Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a recuperat 300 milioane de lei din evaziune

În 2015

Fiscul ialomițean a recuperat 300 milioane de lei din evaziune

Anul 2015 a fost unul destul de încărcat pentru inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. În urma activităților privind combaterea evaziunii fiscale, demarate în mai multe județe ale regiunii Sud-Muntenia, printre care și Ialomița, aceștia au atras la bugetul de stat suma de 300 milioane de lei.

Acțiuni în cascadă
Prevenirea și combaterea actelor de evaziune și fraudă fiscală au constituit obiectivele majore ale Inspecției Fiscale din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița în cursul anului 2015. Scopul acestor activități a fost acela de a atrage sume suplimentare către bugetul de stat, precum și creșterea gradului de conformare la declarare a contribuabililor. În acest sens, au fost demarate controale încrucișate și inopinate, în toate județele din regiunea Sud-Muntenia, aflate în subordonarea Direcției Regionale a Finanțelor Publice Prahova, entitate de care aparține și Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița. Inspectorii fiscali din Ialomița au supus verificării un număr total de 1160 de contribuabili, persoane fizice și juridice, jumătate dintre ei activînd pe raza județului Ialomița. În urma acțiunilor de control efectuate, inspectorii din Ialomița au atras către bugetul statului sume de 300 milioane de lei, provenind din fapte de evaziune și fraudă fiscală. Cea mai mare parte din această sumă, în cuantum de 292 milioane de lei, a fost recuperată de la contribuabilii persoane juridice. Restul de bani au fost colectați de la persoanele fizice care au încălcat prevederile Codului Fiscal. Mai mult decît atît, Fiscul ialomițean a confiscat anul trecut bunuri în valoare de 247 mii de lei și a aplicat amenzi în valoare de 382 mii de lei. De asemenea, organele de cercetare penală au fost sesizate pentru continuarea cercetărilor în 61 de cazuri. Valoarea prejudiciilor create de contribuabilii susceptibili de comiterea unor infracțiuni de natură economică a fost de 207 milioane de lei.

108 firme din Ialomița, preluate de DRFP Prahova Potrivit Ordinului emis de președintele Administrației Naționale a Finanțelor Publice Ialomița, Direcțiile Regionale a Finanțelor Publice vor prelua Administrațiile Județene a Finanțelor Publice pentru Contribuabilii Mijlocii. Raportat la nivelul județului Ialomița, această entitate a fost desființată și preluată de Direcția Regională a Finanțelor Publice Prahova, cu sediul în municipiul Ploiești. Primele estimări arată faptul că 108 firme din județul Ialomița, care intrau în categoria Contribuabili Mijlocii, se află acum în subordinea DRFP Prahova.

9 Februarie 2016, 12:35 (3054 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Economistul:
(15 Februarie 2016, 00:05)
Este o minciuna gogonata pe care din pacate presa o inghite fara sa se informeze.Nu am vazut niciun articol despre abuzurile ANAF-ului ialomitean . Nu am vazut scris vreun rand despre cum au bagat firmele in faliment pe motiv ca aceste nu au anticipat ca furnizorul furnizorului nu va plati T.V.A.-ul. Iar inspectorii , cocosati de atata profesionalism au invatat o vorba ,,Stim , aveti dreptate , o sa castigati in instanta , dar asa zis seful ,,. Si pierd procese pe banda rulanta fiindca orice om normal la cap stie ca nu poti imputa clientului comportamentul fiscal al furnizorului. Si daca domnii din presa nu sunt in stare fiindca au uitat sa faca sa faca munca de teren si se multumesc cu comunicatele seci de la institutii , va dau eu un exemplu. Stiati ca inspectorii ANAF Ialomita la o tranzactie de comert cu marfuri in valoare de  1.000.000 ron a descoperit o evaziune de 1.200.000 ron . Cum ? Trebuie sa ai imaginatie ca sa dscoperi cum au calculat . Au inmultit valoarea tranzactiei cu 40% adica 24% TVA si 16 % impozit pe profit. Ve-ti spune ca va da ,, doar ,, 400.000 ron. Bine , dar aici intervine imaginatia ( ca sa fiu politicos si sa nu spun prostia ) . Au adunat 400.000 ron de 3 ori , odata pentru furnizorul furnizorului , odata pentru furnizor si odata pentru client. Este doar unul dintre ,, secretele ,, cu care au ajuns ei la fabulosa suma de 300.000.000 ron. Sunt multe , pot sa scot o carte , dar ma opresc aici , ca eu nu sunt ziarist.  
Julie:
(12 Februarie 2016, 13:23)
Cine aia??? sunt in stare de ceva?? pai daca mergi pentru o informatie, te plimba de la un ghiseu la altul pana ametesti si uiti de ce te-ai dus. Este super sa lucrezi acolo, atata iresponsabilitate si s anu raspunda nimeni!!! Cum e posibil sa achiti datoriile si sa vina in continuare titluri executorii?!! Niste incompetenti! Aaa care au salarii de....
fan ANAF:
(10 Februarie 2016, 11:49)
Se spune ca ANAFUL colaboreaza cu DNA. Cind va verifica DNA, viloaiele inspectorilor de la ANAF care sunt mai mari decit cele ale patronilor. Obraznicia unora dintre acestia a devenit cronica, iar prostia le intrece pe toate.
aiurea:
(9 Februarie 2016, 19:55)
Minciuni se lauda precum vechii comunisti cu realizari pe hartie. Realitatea faptica e cu totul alta si o simtim din cifrele reale ale bugetelor CJ si toate Consiliile locale din judet.. Ne facem nervi degeaba cu ei. Mai intai sa schimbam toata clasa politica si apoi sa ii schimbam pe toti imbuibatii si spagarii astia care au un tupeu urias. Eu am depus o contestatie de 1 an la ei, imi spun ca o sa imi dea sumele dublate de plata la scadere dar ei imi calculeaza penalitati in continuare. Ce rezulta din asta, ca au artificial sume cu care jongleaza si cu cere se lauda in bilanturi incorecte. Uite asa a dat faliment si comunismul, a tot raportat productii si sume mari realizate dar in realitate era catastrofa. Inca e bine pentru aia cu rambursarile ilegale de TVA care au fost arestati si acum sunt bine mersi la adunat spaga pentru partid in continuare. Abia astept sa ii schimbam pe toti banditii astia !