Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre a ieșit la raport

Nu aduce anul ce aduce Instituția Prefectului

Prefectul Gigi Petre a ieșit la raport

Vineri, 29 ianuarie 2016, Instituția Prefectului Ialomița a făcut public Raportul anual de evaluare a activităților desfășurate în cursul anului 2015. Evenimentul, unic în acest mandat al prefectului județului Ialomița, s-a desfășurat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Din păcate însă, prefectul Gigi Petre nu a depășit cadrul strict al raportului, dovedindu-se unul dintre cei mai plicticoși oficiali în viață.

Nimic nu e întîmplător în administrație
Vineri, 29 ianuarie 2016, de la orele 10,00, angajații Prefecturii și oficiali ai structurilor publice coordonate de această instituție au participat la citirea Raportului de evaluare a rezultatelor activităților desfășurate în cadrul Instituției Prefectului-Județul Ialomița. Întîlnirea a avut loc la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia și a durat mai bine de o oră, timp în care prefectul Gigi Petre a spicuit din cele peste 70 de pagini ale Raportului informațiile care i s-au părut relevante. Singurul moment în care prefectul Gigi Petre a vorbit liber a fost atunci cînd și-a manifestat regretul că instituția pe care o conduce nu poate accesa fonduri europene. «Am făcut propuneri în acest sens și așteptăm ca ele să fie luate în calcul...» a declarat el pe marginea acestui subiect. Inițiativa prefectului Gigi Petre de a mediatiza Raportul de activitate al instituției se suprapune acuzațiilor lansate recent în spațiul public de către deputatul Gheorghe Tinel privind un posibil conflict de interese în cazul său și al subprefectului Marin Constantin. Acesta a fost și el prezent la prezentarea Raportului. Niciunul dintre ei nu a comentat însă acuzațiile lansate de către politicianul ialomițean...

Raportul Prefecturii merită răsfoit
Revenind la Raportul făcut public de către Instituția Prefectului, acesta se dovedește a fi un instrument util de informare a opiniei publice. Dincolo de limbajul «administrativ» în care a fost redactat, documentul prezintă statistic modul în care Instituția Prefectului a vegheat la respectarea legalității în acest județ. Publicăm în acest sens cîteva cifre care ne-au atras atenția. Potrivit Raportului, în anul 2015 au fost verificate aproximativ 30 mii de acte administrative emise de către unitățile administrativ teritoriale din județ. Dintre acestea, 980 au fost declarate ilegale, majoritatea (842) fiind dispoziții ale primarilor. O altă informație interesantă o reprezintă implicarea instituției în combaterea corupției, în acest sens existînd un consilier de integritate dedicat acestei activități. Pe lîngă activitatea desfășurată în 2015, raportul prezintă și obiectivele și direcțiile de dezvoltare a instituției pentru acest an. Conform acestora, în 2016, Instituția Prefectului își va concentra activitatea, printre altele, pentru a crește gradul de transparență instituțională, pentru a îmbunătăți imaginea în spațiul public, pentru a identifica potențiali parteneri în scopul colaborării instituționale și «a dezvolta capacitatea instituției de a gestiona fenomene cu impact negativ în societate».

9 Februarie 2016, 17:05 (4276 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Doar 5 localități rurale din Ialomița au rețele de canalizare funcționale
«Stare de legalitate 0» în administrația locală ialomițeană

Comentariile cititorilor:


AMANTEL:
(17 Februarie 2016, 11:14)
DE GAGIGI CAND RAPORTEAZA ????/ SI DE PETRECAREALA ? HA
Dana:
(12 Februarie 2016, 12:13)
Steluta  pai daca cei din serialul mentionat Las Fierbinti spun ce spun de furaciuni inseamna ca pot dovedii ceva si nu pot fii acuzati de calomnie !!!!!  De bagat la beci se pare ca sii politic unchiul Gigi a dat cu stangul in dreptul si sa faultat.A incercat Ponta sa-l sboare dar nu a reusit sa vedem in contiunuare se da drumul la suteala pentru alt partid din care sta alaturat cu inima domnia sa prefectul integru.Nu ma bag nici eu la pariu dar ma rog sa-l castige cel care a venit cu oferta
Steluța:
(12 Februarie 2016, 10:39)
Gigi Petre, un nimeni! Cu numele, prefect! Apare in Las Fierbinți, un episod bine gândit pentru cine și-a dat seama ce vicii ale prefectului erau vizate! E slab rău! A susținut micii afaceriști, prieteni. Va fi schimbat curând, deci nu mă bag la pariul propus. Nu pare sănătos, săracu! Ialomița n-are oameni pentru marile funcții cu responsabilități.
PRECEDENT:
(12 Februarie 2016, 00:24)
FAC PARIU PE (20000 lei) CA ACEST OM / SLABANOGUL DIN POZA CEL CU SCHELETUL LIPIT DE PIELE NU APUCA ALEGEGERILE lO cALE DIN iunie 2016 . D.N.A este geana pe el de mult....Faci pariu ziarule Independent te bagi ?????? 20000 lei .MAI NOU SI AVOCATA E s t e suspectaj
slobozean:
(12 Februarie 2016, 00:05)
*** Gigi Petre aparatorul primarilor corupti din judetul Ialomita *** el insasi infractor viitor puscariabil vorba unui clasic in viata & un cersetor de functii & un aparator constant a hotilor din judet zii mai Gigi
Coroana:
(10 Februarie 2016, 20:55)
Sfarsitul este aproape si pentru cei doi indivizi din poza. Au primit anticipat si coroana, luati cu voi  si gasca de primari corupti actualmente martori in dosarul Ciuperca.
Agerpres::
(10 Februarie 2016, 17:11)
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, a anunțat, miercuri, că probabil până la sfârșitul lunii vor fi schimbați un număr semnificativ de prefecți. "A fost o trecere în revistă a activității lor (a prefecților - n.r.) și o analiză a comportamentului, atât în ceea ce privește capacitatea de a reacționa, cât și dorința de a nu se implica politic în campania electorală. Sigur că această evaluare s-a făcut, vor urma în cel mai scurt timp, probabil până la finalul lunii, schimbări care vor viza un număr semnificativ de prefecți"..
sorin:
(10 Februarie 2016, 17:03)
Cutremurator dar prefectul insasi incalca legea ! Omul habar nu are ca exista LEGEA Nr.78/2000 art.23 privind coruptia. De necrezut este cum dl.prefect prin Corpul de Control nu denunta si nu sesizeaza organelor judiciare, abuzurile,falsurile si inselaciunile unor primari ,viceprimari si secretari din primariile Ialomitene.Chiar si atunci cand are pe biroul sau documente relevante care arata magariile facute. CITAT din prezentarea facuta de subalternul sau dl. G.I. Seful compartimentului juridic din prefectura prezentata in articol.Parerea mea este ⚠ O rusine de prefect ! Am creat un precedent dle prefect.
Independent @Eu:
(10 Februarie 2016, 13:17)
Suntem interesați de orice tip de informații legate de CHEMGAS. Va rugăm să ne contactați pe adresa de email a redacției-redactia.independent@gmail.com şi să ne lăsați un număr de telefon pentru a vă contacta.
Eu:
(10 Februarie 2016, 12:20)
Pe cand un articol si despre combinat?Sau o ancheta ITM?Oamenii nu au mai fost platiti de 4 luni.Li se refuza dreptul la somaj.Vin cu bani de acasa sa mearga la munca...Pe cand un articol si despre ei?Domnul prefect nu vede, nu aude
Titi:
(10 Februarie 2016, 11:56)
Avem un Prefect în Ialomița? Nu prea se vede! Unde o fi, pe unde s-a ascuns, oamenilor? GIGI PETRE! Parcă am mai auzit numele acesta. Unde, unde...la DNA!
Mary:
(10 Februarie 2016, 10:58)
      A veghea la respectarea legalitatii!!! Domnule prefect, fiintati in municipiul Slobozia, resedinta de judet a judetului Ialomita, ce dracu'?! Toate merg struna in spiritul si litera legii, gratie activitatii dumneavoastra?! Sa fim seriosi, cred ca beti cafeaua de dimineata seara la culcare si atunci este pre tarziu, renuntand in favoarea somnului.
noi:
(10 Februarie 2016, 09:48)
bla,bla, bla....