aprobe bugetul de venituri și cheltuieli din anul 2015 fără modificări. Aceasta este, de altfel, maniera în care Consiliul Local a ales să gestioneze în ultimele două mandate ale administrației locale destinul economic al societății. Ba mai mult, unii dintre consilierii prezenți nu au înțeles scopul acestei AGA, adresînd întrebări inutile, în condițiile date. «Spuneți-ne care este profitul societății?», «Cum să votăm rectificarea unui buget care deja a fost cheltuit?», «Cîți pensionari a angajat Urban?», «Cu cît scade prețul apei?» sînt numai cîteva dintre acestea. Ca replică la toate aceste întrebări, directorul Valentin Cilibeanu a declarat că va oferi informații detaliate în următoarea ședință AGA a Urban SA, estimată a avea loc pînă la sfîrșitul lunii februarie. Precizăm că dezbaterea privitoare la eficiența societății devine, o dată în plus, irelevantă, în codițiile în care contractul de management al directorului Valentin Cilibeanu a fost prelungit la începutul acestei luni pentru încă 4 ani.

Redevența, cuiul lui Pepelea
Una dintre cele mai interesante întrebări adresate în cadrul ședinței AGA a Urban SA de luni, 25 ianuarie a.c., a fost cea referitoare la datoriile Urban SA către municipalitate. Potrivit informațiilor furnizate de către reprezentanții Urban SA, la acest moment «valoarea redevenței și a accesoriilor», imputate de către municipalitate furnizorului de apă al orașului, depășește 9 milioane de lei. Urban SA nu a recunoscut oficial acest debit, iar litigiul a ajuns la acest moment în instanță. Altfel spus, Primăria Slobozia a dat în judecată societatea aflată în subordinea ei, în condițiile în care componența Consiliului Local și cea a AGA Urban este aceeași! Ulterior ședinței, Valentin Cilibeanu a declarat pentru Independent: «La momentul ăsta, sîntem în instanță pentru niște penalități pe care nu le recunoaștem. Înțeleg că Urban a cîștigat în primă instanță, dar există dreptul de a face recurs... Primăria Slobozia consideră că e corect să ceară acestă redevență pentru că a avut la bază o hotărîre de Consiliu Local. Noi nu am putut recunoaște aceste sume, fiindcă riscam să nu ne mai putem desfășura activitatea. Așteptăm să vedem cum se va finaliza acest litigiu...».

Apa așteaptă avizul DSP Tangențial, în cadrul ședinței AGA a Urban SA a fost ridicată și problema calității apei. Potrivit buletinelor de analiză ale Urban SA, unele dintre probele analizate de laboratoarele acreditate confirmă din nou depășirea limitelor legale admise la trihalometani. Directorul Valentin Cilibeanu a declarat că nu își poate explica situația și că, în acest moment, așteaptă avizul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. «Am înaintat la DSP Ialomița documentația pentru avizarea anuală. Se lucrează la ea. Nu știu cum să interpretez rezultatele analizelor, nu vreau să-mi dau cu părerea... (...) Așteptăm avizul anual și apoi vom vedea care sînt măsurile care pot fi adoptate!» a mai declarat Valentin Cilibeanu.

29 Ianuarie 2016, 16:40 (3501 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»
Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei
Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Comentariile cititorilor:


@Gigi:
(1 Februarie 2016, 10:29)
@Gigi. nu fi prost, securitatea inca lucreaza si lucreaza si pentru "ei". Sunt infiltrati si au acelesi metehne. Nu stiu cati ani ai dar trebuie sa-ti dea de gandit. Dece crezi ca nu se intampa nimic la cate nelegiuiri s-au facut si totul se musamalizeaza. Dece la antena 1 Slobozia, tin o fosila?
Gigi:
(1 Februarie 2016, 09:37)
Cu asemenea pseudonime la comentarii nimeni nu va ia in serios ce ati scris sau ce veti scrie de-acum-incolo. Nu aveti boase sa va dati numele adevarat pentru ca va este frica sa vorbiti,de multe ori postarile anonime ne-a dus cu presul
Finantistul:
(31 Ianuarie 2016, 16:44)
Citez din articol "Sedinta de luni a a reprezentat o formalitate necesara pentru evitarea acuzatiei de deturnare de fonduri, ca rezultat al controlului Curtii de Conturi". Adica a fost adoptata o hotarare AGA a URBAN care a acoperit in 2016 hotiile si ilegalitatile facute in anul 2015. Poate institutiile abilitate ale Statului pot sa se pronunta daca este legala, daca nu sa raspunda penal AGA URBAN.
realitatea cruda:
(31 Ianuarie 2016, 12:40)
este ca apa nu e potabila! Oricat de multe hartii sunt semnate si parafate, acestea nu vor putea infirma realitatea. Apa este NEPOTABILA!
angajat DSP:
(31 Ianuarie 2016, 10:26)
       VA ASCNDETI DUPA DEGET CU TOTII SI CEI DE LA URBAN, DE LA PRIMARIE, DE LA DSP IALOMITA, CU BULETINE DE ANALIZE FALSE       A P A  N U  E S T E  P O T A B I L A     !!!!!!      CEI DE LA DNA, SA FACA CE TREBUIE.
Marin Constantinescu:
(31 Ianuarie 2016, 09:31)
1.Ce criterii de performanta are cilibeanu de i s-a reanoit contractul?2. De unde au luat probele de apa, incat  acestea au fost bune o saptamana si apoi, nu? Se poate incadra la fals? 3. De ce, de ani de zile bem apa industriala si o platim ca potabila? Concluzie: avem institutii care sa protejeze CETATEANUL platitor de taxe si impozite?